بیوالکتریک

بیوالکتریک

جریان الکتریکی در بدن ( بیو الکتریسیته ) نقش مهمی در بسیاری از شرایط فیزیولوژیکی و پاتوفیزیولوژیکی ( سلامتی و بیماری ) ایفا می‌کند. بیو الکتریک به جریان‌های الکتریکی گفته می‌شود که در بدن انسان ایجاد شده یا تولید می‌شود. جریان‌های بیو الکتریکی توسط تعدادی از فرایندهای مختلف بیولوژیکی ایجاد می‌شوند و توسط سلول‌ها، برای تنظیم عملکرد‌های بافت و اندام‌ها و برای کنترل متابولیسم استفاده می‌شوند. جریان‌های الکتریکی بافت انسان، ثبت شده از سطح پوست الکترومیوگرافی ( EEG )، الکترو انسفالوگراف ( ECG ) توسط الکتروگاردیوگراف و دستگاه‌های حساس مشابه در پزشکی برای تشخیص وضعیت اندام‌های مختلف حیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5 نتیجه برای "بیوالکتریک --- مهندسی پزشکی --- دانشگاهی: فنی و مهندسی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

رشته بیو الکتریک 

این گرایش از مهندسی پزشکی دامنه بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود اما بیوالکتریک را می‌توان دانش استفاده از اصول الکتریکی، مغناطیسی و الکترومغناطیسی در زمینه پزشکی دانست. همچنین الگو برداری از سامانه‌های بیولوژیکی در طراحی‌های نوین مهندسی نیز در حیطه این علم قرار دارد. در واقع یک مهندس بیوالکتریک علاوه بر این که به تمام گرایش‌های مهندسی برق به ویژه گرایش الکترونیک با دیدگاهی از زمینه علم خود نظر دارد، از برخی از شاخه‌های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات نیز در حیطه علم مهندسی پزشکی یاری می‌جوید. هدف از ایجاد این گرایش در مقطع کارشناسی تربیت مهندسان الکترونیکی است که با گذراندن واحدهای درسی و آزمایشگاهی مانند فیزیولوژی و فیزیک پزشکی به نوع بلوغ ذهنی و توانایی علمی در زمینه پزشکی دست یابند.

دانشجویان پس از فراگیری علوم پایه مهندسی مانند ریاضی و فیزیک و تا اندازه کوتاهی علوم پایه پزشکی با مدارهای الکتریکی و روش‌های به کار رفته در تجهیزات پزشکی مانند سامانه‌های تصویربرداری، سامانه‌های پرتو پزشکی، سامانه‌های به کار رفته در اتاق عمل و تجهیزات به کار رفته در بدن آشنا می‌شوند. البته این آشنایی‌ها محدود است و برای گفتن اطلاعات بیشتر در این زمینه، تحصیل در مقاطع بالاتر مورد نیاز است. 

به بیان ساده‌تر رشته‌ی بیوالکتریک مطالعه رفتارهای مولکولی در اعضای بدن را تا حد امکان آسان‌تر می‌کند و پیشرفت چشم‌گیری در تشخیص و درمان بیماری‌ها ایجاد کرده است. مهندسان این رشته در تلاش هستند تا با ترکیب سیستم‌های پزشکی و الکتریکی، راه‌های جدیدی برای درمان بیماری‌های مختلف پیدا کنند. یک مهندس بیوالکتریک ابتدا باید درس‌های مهندسی برق را بگذراند و با مفاهیم مهمی مثل الکترونیک و برق آشنا شود و سپس درس‌هایی مانند آناتومی بدن و فیزیولوژی را آموزش می‌بیند. همچنین دانشجویان این رشته با مدارها و تجهیزات پزشکی مانند سیستم‌های تصویربرداری و سیستم‌های استفاد شده در اتاق عمل سروکار دارند. بیشتر زمینه‌هایی که یک مهندس بیو الکتریک در آن فعالیت می‌کند عبارتند از : 

1.پردازش سیگنال‌های حیاتی 

2.پردازش تصاویر پزشکی و سامانه های تصویربرداری 

3.پردازش صوت و گفتار و طراحی سامانه‌های گفتار درمانی برای کمک به معلولین گفتاری 

4.مدل سازی سامانه‌های بیولوژیک 

5.طراحی بخش‌های الکترونیکی و کنترل اعضاء و اندام مصنوعی و ساخت وسایل توان بخشی 

6.ثبت سیگنال‌های حیاتی و طراحی سامانه‌های تصویرگر بیمارستانی 

7.طراحی و ساخت سامانه‌های درمانی و ازمایشگاهی پزشکی 

مهندسی پزشکی بیو الکتریک 

این رشته تلفیقی از مهندسی، علوم پایه، پزشکی و زیست شناسی است. با مطالعه اصول و عملکرد سیستم‌های زنده و استفاده از داده‌های بیولوژیکی و فیزیولوژیکی بر بدن انسان انجام می‌شود. مهندسی پزشکی نقش مهمی در زمینه‌های مختلف مانند ابزارهای پزشکی، مدل سازی و کنترل سیستم‌های بیولوژیکی و تصاویر پزشکی، مدل سازی ساختار و عملکردهای مغز انسان و ... ایفا می‌کند. پزشکی بیو الکترونیک بر پیام رسانی الکتریکی در سیستم عصبی تمرکز دارد. بینش در مورد عملکرد های تنظیم کننده سیستم عصبی و فناوری‌هایی که سیگنال‌های عصبی را ضبط یا مسدود می‌کند تا بر مکانسیم‌های مولکولی خاص تاثیر بگذارد، تمرکز اصلی این رشته است. علاوه بر این پیشرفت در پروتز‌ها، روباتیک و سایر زمینه‌های مربوطه و همچنین آزمایشات بالینی تا حد زیادی مدیون این رشته می‌باشد. پزشکی بیو الکترونیک همچنین از موضوعات مرتبط از جمله اخلاق، تاثیر جامعه، بازخورد بیماران به منظور پذیرش ورودی در زمینه‌های علم، فناوری و مراقبت‌های بهداشتی استقبال می‌کند. 

هدف اصلی این رشته آموزش و تربیت متخصصان مهندسی بیوالکتریک به عنوان عضوی از مراکز تحقیقاتی و آموزش بالینی در بیمارستان‌ها است و آن‌ها را قادر می‌سازد تا موارد زیر را برای تحقیقات بالینی و کاربرد بهینه تجهیزات پزشکی در تشخیص بالینی ارزیابی و مشاهده کنند : 

  •  ارزیابی، انتخاب و کاربرد سیستم‌های فناوری جدید 
  • مدیریت نگهداری و تعمیر تجهیزات پزشکی 
  •  استاندارد سازی سیستم‌های مهندسی پزشکی کاربردی 
  •  پیشرفت جنبه های کمی و کیفی تشخیص و درمان بیماران 
  •  آموزش کاربردی کارکنان پزشکی در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها 

بازار کار رشته بیو الکتریک در مهندسی پزشکی 

رشته مهندسی پزشکی رشته گسترده‌ای است که در خیلی از زمینه‌ها کاربرد دارد . بازار کار این رشته نسبت به رشته‌های دیگر مهندسی بهتر است. بازار کار در گرایش بیو الکتریک، شامل استفاده از اصول الکتریک در رشته مهندسی می شود در واقع پیوند دهنده بین دو رشته مهندسی و پزشکی می‌باشد. البته باید به این را به خاطر داشته باشید که هر رشته نکاتی دارد که می‌تواند برای دانشجویان و فارغ التحصیلان مفید باشد به طور مثال اگر سرمایه کافی دارید می‌توانید یک شرکت خصوصی در این زمینه راه اندازی کنید و همچنین شما می‌توانید در دانشگاه‌ها و مراکز تدریس کنید.

 همچنین اگر می‌خواهید در خارج از کشور تحصیل کنید راه سختی در پیش ندارید زیرا تعداد دانشجویان این رشته در خارج از کشور زیاد نیستند.هزینه تحصیل در هر کشور با توجه به نوع رشته، نوع دانشگاه و مقطع می‌تواند متفاوت باشد. نکته آخر این است که بازار کار این رشته به دلیلی اهمیت کاربرد تجهیزات پزشکی و کارکرد و بهبود اعضای بدن و همچنین ساختن اعضای مصنوعی بدن انسان هر ساله رو به افزایش است، زیرا بیمارستان‌ها و مراکز درمانی روز به روز در جهت ساخت ابزارهای جدید حرکت می‌کنند و این رشته هر ساله پر طرفدارتر می شود. 

حقوق بیو الکتریک چه قدر است ؟ 

مانند هر شغل دیگری درآمد در این رشته بستگی به عوامل زیادی دارد و متفاوت است. شما می‌توانید در بیمارستان‌های دولتی یا بخش‌های خصوصی، شرکت تجهیزات پزشکی، وزارت صنایع و ... مشغول به کار شوید که میزان درآمد در هر کدام از این مراکز متفاوت است. درآمد در شرکت‌های دولتی مطابق با قانون تعیین می‌شود ولی در شرکت‌های خصوصی درآمد متفاوت و حتی ممکن است نسبت به شرکت‌های دولتی بیشتر باشد. همچنین اگر شما بتوانید تجهیزات پزشکی را خرید و فروش کنید درآمد بالایی خوهید داشت زیرا لوازم و تجهیزات پزشکی قیمت بسیار بالایی دارند. در ادامه چند مورد از درآمد های این رشته را در کشور های مختلف خواهی دید : 

  • درآمد سالانه بیو الکتریک در مهندسی پزشکی  در کشور آمریکا سالیانه 100 هزار دلار است .
  •  درآمد سالانه بیو الکتریک در مهندسی پزشکی در کشور استرالیا سالانه 80 هزار دلار است. 
  •  درآمد سالانه بیو الکتریک در مهندسی پزشکی در کشور انگلستان سالیانه 50 هزار دلار است. 
  •  درآمد سالانه بیوالکتریک در مهندسی پزشکی در کشور کانادا سالیانه 60 هزار دلار است.