00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به تمام جلسات دوره
  • دسترسی به تمام جلسات دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان روش‌های شناسایی و آنالیز مواد

دوره‌های رایگان
33 جلسه
100٪ (29 رای)

هدف از آموزش رایگان روش‌های شناسایی و آنالیز مواد چیست؟

آگاهی از روش‌های مختلف آنالیز، پیش‌فرض موفقیت در پژوهش و انجام پروژه‌های فنی و تخصصی است. مواد مختلف می‌تواند از جنبه‌های مختلف مورد بررسی و مشخصه‌یابی قرار گیرد و بر مبنای آن، وضعیت مشخص شده و تصمیم‌های لازم اتخاذ شود. باید روش مناسب برای آنالیز انتخاب‌شده و به درستی انجام شود تا بر مبنای آن، اقدامات مناسب صورت گیرد. باید همه عوامل و مراحل از نمونه‌گیری، آماده‌سازی نمونه و سایر مراحل تا انجام آزمایش و گزارش نتیجه، دقیقاً مطابق استانداردهای مربوطه انجام شود تا این آنالیز ارزش و اعتبار داشته و قابل استفاده باشد.

هدف این درس، معرفی مناسب روش‌های متداول‌تر آنالیزی است که احتمال دارد در انجام پروژه‌های دانشجویی و در صنعت مورد استفاده قرار گیرد و در عین حال بتواند در یک مجموعه طرح شود. روش‌های طرح شده، بر مبنای اصول حاکم بر آن‌ها و اطلاعاتی که در اختیار می‌گذارند، دسته‌بندی شده‌‎اند. فرض بر این است که دانشجوی گرامی، پس از آشنایی مقدماتی، زمینه مناسبی برای ورود به حوزه‌ی آنالیز خواهد داشت و می‌تواند اطلاعات لازم برای هر کاربرد خاص را با استفاده از منابع فراوان موجود کسب کند. روش‌های ذکر شده شامل زیرمجموعه‌هایی است که طرح آن‌ها در مسائل این درس نیست و هر روز نیز تغییرات و اصلاحاتی در این روش‌ها به وجود می‌آید. روش‌های بسیار بیش‎تر و پیچیده‌‎تر و خاص‎تری هم علاوه‌بر آن‌هایی که طرح شده‌اند، وجود دارد و دائماً به وجود می‌آید همچنین، مبنای روش‌ها، بسیار پیچیده‌تر و مفصل‏‌تر از مطالب ذکر شده در این‎ درس است. انجام مناسب هر روش نیز، نیاز به کسب اطلاعات بسیار بیش‎تر، محاسبات لازم و همین‌‎طور کسب تجربه و مهارت عملی دارد.

 

دوره آموزش رایگان روش‌های شناسایی و آنالیز مواد مناسب چه کسانی است؟

سعی شده این درس به گونه‌ای نوشته شود که هر کسی با معلومات شیمی، فیزیک و ریاضی دبیرستانی بتواند از آن استفاده کند و حتی بدون آشنایی قبلی، با روش‎های مختلف آنالیزی متداول آشنا شده و اصول آن را به روشنی فراگیرد. در عین حال، نکات اصولی و کاربردی مطرح شده به گونه‌ای است که می‌تواند علاوه‌بر دانشجویان کارشناسی و مقاطع تکمیلی، مورد استفاده تکنسین‌های آزمایشگاه‌ها، کاربران دستگاه‌ها و سایرین قرار گیرد.

 

این دوره در کدام دانشگاه ارائه شده است؟

درس روش‌های شناسایی و آنالیز مواد در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، در دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه شده ‌است و برای اولین بار است که این درس به شکل آنلاین و مجازی ارائه می‌شود.

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان روش‌های شناسایی و آنالیز مواد

آنالیز عنصری به روش فلورسانس پرتو ایکس (XRF) و ریزآنالیز پرتو ایکس در میکروسکوپ‎‌های الکترونی
01:37 ساعت
01:37
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  
استاد دوره
پيروز مرعشي پيروز مرعشي

دکتر پيروز مرعشي، متولد ١٣٤٣ و فارغ‌التحصيل دكترای متالورژی از دانشگاه شفيلد انگلستان در سال ١٣٨٠ همچنین عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سال ۱۳۸۲ است. علايق پژوهشی ایشان شامل نانومواد، مواد پيشرفته و جوش‌كاري است. دکتر مرعشی دروس کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترای رشته متالورژی شامل مواد پيشرفته، روش‌های نوين آناليز مواد، بلورشناسی، جوشکاری، ريخته‌گری، فيزيك پيشرفته حالت جامد و مهندسی سطح پیشرفته را تدریس کرده است.

درباره برگزارکننده
دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانشگاه صنعتی امیرکبیر (اطلاعات بیشتر)

نظرات 

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

آنالیز عنصری به روش فلورسانس پرتو ایکس (XRF) و ریزآنالیز پرتو ایکس در میکروسکوپ‎‌های الکترونی
01:37 ساعت
01:37
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل