دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

 با اهداء 16000 هکتار و 11000 متر مربع زمین به زنده یاد سید حسین فلاح نوشیروانی در سال 1348 به عنوان یک مجموعه آموزشی تأسیس شد.

شروع به کار این دانشگاه با عنوان مدرسه عالي تربيت دبير فني، در سال 1352 بود و در رشته‌های برق، ساختمان و مکانيک در مقطع ليسانس دبیر فنی جهت همکاري با آموزش و پرورش، اقدام به پذيرش دانشجو نمود.

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل جزو دانشگاه‌های فنی و مهندسی دولتی وابسته به وزارت علوم واقع در شهر بابل، استان مازندران، ایران می‌باشد. تنها دانشگاه دولتی صنعتی در استان مازندران و شمال ایران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است.

ریاست این دانشگاه در حال حاضر برعهده جواد واثقی امیری استاد تمام دانشکده مهندسی عمران این دانشگاه می‌باشد.

دانشکده فني و مهندسي نوشيرواني دانشگاه مازندران در سال 1371 شروع به پذیرش دانشجو در دوره هاي کارشناسي مهندسي عمران، برق، شيمي و مکانيک و در مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا نمود که در آن زمان به عنوان تنها دانشکده فني و مهندسي در استان مازندران و گلستان بود که این کار را انجام می‌داد.

با تائيد شوراي وزيران و همراه با سفر رئيس جمهور اين مجتمع در سال ۱۳۸۵ به دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل ارتقا يافت.

این دانشگاه دارای شش دانشکده: مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی مواد و صنایع، علوم پایه، گروه معارف اسلامی و یک پردیس دانشگاهی و واحد های پژوهشی از جمله پژوهشکده فناوری نانو و گروه های پژوهشی، مرکز فرآیندهای نوین شکل‌دهی مواد و ... است.

هم اکنون در این دانشگاه 5800 دانشجو و 200 استاد در این دانشگاه مشغول به کار می‌باشند که سه چهارم دانشجویان آن در مقطع کارشناسی و بقیه در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل می‌باشند.

بر اساس آمار موجود از تحلیل‌های انجام شده از افتخارات این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:  

  • نشر 5299 مقاله علمی در نشریات و همایش‌های داخلی
  • صاحب امتیاز و ناشر 2 مجله تخصصی
  • برگزاری شش همایش توسط دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
  • استخراج 4718 مقاله معتبر بین المللی

در سال 1398 پژوهشگران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بیشترین مقاله‌های خود را با موضوعات مقاومت فشاری و اجزای محدود منتشر نموده است.

 

در سال 2018 طبق رتبه بندی جهانی شانگهای که سیزده دانشگاه ایرانی در آن حضور داشتند، در رتبه هفت میان دانشگاه‌های ایران، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل معرفی شد.

به تازگی در رتبه بندی سال 2017 آینده پژوهی علم، رتبه دو در بین دانشگاه‌های ایرانی را دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به خود اختصاص داده است.

یکی از نظام‌های رتبه دهی به مراکز علمی و تحقیقاتی و همچنین دانشگاه‌های سای ویژنز یا همان آینده پژوهی علم است که بر پایه مشخصه‌های پژوهش، فناوری، نوآوری و آموزش است.

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل رتبه 6 ایران را هم در رتبه بندی سال 2020 یواس‌نیوز به دست آورده است.

این دانشگاه در رشته مهندسی و مهندسی شیمی نیز از اعتبار بالایی برخوردار است به طوری که در جهان برای هرکدام از رشته‌ها، به ترتیب رتبه 174 و 195 را کسب کرده است.