نقاشی کودکان و نوجوانان

نقاشی کودکان و نوجوانان

نقاشی ازجمله کارهایی است که انسان‌ها در سنین کودکی و نوجوانی به آن تمایل دارند، زیرا می‌توانند آنچه در ذهن و رویای بچگی آن‌ها می‌گذرد را با مداد رنگی و یا آبرنگ به نمایش گذارند و بخشی از انرژی کودکانه خود را از این طریق تخلیه کنند. حتی برخی از کودکان به دلیل علاقه زیادی که در این زمینه دارند از والدین خود درخواست می‌کنند تا آن‌ها را در کلاس نقاشی ثبت‌نام کنند. در آموزشگاه نقاشی، مدرسین با پیروی از اصول نقاشی به بچه از ابتدا همه‌چیز را یاد می‌دهند. 

 1 نتیجه برای "نقاشی کودکان و نوجوانان --- نقاشی --- هنر" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

اهمیت نقاشی کودک و نوجوان 

این روزها نقاشی کودکانه به یکی از جنبه های مهم تربیتی تبدیل شده است به طوری‌که بچه‌ها با شرکت در یک کلاس ساده آموزش نقاشی یاد می‌گیرند که چگونه ذهن خود را پرورش دهند. از طرفی نقاشی کودکان  نوجوانان علاوه بر این‌که جنبه پرورش فکری دارد، بخشی از آن به جنبه های روانشناسی مربوط می‌شود به طوری‌که با تفسیر نقاشی آن‌ها می‌توان به خصوصیات اخلاقی و شیوه فکری هر یک از آن‌ها از سنین کودکی تا نوجوانی پی برد. اهمیت نقاشی‌های کودک و نوجوان به حدی است که نمی‌توان از تأثیر آن بر رشد فردی و اجتماعی کودک غافل شد. 

این اهمیت و تأثیرها باعث شده تا در کشور ما در روز کودک و نوجوان برنامه‌هایی تحت عنوان نقاشی روز کودک و نوجوان، نقاشی کودکانه در مورد نوجوان سالم، نقاشی کودکانه برای نوجوانان و مواردی مانند این برگزار شود و از کودکان بخواهند تا در جشنواره نقاشی کودک و نوجوان یا نمایشگاه نقاشی کودک و نوجوان شرکت کرده و آثار خود را به نمایش بگذارند. برای مثال با مشخص کردن موضوعاتی مانند نقاشی کرونا از بچه‌ها خواسته می‌شود تا آنچه در این باره می‌دانند را با مداد رنگی‌های خود به تصویر بکشند. همچنین از طریق نقاشی کرونا کلاس آموزشی موارد بهداشتی برای بچه‌ها مؤثرتر عمل خواهد کرد. 

فواید نقاشی‌های کودک و نوجوان 

برای نقاشی کودک و نوجوان و نمونه‌های نقاشی کودکانه نوجوان سالم می‌توان فواید بسیاری را برشمرد. برای مثال زمانی که شما از بچه‌ها بخواهید تا یک نقاشی کودکانه درباره نوجوان سالم بکشند، ابتدا برای آن‌ها موضوع را باز می‌کنید که منظورتان چیست و آن‌ها باید در نقاشی خود چه چیزهایی را نشان دهند و سپس با بررسی عملکرد آن‌ها نسبت به نگاهشان درباره نوجوان سالم آشنایی پیدا خواهید کرد. بااین‌حال تعدادی از مهم‌ترین فواید نقاشی‌های کودک و نوجوان عبارت‌اند از:

 • کمک به بروز احساسات و ناخودآگاه کودک در روند نقاشی
 • تقویت نیمه راست مغز
 • یادگرفتن برای حل آسان مشکلات شخصی و تصمیم‌گیری‌ها
 • ایجاد هماهنگی در عناصر بدنی و کنترل عضلات
 • کنترل استرس و ایجاد آرامش فکری
 • تقویت عزت‌نفس کودک
 • کسب تجربه های مهم
 • تقویت‌کننده احساسات کودک
 • افزایش اعتمادبه نفس و حس خوش‌حالی در وجود آن‌ها
 • بهبود سخن گفتن و جمله‌سازی آن‌ها
 • دقت به جزئیات اطرافشان و کشف پیرامون

فضاسازی مناسب برای نقاشی کودکان 

بهترین فضاسازی برای کشف استعدادها و شیوه تفکر کودکان از طریق نقاشی با کمک والدین آن‌ها امکان‌پذیر است. بعد از والدین مدرسه و معلم نقش چشمگیری خواهد داشت. والدین با تهیه یک محل مناسب در خانه برای کودک خود می‌توانند یک فضای ایده‌ال را برای خلق احساسات او روی کاغذ فراهم کنند. تهیه وسایل موردعلاقه کودک و طرح و رنگ‌هایی که او دوست دارد به کودک کمک خواهد کرد تا علاقه بیشتری در این باره از خود نشان دهد. والدین برای درک بهتر تأثیرگذاری نقاشی روی تربیت فرزند خود می‌توانند با مشاورین در این باره صحبت کنند و یا این که از معلم آن‌ها بخواهند تا اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار دهد.