آموزش گلدوزی با دست

poster
پیش‌نمایش دوره

هنر گلدوزی با دست جزء هنرهایی است که تاریخ بسیار طولانی دارد و از زمان‌های گذشته با دوخت طرح‌های مختلف بر روی لباس بسیار رونق داشته است. در واقع می‌توان گفت این هنر برگرفته از ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
5 (2 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آشنایی با ابزار کار و نقش‌اندازی روی پارچه

 آشنایی با انواع دوخت‌های اولیه، ساده و ترکیبی

 آشنایی با انواع پترن‌ها و الگوهای دوخت

 آشنایی با انواع توپردوزی گل

سرفصل‌های دوره آموزش گلدوزی با دست

آشنایی با ابزار کار و نقش‌اندازی روی پارچه
دوخت‌های اولیه
  شلال ساده،دوخت تزئینی شلال با مارپیچ
مشاهده
"11:30  
  شلال سه ردیف با دوخت متقاطع
"10:29  
اصول دوخت انواع زنجیره
دوخت زیگزاگ و دندان موشی
  زیگزاگ ساده، زیگزاگ مارپیچ
"11:26  
  زیگزاگ با بست افقی، زیگزاگ درهم
"16:45  
  دندان موشی ساده، دندان موشی درجه‌ای
"08:26  
  دندان موشی نردبانی
"08:01  
دوخت‌های ترکیبی
  دوخت دو نوع شاخک حلزونی
"07:47  
  دوخت پر، پردوتایی
"09:16  
  دوخت غنچه، جوانه
"07:05  
دوخت انواع بست
  داربستی مورب
"12:20  
  تار عنکبوتی، چرخ بافته
"15:40  
دوخت‌های تزئینی
  گره فرانسوی، گره مرجان
"07:15  
  گره روکوکو
"07:57  
دوخت انواع برگ
  برگ تیغ ماهی
"07:26  
  رگ یک طرفه
"07:18  
  برگ کنگره‌ای به صورت ساقه دوزی
"09:41  
  برگ مو
"17:56  
آشنایی با انواع توپردوزی گل
  ساتن‌دوزی
"07:25  
  توپر‌دوزی به طریق بست رومانی
"08:53  
  عدسه‌دوزی
"05:11  
  توپر دوزی گل به طریق کوتاه و بلند
"11:37  

درباره دوره

هنر گلدوزی با دست جزء هنرهایی است که تاریخ بسیار طولانی دارد و از زمان‌های گذشته با دوخت طرح‌های مختلف بر روی لباس بسیار رونق داشته است. در واقع می‌توان گفت این هنر برگرفته از توجه گذشتگان به پیرامون  خود بوده است که هر آنچه در محیط اطراف خود زیبا و چشم نواز بوده است به همراه سلیقه شخصی خود روی پارچه انتقال داده و آن را تبدیل به یک اثری هنری با ارزش می‌کردند گلدوزی دستی به دلیل ظرافت و تنوع در رنگ، نخ‌ها و با ترکیب به جا در چیدمان گل و بوته‌ها در کنار هم بازگوکننده هنر دست بافنده را نشان می‌دهد. از بارزترین ویژگی‌های هنر گلدوزی دستی این است که طرح‌های بسیار پیچیده را هم می‌تواند با ظرافت تمام اجرا کرد و نتیجه‌ای لذت‌بخش و ایده‌آل را به پارچه بخشید و در پایان هر بیننده‌ای را از دیدن آن بر سر ذوق آورد. 

امید است شما عزیزان هنرمند با بهره‌گیری از آموزش اصولی می‌توانید به آن نتیجه مطلوبی برسید و بعد از آموزش و تجربه کافی به خلق آثار زیبا که هنردستان خود شما است اثری بی بدیل را خلق کنید. 

هدف از دوره آموزش گلدوزی با دست چیست؟

گلدوزی دستی یکی از هنرهای بسیار ارزشمند است که به دلیل ظرافت در کار آن را تبدیل به صنایع دستی محبوب و پرطرفدار کرده است. هنر گلدوزی بسیار زیبا و چشم نواز است و شما می‌توانید هر نوع طرح یا حتی طرح‌های برگرفته از طبیعت را روی پارچه منتقل کنید و با هنردستان خود به پارچه روح و زندگی ببخشید. در آموزش‌هایی که پیش رو خواهید دید هدف آن است که تمام نکات گلدوزی از پایه آموزش داده شود و با فراگیری انواع گل‌ها و برگ‌ها و البته دقت و تمرین کافی بتوانید به لباس‌های خود جذابیت بیشتری ببخشید گلدوزی با دست کاربردهای زیاد است از جمله روی پوشاک و لباس‌های مجلسی، رو میزی، سجاده و جانماز، سرویس خواب، سرویس آشپزخانه و... و به ویژه برای نوعروسان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما عزیزان می‌توانید با آموزش اصولی و به همراه دقت و سلیقه شخصی خود اثری چشم‌نوازی را خلق کنید گلدوزی دستی یک هنر ارزشمند و مانند هر محصولی از صنایع دستی دارای قیمت بالایی است و آن به دلیل زحمت و ظرافتی است که بافنده در آن به کار برده شده است و شما فراگیران عزیز می‌توانید با کمترین هزینه نقشه‌های زیبایی به وجود آورید و علاوه بر رضایت مطلوب از آن اثر کسب درآمد هم داشته باشید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher زهرا تقی‌زاده

زهرا تقی‌زاده دانش‌آموخته کارشناسی ارشد حکمت هنر اسلامی از دانشگاه ادیان و مذاهب قم هستند. ایشان سابقه تدریس در دانشگاه‌های معتبر، مدارس و آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای را دارند و عضو شوراهای پژوهش و انجمن علمی دانشجویان طراحی و دوخت لباس در مرکز علمی کاربردی شفیعه هستند. همکاری با برندها در زمینه طراحی لباس از دیگر فعالیت‌های تخصصی ایشان محسوب می‌شود. 

ایشان همچنین مدرس رشته‌های طراحی و دوخت لباس، روبان‌دوزی، پولک و منجوق، معرق کار پارچه، رودوزی سنتی و سری‌دوزی سرویس خواب هستند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
صفحات پربازدید