آموزش شطرنج با گری کاسپاروف

poster
پیش‌نمایش دوره

شطرنج یکی از ورزش‌های فکری پرطرفدار در سر تا سر دنیا است. به طور معمول حتی کوچک‌ترین افراد می‌توانند به صورت مبتدی هم که شده شطرنج بازی کنند. این بازی در عین شیرینی به تمرکز ... ادامه

برگزارکننده:  Master Class  Master Class
مدرس دوره:

برگزارکننده:

Master Class
5 (1 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 یادگیری انواع و حرکت مهره‌ها در شطرنج

 نحوه چینش صفحه شطرنج

 روش‌های برنده شدن در شطرنج

 بهبود تصمیمات و قدرت تصمیم‌گیری

تغییرات دوره


نسخه 2.0 - 1402/10/30

بهبود کیفیت زیرنویس

پیش‌نیاز‌ها

این دوره به نحوی تهیه و تدوین شده است که مباحث آن به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شوند و مخاطبان دوره بتوانند به‌سادگی متوجه موضوعات مطرح شده شوند. به همین جهت برای شرکت در این دوره هیچ پیش‌نیاز به خصوصی وجود ندارد و افراد با هر سطحی از آگاهی و تحصیلات می‌توانند از مباحث این دوره نهایت استفاده را داشته باشند.

سرفصل‌های دوره آموزش شطرنج با گری کاسپاروف

آموزش شطرنج
  معرفی
مشاهده
"04:35  
  اصول اولیه شطرنج با گری
مشاهده
"18:18  
  حملات دوگانه - بخش اول
مشاهده
"21:27  
  حملات دوگانه بخش دوم
مشاهده
"16:28  
  تکنیک Skewers یا سیخ
مشاهده
"17:28  
  حملات کشف شده
مشاهده
"16:08  
  پین (pin) یا آچمز
مشاهده
"16:39  
  انحراف/جاذبه
مشاهده
"23:35  
  دخالت یا Interference
مشاهده
"13:50  
  داشتن بار اضافی یا Overload
مشاهده
"13:02  
  برنده شدن در معاملات
مشاهده
"11:49  
  پایان بازی - بخش اول
مشاهده
"21:45  
  پایان بازی - بخش دوم
مشاهده
"15:58  
  پایان بازی - بخش سوم
مشاهده
"14:42  
  شروع بازی - بخش اول
مشاهده
"14:11  
  شروع بازی - بخش دوم
مشاهده
"20:48  
  شروع بازی - بخش سوم
مشاهده
"11:31  
  سیمولتانه
مشاهده
"53:20  
  بازی جیسون
مشاهده
"06:52  
  بازی مولی
مشاهده
"06:14  
  بازی دنیس
مشاهده
"09:18  
  بررسی و تحلیل: شروع بازی
مشاهده
"21:02  
  بررسی و تحلیل موردی: پایان بازی
مشاهده
"18:34  
  سفر گری
مشاهده
"14:22  
  نحوه تجزیه‌ و تحلیل
مشاهده
"05:55  
  کامپیوتر و شطرنج
مشاهده
"09:22  
  استقامت ذهنی
مشاهده
"17:50  
  پایان
مشاهده
"02:58  
  جایزه! راز پنهان
مشاهده
"06:57  

ویژگی‌های دوره

زیرنویس فارسی
زیرنویس فارسی

این دوره دارای زیرنویس اختصاصی است.

درباره دوره

شطرنج یکی از ورزش‌های فکری پرطرفدار در سر تا سر دنیا است. به طور معمول حتی کوچک‌ترین افراد می‌توانند به صورت مبتدی هم که شده شطرنج بازی کنند. این بازی در عین شیرینی به تمرکز خیلی بالایی احتیاج دارد و همچنین هوش هیجانی را بسیار آسان تر خواهد کرد. اگر از کسانی هستید که در انجام کارها تمرکز بالایی دارید شاید به شطرنج علاقه‌مند شوید؛ حتی ممکن است با استفاده از کلاس‌های آموزش شطرنج بتوانید حرفه‌ای‌تر بازی کنید. این دوره آموزش شطرنج به منظور آموزش این بازی محبوب گرد آوری شده است.

باید بدانید که هیچوقت برای یادگیری این بازی فکری دیر نیست و در هر سنی اگر علاقه دارید می‌توانید با کمک آموزش‌ها حرفه‌ای بازی کنید. در این دوره گام به گام آموزش شطرنج برای کاربران بیان خواهد شود. قبل از اینکه به سراغ آموزش شطرنج ارائه شده برویم ابتدا بهتر است کمی با این نوع بازی و ابعاد مختلف آن آشنا شویم.

معرفی صفحه شطرنج

در ابتدای فرایند آموزش شطرنج باید با صفحه شطرنج و مهره‌های آن آشنا شوید. صفحه‌ی شطرنج یک صفحه مربعی هشت در هشت است که خانه‌های آن يکی در میان سیاه و سفید هستند. بنابراین این صفحه به طور کلی 64 خانه دارد که 32 تا از خانه‌ها سیاه و 32 خانه سفید است.

مهره‌های شطرنج 32 مهره هستند که 16 تا از آن‌ها رنگ سفید و 16 مهره دیگر رنگ سیاه دارند. بازی شطرنج دو نفره انجام می‌شود که رو به روی هر بازیکن ستون‌های عمودی با حروف الفبای A  تا H از سمت راست به چپ می‌روند. ستون‌های افقی نیز با اعداد 1 تا 8 شمارگذاری شده و روی هم قرار گرفته‌اند. بنابراین پیش روی هر بازیکن عدد 1 و ردیف پیش روی حریف او عدد 8 خواهد بود.

مهره‌های سفید باید در دو ردیف با شماره‌های 1 و 2 قرار می‌گیرند و مهره‌های سیاه هم در ردیف‌هایی با شماره‌های 7 و 8 هستند. در بازی‌های شطرنج، صفحه باید به شکلی قرار بگیرد که اولین خانه سمت راست هر دو شطرنج باز سفید باشد. 

دوره آموزش‌ شطرنج 

دوره آموزش شطرنج به صورت ارائه شده است که برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای مناسب باشد. در این دوره آموزشی تصمیم گرفته شده است تا آموزش مقدماتی تا پیشرفته شطرنج برای افرادی که حس می‌کنند به این ورزش علاقه دارند بیان شود.

چه مباحثی در دوره آموزش شطرنج ارائه شده است؟

در دوره آموزش شطرنج تمام ابعاد این بازی به خوبی آموزش داده شده است. مباحثی که در این دوره بیان شده به صورت مباحث زیر خواهد بود:

انواع مهره ها در شطرنج

مهره سرباز یا پیاده، فیل، قلعه یا رخ، اسب، وزیر و شاه از مهره های شطرنج هستند که در این دوره با نوع حرکت و ترفندهای حرکتی آن‌ها آشنا خواهید شد.

چینش صفحه شطرنج

وقتی صفحه شطرنج باز می‌شود هر بازیکن رو به روی خود خانه‌های سیاه و سفید مربع شکل می‌بیند. مهره‌های شطرنج به جز سرباز، در ردیف اول چیده می‌شوند و سربازها در ردیف دوم قرار می‌گیرند‌. هنگام چینش صفحه شطرنج باید از گوشه شروع کنید.

در گوشه و دو طرف صفحه قلعه را بگذارید. بعد از قلعه در دو طرف اسب، فیل و در پایان شاه و وزیر را قرار دهید. شاه سفید در مربع سیاه و شاه سیاه در مربع سفید گذاشته می‌شود. وزیر سیاه و سفید هم در مربعات باقی مانده قرار می‌گیرند. در دوره آموزش شطرنج نحوه چینش انواع مهره به صورت عملی آموزش داده خواهد شد.

حرکت مهر‌ه های شطرنج

بعد از یادگیری چینش مهره، نوبت به حرکت آن‌ها می‌رسد. شش مهره شطرنج مانند یکدیگر حرکت نمی‌کنند و متفاوت هستند. مهره‌ها در صفحه نمی‌توانند جای یکدیگر را بگیرند و یا از هم بگذرند. تنها در صورتی جای یکدیگر را اشغال می‌کنند که مهره‌ای از بازی خارج شده باشد. در شطرنج مهره‌ها برای دفاع از خود حرکت می‌کنند. در ادامه آموزش شطرنج باید نحوه حرکت هر مهره بیان شود. در این بخش نحوه حرکت هر مهره توضیح داده شده است اما در دوره آموزش شطرنج این مباحث به صورت تصویری و عملی آموزش داده خواهد شد.

1. حرکت شاه: شاه را در بازی شطرنج مهم‌ترین مهره می‌دانند؛ اما در واقع مهره ضعیفی است. شاه تنها مهره‌ای است که در هر جهت بالا، پایین، چپ و راست، تنها به یک جهت می‌تواند حرکت کند. بازیکنان تا حد امکان شاه را حرکت نمی‌دهند و به زبان ساده اگر شاه دفاعی نداشته باشد کیش است. 

2. وزیر: وزیر قدرت‌مندترین مهره در صفحه شطرنج به حساب می‌آید که به صورت مستقیم هر مقدار از خانه‌ها را می‌تواند طی کند. با این حال نمی‌تواند از مهره رو به روی خود گذر کند‌. وزیر نیز مانند دیگر مهره‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد.

3. قلعه یا رخ: قلعه‌ها مهره‌هایی قدرتمند هستند که می‌توانند از سایر مهره‌ها دفاع کنند. این مهره به صورت مستقیم و به جهت‌های جلو، پایین، چپ و راست حرکت می‌کند‌.  

4. فیل: فیل اجازه دارد به هر جهتی که می‌خواهد برود اما حرکت آن تنها اریب است. مهره فیل باید تنها در خانه‌ای که رنگ خودش است بماند.

5. اسب: اسب می‌تواند دو خانه را در یک جهت طی کند و حرکت آن به صورت L است. اسب‌ها تنها مهره‌هایی هستند که می‌توانند از دیگر مهره‌ها بگذرند. 

6. حرکت سرباز: سربازها تنها در اولین حرکت دو خانه به سمت جلو حرکت می‌کند و در بقیه بازی تنها می‌توانند یک خانه به سمت جلو بروند. برای حمله به سرباز ها فقط باید اریبی و به جلو حمله کرد و آن‌ها هیچ گاه نمی‌توانند عقب گرد داشته باشند. اگر سربازها به راحتی به طرف دیگر صفحه برسند می‌توان آن‌ها را با یک مهره دیگر تعویض کرد. 

روش‌های برنده شدن در شطرنج

برنده شدن با حرکت‌هایی مانند کیش و مات کردن، بیرون کردن مهره‌ها، کناره‌گیری، خطا کردن و غیره انجام می‌شود. به طور کلی هدف از بازی شطرنج کیش و مات کردن حریف است. کیش و مات زمانی اتفاق می‌افتد که شاه بی‌دفاع شود و نتواند خودش را نجات دهد. سه راه برای رفع کیش و مات وجود دارد: 

  • شاه را حرکت دهید تا از حالت کیش خارج شود. 
  • با مهره‌های دیگر راه کیش را بر روی مهره‌های حریف ببندید. 
  • با مهره‌های دیگر به مهره حمله کننده حمله کنید و شاه را نجات دهید. 

اگر شاه نتواند از کیش فرار کند، کیش و مات می‌شود و بازی تمام است. 

دوره آموزش شطرنج برای چه کسانی مناسب است؟

دوره آموزش شطرنج ارائه شده در مکتب خونه برای تمام افرادی که خواستار یادگیری این بازی فکری به‌صورت عملی هستند، مناسب است. این دوره به زبان ساده تمام مفاهیم و حرکات بازی شطرنج را آموزش خواهد داد. همچنین این دوره آموزشی حتی برای افراد حرفه‌ای نیز مناسب است زیرا در آن ترفندهای مناسبی به کاربران آموزش داده می‌شود.

شطرنج به عنوان یک ورزش فکری به تمرکز و حوصله زیادی احتیاج دارد. کسانی که به این ورزش علاقه دارند بهتر است آموزش شطرنج را پشت سر گذاشته و پله به پله سعی کنند حرفه‌ای بازی کنند. این بازی از ورزش‌هایی است که محدودیت سنی ندارد و برای تمام افراد جامعه مناسب خواهد بود‌. شما می‌توانید در اوقات فراغت خود و دورهمی‌های خانوادگی این بازی را انجام دهید و یا حرفه‌ای‌تر به شطرنج نگاه کنید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Garry Kasparov

گری کیمویچ کاسپارف قهرمان شطرنج جهان در ۱۳ آوریل ۱۹۶۳ در باکو به دنیا آمد. او در ۱۹۸۰ استاد بزرگ و سرشناس شد. ۵ سال بعد با غلبه بر آناتولی کارپف، قهرمان شطرنج جهان شد و تا سال ۱۹۹۳ هنگامی که به دلیل اختلاف با فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) مسابقه فینال قهرمانی جهان را با نایجل شورت استاد بزرگ انگلیسی خارج از حمایت فیده برگزار کرد این عنوان را در اختیار داشت.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
محمدباقر معصومی قلعه رودخانی 1402-10-15
نسخه‌ 1 دوره
عالیه بی نظیر
بهمن براهوئی نژاد 1401-12-21
نسخه‌ 1 دوره
با سلام این دوره رو به تمام شطرنج دوستان پیشنهاد میکنم و واقعا از تماشای دوره لذت بردم و احساس میکنم بازیم خیلی بهتر شده اما زیرنویس یکمی بد ترجمه شده بود که جا داشت بهتر بشه در پایان شما را به دیدن مینی سریال The.Queens.Gambitدعوت میکنم تا مسیر یادگیری ملموس تر بشه
مکتب‌خونه
همراه عزیز سلام؛ مورد پیش آمده توسط همکاران بخش مربوطه پیگیری و رفع گردید. هم‌اکنون می‌توانید دوره را با ترجمه و زیرنویس جدید مشاهده فرمایید.
محمد رضایی یزدی 1402-02-08
نسخه‌ 1 دوره
سلام و درود، ممنون میشم دوره های پیشرفته تری از شطرنج هم قرار بدید، اگر از استاد کاسپاروف هم باشه که دیگه چه بهتر🙂🌹
نوید ابراهیمی 1402-01-05
نسخه‌ 1 دوره
دوره ای بسیار عالی و پربار، منتهی زیرنویس با از نظر زمان، همخوانی ندارد همچنین بد ترجمه شده لذا خواهشمندیم تجدید نظر در ترجمه فرموده همچنین آن را با فیلم تنظیم نمایید. با تشکر
مکتب‌خونه
همراه عزیز سلام؛ مورد پیش آمده توسط همکاران بخش مربوطه پیگیری و رفع گردید. هم‌اکنون می‌توانید دوره را با ترجمه و زیرنویس جدید مشاهده فرمایید.
حامد محجوب 1401-05-31
نسخه‌ 1 دوره
به نسبت قیمت، دوره خوب و جالبی بود! بحث های روانشناسی و انگیزشی خوبی هم داشت! به شخصه، برای من معماهای شطرنجی که کاسپاروف به عنوان چالش در انتهای بعضی ویدئوها مطرح می کرد جالب و شیرین و البته سخت بودند! فقط باید زیرنویس ها بهتر بشوند! اصطلاحات تخصصی شطرنج خوب ترجمه نشدند!
مکتب‌خونه
همراه عزیز سلام؛ مورد پیش آمده توسط همکاران بخش مربوطه پیگیری و رفع گردید. هم‌اکنون می‌توانید دوره را با ترجمه و زیرنویس جدید مشاهده فرمایید.
TOORAJ BARATI 1402-04-30
نسخه‌ 1 دوره
من ابتدا نظرات رو خوندم و گفتم شاید دوستان دارند مغرضانه برخورد میکنند با ترجمه ولی فوق العاده ترجمه ضعیفه و کپی پیستی هست از همون ابتدا. من راضی نیستم بابت هزینه ای که کردم.
مکتب‌خونه
همراه عزیز سلام؛ مورد پیش آمده توسط همکاران بخش مربوطه پیگیری و رفع گردید. هم‌اکنون می‌توانید دوره را با ترجمه و زیرنویس جدید مشاهده فرمایید.
علی کایدانی 1401-07-09
نسخه‌ 1 دوره
ترجمه بسیار بد و آزار دهنده ای داره، اصلا ادم متوجه نمیشه چی میگه...
مکتب‌خونه
همراه عزیز سلام؛ مورد پیش آمده توسط همکاران بخش مربوطه پیگیری و رفع گردید. هم‌اکنون می‌توانید دوره را با ترجمه و زیرنویس جدید مشاهده فرمایید.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.