00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
یا
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش نرم‌افزار سالیدورکس

دوره‌های مکتب‌پلاس
30 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

سالیدورکس، یکی از محبوب‌ترین و فراگیر‌ترین نرم‌افزارهای CAD در سراسر جهان است. شرکت سازنده آن، بیش از 3.5 میلیون لیسانس رسمی سالیدورکس را به فروش رسانده که از نظر بسیاری از منتشر‌کنندگان آمار در این حیطه، این نرم افزار را محبوب‌ترین نرم افزار CAD در سراسر جهان ساخته‌است.

در کشور ما نیز، این نرم‌افزار، یکی از چند نرم‌افزار بسیار پر‌کار‌برد، در انجام پروژه‌های صنعتی است و بسیاری از شرکت‌ها، این نرم‌افزار را برای طراحی، برگزیده‌اند.

این فراگیری گسترده، به نوعی آن را تبدیل به یک ابزار روتین مهندسی و به طور خاص، مهندسی مکانیک کرده‌است. به طوری که تقریباً همه از یک مهندس مکانیک انتظار آشنایی با نحوه‌ی کار با این نرم‌افزار را دارند. همچنین، بسیاری از تکنسین‌های نقشه‌کشی، با دانستن نحوه‌ی کار با سالیدورکس، از موقعیت ممتازی برای انتخاب فرصت‌های شغلی، بهره‌مند می‌شوند.

پس از آشنایی با سالیدورکس، تایید خواهید کرد که سالیدورکس، شایستگی محبوبیت خود را دارد.
محیط کاربرپسند، ابزارهای فوق‌العاده کاربردی و چینش مناسب آن‌ها و ... ، کار با سالیدورکس را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل کرده است. به نوعی می‌توان گفت وقتی یک مهندس با نرم‌افزار سالیدورکس آشنایی کامل داشته باشد، برای فکر کردن هم از آن استفاده می‌کند!

سالیدورکس برای فکر کردن به طراحی‌های ممکن مفید بوده و نتیجه‌ی اجرای طرح های گوناگون را به راحتی در اختیارتان قرار می‌دهد و گویی ابزار و فضای جدیدی را برای ذهن شما فراهم می‌کند تا طراحی‌های ممکن را بررسی و اجرا کنید.

همچنین برای مستند‌سازی قطعات و فیکسچرها و یا طراحی نقشه‌های ساخت، با استفاده از مهندسی مستقیم یا معکوس، سالیدورکس ابزاری قدرتمند است.

در نهایت می‌توانید فایل ایجاد شده در نرم‌افزار سالیدورکس را به طور مستقیم به بسیاری از دستگاه های ساخت ( از جمله پرینترهای سه بعدی، دستگاه های برش لیزری و ... ) وارد کنید.

در دوره‌ی آموزش نرم‌افزار سالیدورکس مکتب‌پلاس، سعی شده، از ابتدای نصب نرم‌افزار و باز کردن نرم‌افزار، برای اولین بار، تا آخرین گام‌های طراحی و رندرگیری از طراحی انجام شده، گام‌به‌گام و با ارائه‌ی مثال‌، به پیش رفته و دنیای فوق‌العاده‌ی سالیدورکس را کشف و معرفی کنیم.

برای گذراندن این دوره، احتیاج به پیش‌نیاز خاصی نیست و شاید آشنایی با ماوس و کیبورد برای آن کافی باشد!

البته داشتن دید و درک فضایی مناسب در انجام طراحی و امور نقشه‌کشی، بسیار راه‌گشا بوده و تقویت و تربیت این درک، با تمرین فراوان امکان‌پذیر است.

قابلیت‌ها و محیط مناسب سالیدورکس، به این امر، سرعت می‌بخشد.

در این دوره، به آموزش از طریق ارائه‌ی چند ساعت ویدیو‌ی صرف، اکتفا نشده و مشاهده‌ی ویدیوها، ابتدای راه است.

پس از مشاهده‌ی ویدیوها، با انجام کوئیزها و پروژه‌ها، میزان آمادگی خود را پس از مشاهده ویدیوها محک زده و فرصت تمرین آموزش‌های داده شده را پیدا خواهید کرد. در هر مرحله، از فرآیند یادگیری،  تیم پشتیبانی آماده‌ی پاسخگویی به ابهامات و ایرادات احتمالی است.

مدرس دوره
آرمین طرقی

آرمین طرقی دانش‌آموخته مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه تهران، دانشجوی پذیرفته شده استعدادهای درخشان مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه تهران در گرایش طراحی کاربردی است. او تجربه انجام پروژه‌های مختلف صنعتی و تحقیقاتی در زمینه‌های پایش وضعیت، کنترل، مکاترونیک و همچنین بیومکانیک را داراست و پروژه‌هایی نیز در دست اجرا دارد. وی همچنین با بیش از سه سال سابقه در صنعت حمل و نقل ریلی، تجربه انجام پروژه‌های مختلفی را در این صنعت و قطعات و تجهیزات وابسته داشته و همچنین برگزاری دوره‌هایی از آموزش نرم‌افزار سالیدورکس برای مهندسین و دانشجویان را در کارنامه خود دارد.

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش نرم‌افزار سالیدورکس

برای این دوره، پیش نیاز خاصی وجود ندارد. تسلط نسبی بر کار کردن با کامپیوتر و داشتن درک سه بعدی مناسب، تنها ابزارهای مورد نیاز برای این دوره هستند.

ویژگی‌های دوره آموزش نرم‌افزار سالیدورکس

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟
فصل صفر - آموزش نصب برنامه
00:22 ساعت
00:22
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل آموزش نصب نرم افزار آموزش داده میشود .

نصب برنامه
"22:59
فصل اول - مقدمه
00:57 ساعت
00:57
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش، توضیحات جامعی درباره نصب نرم افزار سالیدورکس 2017 و آشنایی اولیه با محیط نرم افزار، منو های موجود و نحوه مدیریت و تغییر دادن این محیط به طور دلخواه ارائه شده است. در ادامه توضیحاتی شامل درخت طراحی، صفحات اصلی و استفاده از آن ها، کلیدهای میانبر و مدیریت آن ها، نماهای مشاهده جسم، مدیریت و نحوه ایجاد تغییر در فایل ها، ایجاد نسخه پشتیبان و ... ارائه می شود.

باز کردن سالیدورکس برای اولین بار و مشاهده محیط آن
"08:45
آشنایی و مدیریت toolbars
"04:58
آشنایی با shortcut ها
"09:15
مدیریت فایل ها
"08:17
آشنایی با فضای سه بعدی و نماهای مختلف
"15:09
تصویری کلی از مراحل طی شده برای رسم یک قطعه در سالیدورکس
"11:19
فصل دوم - رسم اسکچ
07:47 ساعت
01:38
Combined Shape Created with Sketch. 17 جلسه
بارم:
18%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش، با شروع از مقدماتی ترین اصول رسم اسکچ های دو بعدی، نحوه ایجاد این اسکچ ها و ابزارهای اصلی مورد استفاده در این امر ارائه می شود. همچنین نحوه استفاده از دستورات تکمیلی ایجاد اسکچ و رسم صحیح آن با استفاده از ابزارهای موجود ، نحوه ایجاد و مدیریت ارتباطات، اندازه ها و تعریف کردن کامل اسکچ معرفی و توضیح داده می شود. در نهایت نیز ابزارهای کمکی ویرایش اسکچ ها ارائه می گردد. از آنجا که رسم یک اسکچ موفق، شالوده اصلی و گام نخستین انجام یک طراحی کامل در نرم افزار سالیدورکس است، این مرحله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

line
"09:55
circle
"06:24
ارتباطات
"07:12
ارتباطات 2
"08:07
template
"05:38
rectangle
"08:30
arc
"06:45
spline
"04:46
polygon
"06:41
trim
"05:34
offset
"06:04
copymove
"05:06
delete
"04:51
mirror
"03:57
pattern
"08:47
کوییز سری اول
 
18%
     
"09:00
پروژه میانی اول

(الزامی)

 
81%
     
'06:00
فصل سوم - رسم سه بعدی
08:03 ساعت
02:03
Combined Shape Created with Sketch. 18 جلسه
بارم:
25%
نمایش جلسات فصل  

یکی از مراحل اصلی رسم قطعات در سالیدورکس، ایجاد حجم سه بعدی از اسکچ های دو بعدی می باشد. همچنین شناخت ابزارهای موجود برای ایجاد حجم سه بعدی، برای تعیین استراتژی رسم اسکچ نیز دارای اهمیت است. بدین منظور، در این فصل پس از آشنایی با مختصات مرجع، نحوه ایجاد حجم و ابزارهای موجود برای این امر، با انجام مثال هایی کاربردی از هر یک از این ابزارها آموزش داده می شود. پس از آن نحوه کاهش حجم و پس از آن ابزارهای نهایی و پیشرفته ایجاد و اصلاح حجم بررسی می شوند. در نهایت مفهوم بلوک ها و چگونگی ایجاد و استفاده از آنها بررسی خواهد شد.

refgeoplane
"13:56
refgeoaxis
"06:18
refgeopoint
"08:12
3dextrude
"13:11
3drevolve
"06:28
3dloft
"07:12
3dloftg
"06:02
3dsweep
"07:26
cut - extrude
"06:16
cut - revolve
"04:15
cut - loft
"05:42
cut - swept
"04:26
chamferfillet
"08:00
patterning
"07:25
mirror
"03:36
ribdraftshell
"05:55
block
"08:41
پروژه میانی دوم

(الزامی)

 
100%
     
'06:00
فصل چهارم - مونتاژ
05:12 ساعت
01:03
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
28%
نمایش جلسات فصل  

معمولا هر ستاپ، فیکسچر یا دستگاه واقعی در صنعت، مجموعه ای از چندین قطعه است که به گونه ای به یکدیگر متصل شده و مجموعه واحدی را شکل داده اند. عملیات ایجاد این اتصالات، مونتاژ نامیده شده و نحوه انجام این امر و ابزارها و روابط پرکاربرد، یک به یک توضیح داده می شوند. در نهایت از ابزارهای نهایی حالات خاص، مانند استفاده از صفحات اصلی در برخی اجسام و یا مونتاژ بر روی یک منحنی به اختصار توضیح داده می شود.

assembley
"09:07
mate
"15:09
mate edit
"06:35
patterning
"08:03
mate coincident
"12:45
advanced mates
"07:55
pathmate
"03:54
کوییز سری دوم
 
11%
     
"09:00
پروژه میانی سوم

(الزامی)

 
88%
     
'04:00
فصل پنجم - چند ابزار و توضیح تکمیلی
01:03 ساعت
01:03
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل تعدادی از ابزارهای تکمیلی و برخی مفاهیمی که می تواند جهت داشتن طراحی بهتر و حرفه ای تر یاری بخش طراح باشد توضیح داده می شود. ابتدا ابزار ایجاد سوراخ سالیدورکس معرفی شده و سپس ایجاد ارتباط بین مدل ها، استفاده از معادلات و جداول مربوطه، و نیز نحوه ایجاد رزوه در سالیدورکس در حد نیاز توضیح داده می شود تا در انجام یک طراحی کامل تر و دقیق تر بتوان از این ابزارها بهره گرفت.

holewizard
"12:19
incontext
"06:08
equations
"07:20
equations2
"06:39
excel
"06:13
hadide
"09:23
پیچ
"15:33
فصل ششم - بدست آوردن نقشه 2بعدی از طرح
05:03 ساعت
01:03
Combined Shape Created with Sketch. 13 جلسه
بارم:
15%
نمایش جلسات فصل  

پس از رسم قطعه به طور کامل و انجام مونتاژ قطعات بر روی هم، می توان به طور خودکار نقشه دوبعدی این قطعات را در سالیدورکس ایجاد کرد. توضیحات مربوط به این نقشه ها، اندازه گذاری بر روی این نقشه ها به روش های گوناگون، ایجاد تنظیمات بر روی نقشه، تشکیل لیست BOM ، ایجاد نمای انفجاری و تعیین مشخصات نهایی بر روی نقشه توضیح داده می شوند.

drawing
"09:57
drawingedit
"03:54
drawingviews
"05:18
dimensioning
"05:02
tolerancing
"04:28
dimensioningholes
"03:49
autodimension
"05:15
holecallout
"04:24
ANNOTATIONS-BOM
"08:28
BOM
"04:39
EXPLODED
"05:37
balooning
"03:02
پروژه میانی چهارم

(الزامی)

 
100%
     
'04:00
فصل هفتم - رندر گرفتن از تصویر
00:10 ساعت
00:10
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

پس از رسم قطعات، مونتاژ و رسم نقشه های دو بعدی، به منظور ارائه تصویر نهایی جسم طراحی شده و ایجاد تصویری مناسب برای کار در نرم افزارهایی مانند فتوشاپ، نحوه ایجاد رندر و ابزارهای مربوطه توضیح داده خواهد شد

rendering
"10:22
فصل هشتم - جمع بندی و معرفی مراجع بعدی
01:21 ساعت
00:11
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
بارم:
13%
نمایش جلسات فصل  

در نهایت با انجام جمع بندی از مراحل توضیح داده شده و مرور آن ها، معرفی چند مرجع سودمند برای استفاده کنندگان از نرم افزار سالیدورکس، خاتمه بخش این مجموعه آموزشی خواهد بود.

Final
"11:11
کوییز سری سوم
 
24%
     
"10:00
پروژه میانی پنجم

(الزامی)

 
75%
     
'01:00