00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 7 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 7 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
129,000 تومان
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
239,000 تومان
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش نرم‌افزار مولدفلو

دوره‌های مکتب‌پلاس
14 ساعت
88٪ (76 رای)

چرا مولدفلو؟

نرم‌افزار مولدفلو (Moldflow) محصول شرکت اتودسک (Autodesk) قوی‌ترین شبیه‌ساز فرآیند تزریق پلاستیک‌ها در دنیا است که امکانات پیشرفته‌ای برای شبیه‌سازی، پیش‌بینی و مشکل‌یابی این فرآیند در اختیار کاربران می‌گذارد. با دارا بودن پایگاه داده‌ای حاوی نزدیک به ده هزار ماده مختلف، قابلیت تنظیم جزئی‌ترین پارامترها (نظیر پروفایل دما و فشار برای ماده و قالب)، طراحی سیستم‌های راهگاهی و خنک‌کننده و به کمک آنالیزهای دقیق و قدرتمند این نرم‌افزار می‌توان مراحل پر شدن، پک کردن، خنک‌سازی و تغییر شکل قطعات تزریقی را تحلیل و بررسی نمود و تمامی اتفاقات تزریق (نظیر افت فشار و تغییرات دمایی و ابعادی) را بصورت نمودار، جدول و انیمیشن با دقت بسیار بالایی رصد کرد.

با گذراندن دوره مقدماتی نرم‌افزار مولدفلو مکتب‌پلاس، دانش‌پذیر می‌تواند شبیه‌سازی تزریق تمامی قطعات پلاستیکی مورد نظر خود را به کمک این نرم‌افزار انجام داده، مشکلات احتمالی فرآیند را پیش‌بینی کرده و بهبود ببخشد. در حقیقت این یک دوره آموزشی جامع و فشرده در خصوص تمامی مراحل فرآیند تزریق پلیمرها است. از بخش آشنایی با دانش این فرآیند گرفته تا ایجاد سیستم‌های مختلف (چندحفره‌ای، راهگاهی و خنک‌کننده) و در انتها اجرای آنالیزها بهمراه تحلیل آنها. نحوه‌ی طراحی قطعه در تمامی نرم‌افزارهای این حوزه (نظیر Inventor، SolidWorks، Siemens NX و CATIA V5) بطور کامل توضیح داده شده که این مهم راه را برای آن‌دسته از دانش‌پذیرانی که با نرم‌افزارهای طراحی آشنایی ندارند، هموار می‌کند و این اجازه را به آنها می‌دهد که متناسب با نیاز خود و تحلیل‌های نرم‌افزار، طراحی قطعات خود را تغییر داده و بهینه کنند. این دوره برای کسانی که می‌خواهند به‌عنوان مهندس فرآیند مسائل تزریق مهندسی پلیمر را به‌درستی و اصولی حل کنند حیاتی و همچنین (باتوجه به ارائه گواهی‌نامه رسمی از سوی مکتب‌خونه) برای کسانی که می‌خواهند در رزومه‌ی تحصیلی یا حرفه‌ای خود نقطه درخشان و منحصربفردی داشته باشند، مفید خواهد بود.

 

سرفصل‌های دوره آموزش نرم‌افزار مولدفلو

فصل اول - مقدمه
00:40 ساعت
00:40
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در ابتدای این دوره با کلیات نرم‌افزار مولد فلو آشنا می‌شوید. از اینکه این نرم‌افزار چه هست و به چه کاری می‌آید گرفته تا معرفی زیرمجموعه‌های آن و اینکه هر کدام از آنها چه قابلیت‌ها و مزایایی دارند. برتری‌های نسخه 2017 به همراه روش نصب و فعالسازی آن بصورت مرحله به مرحله بیان شده و در آخر رابط کاربری نرم‌افزار و کارکرد اکثر گزینه‌ها و تنظیمات آن بررسی می‌شوند.

تیزر مروری دوره
"01:38
معرفی نرم‌افزار MoldFlow
"08:33
آموزش نصب ورژن 2017 نرم‌افزار مولدفلو
"11:50
آشنایی با رابط کاربری نرم‌افزار مولدفلو
"18:00
فصل دوم - فرآیند قالب‌گیری تزریقی
00:20 ساعت
00:15
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

در ادامه با اصول فرآیند قالب‌گیری تزریقی آشنا می‌شوید. سیکل تزریق معرفی و اجزای سیستم (از بخش مارپیچ، قالب، گیره‌بندی گرفته تا بوش، راهگاه و گیت) توضیح داده می‌شوند. عوامل موثر بر فشار تزریق، ایرادات و مشکلات رایج در تزریق مطرح و به راه حل آنها اشاره می‌گردد. بطور کلی و به اختصار به دانش پلیمری مورد نیاز برای دوره پرداخته می‌شود.

آشنایی با فرآیند تزریق، سیکل و اجزای آن
"15:16
کوییز سری اول
100.0%
     
"05:00
فصل سوم - طراحی قطعه
01:59 ساعت
01:59
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل با نحوه‌ی طراحی قطعات و نکات طراحی برای وارد کردن آنها به مولدفلو آشنا می‌شوید. آشنایی با سایت‌های ارائه دهنده قطعاتِ از پیش طراحی شده به همراه نحوه جستجوی پیشرفته در یکی از آنها انجام می‌گردد و در آخر ساخت قطعه‌‌ای پلاستیکی با درنظر گرفتن تمام ویژگی‌های مختص این نوع قطعات با تمام نرم‌افزارهای مطرح در این حوزه، آموزش داده می‌شود.

نکات طراحی و ذخیره‌سازی قطعه
"13:26
طراحی قطعه با نرم‌افزار Inventor
"36:15
طراحی قطعه با نرم‌افزار SolidWorks
"19:40
طراحی قطعه با نرم‌افزار Siemens NX
"25:08
طراحی قطعه با نرم‌افزار CATIA V5
"24:48
فایل جانبی فصل سوم
"00:05
فصل چهارم - تنظیمات قبل اجرا
02:00 ساعت
01:55
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

همانطور که از عنوان پیداست در این فصل با تمام تنظیمات و عملیات‌های مورد نیاز قبل از اجرای آنالیزها آشنا می‌شوید. اقداماتی نظیر: ساخت پروژه، وارد کردن قطعه و تنظیمات هنگام ورود، شبکه‌بندی قطعه و نکات بهینه‌کردن اِلمان‌های آن، نحوه جستجو برای تعیین جنس ماده و راهنمای انتخاب صحیح آن، یافتن بهترین محل برای گیت‌ها و در آخر انتخاب کامل شرایط فرآیندی.

وارد کردن قطعه و انجام شبکه‌بندی (Meshing)
"19:22
وارد کردن قطعه و انجام شبکه‌بندی (Meshing)
"23:17
انتخاب ماده جهت تزریق (Material Selection)
"28:18
تعیین محل ورودی تزریق (Gate Location)
"20:02
انتخاب آنالیز و تنظیمات آن (Process Settings)
"24:45
کوییز سری دوم
100.0%
     
"05:00
فایل جانبی فصل چهارم
"00:05
فصل پنجم - اجرا و تحلیل ها
02:30 ساعت
02:30
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در فصل پایانی آموزش، ابتدا با آنالیز پرشدن و پک کردن به همراه نحوه تفسیر نمودارهای آن آشنا می‌شوید. سپس فرآیند تزریق با ایجاد سیستم‌های راهگاهی و خنک‌کننده (آن هم به دو صورت خودکار و دستی) کامل خواهد شد تا پس از طراحی قالب به سراغ آنالیزهای مرتبط با شرینکیج برویم. در پایان نحوه ایجاد انواع سیستم‌های چندحفره‌ای بررسی می‌گردند.

آنالیز پر شدن و پک کردن (Fill + Pack)
"33:23
طراحی سیستم‌ راهگاهی (Runner System)
"29:14
طراحی سیستم خنک‌کننده (Cooling System)
"19:16
طراحی سیستم خنک‌کننده (Cooling System)
"20:07
آنالیزهای تاب برداشتن (Warpage) و انقباض (Shrinkage)
"35:00
ایجاد سیستم‌های چند حفره‌ای (Multi-Cavity System)
"13:37
فایل جانبی فصل پنجم
"00:06
فصل ششم - پروژه
06:07 ساعت
00:07
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
60%
نمایش جلسات فصل  

در این قسمت به توضیح دستورالعمل انجام پروژه پایانی و نحوه گزارش گرفتن از نرم‌افزار پرداخته می‌شود.  

پروژه
"07:02
پروژه نهایی

 (الزامی)

100.0%
     
"360:00

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
کیارش فرج‌زاده کیارش فرج‌زاده

کیارش فرج زاده اهری، معدل اول کارشناسی ارشد گرایش فرآورش رشته مهندسی پلیمر از دانشگاه تهران و دانش آموخته کارشناسی گرایش صنایع پلیمر در همین رشته و دانشگاه است. چندین سال به عنوان دستیار آموزشی، دروس مختلفِ رشته مهندسی پلیمر را تدریس کرده و به نرم‌افزارهای مورد استفاده در این رشته از جمله Aspen، Ansys، Matlab و... تسلط دارد. نرم‌افزار Moldflow به عنوان یکی از نرم‌افزارهای تخصصی ایشان بوده که آن را در سطوح مختلف از مقطع کارشناسی تا دکتری در دانشگاه تهران تدریس می‌کنند.

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
70.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش نرم‌افزار مولدفلو

به جهت اینکه نرم‌افزار در خصوص تزریق پلاستیک‌ها می‌باشد از دانش‌پذیر انتظار می‌رود که آشنایی مقدماتی با دنیای پلیمرها و درس مهندسی پلاستیک یا فرآیندهای شکل‌دهی داشته باشد. اما از آن‌جایی که در طول آموزش و بخصوص فصل دوم به مباحث مورد کاربرد این دوره اشاره می‌شود نیازی نیست که قبلا این دروس گذرانده شده باشند و تمامی نکات لازم مطرح شده‌اند.

ویژگی‌های دوره آموزش نرم‌افزار مولدفلو

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (2 نظر)

امیر
15:19 - 1399/07/15
دانشجوی دوره
با سلام آموزش دوره بسیار عالی و جذاب بود اما من یه مشکل دارم واسه نصب نرم افزار، بنده ورژن 2016 - 2018 و 2019 رو دانلود کردم ، و دوره های 2017 رو نیز دانلود و هیچکدام رو نتوانستم نصب کنم. لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید. با تشکر
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز سوالات درسی خود را در تالار گفت و گو مطرح نمایید.
مهرداد
13:18 - 1399/06/12
فارغ‌التحصیل دوره
بسیار عالی بود امیدوارم دوره پیشرفته هم برگزار شود با سپاس فراروان از همگی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل اول - مقدمه
00:40 ساعت
00:40
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در ابتدای این دوره با کلیات نرم‌افزار مولد فلو آشنا می‌شوید. از اینکه این نرم‌افزار چه هست و به چه کاری می‌آید گرفته تا معرفی زیرمجموعه‌های آن و اینکه هر کدام از آنها چه قابلیت‌ها و مزایایی دارند. برتری‌های نسخه 2017 به همراه روش نصب و فعالسازی آن بصورت مرحله به مرحله بیان شده و در آخر رابط کاربری نرم‌افزار و کارکرد اکثر گزینه‌ها و تنظیمات آن بررسی می‌شوند.

تیزر مروری دوره
"01:38
معرفی نرم‌افزار MoldFlow
"08:33
آموزش نصب ورژن 2017 نرم‌افزار مولدفلو
"11:50
آشنایی با رابط کاربری نرم‌افزار مولدفلو
"18:00
فصل دوم - فرآیند قالب‌گیری تزریقی
00:20 ساعت
00:15
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

در ادامه با اصول فرآیند قالب‌گیری تزریقی آشنا می‌شوید. سیکل تزریق معرفی و اجزای سیستم (از بخش مارپیچ، قالب، گیره‌بندی گرفته تا بوش، راهگاه و گیت) توضیح داده می‌شوند. عوامل موثر بر فشار تزریق، ایرادات و مشکلات رایج در تزریق مطرح و به راه حل آنها اشاره می‌گردد. بطور کلی و به اختصار به دانش پلیمری مورد نیاز برای دوره پرداخته می‌شود.

آشنایی با فرآیند تزریق، سیکل و اجزای آن
"15:16
کوییز سری اول
100.0%
     
"05:00
فصل سوم - طراحی قطعه
01:59 ساعت
01:59
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل با نحوه‌ی طراحی قطعات و نکات طراحی برای وارد کردن آنها به مولدفلو آشنا می‌شوید. آشنایی با سایت‌های ارائه دهنده قطعاتِ از پیش طراحی شده به همراه نحوه جستجوی پیشرفته در یکی از آنها انجام می‌گردد و در آخر ساخت قطعه‌‌ای پلاستیکی با درنظر گرفتن تمام ویژگی‌های مختص این نوع قطعات با تمام نرم‌افزارهای مطرح در این حوزه، آموزش داده می‌شود.

نکات طراحی و ذخیره‌سازی قطعه
"13:26
طراحی قطعه با نرم‌افزار Inventor
"36:15
طراحی قطعه با نرم‌افزار SolidWorks
"19:40
طراحی قطعه با نرم‌افزار Siemens NX
"25:08
طراحی قطعه با نرم‌افزار CATIA V5
"24:48
فایل جانبی فصل سوم
"00:05
فصل چهارم - تنظیمات قبل اجرا
02:00 ساعت
01:55
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
20%
نمایش جلسات فصل  

همانطور که از عنوان پیداست در این فصل با تمام تنظیمات و عملیات‌های مورد نیاز قبل از اجرای آنالیزها آشنا می‌شوید. اقداماتی نظیر: ساخت پروژه، وارد کردن قطعه و تنظیمات هنگام ورود، شبکه‌بندی قطعه و نکات بهینه‌کردن اِلمان‌های آن، نحوه جستجو برای تعیین جنس ماده و راهنمای انتخاب صحیح آن، یافتن بهترین محل برای گیت‌ها و در آخر انتخاب کامل شرایط فرآیندی.

وارد کردن قطعه و انجام شبکه‌بندی (Meshing)
"19:22
وارد کردن قطعه و انجام شبکه‌بندی (Meshing)
"23:17
انتخاب ماده جهت تزریق (Material Selection)
"28:18
تعیین محل ورودی تزریق (Gate Location)
"20:02
انتخاب آنالیز و تنظیمات آن (Process Settings)
"24:45
کوییز سری دوم
100.0%
     
"05:00
فایل جانبی فصل چهارم
"00:05
فصل پنجم - اجرا و تحلیل ها
02:30 ساعت
02:30
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در فصل پایانی آموزش، ابتدا با آنالیز پرشدن و پک کردن به همراه نحوه تفسیر نمودارهای آن آشنا می‌شوید. سپس فرآیند تزریق با ایجاد سیستم‌های راهگاهی و خنک‌کننده (آن هم به دو صورت خودکار و دستی) کامل خواهد شد تا پس از طراحی قالب به سراغ آنالیزهای مرتبط با شرینکیج برویم. در پایان نحوه ایجاد انواع سیستم‌های چندحفره‌ای بررسی می‌گردند.

آنالیز پر شدن و پک کردن (Fill + Pack)
"33:23
طراحی سیستم‌ راهگاهی (Runner System)
"29:14
طراحی سیستم خنک‌کننده (Cooling System)
"19:16
طراحی سیستم خنک‌کننده (Cooling System)
"20:07
آنالیزهای تاب برداشتن (Warpage) و انقباض (Shrinkage)
"35:00
ایجاد سیستم‌های چند حفره‌ای (Multi-Cavity System)
"13:37
فایل جانبی فصل پنجم
"00:06
فصل ششم - پروژه
06:07 ساعت
00:07
Combined Shape Created with Sketch. 2 جلسه
بارم:
60%
نمایش جلسات فصل  

در این قسمت به توضیح دستورالعمل انجام پروژه پایانی و نحوه گزارش گرفتن از نرم‌افزار پرداخته می‌شود.  

پروژه
"07:02
پروژه نهایی

 (الزامی)

100.0%
     
"360:00