لغات ضروری

لغات ضروری

آموزش لغات انگلیسی

در دنیای این روزها آدم‌ها در هر موقعیت و سنی به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی  پی‌برده‌اند چرا که برای یادگیری و کسب اطلاعات در رابطه با کوچک‌ترین چیزها گرفته تا حل بزرگ‌ترین مسائل به وفور می‌توان منابعی به زبان انگلیسی پیدا کرد و این جاست که داشتن دانش زبان انگلیسی در هر موقعیتی می تواند کارآمد باشد. در ادامه با ویدیوهای آموزشی لغات انگلیسی و همچنین بهترین روش‌های یادگیری آن با ما همرا باشید.
 10 نتیجه برای "لغات ضروری --- زبان انگلیسی --- زبان‌های خارجی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

چه تعدادی از لغات انگلیسی را یاد گرفته‌اید؟ از چه تعدادی از آن‌ها در مکالمه و نوشتار انگلیسی خود استفاده می‌کنید؟ کدام روش را برای یادگیری لغات انگلیسی انتخاب کرده‌اید؟ دایره واژگان چقدر موجب پیشرفت اسپیکینگ و رایتینگ انگلیسی شما شده است؟ در این نوشته قصد داریم روش‌های یادگیری لغات زبان انگلیسی را با هم بررسی کنیم و راه‌کارهای کاربردی جهت یادگیری این لغات را با شما به اشتراک بگذاریم. پس اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید که هنوز روش مطمئن یادگیری کلمات پرکاربرد انگلیسی را پیدا نکرده اند، با ما همراه شوید.

 در دنیای این روزها آدم‌ها در هر موقعیت و سنی به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی  پی‌برده‌اند چرا که برای یادگیری و کسب اطلاعات در رابطه با کوچک‌ترین چیزها گرفته تا حل بزرگ‌ترین مسائل به وفور می‌توان منابعی به زبان انگلیسی پیدا کرد و این جاست که داشتن دانش زبان انگلیسی در هر موقعیتی می تواند کارآمد باشد. خوب که به اطراف خود نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم ناحق نیست که دیگر داشتن تسلط بر زبان انگلیسی تخصص محسوب نشود و جز دانش‌های عمومی به شمار رود. با این وجود هنوز بسیاری از ما آن‌طور که باید بر زبان انگلیسی تسلط پیدا نکرده‌ایم چرا که یادگیری یک زبان آن قدرها هم آسان نیست.

روش‌های آموزش لغات انگلیسی

خوشبختانه روش‌های زیادی برای آموزش لغات انگلیسی وجود دارد. بعضی از این روش‌ها بسیار سرگرم کننده هستند. در این‌جا به برخی از این روش‌ها می‌پردازیم:

1. فلش کارت درست کنید

حتما شنیده‌اید که یکی از روش‌های یادگیری لغات انگلیسی، استفاده از فلش کارت است. در هر فلش کارت یک لغت انگلیسی در جلو و کلمه ی هم معنی یا عبارت تعریف لغت در پشت نوشته می‌شود. این روش مناسب افرادی است که شیوه های سنتی یادگیری را ترجیح می‌دهند.

 شما می‌توانید خودتان فلش کارت‌های خود را بسازید. برای انجام این کار تمام چیزی که نیاز دارید کارت‌های یادداشت (یا تکه های کوچک کاغذ)، مداد یا خودکار و لیست کلماتی است که قصد دارید یاد بگیرید.

ایرادی که به این روش وارد است نخست زمانی است که برای ساختن فلش کارت‌ها صرف می‌شود.  همچنین فلش کارت های کاغذی حجیم هستند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند. در نتیجه ، جابه‌جایی آن‌ها و استفاده از آن‌ها برای مرور کردن لغات ممکن است کمی دشوار باشد، اما همچنان عده‌ای این روش را بر سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند.

راه‌کار کاربردی برای استفاده از فلش کارت‌ها

یکی از راه‌های موثر در استفاده از فلش کارت‌ها این است که فلش کارت‌ها را به دو دسته تقسیم کنید: «لغاتی که یاد گرفته ام» و «لغاتی که یاد نگرفته ام». اما چگونه این تقسیم بندی را انجام دهید؟ بسیار ساده! بدون این که به پشت فلش کارت (توضیح و معنی آن) نگاه کنید، فلش کارت‌ها را یک به یک بخوانید و دسته بندی کنید.

ممکن است بارها و بارها مجبور شوید یک لغت را بخوانید و تکرار کنید تا وارد حافظه ی بلند مدتتان شود. شما نمی‌توانید با یک بار خواندن، لغات را یاد بگیرید و به طور جادویی برای همیشه در حافظه‌ی شما نگهداری شود. بنابراین فراموش نکنید هرروز زمانی را هم به مرور فلش کارت‌هایی که در گروه «لغاتی که یاد گرفته اید» جای داده‌اید، اختصاص دهید و اگر لغتی را فراموش کرده‌اید به گروه «لغاتی که یاد نگرفته ام» بازگردانید.

2. از نرم افزارها استفاده کنید

این نوع یادگیری از طریق اپلیکیشن‌ها و برخی از وب سایت‌ها قابل دسترسی است. وب سایت‌ها و برنامه‌های ساخت فلش کارت رایگان زیادی در دسترس هستند، دو نمونه از بهترین اپلیکیشن های مناسب آموزش لغات انگلیسی Anki و Memrise هستند.

Anki یک نرم افزار رایگان است که به سادگی می‌توانید آن را دانلود و از آن استفاده کنید. از طریق آن می توانید فلش کارت خود را بسازید یا از فلش کارت‌های از پیش ساخته شده‌ی خود این نرم افزار استفاده کنید. 

Memrise یک وب سایت و اپلیکیشن رایگان آموزش زبان است که تعداد زیادی لغات از پیش ساخته شده را به شما ارائه می‌دهد. در مقایسه با Anki می‌توان گفت که این اپلیکیشن بسیار سرگرم کننده‌تر است و کار با آن به نوعی مانند بازی کردن است. بنابراین اگر ترجیح می‌دهید یک روش سرگرم کننده برای یادگیری کلمات پرکاربرد انگلیسی داشته باشید، این یک وب سایت (اپلیکیشن) عالی است. امتحان کنید!

3. یک لیست مطالعه درست کنید

ایجاد لیستی از لغات انگلیسی که می‌خواهید یاد بگیرید نیز مناسب آن دسته از افرادی است که روش های سنتی را انتخاب می‌کنند. با این تفاوت که به جای این که هریک از کلمات به صورت جداگانه در یک کارت باشند، همه در یک جا قرار دارند. برای این کار می‌توانید یک دفترچه با سایزی که همه جا قابل حمل باشد انتخاب کنید.

بزرگ‌ترین مزیت دفترچه لیست لغات این است که گسترش دادن لیست یا به عبارتی دیگر اضافه کردن لغت جدید به این مجموعه کار فوق‌العاده آسانی است. توجه کنید کاری که حتما باید آن را انجام دهید این است که شما باید مرتباً لیست لغات خود را به روز کنید.

 هنگامی که با کلماتی که معنی آن را نمی‌دانید، مواجه می‌شوید (به عنوان مثال اگر با یک لغت انگلیسی جدید در یک رستوران یا روی تابلویی مواجه شدید) می‌توانید آن را در لیست خود یادداشت کنید و سر فرصت معنی آن را از دیکشنری پیدا کرده و لغت و معنی آن را یاد بگیرید.

این روش می‌تواند تکمیل کننده‌ی روش‌های دیگر در یادگیری لغات باشد. این روش خیلی محبوب نیست به این دلیل که بسیاری از زبان‌آموزان کار با لیست لغات را خسته کننده می‌دانند و برخلاف فلش کارت‌ها که بسیار تعاملی هستند (می توانید کارت بسازید، آن‌ها را ورق بزنید، آن‌ها را مرتب کنید و...) دفترچه‌ی لیست لغات منابع ساکنی هستند.

راه‌کار کاربردی برای استفاده از لیست لغات انگلیسی

لغات انگلیسی را از بالا به پایین در سمت چپ برگی از دفترچه‌ی لغات خود بنویسید. می‌توانید کلمات را شماره گذاری کنید. مترادف یا عبارت تعریف لغات را در سمت راست بنویسید. زمانی که خواستید که لغات را بخوانید، با یک ورق کاغذ یا دست خود کلمات یا عبارات سمت راست را بپوشانید. موارد نوشته شده را یک به یک بخوانید و هریک را که نمی‌دانستید دور آن با مداد خط بکشید. به این ترتیب می‌فهمید كه كدام لغات نیاز به تمرین بیش‌تری دارند.

شما می‌توانید برعکس این تمرین را هم انجام دهید یعنی سمت چپ برگه‌ را بپوشانید. معادل و یا عبارت لغات را بخوانید و لغت انگلیسی مورد نظر را بگویید.

4. لغات انگلیسی را به طور مکرر بنویسید

اگر می‌خواهید دیکته‌ی انگلیسی خوب و درستی داشته باشید و همچنین دوست دارید هنگام مطالعه یک کار فیزیکی انجام دهید، نوشتن لغات گزینه خوبی برای شما است. با استفاده از این روش، کافی است هر لغت انگلیسی جدید را چندین بار در حالی که با صدای بلند می‌خوانید، بنویسید.

اگر چندین سال پیش دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را گذرانده باشید، احتمالاً تکالیف مشابه این را در کلاس درسی داشته‌اید. اگرچه این روش برای همه کاربردی نیست اما هنوز هم می‌تواند یک روش بسیار موثر برای یادگیری باشد.

این روش یک متد تعاملی محسوب می‌شود. برخلاف لیست لغات که هنگام مطالعه فقط آنها را نگاه می‌کنید، در این روش شما از دستان خود نیز استفاده می‌کنید . مطالعات نشان داده است که این روش به دلیل استفاده همزمان‌ از دست و چشم برای افرادی که هنگام مطالعه مضطرب می‌شوند، می‌تواند بسیار مفید واقع شود. در این روش علاوه بر یاد گرفتن لغات انگلیسی، طرز صحیح نگارش آن‌ها را نیز همزمان یاد خواهید گرفت.

علیرغم آن‌چه در راستای فواید این متد گفته شد، برخی معتقدند که نوشتن مداوم لغات می‌تواند در زبان‌آموز احساس یکنواختی ایجاد کند و باعث شود زود خسته شود. هنگامی که فرد یک کلمه را بارها و بارها می‌نویسد، ممکن است تمرکز خود را از دست دهد.

 راه‌کار کاربردی برای استفاده از روش نوشتن لغات انگلیسی

برای بهره‌مندی واقعی از این روش، باید بر معنی هر کلمه و نحوه نوشتن آن تمرکز کنید. دقت کنید که برای نوشتن لغات تعداد معینی را مشخص کنید. معمولاً 10 تا 20 بار نوشتن از هر لغت کافی است. اما اطمینان حاصل کنید که هنگام نوشتن هر کلمه به طور فعال به آن فکر می‌کنید: به حروف و نحوه چیدمان آن‌ها نگاه کنید، آن را با صدای بلند بخوانید و سپس آن را معنی کنید.

این روش را می‌توانید به عنوان تکمیل کننده‌ی روش‌های دیگر استفاده کنید.

5. سوالات بخش لغات آزمون‌های انگلیسی را پاسخ دهید

خوب است هر از چند گاهی با پاسخ دهی به سوالات، آموخته‌هایتان را محک بزنید و از میزان درک واقعی خود از معانی اطمینان پیدا کنید.

تعداد بیشماری از آزمون‌های انگلیسی لغات به‌صورت آنلاین و رایگان در دسترس هستند. برخی از آن‌ها آزمون‌های سنتی هستند، برخی دیگر هم شبیه بازی هستند. به عنوان مثال ممکن است یک بازی انطباقی پیدا کنید که در این بازی کار شما این است که لغات انگلیسی را با معنی آنها مطابقت دهید.

همچنین می‌توانید آزمون خود را با استفاده از لیست لغات به سادگی طراحی کنید. 

شرکت در آزمون به شما این امکان را می‌دهد که بفهمید آیا لغات را به درستی یاد گرفته اید یا خیر و با این کار نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و می‌توانید زمان بیش‌تری به تمرین آن‌ها اختصاص دهید.

· دقت کنید که از ابتدای کار با استفاده از آزمون‌ها شروع به آموزش لغات انگلیسی نکنید و حتما آزمون را با یک یا دو روش دیگر ترکیب کنید.

راه‌کار کاربردی برای استفاده از آزمون لغات انگلیسی

در مورد آزمون‌های لغات انگلیسی دو گزینه پیش رو دارید: آزمون‌های از قبل ساخته شده را در اینترنت جست و جو کنید و به آن‌ها پاسخ دهید و گزینه ی دوم این است که خودتان آزمون‌ها را بسازید.

از آن‌جا که برخی از آزمون‌های وب سایت‌ها از کیفیت کافی برخوردار نیستند، در صورت استفاده از آزمون‌های آنلاین از وب سایت‌های معتبر استفاده کنید. برخی از این وب سایت‌ها عبارتند از: Free Rice، Quizlet و Cram.

6. از لغات انگلیسی که یاد گرفته اید استفاده کنید

اگرچه روش‌های فوق برای یادگیری لغات انگلیسی بسیار مفید هستند، اما خوب است بدانید هرگز لغاتی را که یاد می‌گیرید، حفظ نخواهید کرد مگر این‌که از آن‌ها در اسپیکینگ و رایتینگ‌های خود استفاده کنید. 

با استفاده از لغات در جملات یادگیری شما کامل می شود. بنابراین همیشه در مکالمه و نوشتار خود به دنبال فرصت استفاده از این کلماتی باشید که یاد گرفته‌اید.

حتما شما هم با این مقوله مواجه شدید که بسیاری از لغاتی که یاد گرفته‌اید را نمی‌توانید در مکالمات و نوشتار خود استفاده کنید. این‌ها لغات غیرفعال (passive) شما هستند: لغاتی که آن‌ها را می‌شناسید و درک می‌کنید، اما هنگام نوشتن و صحبت کردن قادر به استفاده از آن‌ها نیستید. 

شما از طرفی لغات را استفاده می‌کنید، از طرف دیگر لغات را فراموش می‌کنید یا به‌عبارت دیگر کلماتی که استفاده می‌کنید، ممکن است بین لغات فعال و غیرفعال شما حرکت کند، این بسیار طبیعی است که هرچه بیش‌تر لغت یاد بگیرید، دایره‌ی لغات غیرفعال شما بزرگتر شود. انتقال لغات غیرفعال به لغات فعال یک روند طبیعی است که برای همه افراد اتفاق می‌افتد قطعا شما نیز از این قاعده مستثنی نخواهید بود.

حتی در مورد زبان فارسی نیز لغات غیرفعال شما بسیار بزرگتر از لغات فعال شما است. به‌عنوان مثال وقتی شعری از فردوسی می‌خوانید را در ذهن مجسم کنید. شما بسیاری از لغات را می‌فهمید، اما از آن‌ها در مکالمه‌ی روزمره‌ی خود استفاده نمی‌کنید. این به این معنی است که اگر نتوانستید از برخی لغات استفاده کنید، هیچ نگران نباشید. به یادگیری و تکرار مستمر یک یا چند نمونه جمله ساخته شده با آن لغت بسنده کنید. 

 

روش‌های مختلفی برای یادگیری وجود دارد، از نوشتن و تکرار گرفته تا فلش کارت و آزمون‌ها. اما در نهایت این شما هستید که می‌توانید بفهمید کدام روش برای یادگیری شما بهتر است. 

توصیه‌هایی برای یادگیری هر چه بهتر لغات انگلیسی

دراین‌جا چند توصیه نهایی گردآوری کرده‌ایم که اگر قصد آموزش لغات انگلیسی را دارید خوب است به آنها توجه کنید:

· سعی نکنید همه‌ی لغات را حفظ کنید. تحقیقات زبان شناسان نشان داده است که زبان انگلیسی بیش از هر زبان دیگری دارای لغت است و حتی نیتیو اسپیکرها (native speakers) هم گاها برخی از لغات را نمی‌دانند. بنابراین بیش‌تر انرژی خودرا صرف لغاتی کنید که با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید. 

· حتما هنگامی که با لغت جدیدی مواجه می‌شوید، آن را در دیکشنری چک کنید و اگر در اطراف شما افرادی هستند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید، حتما در مواقع نیاز سوالات خود را از آن‌ها بپرسید. از این‌که بخواهید کسی لغات را برای شما تعریف کند، احساس خجالت نکنید. 

· اگر می‌خواهید در آموزش لغات انگلیسی مفید عمل کنید، تمرین لغات انگلیسی باید برای شما تبدیل به یک عادت شود. شما باید تمرین برای ارتقا دایره لغات را در روتین روزانه خود بگنجانید. به این صورت که سعی کنید روزانه حداقل 30 دقیقه برای یادگیری لغات انگلیسی زمان بگذارید.