یا
مکتب‌خونه

مذاکرات استارتاپ - سرمایه‌گذار

دوره‌های مکتب‌پلاس
50 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

استارتاپ‌ها در روند رشد و توسعه‌ی خود، نیاز به جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، دارند. در فرآیند جذب سرمایه، سرمایه‌گذاران با تأمین سرمایه‌ی مورد نیاز استارتاپ در آن مقطع زمانی، بخشی از سهام استارتاپ را به دست می‌آورند.

اینکه سرمایه‌گذار در ازای پرداخت این مبلغ، چه مقدار از سهام استارتاپ را دریافت کند، نقطه‌ی شروع مذاکرات بین استارتاپ و سرمایه‌گذار است. در واقع، تعیین ارزش استارتاپ بر اساس روش‌هایی که در دوره‌ی آنلاین ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها، به صورت مبسوط به آن پرداخته شده است، به عنوان مبنایی برای ادامه‌ی مذاکرات قرار می‌گیرد. اما قسمت اصلی مذاکرات بین استارتاپ و سرمایه‌گذار، به طراحی تفاهم‌نامه‌ی سهام‌داری و طراحی سهام ممتاز، اختصاص دارد.

برای اینکه طرفین، یعنی استارتاپ و سرمایه‌گذار، بتوانند در این مذاکرات، منافع خود و طرف مقابل را بیشینه کنند و مذاکره‌ای برد_برد شکل بگیرد، لازم است هر دو طرف با مباحث مرتبط، از جمله؛ ویژگی‌های سهام ممتاز، انواع مختلف روش‌های تأمین مالی و روش‌های خروج از استارتاپ، آشنا باشند.

 

مدرس دوره
محمدرضا فرحی

محمدرضا فرحی، در سال 1383 برای تحصیل در رشته مهندسی صنایع وارد دانشگاه صنعتی شریف شد. وی پس از آن تحصیلات خود را در رشته اقتصاد در مدرسه اقتصاد تولوز فرانسه و در رشته فایننس در دانشکده تحصیلات تکمیلی اقتصاد بارسلونا ادامه داد.

سه سال پیش پس از بازگشت به ایران، ایشان به عنوان مشاور معاون وزیر راه و مشاور رییس هیئت مدیره بیمه البرز فعالیتِ کاری خود را آغاز کرد و در ادامه به عنوان مدیر مالی، به شرکت سرمایه‌گذاریِ رهنما پیوست. وی تجربه گرانقدر ارزش‌گذاری و تعیین برنامه سرمایه‌گذاری، طراحی برنامه اعطای سهام به پرسنل، کمک به اداره بهینه هیئت مدیره و تعیین شاخص‌های کلیدی رشد، طراحی مدل درآمدی و غیره را در ده‌ها استارتاپ دارد.

آقای فرحی در سال 1395 استارتاپ بیمه بازار را پایه‌گذاری کرد، و اکنون رییس هیئت مدیره در این شرکت است. ایشان همچنین به صورت ماهانه‌ با همراهی سازمان بورس و انجمن سرمایه‌گذاران خطرپذیر ایران، کارگاه‌های مختلفی مانند ارزش‌گذاری، مذاکره سرمایه گذار - استارتاپ، Stock Option و غیره برای مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری عمومی و خصوصی برگزار می‌کند.

کانال تلگرامی مدرس

صفحه لینکدین مدرس

پیش‌نیاز‌های دوره مذاکرات استارتاپ - سرمایه‌گذار

آشنایی با مفاهیم استارتاپ و سرمایه‌گذاری جسورانه

در صورتی که با این مفاهیم آشنایی ندارید، گذراندن دوره‌ی «مقدمه‌ای بر کارآفرینی استارتاپی و سرمایه‌گذاری جسورانه» قبل از گذراندن این درس، پیشنهاد می‌شود.

ویژگی‌های دوره مذاکرات استارتاپ - سرمایه‌گذار

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
فصل اول - مقدمه
ساعت
00:57 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
نمره‌ی شما: 0
نمایش جلسات فصل  

در این فصل سیر تاریخی ایجاد سرمایه‌گذاری خطرپذیر، حجم و تعداد این نوع سرمایه‌گذاری در دنیا بیان می‌شود. همچنین در بخشی از این فصل سرمایه‌گذاری سنتی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر از منظر ریسک و بازده مورد مقایسه قرار می‌گیرند.


مقدمه
"09:08
سرمایه‌گذاری سنتی و جسورانه
"14:02
تفاوت ریسک در شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد صنعتی و دیجیتال
"06:57
چگونگی ظهور سرمایه‌گذاری جسورانه
"06:26
سرمایه‌گذاری جسورانه در طول زمان
"09:29
مفاهیم ریسک‌پذیری و ریسک‌گریزی
"11:27
کوئیز 1
 
17.5/22.5
     
"09:00
پروژه میانی 1
 
5/22.5
     
'05:00
فایل دوره مذاکرات استارتاپ سرمایه‌گذار
"00:04
فصل دوم - روش‌های نقدشوندگی استارتاپ
ساعت
00:25 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
نمره‌ی شما: 0
نمایش جلسات فصل  

سرمایه‌گذاران جسورانه به امید کسب سود در زمان خروج از استارتاپ در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این فصل شرکت‌کنندگان دوره با انواع روش‌های خروج از استارتاپ از جمله ادغام و تملیک، عرضه عمومی سهام استارتاپ در بورس و ... به طور کامل آشنا می‌شوند. گذراندن این فصل به موسسان استارتاپ‌ها کمک می‌کند تا با ذهنیت سرمایه‌گذاران آشنا شده و مذاکرات نتیجه‌بخش‌تری با آنها داشته باشند.


نقد‌‌شوندگی استارتاپ
"11:20
تملیک استارتاپ
"06:05
تعداد و ارزش ادغام و تملیک‌ها و IPO شدن در طول زمان
"08:24
کوئیز 2
 
12.3/15.3
     
"07:00
پروژه میانی 2
 
3/15.3
     
'05:00
فصل سوم - مراحل جذب سرمایه در استارتاپ‌ها
ساعت
00:39 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
نمره‌ی شما: 0
نمایش جلسات فصل  

بر اساس اینکه استارتاپ در کدام مرحله از رشد و توسعه خود قرار دارد میزان سرمایه‌ مورد نیاز آن تغییر می‌کند. در این فصل دوره‌های مختلف جذب سرمایه از مرحله بذری تا سری C و بالاتر و سرمایه‌گذاران هر دور شرح داده می‌شوند.


معرفی دوره‌های افزایش سرمایه
"13:37
جذب سرمایه درمراحل بذری، راند A و ...
"15:34
پروژه میانی 3
 
2.5/19.8
     
'04:00
اینفوگرافی جذب سرمایه استارتاپ و واگذاری سهام
"10:30
پروژه میانی 4
 
5/19.8
     
'04:00
کوئیز 3
 
12.3/19.8
     
"07:00
فصل چهارم - تفاهم‌نامه سهامداری استارتاپ و سرمایه‌گذار
ساعت
01:05 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
نمره‌ی شما: 0
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم - ویژگی‌های سهام ممتاز
ساعت
00:49 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 8 جلسه
نمره‌ی شما: 0
نمایش جلسات فصل  

بخش زیادی از مذاکرات بین استارتاپ و سرمایه‌گذار در فرایند جذب سرمایه به تعیین ویژگی‌های سهام ممتاز اختصاص دارد. در این فصل به بیان اهمیت طراحی سهام ممتازی که برد طرفین را تضمین کند و معرفی مهمترین ‌ویژگی‌های سهام ممتاز پرداخته می‌شود.


مقدمه‌ای بر سهام ممتاز
"11:00
اهمیت طراحی بهینه سهام ممتاز
"03:54
منافع استارتاپ و سرمایه‌گذار در سهام ممتاز
"06:50
طراحی سهام ممتاز
"03:53
ویژگی‌های سهام ممتاز - بخش اول
"12:34
ویژگی‌های سهام ممتاز - بخش دوم
"10:51
پروژه میانی 7
 
5/12
     
'08:00
کوئیز 5
 
7/12
     
"04:00
پروژه نهایی
ساعت
None ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
نمره‌ی شما: 0
نمایش جلسات فصل  

این فصل مربوط به پروژه نهایی دوره می‌باشد.


پروژه نهایی
 
10/10
     
'10:00