آموزش گذشته کامل و حال کامل در انگلیسی

poster
پیش‌نمایش دوره

در هر زبانی زمان‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخورداند؛ چراکه شما باید بتوانید منظور خود را به طور کامل به شنونده برسانید و تا زمانی که با کاربردهای مختلف زمان‌ها آشنا نباشید نمی‌توانید این کار ... ادامه

برگزارکننده:  University of California, Irvine  University of California, Irvine
مدرس دوره:
جمعی از اساتید UCI

برگزارکننده:

University of California, Irvine
4.5 (4 رای)
 رایگان

سرفصل‌های دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل در انگلیسی

درباره دوره

در هر زبانی زمان‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخورداند؛ چراکه شما باید بتوانید منظور خود را به طور کامل به شنونده برسانید و تا زمانی که با کاربردهای مختلف زمان‌ها آشنا نباشید نمی‌توانید این کار را انجام دهید. گذشته و حال کامل در گرامر انگلیسی در زمان بسیار مهم هستند که به طور معمول در صحبت‌های روزمره به کار می‌روند. به همین دلیل یادگیری آن‌ها نیز بسیار مهم است و هر زبان آموزی باید با این زمان‌ها و کاربردهای آن‌ها آشنا شود.

هدف از برگزاری دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل در انگلیسی چیست؟

فهم صحیح زمان جملات در آموزش زبان انگلیسی بر روی مکالمه و نوشتار زبان‌آموزان بسیار تأثیرگذار است. اگر زبان‌آموز به درک درستی از جزئیات زمان جملات در انگلیسی برسد و هنگام صحبت کردن درباره زمان‌های گذشته و حال، آن‌ها را به‌درستی بیان کند، خیلی راحت می‌تواند منظور خود را به دیگران بفهماند یا این‌که منظور آن‌ها را متوجه شود.

برای مثال برای بیان اتفاقاتی که در گذشته افتاده است، تنها فعل گذشته ساده در زبان انگلیسی وجود ندارد و می‌توان از فعل گذشته کامل هم استفاده کرد. البته برای بیان وقایعی با ویژگی‌های مشخص از گذشته کامل استفاده می‌شود. زمان حال کامل نیز مانند گذشته کامل تنها برای بیان زمان حال نیست بلکه برای بیان اتفاقاتی با جزئیات مشخص در زمان گذشته است که اثر آن‌ها تا زمان حال ادامه دارد. شما با پشت سر گذاردن دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل در انگلیسی می‌توانید تمام نکات مربوط به این زمان‌ها را یاد بگیرید و در مکالمات خود از آن‌ها استفاده کنید. 

مطالبی که در این دوره به‌صورت کاملاً شفاف توضیح داده می‌شود شامل قواعد دستوری در مورد زمان‌های حال کامل، گذشته کامل، حال کامل استمراری و گذشته کامل استمراری است. علاوه بر این، شما در این دوره با کاربردی‌ترین افعال کمکی و نحوه استفاده از آن‌ها برای بیان احتمالات، توانایی‌ها، پیشنهاد دادن و یا موارد دیگر آشنا می‌شوید. در نهایت با به پایان رساندن این دوره، زبان‌آموزان یاد می‌گیرند که چگونه در مورد اتفاقات روزمره و یا توالی وقایع بهتر صحبت کنند.

دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل در انگلیسی برای چه کسانی مناسب است؟

دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل در انگلیسی برای زبان‌آموزانی مناسب است که خود به‌تنهایی مشغول یادگیری زبان هستند و به هر دلیلی نمی‌توانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند. این دوره برای کسانی مناسب است که دوره آموزش مقدماتی زبان را سپری کرده و اصول پایه زبان انگلیسی را به‌خوبی یاد گرفته باشند.

همچنین افراد علاقه‌مند به یادگیری جزئیات و نکات جدید که سطح زبانی آن‌ها در حد متوسط است، می‌توانند برای بهره‌مندی از آموزش‌های این دوره اقدام کنند.

علاوه بر این، دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل برای اساتید و معلمانی که به دنبال یادگیری روش‌های جدید و خلاقانه برای تدریس به دانشجویان خود هستند هم بسیار مناسب است.

منابع مورد استفاده آموزش دوره گذشته کامل و حال کامل در انگلیسی چیست؟

استفاده بیش‌ازحد از افعال ساده و معمولی در مکالمه‌ها باعث یکنواختی جملات می‌شود و مانع از رسیدن اصل مطلب و منظور شما به مخاطب خواهد شد. اینجاست که اهمیت یادگیری گذشته کامل و حال کامل مشخص می‌شود و زمانی که می‌خواهید یک حادثه را برای شخصی توضیح دهید از این افعال در بیان خود استفاده می‌کنید. 

در تهیه دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل در انگلیسی از کتاب‌های معروف و پرکاربرد زیر که تمام قواعد زبان انگلیسی را با جزئیات کامل توضیح داده‌اند، استفاده ‌شده است:

 • The Blue Book of Grammar and Punctuation
 • Oxford English Grammar course" Oxford University”
 • Oxford practice grammar" Oxford University’’
 • rammar in use" Cambridge University”
 • Understanding and using English grammar" Longman publication”

به دلیل این‌که در تهیه این دوره از منابع معروف و قابل‌اعتماد استفاده ‌شده است، زبان‌آموزان دیگر نباید بابت یادگیری نکات مهم و اصلی نگرانی داشته باشند، زیرا با گذراندن این دوره، اصول مهم و کلیدی گفته‌شده در این منابع را یاد خواهند گرفت.

آنچه در دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل در زبان انگلیسی فرا می‌گیرید:

 • در  فصل اول، شما مبحث زمان حال کامل را یاد می‌گیرید. 
 • در فصل دوم، شما زمان حال کامل استمراری را می‌آموزید. 
 • در فصل سوم، درباره گذشته کامل و گذشته کامل استمراری و نکات آموزشی مربوط به آن توضیح داده شده‌است.
 • در بخش  پایانی، به توضیحاتی درباره افعال کمکی پرداخته شده است و انواع افعال کمکی به همراه شرایط و موارد استفاده آن‌ها بیان شده‌است.

دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل در زبان انگلیسی برای چه کسانی مفید است؟

 • زبان‌آموزانی که به صورت خودآموز در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند.
 • زبان‌آموزانی که به دلایل مختلف امکان دسترسی به کلاس‌های درسی آموزشگاه‌ها را ندارند.
 • زبان‌آموزانی که آشنایی اولیه با زبان انگلیسی دارند و به فراگیری نکات جدید علاقه‌مند هستند.
 • معلمان و مدرسان زبان انگلیسی که با استفاده از مواد آموزشی جدید و همچنین روش‌های تدریس به روز، زبان‌آموزان را بهتر راهنمایی می‌کنند.
 • افرادی که بر طبق آزمون‌ تعیین سطح زبان انگلیسی، در سطح متوسط قرار دارند.

  در پایان دوره‌ آموزش گذشته کامل و حال کامل در زبان انگلیسی چه توانایی‌هایی خواهید داشت؟

 • تسلط بیشتری بر مباحث دستوری زبان انگلیسی خواهید داشت.
 • در جمله‌سازی، افعال کمکی را به درستی استفاده خواهید نمود.
 • از نحوه صحیح استفاده فعل گذشته کامل آگاهی خواهید داشت.
 • هنگام نوشتن موضوعی، تنوع بیشتری به افعال جملات خود خواهید بخشید.
 • از نحوه صحیح استفاده فعل حال کامل مطلع خواهید شد.
 • با شرایط استفاده‌ی گذشته کامل استمراری آشنا خواهید شد.
 • تفاوت‌های بین حال کامل و گذشته کامل را فرا خواهید گرفت.
 • با افعال کمکی در زبان انگلیسی بیشتر آشنا خواهید شد.
 • انواع افعال کمکی را خواهید شناخت و شرایط استفاده هر یک را به درستی خواهید فهمید.
 • می‌توانید با استفاده از آموخته‌های خود از این مجموعه، بر کیفیت دستوری نوشته‌های خود بیافزایید.
 • هنگام برخورد با یکی از افعال کامل در متن، بهتر به سیر رخدادها پی خواهید برد.
 • در هنگام مطالعه انواع متون، زمان افعال گذشته را بهتر از گذشته شناسایی خواهید نمود.
 • در هنگام برشمردن برخی اتفاقت روزمره، توالی زمانی را بهتر ادا خواهید کرد.

درباره استاد

جمعی از اساتید UCI

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
زینت امینی فر 1402-03-19
عالیه و برا سطح زبان مبتدی و افرادی که مهارت گوش دادن پایینی هم دارند کاملا قابل درک هست.
مهدی رضایی 1400-11-05
عالیه حرف نداره
فاطمه پاکدامن 1399-07-06
عالی بود، خیلی خوب و قابل فهم همراه با مثال 🙇‍♀️🙇‍♀️

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

دوره آموزش گذشته کامل و حال کامل در انگلیسی توسط اساتید مجرب و حرفه‌ای در دانشگاه کالیفرنیا برگزار شده است. این دوره شامل چهار فصل می‌شود که در ادامه محتویات هر فصل را توضیح می‌دهیم.

فصل اول: زمان حال کامل

در این فصل شما یاد می‌گیرید که چگونه جملاتی را در زمان حال کامل بیان کنید و از for و since برای بیان زمانی که یک واقعه صورت گرفته است، استفاده کنید. همچنین شما می‌آموزید که چگونه افعال را به شکل سوم تبدیل کنید و چه قیدهایی را برای زمان حال کامل به کار ببرید.

فصل دوم: حال کامل استمراری

هدف فصل دوم، آشنایی زبان‌آموزان با افعال حالت و زمان حال کامل استمراری است. زبان‌آموز با مطالعه این فصل یاد می‌گیرد که در چه مواقعی و برای بیان چه وقایعی باید در جملات خود از حال کامل استمراری استفاده کند. همچنین شما با تفاوت‌های حال کامل و حال کامل استمراری آشنا می‌شوید.

فصل سوم: زمان گذشته کامل و گذشته کامل استمراری

در فصل سوم یاد می‌گیرید که چرا برای بیان برخی از اتفاقات و رویدادها باید از گذشته کامل و گذشته کامل استمراری استفاده کنید. درنهایت زبان‌آموز با سپری کردن این فصل یاد می‌گیرد که چگونه سؤالاتی در زمان گذشته کامل و گذشته کامل استمراری بسازد و آن‌ها را در مکالمه خود به کار ببرد.

فصل چهارم: فعل‌های کمکی

در فصل چهارم شما با انواع فعل‌های کمکی و افعال کمکی عبارتی آشنا می‌شوید. همچنین یاد می‌گیرید که برای بیان موضوعات متفاوت باید از افعال کمکی مربوط به آن موقعیت استفاده کنید. برای مثال اگر بخواهید به کسی پیشنهادی بدهید، لازم است که از فعل کمکی مربوط به این موقعیت استفاده کنید یا برای بیان ترجیح دادن کاری به کار دیگر باید فعل کمکی متناسب با آن استفاده شود. در پایان این فصل شما یاد می‌گیرید که چگونه افعال کمکی را برای بیان خواسته‌های خود به کار ببرید.

آشنایی با گذشته کامل 

یکی از زمان‌های انگلیسی، زمان گذشته کامل یا Past Perfect Tense است. زمان گذشته کامل مربوط به زمانی است که رویدادی پیش از یک رویداد دیگر اتفاق افتاده است. در واقع اگر بخواهیم در مورد وقوع رویدادی در گذشته خیلی دور صحبت کنیم، باید زمان گذشته کامل را به کار ببریم. گذشته کامل معادل ماضی بعید در فارسی است. برای فهم گذشته کامل به مثال‌های زیر توجه کنید:

 • The bus left at 8:00 a.m. We arrived at 8:15 a.m.
 • اتوبوس ساعت هشت صبح حرکت کرد. ما ساعت 8:15 دقیقه رسیدیم.

در مثال بالا هر دو اتفاق در زمان گذشته رخ ‌داده است، اما حرکت اتوبوس زودتر از رسیدن مردم اتفاق افتاده است. در واقع برای بیان حرکت اتوبوس در زبان انگلیسی از زمان گذشته کامل استفاده می‌شود. در این صورت مثال بالا را باید به شکل زیر نوشت:

 • When we arrived, the bus had left.
 • وقتی رسیدیم، اتوبوس رفته بود. 

از آن ‌جهت که گذشته کامل برای عملی که قبل از عمل دیگر در گذشته انجام ‌شده است به کار می‌رود، زمان جمله همراه با آن باید گذشته ساده باشد. برای ساختن جمله‌هایی با زمان گذشته کامل باید از فرمول زیر استفاده کرد:

فاعل + فعل کمکی had + حالت سوم فعل (P.P)

ساخت شکل سوم فعل با اضافه کردن ed به انتهای فعل صورت می‌گیرد. برای تبدیل فعل‌های بی‌قاعده به شکل سوم، قاعده مشخصی وجود ندارد و باید شکل سوم آن‌ها را با تمرین و تکرار به خاطر سپرد. در ادامه نمونه‌ای از جملات در زمان گذشته کامل آورده شده است:

 • Ali couldn’t make a pizza because he had forgotten to buy cheese.
 • علی نتوانست پیتزا درست کند، زیرا فراموش کرده بود که پنیر بخرد.
 • When Ali arrived, I had finished the work.
 • وقتی‌که علی رسید، من کار را تمام کرده بود.
 • I had been to Shiraz once before.
 • من قبلاً یک بار به شیراز رفته بودم.
 • She hadn’t lived in Tehran before moving to Shiraz.
 • او قبل از این‌که به شیراز برود در تهران زندگی نکرده بود.

 

آشنایی با زمان حال کامل

از دیگر زمان‌های انگلیسی، Present Perfect Simple یا زمان حال کامل است. یادگیری این بخش از گرامر زبان انگلیسی برای زبان‌آموزان کمی مشکل است و برای یادگیری آن باید وقت زیادی صرف شود. 

از زمان حال کامل در انگلیسی برای بیان اتفاق‌هایی استفاده می‌شود که آن اتفاق در گذشته رخ‌ داده است، اما اثر آن هنوز هم ادامه دارد. در واقع زمانی که بخواهیم وقایع گذشته را به زمان حال وصل کنیم، باید زمان حال کامل را به کار ببریم. همچنین اگر بخواهیم درمورد تجربیات خود از گذشته تا اکنون صحبت کنیم، لازم است آن‌ها را به زمان حال کامل بیان کنیم. 

تفاوت حال کامل با گذشته ساده در این است که در گذشته ساده، کاری در یک زمان مشخص انجام‌ شده و پایان ‌یافته است و اصلاً مرتبط با زمان حال نیست. دقت شود که از قیدهای گذشته ساده نباید برای زمان حال کامل استفاده شود.

در ساخت جملات در زمان حال کامل از فرمول زیر استفاده می‌شود:

فاعل + فعل کمکی have/ has + شکل سوم فعل (p.p)

برای یادگیری ساختار جملات در زمان حال کامل به مثال‌های زیر دقت کنید:

 • I have gone home.
 • من به خانه رفته‌ام.
 • She has read many books.
 • او کتاب‌های زیادی خوانده است. 
 • Ali has not seen Zahra.
 • علی، زهرا را ندیده است. 
 • We have visited Isfahan twice.
 • ما دو بار به اصفهان سفرکرده‌ایم. 
 • Zahra lived here for 5 years.
 • زهرا ده سال در اینجا زندگی کرده است.

 

زمان حال کامل برای بیان موارد زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد:

 • برای بیان کاری که گذشته انجام ‌شده و به پایان رسیده، اما اثر آن در زمان حال همچنان باقی است.
 • برای بیان کاری که در گذشته انجام ‌شده و تاکنون چند بار تکرار شده است.
 • برای بیان حادثه‌ای که به‌تازگی اتفاق افتاده است.
 • صحبت کردن در مورد تجربیات زندگی با زمان حال کامل امکان‌پذیر است.
 • برای بیان کاری که در گذشته آغاز شده و تا زمان حال ادامه یافته است