00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 10 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 10 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
499,000 تومان
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
619,000 تومان
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش توسعه چابک نرم‌افزار با فریم‌ورک اسکرام

دوره‌های مکتب‌پلاس
17 ساعت
89٪ (527 رای)

آموزش توسعه چابک (agile) نرم افزار با روش اسکرام ،با توجه به تغییرات مداوم در فضای IT و نیازمندی‌های کاربران و مشتریان و غیرقابل پیش‌بینی بودن آن‌ها، و از طرفی بازار رقابتی شدیدی که وجود دارد، توانایی تطبیق پیدا کردن با این شرایط مطمئنا باعث نجات استارتاپ‌ها و شرکت‌های بزرگ و رقابت‌پذیری بیشتر آن‌ها می‌شود. با توجه به تجارب جهانی و موفقیت شرکت‌های بزرگی همچون گوگل، توییتر، لینکدین و ... در استفاده از این فریم‌ورک‌ها، مطمئنا با کسب دانش صحیح و در مرحله بعد پیاده‌سازی درست، شرکت‌های ایرانی نیز می‌توانند از مزایای فراوان آن‌ها منتفع شوند. این دوره از آن جهت ضرورت دارد که شما را با طرز تفکر و فریم‌ورک‌هایی آشنا می‌کند که بتوانید شاهد رشد با ثبات کسب‌وکار خود باشید. همچنین یکی دیگر از مهم‌ترین منافع این دوره، تربیت نیروهای مسلط به اجایل، اسکرام و OKR است.  

دوره‌ی اسکرام ، آموزش نرم افزار agile مکتب‌پلاس ، امروزه یکی از مسائل اصلی در صنعت توسعه نرم‌افزار، غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات مداوم در نیازمندی‌های کاربران است. این دوره، به شما کمک می‌کند تا با مفهومی به اسم اجایل یا چابکی در توسعه نرم‌افزار آشنا شوید که در واقع کمک می‌کند تا با موقعیت‌های ذکر شده چگونه روبرو شوید. در ادامه ما برخی از فریم‌ورک‌های معروف و پرکاربرد اجایل مانند اسکرام، کانبان و XP را نیز به‌طور کامل پوشش خواهیم داد، که در سطح عملیاتی بسیار مثمرثمر خواهند بود. همچنین به منظور کامل و جامع بودن دوره، و برای اولین بار، فریم‌ورک اهداف و نتایج کلیدی (OKR) را، که در واقع پیاده‌سازی چابکی در سطح استراتژی سازمان را فراهم می‌کند، معرفی کرده و به آن پرداخته‌ایم.

سرفصل‌های دوره آموزش توسعه چابک نرم‌افزار با فریم‌ورک اسکرام

فصل دوم - نحوه گردآوری نیازمندی‌ها و برنامه‌ریزی در روش agile (چابک)
03:15 ساعت
02:50
Combined Shape Created with Sketch. 21 جلسه
بارم:
15%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل نگاه و رویکرد اجایل به برنامه‌ریزی و نحوه برآورد و تخمین زمانی به عنوان اصول پایه‌ای اجایل، مورد بحث قرار می‌گیرند. همچنین نحوه گردآوری نیازمندی‌ها در اجایل و تفاوت آن با مدل‌های کلاسیک آموزش داده می‌شود. در ادامه پایه‌ای‌ترین المان هر فریم‌ورک اجایل، یعنی یوزر استوری‌ها معرفی می‌شوند.

نحوه گردآوری نیازمندی‌ها و برنامه‌ریزی در روش agile ۱
"14:53
یوزر استوری‌ها و نحوه گردآوری نیازمندی‌ها در روش agile ۱
"15:57
یوزر استوری‌ها و نحوه گردآوری نیازمندی‌ها در روش agile ۲
"09:36
یوزر استوری‌ها و نحوه گردآوری نیازمندی‌ها در روش agile ۳
"14:22
تکنیک‌هایی برای اسپلیت کردن یوزر استوری‌ها
"09:42
کوییز ۱
20.0%
     
"04:00
User story mapping 1
"08:11
User story mapping 2
"14:02
user story mapping 3
"04:25
کوییز ۲
20.0%
     
"05:00
رویکرد agile برای برنامه ریزی
"09:41
تخمین زمانی در agile 1
"11:42
تخمین زمانی در agile 2
"12:04
تکنیک اول در تخمین زمانی
"08:25
تکنیک دوم در تخمین زمانی
"05:34
تکنیک velocity برای برنامه ریزی
"11:07
کوییز ۳
20.0%
     
"06:00
release planning 1
"12:20
release planning 2
"08:24
کوییز ۴
13.3%
     
"03:00
کوییز ۵
26.7%
     
"07:00
فصل چهارم - فریم‌ورک xp
01:23 ساعت
01:16
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
5%
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم - فریم‌ورک kanban (کانبان)
00:23 ساعت
00:23
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

آشنایی کامل با فریم‌ورک کانبان و مبانی آن و در ادامه معرفی اجزای مهم کانبان و نحوه پیاده‌‌سازی آن. 

اصول بنیادین kanban (کانبان)
"10:35
ارزیابی و مدیریت جریان در kanban (کانبان)
"12:36
فصل ششم - فریم‌ورک OKR (اهداف و نتایج کلیدی)
01:32 ساعت
01:32
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  
فصل هفتم - پروژه پایانی
06:00 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
60%
نمایش جلسات فصل  

در این پروژه شما باید برای یک مطالعه موردی یک user story map تدوین کنید.

پروژه پایانی ۱

 (الزامی)

50.0%
     
"180:00
پروژه پایانی ۲

 (الزامی)

50.0%
     
"180:00

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
مرتضی احمدی مرتضی احمدی

مرتضی احمدی، فارغ‌ التحصیل کارشناسی‌ارشد رشته مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. ایشان به مدت 7 سال است که در حوزه مدیریت پروژه‌های IT سابقه فعالیت دارد. در طول 3 سال گذشته به‌طور متمرکز بر روی نحوه پیاده‌سازی طرز تفکر اجایل و فریم‌ورک‌های مطرح آن، بالاخص اسکرام، و همچنین فریم‌ورک OKR در شرکت‌های IT و استارتاپ‌ها مشغول مشاوره و پیاده‌سازی بوده‌است. برگزاری چندین دوره کارگاه آموزشی OKR و اسکرام در چند سال اخیر، از دیگر فعالیت‌های ایشان می‌باشد.

ایشان در حال حاضر به عنوان اسکرام مستر و کوچ OKR و همچنین مدیر محصول در شرکت بامیلو مشغول به فعالیت است. همچنین ایشان به عنوان یکی از اعضای 5 نفره کمیته اجرایی رویداد بین‌المللی Product Tank Tehran می‌باشد.

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
75.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش توسعه چابک نرم‌افزار با فریم‌ورک اسکرام

آشنایی مقدماتی با فرایندها و متدولوژی‌های توسعه نرم‌افزار

ویژگی‌های دوره آموزش توسعه چابک نرم‌افزار با فریم‌ورک اسکرام

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (13 نظر)

صفحه 

از 

2

شیوا
14:09 - 1401/02/19
دانشجوی دوره
با سلام مجموعه محترم مکتبخانه با توجه به اینکه رسالت این مجموعه اموزش انلاین به دانشجوبان است پیشنهاد میکنم قبل از انتشار و براورد هزینه کلاس کیفیت مورد بررسی قرار بگیرد رو خوانی از فایل انگلیسی اموزش محسوب نمیشه 1- 2- استفاده از کلمات انگلیسی زیاد لزوم تسلط مباحث نیست 3- انتشر موارد اموزشی نیاز به تشریح و توضیح داره ایشون از روی مطالب میخوندن و ترجمه میکردن برخی از کلمات رو
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
لیلا
09:50 - 1400/01/07
دانشجوی دوره
سلام با تشکر از استاد احمدی عزیز و مکتبخونه لازم دونستم بعضی نکات را یاد آور شوم. استاد تسلط خوبی بر روی مطالب دارند ولی بکار بردن حجم زیادی از کلمات انگلیسی در حین دوره شاید زیاد مفید نباشه و از کیفیت دوره می کاهد. کوییزها به هیچ عنوان استاندارد طراحی نشده اند و بعضا تعدادی از آنها مطابق با مطالب تدریس شده در دوره نبوند. مطالب خیلی تئوری مطرح شدن حتی تصاویری هم که در طول دوره بود خیلی گذرا نشون داده شدن و دوربین فقط چهره استاد را نمایش میده شاید اگر یک پروژه عملی کوچک در دوره مطرح میشد بهتر بود مطالب تئوری در اینترنت به وفور یافت میشه بهرجهت از مکتبخونه و استاد احمدی تشکر میکنم.
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم لطفا جهت بررسی بیشتر، توضیحات دقیق تر خود را به ایمیل پشتیبانی ارسال کنید. info@maktabkhooneh.org
محدثه
14:09 - 1399/11/11
فارغ‌التحصیل دوره
دوره به صورت جامع بود و دید خوب نسبت به اجایل میده ولی این مطالب تو اینترنت پیدا میشه مشکل اصلی کیس ها هستن و موارد واقعی. تو دنیای واقعی باید چیکار کرد خیلی مهمتره که متاسفانه بی فایده بود
پشتیبانی مکتب‌خونه
محدثه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. لطفا در صورت امکان با ارسال جزییات بیشترما را در ارتقا سطح کیفی خدمات یاری رسانید. info@maktabkhooneh.org
پدرام
16:29 - 1399/10/05
دانشجوی دوره
سلام من این دوره را بیشتر برای یادگیری عمیق‌تر OKR ثبت نام کردم. ولی در ابتدا بخش اسکرامش را که در آن تخصص دارم دیدم. بیشتر شبیه یک برداشت آزاد از اسکرام بود تا آموزش اصولی که می‌بایست بر اساس Scrum Guide و رفرنس‌های معتبر گفته شود. این مطلب جدا از کوییزهای غیر استاندارد است. با این تفاسیر چطور می‌توانم به صحت مابقی مطالب ارائه شده اطمینان کنم؟ از طرف دیگر اگر این مجموعه یک سمینار در مورد Agile بود، به نظرم آقای احمدی فوق العاده بودند. چرا که Mindset یکپارچه‌ای در مورد Agile و روش‌ها و چارچوب‌ها ارائه کردند. اما وقتی پای آموزش اصول به میان می‌آید، به عنوان مدرس اسکرام یا رویکرد چابک، می‌بایست رفرنس‌های اصلی را مبنا قرار دهیم. این مهم سبب می‌شود واژگان و مفاهیم درست در کل صنعت نرم‌افزار جا بیفتد و برداشت‌های متعدد در مورد اسکرام و Agile کمتر شود. به غیر از این در مورد روش ارائه نیز نقدهای زیادی وجود دارد که بقیه‌ی دوستان به آن اشاره کردند و آشکارترین آن سرعت پایین تکلم مدرس بود که با بالا بردن سرعت فیلم برطرف می‌شد و تازه می‌شد متوجه حرف‌هایشان شد. کوییزهای اصلاً استاندارد نبودند. این مطلب برای افرادی مهم می‌شود که گرفتن مدرک این دوره برایشان مهم است. برای رفع این مشکل در ابتدا باید مسئله‌ی رفرنس دوره حل شود و سپس به الگوهای استانداردی که سازمان‌هایی نظیر Scrum.org یا Scrum Alliance ارائه می‌دهند توجه شود.
پشتیبانی مکتب‌خونه
پدرام عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم.نظرات شما به بخش مربوطه ارسال شد.
مسعود
14:54 - 1399/09/08
دانشجوی دوره
با سلام تشکر از جناب احمدی بابت دوره خوبی که زحمت کشیدند، همه چیز خوب و تاثیرگذار بود، مطالب مختصر و مفید بودند و فن بیان استاد هم خوب بود. اگر یک پروژه کاربردی و واقعی رو در حین دوره روش کار میکردند بسیار عالی میشد و کسانی مثل بنده که تجربه کار عملی نداشتند میتونستن بهتر فضای اجایل رو درک کنند و پروژه پایانی رو راحت تر انجام بدند. ممنون و متشکر، لطفا پروژه های آپلود شده را تصحیح بفرمایید.
هادی
16:11 - 1399/07/12
دانشجوی دوره
متاسفانه یادگیری به درستی اتفاق نمی افتد، گویا هدف فقط تهیه یک پک آموزشی می باشد.من فقط از انسجام مطالب که کنار هم گذاشته شده استفاده می کنم، تیتر را گرفته و خودم در اینترنت جستجو می کنم و یادگیری را از طریق جستجو پیگیری می کنم.
محمدامین
18:30 - 1399/07/11
دانشجوی دوره
استاد احمدی سپاس از تدریس شما ولی دوره شما از کیفیت پایینی برخوددار هست
بهزاد
10:38 - 1399/07/09
دانشجوی دوره
مدرس ارائه ی درستی ندارد، مفاهیم را درست منتقل نمیکند و اجرایی شبیه به روخوانی دارد.
محمد جواد
06:24 - 1399/06/31
فارغ‌التحصیل دوره
با سلام دوره خوبی بود برای دوستانی که قصد دارن با mindset اجایل آشنا بشن باید بگم که با این دوره به هدفشون میرسن، بابت فریم ورک ها هم نیاز به تجربه و آزمون خطا و البته خواندن مقاله و کتب هست که بعضی از منابع توسط استاد احمدی در دوره وجود دارد، در کل من کاملا راضی بودم. از استاد احمدی ممنونم و آرزوی موفقیت براشون دارم.
پویا
17:57 - 1399/06/27
دانشجوی دوره
سرعت بیان مطالب بسیار کم و باعث خستگی میشه کل دوره رو روی سرعت 1.8 دیدم کیفیت بیان مطالب با توجه به فیلم های موجود و رایگان انگلیسی تفاوت چندانی نداشت. ممنون از استاد گرامی و تیم مکتبخونه

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

برای اینکه نرم‌افزاری که در دسترسی داریم را توسعه دهیم نیاز به فریمورکی به نام اسکرام داریم که به وسیله‌ی آن بتوانیم نرم‌افزارهای کامپیوتری خود را گسترش دهیم. اسکرام به شما کمک خواهد که سختی‌ها و مشکلات احتمالی برای طراحی و توسعه نرم‌افزار برای شما برطرف گردد و نرم‌افزاری که طراحی کرده‌اید را سریع‌تر وارد بازار تجاری نماید.


بعضی اوقات فرایند توسعه نرم‌افراز به‌قدری طولانی‌ می‌شود که تیم توسعه دیگر زمانی برای ارتقای بخش‌های تجاری نرم‌افزار نخواهند داشت. اینجا است که اسکرام به تیم توسعه‌ی نرم‌افزار کمک می‌کند که در کنار سرعت بخشیدن به روند طراحی و توسعه‌ی نرم‌افزار، فاکتورهای تجاری نیز در طراحی اپلیکیشن منظور گردد و برای کاربر و بازار محبوبیت بیشتری داشته باشد.


ایده‌گیری از اسکرام برای کارهای روزانه بسیار ساده‎تر ازآن است که فکرش را بکنید و از آن می‌توانید در کارهای روزمره‌ی خود نیز بهره بگیرید. برای اینکه توضیح واضح‌تری را بیان کنیم باید مثالی را برای شما بیان کنیم: شما برای به انجام رساندن کار خود تلاش خود را می‌کنید و ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوید و کاری که اینجا می‌کنید، بررسی راه‌حل مشکلات پیش آمده است.


دوباره تلاش خود را می‌کنید، پس از آن کمی فکر میکنیم و جوانب مختلف کار را بررسی می‌کنیم. باز مشکلات راه‌حل‌های جدید را برای رسیدن به هدف بررسی می‌کنیم. به همین صورت پیش می‌رویم تا به اندازه‌ی کافی بر کار تسلط پیدا کنیم تا بتوانیم در زمان و هدر رفتن منابع صرفه‌جویی لازم را داشته باشیم.


استفاده از اسکرام برای توسعه‌ی نرم‌افزار نیز به همین شکل است. از اسکرام نیز می‌توانید برای پیدا کردن بهترین راه‌حل استفاده کنید و بر روی پروژه‌ی خود تسلط پیدا کنید و به روند توسعه‌ی نرم‌افزاری خود سرعت ببخشید.


اسکرام برای توسعه‌ی چابک نرم‌افزاری به شما یاری می‌رساند که توسعه‌ی نرم افزار به بازه‌های کوتاه‌تر تقسیم گردند. روشی که از آن صحبت می‌کنیم، مهندسی نرم‌افزار TIME BOXING نامیده می‌شود. اسکرام به شما کمک می‌کند که روند توسعه‌ی نرم‌افزار به قسمت‌های کوچکتری تبدیل گردد و در هر بخش کار به‌خصوصی انجام گیرد. پس از پایان روند کار نیز به بررسی مشکلات پیش آمده می‌پردازیم.


این نکته به شما یاری می‌رساند که در قسمت‌های بعدی با مشکلات این چنینی مواجه نشوید. توضیح در مورد اسکرام ممکن است ساده به نظر برسد اما برای اینکه به این مقوله تسلط کافی پیدا کنید، باید حتما در این زمینه‌ی توسعه نرم‌افزار فعالیت لازم را داشته باشید و تجربه کافی را در حوزه‌ی اجرایی کسب نمایید

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل دوم - نحوه گردآوری نیازمندی‌ها و برنامه‌ریزی در روش agile (چابک)
03:15 ساعت
02:50
Combined Shape Created with Sketch. 21 جلسه