آموزش JQuery

poster
پیش‌نمایش دوره

اگر با دنیای برنامه‌نویسی آشنا باشید، می‌دانید که زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار مهم هستند و نقش زیادی در بهبود زندگی انسان دارند. برخی از مهم‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها عبارت‌اند از HTML ،CSS و جاوا اسکریپت. HTML ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
5 (1 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آموزش جی کوئری

 آموزش پروژه محور جی کوئری

 آموزش کار با کتابخانه جی کوئری

 آموزش jQuery

پیش‌نیاز‌ها

برای شروع دوره آموزش Jquery لازم است با HTML & CSS به‌طور کامل آشنا و حتی به آن مسلط باشید. همان‌طور که می‌دانید Jquery یکی از کتابخانه‌های جاوا اسکریپت است، بنابراین طبیعی است که برای یادگیری آن باید به این زبان برنامه‌نویسی مسلط باشید.

برای انجام چهار پروژه‌ای که در این دوره به انجام آن‌ها می‌پردازیم، باید طراحی سایت با Bootstrap 4 را بلد باشید. با این تفاسیر، توصیه می‌شود قبل از شروع این دوره، دوره‌های زیر را بگذرانید:

 • آموزش HTML و CSS  
 • آموزش رایگان javascript پروژه محور
 • آموزش Bootsrtap 4  (برای پروژه)

سرفصل‌های دوره آموزش JQuery

فصل اول : آشنایی با jQuery

در فصل اول از آموزش جی کوئری با این کتابخانه محبوب آشنا می‌شوید و تفاوت بین کتابخانه و فریم‌ورک را به خوبی درک می‌کنید. همچنین در این فصل تلاش شده است که ابزارهای موردنیاز برای کار با jQuery و مفهوم DOM به شما معرفی شود. در انتهای این فصل هم چگونگی اضافه کردن jQuery به یک پروژه را به شما آموزش می‌دهیم و قالب شروع کار (Template Starter) را با هم ایجاد می‌کنیم.

  معرفی jQuery
مشاهده
"05:52  
  Library vs Framework
مشاهده
"03:29  
  معرفی DOM
مشاهده
"02:44  
  ابزارهای مورد نیاز
"01:53  
  Template Starter
"11:18  
فصل دوم : Selector

انتخاب‌گرها یا selectorها به شما اجازه می‌دهند که به تگ‌های HTML، مقادیر و صفت‌هایشان دسترسی داشته باشید. با استفاده از نام تگ، کلاس، ID، ویژگی‌ها، Parent & Child، odd & even و prev & next این دسترسی امکان‌پذیر است. در این فصل با تک‌تک این موارد آشنا می‌شوید و نحوه انتخاب یک عنصر از HTML را یاد می‌گیرید. علاوه بر این، انتخاب‌گرهای EQ و not & filler در این فصل به شما آموزش داده خواهد شد.

  Tag Name
مشاهده
"09:18  
  Class
مشاهده
"05:31  
  Id
"02:51  
  Attribute
"07:18  
  Parent & Child
"10:11  
  odd & even
مشاهده
"04:40  
  prev & next
"03:02  
  EQ
"04:53  
  not & filter
"04:26  
فصل سوم : CSS Selectors Methods

شما می‌توانید در جی کوئری خاصیت‌های CSS را به عناصر انتخاب شده اضافه کرده و از آن‌ها استفاده کنید. به همین منظور در این فصل چگونگی افزودن خاصیت‌های CSS را به شما آموزش می‌دهیم. سپس به انواع خاصیت‌های width & height، offset & position و همچنین  scrollLeft & scrollTop در جی کوئری می‌پردازیم.

  افزودن خاصیت‌های CSS
مشاهده
"04:05  
  width & height
"03:18  
  offset & position
"06:41  
  scrollLeft & scrollTop
"03:45  
فصل چهارم : DOM

DOM یک مدل یا شیوه استاندارد برای دسترسی به عناصر و اشیا HTML است. این مدل از یک درخت سلسله‌مراتبی برای دسترسی استفاده می‌کند. با کمک این مدل می‌توانید تگ‌ها یا عناصر HTML، کلاس‌ها، ویژگی‌ها و خصوصیات آن‌ها را تغییر دهید، آن‌ها را اضافه یا کم کنید و رویدادهای HTML را دست‌کاری کنید. در این فصل متدهای wrap، html، text، append، prepend و before & after به شما آموزش داده می‌شود.

  wrap
"05:08  
  html & text
مشاهده
"05:25  
  append & appendTo
"03:03  
  prepend & prependTo
"02:47  
  befor & after
مشاهده
"03:16  
  Remove Element
"03:34  
  Replace Element
"03:09  
  Attribute & Properties
"09:45  
  Classes
"06:04  
  Data Attribute
"08:36  
فصل پنجم : Events

از مهم‌ترین نقش‌ها در جی کوئری رویدادها (events) هستند. به هر فعالیتی که توسط یک کاربر در صفحه وب انجام شود، یک رویداد می‌گویند. با کمک رویدادها می‌توانیم در صورت بروز یک اتفاق دستورات خاصی را اجرا کنیم. به عنوان مثال اگر کاربر اشاره‌گر موس را روی یک عنصر قرارداد، یک رویداد اتفاق افتاده و صفحه وب باید یک دستور خاص را اجرا کند. در این فصل علاوه بر رویداد موس و مدیریت آن به رویدادهای کیبورد، on، window و فرم می‌پردازیم.

  Mouse
مشاهده
"09:25  
  Keyboard
"06:34  
  on & window
"10:33  
  Form
"09:46  
فصل ششم : Transition & Animation

استفاده از انیمیشن‌ها یکی از جذاب‌ترین کارهایی است که می‌توانید روی سایت خود پیاده کنید. با کمک دوره آموزش jQuery پروژه محور می‌توانید روی عناصر صفحات وب خود تغییراتی اعمال کنید که برای چند ثانیه به حالت انیمیشن در بیایند. بی‌شک این کار جذابیت سایت را چندین برابر می‌کند.

بدین منظور در این فصل متدهایی آموزش داده می‌شود که می‌توانید افکت‌های تصویری زیبایی به سایت خود اضافه کنید. متدهای show، hide، fadeIn، fadeOut، slideUp، SlideDown و از همه مهم‌تر متد animate برای ایجاد انیمیشن‌های مختلف از جمله مباحث این فصل است.

  show & hide
مشاهده
"07:53  
  fadeIn & fadeOut
"04:41  
  slideUp & slideDown
"04:09  
  animate
"05:48  
  Timing Animation
"05:23  
فصل هفتم : AJAX

اگر مطلب جدیدی در سایت بارگذاری شده باشد، برای اینکه بتوانید آن را ببینید، لازم است که صفحه را یک‌بار refresh کنید. در واقع هر دفعه شما باید یک درخواست به سرور ارسال کنید تا اطلاعات جدید را به شما نشان دهد. تکنولوژی AJAX این کار را راحت کرده است. یعنی با استفاده از آن کاربر می‌تواند بدون درخواست مجدد داده‌ها را برای پردازش به سرور ارسال کرده، سپس اطلاعات موردنیاز را دریافت کند. با سه متد load، get و post این کار را می‌توانید انجام دهید که در این فصل به آن می‌پردازیم.

 

  معرفی AJAX
مشاهده
"03:18  
  load
"11:43  
  get
"10:11  
  post
"03:27  
فصل هشتم : پروژه‌های jQuery

در این فصل با انجام چهار پروژه می‌توانید آموزش jquery خود را به سرانجام برسانید. در پروژه اول به توضیح و ایجاد دکمه Scroll Top در سایت می‌پردازیم. در پروژه دوم به شما آموزش می‌دهیم که چگونه نواری بسازید که در صورت اسکرول کردن صفحه همچنان در بالا بماند. به این نوار Sticky Navigation می‌گویند.

  پروژه اول - Scroll Top
مشاهده
"07:53  
  پروژه دوم - Sticky Navigation
"05:12  
  پروژه سوم - Digital Clock
"07:41  
  پروژه چهارم - Image Slider
"13:45  

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

درباره دوره

اگر با دنیای برنامه‌نویسی آشنا باشید، می‌دانید که زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار مهم هستند و نقش زیادی در بهبود زندگی انسان دارند. برخی از مهم‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها عبارت‌اند از HTML ،CSS و جاوا اسکریپت. HTML و CSS به شما در طراحی و ساختار وب‌سایت کمک می‌کند، جاوا اسکریپت به شما امکان می‌دهد آن را تعاملی کنید. تعدادی فریم ورک و کتابخانه برای جاوا اسکریپت وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای افزودن ویژگی‌های منحصربه‌فرد به پروژه وب خود استفاده کنید. ازجمله این موارد می‌توان به کتابخانه jQuery اشاره کرد. دوره آموزش jQuery با هدف آموزش این کتاب‌خانه مهم و منحصربه‌فرد در مکتب خونه تهیه شده است که در ادامه به معرفی این دوره آموزشی خواهیم پرداخت.

جی کوئری به‌خودی‌خود یک زبان برنامه‌نویسی نیست. این ابزاری است که می‌توانید از آن برای تسهیل توسعه وب در جاوا اسکریپت استفاده کنید. جی کوئری به ما کمک می‌کند تا کارها ساده‌تر و ساده‌تر شوند. جی کوئری علاوه بر اینکه توسعه وب را آسان‌تر می‌کند، مزیت بیشتری از سازگاری بین مرورگرها را نیز به ما می‌دهد. این بدان معناست که کد می‌تواند بدون توجه به اینکه کدام مرورگر برای خروجی استفاده می‌شود، به‌طور مناسب ارائه شود.

کاربرد دوره آموزش Jquery چیست؟

jQuery یکی کتابخانه سریع، کوچک، چند پلتفرمی و پرکاربرد جاوا اسکریپت به‌حساب می‌آید. این کتابخانه برای ساده‌سازی اسکریپت نویسی سمت کاربر HTML طراحی شده است. jQuery یکی از محبوب‌ترین کتابخانه‌های جاوا اسکریپت به‌حساب می‌آید. دلیل این محبوبیت را می‌توان از کاربردهای آن فهمید:

 • قابلیت اجرا روی مرورگرهای مختلف
 • مدیریت و کنترل آسان و قدرتمند رویدادها (Events)
 • قابلیت تغییر در خصوصیات CSS
 • کار با AJAX
 • توسعه دادن پلاگین‌ها

شرکت‌های بزرگ بسیاری در جهان وجود دارند که از jQuery برای توسعه وب‌سایت‌های خود استفاده می‌کنند. مایکروسافت، گوگل، IBM و نتفلیکس ازجمله این شرکت‌ها هستند. این کتابخانه محبوب و قدرتمند جاوا اسکریپت کارهای زیر را به‌راحتی انجام می‌دهد:

 • عملکرد برنامه را بهبود می‌بخشد.
 • وب اپلیکیشن‌های سازگار با مرورگر را توسعه می‌دهد.
 • عمدتاً از ویژگی‌های جدید مرورگرهای جدید استفاده می‌کند.
 • کار کاربران را برای نوشتن کدهای تابع مرتبط با UI در حداقل خطوط ممکن آسان می‌کند.

دوره آموزش jquery به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در زمینه طراحی سایت‌های تعاملی افزایش دهید؛ بنابراین اگر به افکت‌های ظاهری و ساخت صفحات عالی علاقه دارید، با دوره آموزش سریع جی کوئری مکتب‌خونه همراه باشید.

هدف از یادگیری دوره آموزش Jquery چیست؟

هدف اصلی از آموزش جی کوئری این است که شما بتوانید با روشی آسان از زبان جاوا اسکریپت در سایت خود استفاده کنید و تعامل و جذابیت آن را افزایش دهید. با استفاده از این کتابخانه همچنین می‌توانید به فکر اضافه کردن انیمیشن‌ها به سایت خود باشید.

از طرفی شما می‌توانید بسیاری از کارهایی را که در جاوا اسکریپت به خطوط کد زیادی نیاز دارند، در jQuery با استفاده از یک خط کد انجام دهید؛ بنابراین این کتابخانه بسیاری از موارد پیچیده را برایتان آسان کرده و بسیار مفید واقع می‌شود.

دوره آموزش جی کوئری مناسب چه کسانی است؟

دوره آموزش جی کوئری برای افراد زیر مناسب است:

 • کسانی که به HTML & CSS مسلط هستند و می‌خواهند ظاهر سایت خود را بهبود بخشند.
 • کسانی که به ساخت سایت‌های زیبا، تعاملی و جذاب علاقه‌مندند.
 • کسانی که قصد دارند سایت‌های خود را مدرن‌تر کنند و اجزای پیشرفته‌تری به آن بیفزایند.

بعد از فراگیری دوره آموزش Jquery چه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

بعد از گذراندن دوره آموزش جی کوئری کاربران توانایی‌های زیر را کسب خواهند کرد:

 • آشنایی کامل با jQuery و ابزارهای موردنیاز برای کار با آن
 • انتخاب یک المنت با کمک جی کوئری، حذف و ایجاد تغییرات روی آن
 • مدیریت و کنترل رویدادها
  اضافه کردن انیمیشن به سایت
 • ارسال و دریافت اطلاعات به سرور
 • اضافه کردن Scroll Top و Sticky Navigation به سایت
 • ساخت ساعت دیجیتال
 • ساخت Image Slider

پیش‌نیازها و منابع مکمل برای فراگیری دوره آموزش Jquery چیست؟

برای شروع دوره آموزش Jquery لازم است با HTML & CSS به‌طور کامل آشنا و حتی به آن مسلط باشید. همان‌طور که می‌دانید Jquery یکی از کتابخانه‌های جاوا اسکریپت است، بنابراین طبیعی است که برای یادگیری آن باید به این زبان برنامه‌نویسی مسلط باشید.

برای انجام چهار پروژه‌ای که در این دوره به انجام آن‌ها می‌پردازیم، باید طراحی سایت با Bootstrap 4 را بلد باشید. با این تفاسیر، توصیه می‌شود قبل از شروع این دوره، دوره‌های زیر را بگذرانید:

اگر هنوز هم قصد توسعه مهارت‌های طراحی سایت خود را دارید، می‌توانید از دوره‌های زیر برای تکمیل توانایی‌های خود استفاده کنید:

ویژگی‌های متمایز دوره آموزش Jquery مکتب‌خونه چیست؟

دوره آموزش جی کوئری یک دوره فوق‌العاده کاربردی و پروژه محور است. این دوره پس از معرفی کتابخانه jQuery به شما چهار پروژه با آن انجام می‌دهد. شما می‌توانید با انجام این پروژه‌ها و دریافت توضیحات تکمیلی تمام مباحث مرتبط با این کتابخانه معروف و قدرتمند را یاد بگیرید.

اگر هنگام انجام پروژه‌های این دوره یا سایر پروژه‌های شخصی خود با چالشی روبه‌رو شدید، می‌توانید از طریق تالار گفتگو موضوع خود را با سایر دانشجویان این دوره مطرح کنید. این شبکه‌سازی به شما کمک می‌کند که علاوه بر یادگیری کامل و رفع اشکال نکات دیگری هم از سایر افراد فعال در این زمینه یاد بگیرید.

پس از گذراندن دوره آموزش JQuery و کسب نمره لازم، مکتب‌خونه گواهینامه شرکت در این دوره را به شما می‌دهد. این گواهینامه سطح مهارت شما را در این زمینه نشان داده و حتی به شما در استخدام کمک می‌کند.

سرفصل‌های دوره آموزش Jquery چیست؟

این دوره آموزشی در هفت فصل به معرفی کامل کتابخانه جی کوئری و قسمت‌ها و کاربردهای مختلف می‌پردازد. در این فصل‌ها شما به طور کامل با Selector و متدهای آن‌ها در CSS آشنا می‌شوید. همچنین کار با DOM، چگونگی مدیریت و کنترل Event-ها، اضافه کردن انیمیشن‌ها و تصاویر متحرک و غیره را در این دوره یاد می‌گیرید. در فصل آخر (هشتم) چهار پروژه طراحی شده است که با کمک آن‌ها می‌توانید تمام مطالب را به‌صورت عملی پیاده‌سازی کنید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher علی شیخ

علی شیخ در سال ۱۳۹۴ در رشته مهندسی کامپیوتر فارغ‌التحصیل شد و به عنوان برنامه‌نویس وب در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شروع به کار کرد. تخصص اصلی ایشان در زبان‌های جاوا اسکریپت و php است. وی به دلیل این که به آموزش علاقه زیادی داشت، تصمیم به راه‌اندازی وب‌سایتی در این زمینه به نام وب پروگ گرفت و اکنون از سال 1398 تاکنون توانسته‌است سهم کوچکی در آموزش به افراد علاقه‌مند به برنامه‌نویسی را داشته باشد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
محمود آقایی 1402-07-16
سلام روش تدریس خوبی دارن . ممنون از سایت خوبتون

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

جی کوئری چیست؟

HTML ،CSS و جاوا اسکریپت سه زبان رکن اصلی اینترنت امروزی هستند. وب‌سایت‌ها با HTML ساختاریافته، با CSS استایل بندی شده‌اند و قابلیت‌های تعاملی با جاوا اسکریپت به آن‌ها اضافه‌شده است. اکثر انیمیشن‌ها یا اقداماتی که در نتیجه کلیک کردن، شناور کردن یا پیمایش کاربر اتفاق می‌افتند با جاوا اسکریپت ساخته می‌شوند.

jQuery کتابخانه جاوا اسکریپت مبنی بر ایده «کمتر بنویس، بیشتر انجام بده» است. جی کوئری درواقع نوعی زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه ابزاری است که برای نوشتن وظایف رایج جاوا اسکریپت به شکل مختصرتر استفاده می‌شود.

جی کوئری برای چه مواردی استفاده می‌شود و چه کسانی از جی کوئری استفاده می‌کنند؟

جی کوئری در درجه اول توسط توسعه‌دهندگان فرانت‌اند استفاده می‌شود. Uber، Udemy و Twitter همگی از jQuery در بک‌اند فناوری خود استفاده می‌کنند. درواقع، حتی وب‌سایت‌هایی که هنوز از jQuery برای پایه‌های front-end خود استفاده نمی‌کنند، ممکن است همچنان شامل این کتاب‌خانه مهم باشند، زیرا این کتابخانه در بسیاری از افزونه‌ها و کتابخانه‌های دیگر نیز ادغام شده است.

یادگیری jQuery برای چه کسانی مناسب است؟

jQuery برای افراد زیر مناسب است:

 • برنامه نویسان جاوا اسکریپت به دنبال گسترش دانش خود هستند.
 • توسعه‌دهندگان فول استک که می‌خواهند درباره برنامه‌نویسی فرانت‌اند بیشتر بیاموزند.
 • برنامه نویسان فرانت‌اند مشتاق که به یک کتابخانه و چارچوب قابل اعتماد نیاز دارند.

هرکسی که برنامه‌های کاربردی وب را در جاوا اسکریپت توسعه می‌دهد احتمالاً می‌تواند از دانش jQuery جی کوئری بهره‌مند شود. دوره آموزش jQuery با هدف آموزش این کتابخانه طرحی شده است و توسعه‌دهندگان می‌توانند از محتوای آن استفاده کنند.

مهم‌ترین ویژگی‌های جی کوئری

چرا جی کوئری این‌قدر محبوب و فراگیر است؟ اساساً این محبوبیت به این دلیل است که که مجموعه‌ای از عملکردهای باورنکردنی را ارائه می‌دهد و دسترسی به آن عملکرد را برای توسعه‌دهنده آسان می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی‌های جی کوئری عبارت‌اند از:

 • افکت‌ها و انیمیشن‌ها: این کتابخانه، ساخت انواع انیمیشن و افکت‌های ساده و جذاب را ممکن می‌سازد.
 • استفاده از Ajax: Ajax داده‌های خارجی را می‌تواند به‌راحتی از طریق ویژگی‌های Ajax جی کوئری در دسترس قرار دهد. امروزه، Ajax در jQuery کمی منسوخ شده است، اما هنوز هم می‌تواند برای کسانی که نیاز به دسترسی بارگیری از طریق جاوا اسکریپت دارند بسیار مفید باشد.
 • قابلیت همکاری: جی کوئری در کنار CSS و HTML5 کار می‌کند تا یک پلتفرم عالی ر ایجاد کند که مدیریت آن از سطح بالایی آسان‌تر باشد.
 • جامعه پشتیبان قوی: شاید مهم‌ترین دلیل محبوبیت جی کوئری این واقعیت باشد که jQuery دارای مجموعه‌ای از افزونه‌ها و پشتیبانی قوی از جامعه است. اگر مشکلی در اسکریپت‌های جی کوئری شما وجود داشت، همیشه می‌توانید با انجمن مشورت کنید. اگر به قطعه کد نیاز دارید، می‌توانید آن‌ها را در Github یا هر جای دیگر پیدا کنید و پلاگین‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به‌سادگی آن‌ها را پیدا کنید.
 • منبع باز بودن: ازآنجایی‌که jQuery منبع باز به‌حساب می‌آید، در طول سال‌ها توسط تعداد زیادی از افراد بهبودیافته و همچنین ساده‌سازی، نگهداری و مدیریت‌شده است. هرگونه مشکل، خطا یا آسیب‌پذیری احتمالی به‌سرعت برطرف می‌شود.

با توجه به موارد گفته شده می‌توان گفت که امروزه نیاز به یک دوره آموزش jQuery بیش از هرزمانی احساس می‌شود.

تفاوت جی کوئری و جاوا اسکریپت چیست؟

جی کوئری با جاوا اسکریپت نوشته شده است و درواقع یک نوع کتابخانه جاوا اسکریپت به‌حساب می‌آید. برنامه نویسان از طریق کد جاوا اسکریپت خود به عملکردهای جی کوئری دسترسی خواهند داشت. همچنین درحالی‌که می‌توانید از جاوا اسکریپت بدون جی کوئری استفاده کنید، نمی‌توانید از جی کوئری بدون جاوا اسکریپت استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در jQuery یا جاوا اسکریپت برنامه‌ها را توسعه دهید، ممکن است به ابزارهایی مانند IDE (مانند Visual Studio) و کامپایلر (مانند Node.JS) نیاز داشته باشید. جاوا اسکریپت به‌طورکلی یک زبان کامپایل شده نیست، Node.js امکان کامپایل آن را در سمت سرور باز می‌کند. هر دو jQuery و JavaScript مهارت‌های بسیار محبوبی هستند که اغلب توسط کارفرمایان دنبال می‌شوند.

اگر جاوا اسکریپت را یاد بگیرید، احتمالاً با jQuery در آینده مواجه خواهید شد؛ اما معمولاً به کسی توصیه نمی‌شود که ابتدا یادگیری جاوا اسکریپت را از طریق کتابخانه جی کوئری شروع کند. بهتر است همیشه در ابتدا زبان مادری آن، یعنی جاوا اسکریپت را یاد بگیرید.

jQuery در مقابل React

در حال حاضر جی کوئری در بیش از 75 درصد از وب‌سایت‌های برتر دنیا استفاده می‌شود با اینکه که استفاده از آن تا حدودی منسوخ شده است اما بازهم محبوبیت خاص خودش را دارد و متخصصان و تحلیلگران jQuery هنوز بسیار جای رشد دارند. این به این دلیل است که سیستم‌های موجود امروزی هنوز هم jQuery متکی هستند و هنوز نیاز به گسترش و نگهداری دارند.

در مقایسه با جی کوئری، React تنها در حدود 3٪ استفاده می‌شود. با این وجود، وقتی به روندهای اخیر نگاه می‌کنید، می‌توانید متوجه شوید که محبوبیت React به‌سرعت در حال افزایش است؛ بنابراین، معمولاً ایده خوبی برای یک توسعه دهنده این است که نه‌تنها جی کوئری، بلکه سایر چارچوب‌ها و فناوری‌ها را نیز یاد بگیرد. باید به این نکته توجه داشت که jQuery و React متقابل نیستند. برخی از برنامه‌ها از jQuery در کنار گزینه‌های دیگر مانند React، Angular JS یا Vue استفاده می‌کنند.

jQuery در مقابل AngularJS و Vue

علاوه بر React (که امروزه محبوب‌ترین فریم ورک جاوا اسکریپت است، اگرچه جی کوئری بزرگ‌ترین کتابخانه مورد استفاده است)، Angular JS و Vue نیز وجود دارند. AngularJS برای توسعه برنامه‌های کاربردی وب بهتر است، درحالی‌که jQuery برای دستکاری DOM بهتر است؛ اما امروزه دستکاری DOM نیز تا حد زیادی منسوخ شده است.

به طور مشابه، Vue به عنوان یک گزینه ساده‌تر برای توسعه برنامه‌های کاربردی وب، با یک چارچوب بصری است، اما jQuery شناخته شده تر و در دسترس تر به‌حساب می‌آید. هسته اصلی کوئری کمی متفاوت از Vue است. jQuery مجموعه‌ای از کتابخانه‌ها بوده که به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که استفاده از جاوا اسکریپت را کمی آسان‌تر کند. React ،Angular JS و Vue فریمورک‌های کاملی هستند که بر روی جاوا اسکریپت ساخته شده‌اند تا توسعه برنامه‌ها را سریع‌تر و آسان‌تر کنند.

معایب جی کوئری چیست؟

در کنار همه خوبی‌ها و مزایای که ارائه می‌دهد، جی کوئری معایبی نیز دارد که این معایب به صورت موارد زیر است:

 • جی کوئری بسیار بزرگ است: jQuery نه‌تنها یک کتابخانه عظیم به‌حساب می‌آید که در طول زمان رشد می‌کند، بلکه به دلیل اینکه کامپایل نشده است، کل اسکریپت با وب‌سایت دانلود می‌شود. این امر می‌تواند وب‌سایت‌ها را کند، سخت‌گیر و مقیاس‌پذیر کند.
 • بخش‌هایی از jQuery اکنون منسوخ شده‌اند: این شامل مواردی مانند jQuery DOM APIs می‌شود. API های jQuery DOM که استفاده می‌شوند می‌توانند سایت را کند یا کندی را در پاسخگویی ایجاد کنند و در نتیجه باعث می‌شوند که وب‌سایت جذابیت خود را از دست بدهد.

نحوه یادگیری jQuery

ازآنجایی‌که jQuery یک زبان مهم و اساسی به‌حساب می‌آید، بسیاری از توسعه‌دهندگان front-end و full-stack ممکن است بخواهند آن را یاد بگیرند. طبق گفته ZipRecruiter، متوسط حقوق یک توسعه دهنده jQuery نزدیک به 100000 دلار در سال برای سال ٢٠٢٢ است.

اگر شما هم به فکر یادگیری جی کوئری هستید از راه‌های زیر می‌توانید کار با این کتابخانه مهم را یاد بگیرید:

 • جستجوی اطلاعات آنلاین: jQuery بسیار مستند است، بنابراین افرادی که قصد یادگیری آن را دارند می‌توانند به سادگی با نصب آن بر روی دستگاه خود شروع به یادگیری آن کنند.
 • آموزش‌های جی کوئری: آموزش‌های جی کوئری می‌تواند نقطه شروع خوبی برای شروع سفر جی کوئری باشد. دوره آموزش jQuery مکتب خونه برای این هدف تهیه و تدوین شده است.
 • ثبت نام در بوت کمپ جاوا اسکریپت: بسیاری از بوت کمپ‌های جاوا اسکریپت فناوری‌هایی مانند jQuery و React را پوشش خواهند داد.

سخن پایانی

jQuery یک کتابخانه محبوب جاوا اسکریپت به‌حساب می‌آید که برای تسهیل توسعه و پیاده‌سازی برنامه‌ها و نرم افزارهای وب جاوا اسکریپت طراحی شده است. جی کوئری از قدرت جاوا اسکریپت، HTML5 و CSS استفاده می‌کند و همه شرایط را برای طراحی سایت‌های تمیز و جذاب مهیا خواهد کرد. اگر به فکر یادگیری جی کوئری هستید هم‌اکنون با ثبت بام در دوره آموزش jQuery اولین و مهم‌ترین قدم را در این راه بردارید.

همچنین اگر به  طرحی وب علاقه دارید می‌توانید از آموزش‌های جاوا اسکریپت و سایر دورهایی نظیر دوره‌های زیر بهره ببرید:

 

صفحات پربازدید