آموزش رایگان برنامه‌ریزی حمل و نقل

poster
پیش‌نمایش دوره

هدف از آموزش رایگان برنامه‌ریزی حمل و نقل چیست؟ برنامه‌ریزی حمل و نقل، علمی است که زمینه‌ساز فرایند تعریف سیاست‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و طرح‌های توسعه سیستم ترابری برای آماده‌سازی نیازهای آینده برای جابه‌جایی مناسب و بهینه ... ادامه

برگزارکننده:  دانشگاه تهران  دانشگاه تهران
مدرس دوره:
5 (2 رای)
سطح: مقدماتی
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  22 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  24 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان برنامه‌ریزی حمل و نقل

مدل‌های تفکیک سفر

درباره دوره

هدف از آموزش رایگان برنامه‌ریزی حمل و نقل چیست؟

برنامه‌ریزی حمل و نقل، علمی است که زمینه‌ساز فرایند تعریف سیاست‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و طرح‌های توسعه سیستم ترابری برای آماده‌سازی نیازهای آینده برای جابه‌جایی مناسب و بهینه مسافران و کالا است. ابزار تحلیل مورد استفاده در فرایند برنامه‌ریزی حمل و نقل، سیستم مدل‌سازی حمل و نقل شهری (Transportation Modeling System (TMS)) نامیده می‌شود که اغلب به‌عنوان فرایند چهار مرحله‌ای شناخته می‌شود. TMS دارای چهار مرحله است که عبارتند از:

  • تبیین «ایجاد سفر» در سطح شهر در سال پایه و افق طرح
  • شناخت شیوه «توزیع سفر» بین مبادی و مقاصد در سال پایه و افق طرح
  • شناخت نحوه «انتخاب شیوه سفر» توسط مسافران در سال پایه و افق طرح
  • شناخت نحوه «تخصیص ترافیک» یا به عبارت ساده‌تر نحوه استفاده شهروندان از شبکه معابر و انتخاب مسیر توسط آن‌ها برای رفتن از مبادی به مقاصد در سال پایه و افق طرح در این فرایند شهر به تعداد زیادی واحد تحلیل کوچک‌تر به نام حوزه‌های تحلیل ترافیک (traffic analysis zones (TAZ)) تقسیم می‌شود.


برنامه‌ریزی حمل‌ و نقل ارتباط نزدیکی با تصمیم‌گیری‌های کلان در پروژه‌های کوچک و بزرگ شهری و دولتی دارد.برای ایجاد یک سیستم ریلی در یک کریدور یا کریدورهای شهری، پیش‌نیاز این تصمیم انجام مطالعات جامع حمل‌ونقل و ترافیک آن شهر و تأیید آن مطالعات (توسط وزارت کشور) بر ضرورت و لزوم احداث آن شیوه ریلی است. توسعه خطوط اتوبوس و ایجاد سامانه اتوبوس تندرو شهری، ایجاد نواحی طرح ترافیک، قیمت‌گذاری بر پارک حاشیه‌ای، ایجاد سناریوهای توسعه پارکینگ طبقاتی و مثال‌های مختلفی ازاین‌دست، همگی نیازمند اخذ تأیید و تصدیق مدل‌های نامبرده بر ضرورت و اهمیت آن‌ها می‌باشد و بدون مدل‌سازی‌های ذکر شده و بررسی و تحلیل سناریوهای متصور، امکان تصمیم‌گیری درست وجود نخواهد داشت. در نتیجه، برنامه‌ریزان حمل‌ونقل، هم نقش فنی و هم نقش هماهنگ‌کننده را در تصمیم‌های کلان ترابری شهری ایفا می‌کنند. سیاستمداران اغلب دیدگاه‌ها، اهداف و خواسته‌های متفاوتی دارند. برنامه‌ریزان حمل‌ونقل با ارائه اطلاعات کارشناسی به تصمیم‌گیرندگان، به آن‌ها در اتخاذ تصمیم مناسب کمک می‌کنند.

 

این دوره مناسب چه کسانی است؟

این درس جزو دروس اجباری رشته مهندسی حمل و نقل و جزو دروس اصلی مقطع کارشناسی ارشد گرایش مهندسی راه و ترابری رشته مهندسی عمران است.

 

دوره آموزش برنامه‌ریزی حمل و نقل چه‌زمانی ارائه شده‌است؟

این دوره طی 24 جلسه در بهار 1401 در دانشکده عمران دانشگاه تهران ارائه شده‌است

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher نوید خادمی

نوید خادمی، عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران است. وی دوره پسادکتری برنامه‌ریزی حمل‌ونقل را در سال‌های 2015 – 2016 در لابراتوار Thema در Cergy Paris University در پروژه‌ای از آژانس ملی تحقیقات فرانسه (ANR) سپری کرده است. ایشان دکترای مهندسی برنامه‌ریزی حمل‌ونقل خود را از دانشگاه علم و صنعت ایران به همراه یک سال فرصت مطالعاتی در پروژه Sustain City کمیسیون اروپا اخذ کرده است و کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش راه‌وترابری خود را (1382-1384) از دانشگاه تهران دریافت نموده است. از سمت‌های وی می‌توان به مدیر مرکز مطالعات راه و حمل‌ونقل (CTS) دانشگاه تهران و مؤسس و مدیر آزمایشگاه گرافیک رایانه‌ای در مهندسی عمران (CGC) دانشگاه تهران اشاره کرد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
1403-01-18
با تشکر از تدریس عالی استاد. لطفا فیلم های مربوط به هر جلسه که استاد می‌فرمایند رو هم قرار بدهید. مانند فیلم مربوط به قضیه حد مرکزی و برآورد فاصله ای. ممنون

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.
poster
پیش‌نمایش دوره
  
برگزار کننده:  دانشگاه تهران
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  22 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  24 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)