TESOL

TESOL

باتوجه‌به این که زبان انگلیسی به‌عنوان زبان بین‌المللی شناخته می‌شود، زبان‌آموزان و علاقه‌مندان زیادی در سراسر دنیا به فراگیری آن می‌پردازند. به همین منظور، دوره‌ها و آزمون‌های متعددی برای زبان‌آموزی و همچنین سنجش سطح زبان افراد ابداع شده است. از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی می‌توان به آیلتس، تافل، TEFL و غیره اشاره کرد. اما سؤال این است که آیا آزمونی برای تعیین سطح توانایی اساتید زبان وجود دارد؟ بله. دوره‌ها و آزمون‌های تیسول برای سنجش سطح زبان اساتید در نظر گرفته شده است.

 1 نتیجه برای "TESOL --- آزمون‌ها --- زبان‌های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

تیسول (TESOL) چیست؟

تیسول یک گواهینامه بین‌المللی است که نشان‌دهنده صلاحیت و توانایی فرد در تدریس زبان انگلیسي و سایر زبان‌های پرکاربرد به افراد غیربومی است. در ادامه خواهیم گفت که تیسول چیست، آموزش TESOL چه مزیت‌هایی دارد و تفاوتش با دیگر مدارک زبان انگلیسی چیست. این گواهینامه دارای ارزش، کیفیت و استاندارد جهانی در میان معلمان و آموزش‌دهندگان زبان‌های خارجی در سرتاسر دنیا است. TESOL مخفف عبارت Teaching English to Speakers of Other Languages است و در هر کشوری که زبان رسمی آن انگلیسی نباشد، قابل‌قبول و معتبر است. گاهی اوقات این گواهینامه با گواهینامه‌های دیگر مثل TEFL, TESL, ESOL اشتباه گرفته و مقایسه می‌شود. 

تفاوت اصلی این گواهینامه‌ها در نحوه استفاده از آن‌ها در مناطق مختلف جهان است. برای نمونه، در اروپا، زبان انگلیسی با نام EFL و در کشورهایی مثل کانادا و آمریکا، زبان انگلیسی با نام ESL شناخته می‌شود. دارندگان گواهینامه TESOL مجاز به تدریس در هر کشوری هستند، حتی کشورهایی که زبان رسمی آن‌ها انگلیسی است. دارندگان گواهینامه TFSL فقط در کشورهای غیرانگلیسی‌زبان مجاز به تدریس هستند. بعضی از کشورها مثل مالزی، ژاپن، کره و ترکیه، داشتن گواهینامه TESOL را برای درخواست ویزای کار الزامی می‌دانند.

درباره مدرک تیسول (TESOL holder)

مدرک تیسول یکی از مدارک معتبر و بین‌المللی برای اساتید زبان انگلیسی است که توسط گروهی از کشورهای انگلیسی‌زبان برگزار می‌شود. این مدرک نشان‌دهنده توانایی تدریس زبان انگلیسی به افرادی است که زبان مادری آنها انگلیسی نیست. دارندگان این مدرک می‌توانند در بسیاری از کشورها به‌عنوان مدرس زبان انگلیسی فعالیت کرده و اعتبار جهانی کسب کنند.ڤبرای شرکت در دوره تیسول، باید پیش‌نیازهای خاصی داشته باشید. برخی از این پیش‌نیازها عبارت‌اند از: داشتن سطح پیشرفته یا حرفه‌ای در زبان انگلیسی، داشتن تجربه تدریس یا آموزش، داشتن روحیه کار گروهی و داشتن علاقه.

این دوره معمولاً به‌صورت حضوری یا آنلاین برگزار می‌شود و حدود ۱۲۰ ساعت زمان می‌برد. در این دوره، شما با مفاهیم، روش‌ها، فعالیت‌ها و استراتژی‌های تدریس زبان انگلیسی آشنا می‌شوید و همچنین فرصت عملی‌کردن و بازخورد گرفتن را خواهید داشت. پس از پایان دوره، در صورت قبول‌شدن در امتحانات، مدرک خود را دریافت خواهید کرد. افرادی که ۱۲ واحد تیسول را با موفقیت پشت سر بگذارند، تیسول ۴ را کسب خواهند کرد.

شرایط لازم برای شرکت در دوره TESOL

اساتیدی که قصد دارند مدرکی معتبر در سطح جهانی در زمینه زبان انگلیسي کسب کنند، می‌توانند در دوره تیسول شرکت کرده و مهارت و توانایی خود را محک بزنند. یکی از شروط کشورهای انگلیسی‌زبان این است که افرادی که قصد دارند در این کشورها به‌عنوان مدرس مشغول به کار شوند، دوره‌هایی نظیر تیسول و سلتا را گذرانده و دارای مدرک معتبر باشند. برای این که بتوانید مدرك TESOL را کسب کنید، باید بر تعدادی دروس ازپیش‌تعیین‌شده تسلط داشته باشید و بتوانید نمره قابل‌قبول را کسب کنید. سطح شرکت‌کنندگان در این آزمون باتوجه‌به میانگین فعالیت‌هایی که در این زمینه انجام می‌دهد، تعیین می‌شود. 

کشورهای برگزارکننده TESOL

کشورهایی نظیر کانادا (TESOL canada)، استرالیا (تیسول استرالیا)، و انگلستان (کالج ترینیتی لندن)، آزمون تیسول را برگزار می‌کنند. آزمون‌های تیسول به‌صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شوند و تمامی افراد علاقه‌مند به زبان انگلیسی و تدریس این زبان بین‌المللی می‌توانند در آزمون‌های مربوطه شرکت کنند.

مزایای آموزش TESOL

مدرك تیسول (TESOL Holder) یک انتخاب شغلی عالی برای مدرسان زبان انگلیسی است و مزایای زیر را به همراه دارد:

  •  این مدرک در همه جای دنیا معتبر و قابل‌قبول است و هرگز منقضی نمی‌شود.
  • پس از گذراندن دوره تیسول، شما می‌توانید از فرصت‌های آموزش زبان انگلیسی در سراسر جهان بهره ببرید‌.
  • این مدرک در کشورهای حوزه خلیج‌فارس، اروپا، شرق آسیا و کانادا اعتبار بالایی دارد و برای مهاجرت به این کشورها کمک‌کننده است.
  • در استرالیا، ساعات دوره تیسول به‌عنوان ساعات دانشگاهی حساب می‌شود و برای مهاجرت به کانادا نیز قابل‌استفاده است.

نحوه ثبت‌نام در دوره‌ تیسول

برای این که بتوانید در این دوره‌ها ثبت‌نام کرده و از آموزش تیسول بهره‌مند شوید، لازم است مدارکتان را به همراه رزومه خود به مرکز برگزار‌کننده دوره ارسال کنید. در صورت کسب تأییدیه، مدارک مذکور به مراکز اصلی یعنی کانادا (تیسول کانادا) و انگلستان ارسال خواهند شد. درصورتی‌که مدارک مجدداً مورد تأیید قرار گیرد، زمانی برای مصاحبه مجازی توسط مرکز مذکور در نظر گرفته خواهد شد. 

زمانی می‌توانید مجوز حضور در دوره را کسب کنید که در مصاحبه قبول شوید. پس از طی تمام این مراحل، متقاضی به‌منظور انجام پروسه مالی اقدامات لازم را انجام می‌دهد. شایان‌ذکر است که زمانی این دوره برگزار شده و آموزش TESOL آغاز می‌شود که ثبت‌نام متقاضی با موفقیت صورت‌گرفته و کلاس‌ها به حدنصاب خود برسد. حدنصاب کلاس‌ها حدود ۱۲ الی ۱۵ نفر است. 

تفاوت دوره تیسول و سلتا

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که TESOL و CELTA چه تفاوت‌هایی با هم دارند و کدام یک برای هدف موردنظرتان بهتر است. یکی از تفاوت‌های عمده دوره تیسول و سلتا این است که در دوره سلتا معیارهای سنجش ثابت هستند و تعیین سطح افراد متقاضی با همان معیارها صورت می‌گیرد. 

اما در دوره تیسول، سطح شرکت‌کننده باتوجه‌به دروسی که به‌عنوان معیار سنجش تعیین شده‌اند مشخص می‌شود و فعالیت متقاضی در مقابل این بخش‌ها، گویای سطح وی خواهد بود. اما باید توجه داشت که هدف متقاضیان از شرکت در هر دو دوره سلتا و تیسول این است که توانایی خود برای تدریس یا Teaching در زمینه زبان انگلیسی را به کارفرمایان ثابت کنند. 

مهارت‌هایی که در دوره TESOL کسب خواهید کرد

طبیعتاً دوره‌ای بین‌المللی مانند تیسول، دارای محتویات فوق حرفه‌ای برای ESL ‌ها خواهد بود. دوره آموزش TESOL دوره‌ای جامع در سطح بین‌المللی است که متقاضیان با گذراندن آن شیوه صحیح تدریس را یاد خواهند گرفت. درصورتی‌که در دوره تیسول شرکت کنید علاوه بر مهارت‌های اصلی و زیرمهارت‌های تدریس زبان، به شیوه صحیح مدیریت کلاس هم مسلط خواهید شد.

آزمون‌گیری و نمره‌دهی مهارت دیگری است که برای ارزیابی میزان مهارت زبان‌آموزان لازم است، و در این دوره آموزش‌های لازم دراین‌خصوص صورت خواهد گرفت. علاوه‌برآن برای زبان‌آموزیِ هرچه بهتر کودکان، شیوه‌های آموزش زبان با داستان و بازی نیز در نظر گرفته شده است. از همه مهم‌تر در دوره آموزش تیسول به شیوه اصلاح خطاها و نوشتن طرح درس (Lesson Plan) تسلط خواهید یافت.