آموزش رهبری تیم‌ها

poster
پیش‌نمایش دوره

در دوره آموزش رهبری تیم‌ها، یاد خواهید گرفت که چگونه تیم خود را بسازید، کار تیمی و همکاری را بهبود ببخشید و عملکرد تیم را از طریق یادگیری و بهبود مستمر حفظ کنید. به طور ... ادامه

برگزارکننده:  University of Michigan  University of Michigan
مدرس دوره:

برگزارکننده:

University of Michigan
4 (3 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 تعیین اندازه بهینه تیم، تنوع اعضای تیم، ارزش ها و اهداف تیم

 ساختاربندی وظایف، نقش‌ها، تصمیم‌گیری‌ها، پاداش‌ها و مجازات

 تشخیص و غلبه بر موانع فرآیندی را در کار تیمی

 ارزیابی عملکرد تیم اطمینان حاصل کردن از ثبات عملکرد موفق

سرفصل‌های دوره آموزش رهبری تیم‌ها

طراحی تیم خود برای تعالی

به عنوان یک رهبر تیم، باید تعیین کنید که چگونه تیم خود را به بهترین شکل ترکیب کنید و ساختار دهید. شما باید اندازه بهینه تیم، تنوع اعضای تیم، ارزش ها و اهداف تیم را تعیین کنید، که همه اینها تأثیر زیادی بر پویایی و عملکرد تیم خواهند داشت. در این فصل، استراتژی ها و تاکتیک‌هایی را برای طراحی موثر تیم خود خواهید آموخت.

  مقدمه: طراحی تیم خود برای تعالی
مشاهده
"06:06  
  طراحی تیم با در نظر گرفتن مشتری
مشاهده
"01:25  
  اندازه تیم بهینه چقدر است؟
مشاهده
"14:36  
  جمعیت شناسی: چگونه تنوع جمعیتی بر تیم‌ها تأثیر می‌گذارد؟
مشاهده
"13:06  
  اشکالات جمعیتی: بسیار مراقب باشید!
مشاهده
"11:32  
  شخصیت: چگونه تنوع در شخصیت بر تیم‌ها تأثیر می‌‌گذارد؟
مشاهده
"06:42  
  تنوع مبتنی بر ارزش در تیم‌ها - قسمت اول
مشاهده
"10:50  
  تنوع مبتنی بر ارزش در تیم‌ها - قسمت دوم
مشاهده
"07:47  
  ارزش‌های تیمی و تناسب فرد و تیم
مشاهده
"10:20  
  ایجاد یک اقلیم مشارکتی
مشاهده
"01:33  
  تعیین هدف در تیم‌ها
مشاهده
"13:48  
  مدیریت انتظارات فردی
مشاهده
"01:47  
  تاکید بر اهداف مشترک
مشاهده
"01:27  
  اجتناب از خود تشابهی در ترکیب تیم‌ها
مشاهده
"01:12  
  خلاصه: طراحی تیم خود برای تعالی
مشاهده
"02:44  
ساختار تیم برای تعالی

در اولین فصل دوره، نقش شما را به عنوان رهبر تیم در طراحی اندازه، ترکیب، تنوع شخصیت‌ها و ارزش‌ها و اهداف تیم مورد بحث قرار دادیم. علاوه بر این، باید تعیین کنید که چگونه تیم خود را به بهترین شکل ساختار دهید به ویژه اینکه چگونه تصمیم‌گیری می‌کنید. همچنین باید مطمئن شوید که تیم مجموعه‌ای واضح از هنجارها دارد که رفتار آن را هدایت می‌کند. در این فصل، استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی را یاد می‌گیرید تا تیم خود را به طور موثر ساختار دهید.

  ساختار تیم برای تعالی: مطالعه موردی آپولو 13
مشاهده
"08:43  
  تقسیم وظایف: نحوه گروه‌بندی و سازماندهی مشاغل در تیم
مشاهده
"10:33  
  تمرکز: چگونگی ساختار تصمیم‌گیری در تیم
مشاهده
"13:15  
  پاداش: نحوه ساختاربندی پاداش در تیم
مشاهده
"14:29  
  پاداش‌ها و مجازات‌های تیم
مشاهده
"01:40  
  مجازی بودن: نحوه مدیریت ساختارهای تیم مجازی
مشاهده
"14:41  
  نقش‌ها: نحوه تعریف و سازماندهی نقش‌ها در تیم
مشاهده
"14:49  
  هر نقشی در تیم مهم است
مشاهده
"02:14  
  باانگیزه نگه داشتن افراد زمانی که نقش مورد نظر خود را به دست نمی‌آورند
مشاهده
"01:33  
  هنجارها: نحوه ایجاد هنجارهای سازنده در تیم
مشاهده
"10:31  
  ایجاد فرهنگ کار گروهی از طریق هنجارها و انتظارات
مشاهده
"03:02  
  منشور تیم: ابزاری برای طراحی تیم
مشاهده
"09:17  
  خلاصه: ساختار تیم برای تعالی
مشاهده
"06:26  
مدیریت پویای تیم

معمولاً مشاهده می‌شود که تیم‌هایی که بر روی وظایف یکسان کار می‌کنند و دسترسی مشابهی به منابع و استعدادهای سازمانی دارند، نتایج عملکردی سیستماتیک متفاوتی از خود نشان می‌دهند. دلیل این اتفاق این است که ما فرآیندهای تیمی یا نحوه کار هم تیمی‌ها بر روی کار و تعامل با یکدیگر در طول کار تیمی را نادرست مدیریت می‌کنیم. در این فصل، شما یاد خواهید گرفت که چگونه اغلب موانع فرآیندی را در کار تیمی تشخیص دهید و چگونه بر آن‌ها غلبه کنید، در نتیجه بتوانید تیم‌هایی با عملکرد بالا ایجاد کنید.

  هماهنگی
مشاهده
"12:26  
  اثر اطلاعات مشترک
مشاهده
"07:17  
  طفره رفتن اجتماعی
مشاهده
"05:26  
  زبان
مشاهده
"04:42  
  کار در میان فرهنگ‌ها
مشاهده
"03:05  
  مدیریت تعارض
مشاهده
"08:54  
  حل تعارضات وظیفه
مشاهده
"05:02  
  خلاصه: مدیریت پویای تیم
مشاهده
"03:21  
ایجاد عملکرد و یادگیری تیم پایدار

این فصل بر ایجاد سطوح پایدار با عملکرد بالا در تیم ها متمرکز است؛ بنابراین در این فصل یاد خواهید گرفت که چگونه عملکرد تیم را ارزیابی کنید و چگونه از پایداری این عملکرد بالا در تیم خود اطمینان حاصل کنید. در همین راستا، ما در مورد چگونگی اطمینان از یادگیری تیمی و جریان موثر ایده‌های جدید در تیم خود بحث خواهیم کرد.

  ارزیابی عملکرد تیم
مشاهده
"06:32  
  ارزیابی عملکرد
مشاهده
"00:51  
  مدیریت رضایت هم‌تیمی
مشاهده
"01:49  
  مدیریت عملکرد تیم
مشاهده
"02:06  
  خلاقیت
مشاهده
"08:35  
  ایمنی روانی
مشاهده
"06:59  
  مشارکت تیم
مشاهده
"02:50  
  بزن و بغل کن
مشاهده
"02:11  
  ایجاد یک محیط امن
مشاهده
"02:00  
  حافظه تراکنشی
مشاهده
"07:44  
  تسهیل یادگیری تیمی
مشاهده
"03:16  
  درس گرفتن از ناملایمات
مشاهده
"03:39  
  القای ذهنیت یادگیری
مشاهده
"01:33  
  موفقیت تیم تولیدی
مشاهده
"02:06  
  ایجاد عملکرد تیمی پایدار
مشاهده
"03:48  

ویژگی‌های دوره

زیرنویس فارسی
زیرنویس فارسی

این دوره دارای زیرنویس اختصاصی است.

درباره دوره

در دوره آموزش رهبری تیم‌ها، یاد خواهید گرفت که چگونه تیم خود را بسازید، کار تیمی و همکاری را بهبود ببخشید و عملکرد تیم را از طریق یادگیری و بهبود مستمر حفظ کنید. به طور خاص، شما بهترین شیوه‌ها را برای ترکیب یک تیم و همسوسازی اهداف فردی و تیمی یاد خواهید گرفت. شما همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه نقش‌ها را ایجاد کنید، ساختارها را بسازید و تصمیم‌گیری‌ها را مدیریت کنید تا تیم شما برتر باشد. این دوره همچنین به شما در مدیریت فرآیندهای مهم تیم مانند حل تعارض و ایجاد اعتماد کمک می‌کند که تأثیر عمیقی بر عملکرد تیم شما دارد. شما درباره برخی از بهترین راه‌ها برای استفاده از پتانسیل مولد تیم‌ها و در عین حال کاهش خطرات و تله‌های کار تیمی صحبت خواهید کرد.

پس از اتمام دوره آموزش رهبری تیم‌ها توانایی چه کارهایی داریم؟

در سازمان‌های مدرن، بیشتر کارها به صورت تیمی انجام می‌شود، اما نتایج کار تیمی به‌طور استثنایی ترکیبی است. بسیاری از تیم‌ها طراحی و ساختار ضعیفی دارند، این تیم‌ها مملو از درگیری‌های ناکارآمد، شکست در هماهنگی و چالش‌های انگیزشی جدی هستند. در نتیجه، بسیاری از تیم‌ها از توانایی‌های بالقوه خود استفاده نمی‌کنند و اغلب حتی افرادی که بر روی وظایف مشابه و تکراری. پس از اتمام این دوره، شما مجموعه ای از ابزارها و روش‌ها را به دست خواهید آورد که شما را قادر می‌سازد تا به طور موثر تیم خود را راه‌اندازی، اجرا، ارزیابی و به طور مداوم بهبود ببخشید. چنین بینش‌هایی شما را به یک رهبر تیم موثرتر تبدیل می‌کند.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Maxim Sytch

Maxim Sytch دانشیار دانشکده بازرگانی استفان ام. راس، دانشگاه میشیگان است. او پیش از این، مدرس گروه مدیریت دانشکده مدیریت کلوگ دانشگاه نورث وسترن بوده است. او در سال 2014 به انتخاب Poets & Quants به عنوان یکی از 40 استاد برتر بازرگانی زیر 40 سال در جهان معرفی شد. وی متخصص در زمینه رهبری و مسائل سازمانی در شرکت‌ها است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
1402-11-28
سلام وقت بخیر زیرنویس های دوره دانلود نمیشن. رویپخش آنلاین هم زیرنویس قرار نداره

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

رهبری یک تیم یا گروه از ابتدا تا زمانی که می خواهند به هدفشان برسند، مانند هدایت یک گروه کوهنوردی که می خواهند از کوهپایه به قله برسند، سخت و دشوار است. اما اگر بدانید چطور باید از استراتژی کار تیمی استفاده کنید و چه چیزهایی به رهبری تیمی شما انگیزه می دهد طبیعتا رهبری بهتری خواهید داشت.  بدانید که اگر بخواهید به قله کوه برسید باید مرحله به مرحله از صخره ها بالا بروید. پس هدف های یک سال خود را به برنامه های سه ماهه تقسیم کنید و نقش هر گروه را مشخص کنید. در ادامه با آموزش رهبری تیم و نحوه انجام آن خواهیم پرداخت.

استراتژی‌های لازم برای بهبود کار تیمی

اینکه چرا برخی از تیم ها مانند تیم های بازاریابی، سازمانی، سازمانی و غیره موفق هستند و با وجود اختلافات بسیار میان اعضاء، باز هم وحدت و انسجام خود را حفظ می‎ کنند، به عوامل بسیاری مربوط است. مثلا فرهنگ سازمانی آن ها که تعیین کننده اهداف، انتظارات، ارزش ها و هنجارهای تیم است و یا استراتژی های تیمی که از سوی رهبران ایجاد می‌شود اما اعضا نیز، به آن پایبند هستند. ما در ادامه، به ۴ نمونه از اساسی ترین استراتژی های کار تیمی یا (Teamwork Strategy) اشاره کرده ایم.

 

توجه به کارمندان تازه وارد و آموزش آنها

مدیران و کارکنان با سابقه باید برای آموزش، انگیزه بخشیدن و راهنمایی کارمندان تازه وارد، زمان کافی در نظر بگیرند. افرادی که به تازگی به تیم ملحق شده اند، هیچ گونه شناختی از قوانین و محیط کاری ندارند و این عدم شناخت و آگاهی است که منجر به بروز اختلاف و سردرگمی می‌شود.

تعیین اهداف مشترک

درواقع تفاوت مديريت با رهبری در اهداف آن می باشد. هدف مشترک آن چیزی است که شما و تمام اعضاء تیم را در کنار یکدیگر نگه می‌دارد. اگر در حال اختراع یک روبات هستید، هدف شما و هم تیمی هایتان ، احتمالا کمک به آتش نشان هایی است که جانشان را در آتش سوزی های گسترده، حفظ کنند. تصور کنید که این هدف مشترک نباشد، آیا پیروزی محقق می ‎شود؟

 

داشتن شرح وظایف کاری

آیا می ‎دانید آشفتگی امور کاری روزانه، تا حد زیادی مربوط به واضح نبودن تکالیف و نقش فرد در تیم است؟ همیشه این گونه نیست که وظایف شما در تیم ثابت بماند، بلکه با تغییر اهداف، چشم اندازها و پروژه های سازمان، تغییراتی در نقش ها ایجاد می‌شود. بنابراین باید با هم فکری و همکاری مدیران و کارکنان، شرح وظایف هر فرد، شفاف و بدون ابهام مشخص شود.

توجه به ضریب اتوبوس یا Bus Factor

ضریب اتوبوس به این مورد اشاره می‎ کند که در یک پروژه، در صورت ایجاد یک موقعیت ناگهانی برای یک یا چند نفر از اعضاء (مانند بیماری، فوت، مرخصی طولانی مدت و…) و نبود آن ها، پروژه کلا متوقف می‌شود. هرچقدر ضریب اتوبوس بالاتر باشد یعنی تعداد افراد مطلع از پروژه بیشتر باشد، ریسک توقف کار کمتر است. به همبن دلیل، تأکید می‎ کنیم که اعضاء تیم، اطلاعات کار و آموخته های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا در صورت نبودن یک نفر، کل تیم با مشکل مواجه نشود.

وظایف هر تیم و اعضای آن ها را مشخص کنید

برای آموزش رهبری تیم لازم است تا وظایف رهبر هر تیم را بدانید. رهبر یک تیم برای رشد و ارتقا و توان تصمیم گیری باید منابع، ابزار، آموزش و تکنولوژی لازم را در اختیار تیم قرار دهد. وظایف هرکس را مشخص کند و تیم ها را کنار یکدیگر قرار دهد و بدون مدیریت و دخالت در امور جزئی همه اعضای شرکت را در راه رسیدن به اهداف هماهنگ کند. با این استراتژی اعضای شرکت می دانند باید بابت چه وظیفه هایی پاسخگو باشند. هرچه بیشتر در مسیر صعود به سمت اهداف کار تیمی و رهبر تیمی پیش روید، راهنمایی های قوی و روشن شما در مورد نقش کارکنان در خلق پروسه کار ها بسیار مهم است.

تیم خود را روی یک نتیجه مشترک متمرکز نگه دارید

یک تیم قوی شامل افرادی است که هر یک دارای تخصص های منحصر به فردی هستند و  در هنگام همکاری با دیگران تقویت می شوند. پس طبیعتا اعضای تیم با کار تیمی رشد می کنند. برای ترویج یک کار تیمی و رهبری تیمی باید مقصد نهایی را به کارمندان خود نشان دهید. هرچه احساس مشترک بیشتری در محیط کار خود به وجود بیاورید کارمندانتان بیشتر روی هدف متمرکز می شوند و نتیجه کار تیمی بهتری دارند.

با ارتباطات دائمی تیم خود را هدایت کنید

رهبر برای رسیدن به هدف و پیشرفت کارکنان باید جلسات منظم برگزار کند تا در کنار بررسی هدف مورد بحث، یک ارزیابی از این موضوع داشته باشد که پیشرفت این اهداف با شاخص های قابل اندازه گیری برای رسیدن به اهداف بلند مدت و بزرگ شرکت چه ارزشی دارند. پس می توان گفت اهداف تا زمانی که یک خط مشخص برای حرکت به جلو وجود داشته باشد بهترین روش برای رسیدن یک کار تیمی به هدف نهایی است.

رهبری مؤثر تیم به چه معنا است؟

لازم است در آموزش رهبری تیم، به توضیحی درباره رهبری تیم بدهیم. Leadership یا رهبری مؤثر تیم به پروسه‌ای گفته می‌شود که در آن هم رهبر و هم اعضای تیم محیط مناسبی را برای پیشرفت یکدیگر به وجود می‌آورند.

مهم‌ترین نقش مدیران و رهبران این است که بیشترین تلاش خود را در تیم بگذارد تا مطمئن شود که همه اعضای تیم بهترین شرایط را برای اجرای کارها در اختیار دارند. اگر شما به عنوان یک رهبر می‌توانید با تیم خود به این مهم برسید، این دقیقا همان تعریف رهبری تیم است!

در واقع می‌توان نتیجه گرفت که يك رهبر تیم تنها ایجاد محیطی با کارایی بالا برای پیشرفت دیگران نیست؛ رهبری تیم تنها برچسب مدیریتی یا توسعه قابلیت‌های رهبری فردی نیست، بلکه بیشتر به این ارتباط دارد که به افراد کمک کنید تا بتوانند پله‌های ترقی در شغل و حرفه خود را طی کنند.

این مفهوم از رهبری ما را به علوم اعصاب می‌‌رساند، که می‌توان آن را علمی دانست که سریع‌ترین پیشرفت‌ها را در چند دهه گذشته داشته است. علم عصب شناسی در مورد نحوه عملکرد مغز ما است و استفاده از این دانش جدید برای ایجاد محیطی که اعضای تیم را برای موفقیت آماده می‌کند، باعث به وجود آمدن رهبری موفق می‌شود.

در واقع این مفهوم نشان می‌دهد که ما باید آنچه را که قبلاً در مورد تیم‌ها و رهبری تیم‌ها فکر می‌کردیم را دور بریزیم و ذهن خود را با این مفهوم جدید آشنا کنیم.

یک مدل مبتنی بر علم برای عملکرد بهتر تیم

تحقیق و پژوهشی توسط Andy Longley و همکارانش در این باره انجام گرفته است. آنها چهار سال را صرف پژوهش در این باره، صحبت با دانشگاه‌های پیشرو و انجام تحقیقات برای ایجاد مدل teamup.inc از رهبری تیم و بر اساس علم عصب شناسی کرد‌ه‌اند. از آنجایی که Andy Longley و تیم او دوست داشتند تا همه چیز خیلی ساده باشد، بنابراین نام این مدل را We-Team-Up گذاشتند.

این تحقیق به ما می‌گوید که سه عنصر برای ایجاد یک تیم با عملکرد بالا مورد نیاز است:

 • We: چگونه از هدف، هویت و روابط برای ایجاد زمینه مشترک و اعتماد بین اعضای تیم و رهبر تیم استفاده می‌کنیم.
 • Team: نحوه استفاده از نقش‌ها، اهداف تیم، مشوق‌ها، برنامه ریزی‌ها و تصمیم گیری برای ایجاد شرایط برای عملکرد بهینه تیم.
 • Up: نحوه ایجاد انگیزه، توسعه، کشش و رهبری برای بالا بردن سطح عملکرد تیم.

مدل We-Team-Up عمداً به صورت یک حلقه بی نهایت شکل گرفته است. این امر نشان دهنده مسئولیت‌های پی در پی و به هم پیوسته‌ی ما به عنوان رهبر برای شکل گیری عملکرد بالا در تیم‌ها است.

رهبری تیم سخت است. این یک تمرین بوکس نیست که در آن، پس از انجام تمرینی با تیم خود، به هدف مد نظر خود برسیم و سراغ تمرینات دیگر برویم. تیم‌ها، سیستم‌های اجتماعی پویایی هستند و ما باید دائماً بررسی کنیم که آیا این سه عنصر در محل کار می‌کنند یا خیر.

این سه عنصر به ۱۵ مرحله کاربردی تقسیم می‌شوند تا شما بتوانید در تیم خود آن را به کار بگیرید. این تحقیق حالت عمومی دارد، بنابراین توسط هر تیمی در کره زمین برای ایجاد عملکرد بالا در تیم‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. حالا بیایید کمی عمیق‌تر نگاه کنیم تا رهبری تیم را بهتر بشناسیم و اینکه چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا تیم را بیشتر به سمت موفقیت سوق دهید.

We: هدف و هویت مشترک

 • هدف
 • هویت و دشمن
 • ایمنی روانی

در تیم سازی و رهبری تیم، ساخت و شکل گیری “ما” بسیار مهم است. بدون این، هیچ عملکرد بالایی در تیم به وجود نخواهد آمد. شکل گیری “ما” رابطه و هدف مشترکی را بین اعضای تیم ایجاد می‌کند. در ساخت مفهوم “ما”، هدف مشترک تیم خود را بیان می‌کنید، هویت تیمی منحصر به فرد را در تیم خود تقویت خواهید کرد، تعلق خاطر را با آیین‌ها و نمادها در تیم به وجود خواهید آورد و یک دشمن تیمی یا فرضی ایجاد می‌کنید که حس همکاری مشترک و اتحاد را در تیم به وجود آورید.

 

کار اصلی و بعدی پس از ساخت مفهوم “ما” ایجاد فرهنگ تیمی مثبت و ایمنی روانی است تا اعضای تیم احساس کنند می‌توانند خودشان باشند، در فعالیت‌ها مشارکت داشته باشند و حتی خود را به چالش بکشند.

 

Team: مدیریت و همکاری جمعی

 • اهداف
 • نقش‌ها، هنجارها و وابستگی‌های متقابل
 • مشوق‌ها
 • فراتر از مفروضات حرکت کردن
 • برنامه ریزی
 • از بین بردن تعصب

فاکتورهای مهم در ساخت “تیم” ایجاد شفافیت در تیم، کاهش عدم قاطع بودن‌ها و تصمیم گیری‌های خطرناک است. برای ساخت “تیم”، اهداف انگیزشی تعیین کنید که مهارت‌های همکاران شما را تقویت کنند. در مورد استراتژی، نقش و موقعیت تیم و رفتارهای مورد انتظار در تیم خود، جایی برای عدم قطعیت باقی نگذارید.

بهبود روابط بین همکاران به عنوان رهبر تیم، به عهده شما است. این بدان معناست که گفتگو و ارائه بازخورد به کارکنان فراتر از مفروضات و سوگیری‌ها باید باشد. شما باید با تیم ارتباط برقرار کنید تا از گروه گریزی و دیگر تعصبات ناخودآگاه و اجتناب ناپذیر در تیم جلوگیری کنید.

Up: انگیزه، توسعه و رشد

 • انگیزه و مراقبت
 • تندرستی
 • کشش تیم
 • مدل سازی برای نقش‌ها در تیم
 • تمرین و آزمایش
 • ارائه بازخورد

به عنوان رهبر تیم، باید تمرکز “بالا” داشته باشید تا بتوانید عملکرد تیم را بالا ببرید. درک آرزوها و انگیزه‌های فردی اعضای تیم دشوار است، بنابراین ضروری است که بفهمیم انگیزه همه انسان‌ها چیست.

شما باید با این واقعیت کنار بیایید که باید به تیم خود انگیزه دهید؛ این بدان معناست که تمرکز خود را بر آنچه مغز اهمیت می‌دهد، قرار دهید. هر یک از اعضای تیم (و شما به عنوان رهبر تیم) در واکنش به پنج عامل زیر بسیار حساس هستند:

 • اطمینان
 • کنترل
 • ارتباط
 • انصاف
 • موقعیت اجتماعی

اعضای تیم باید از آنچه در آینده منتظر آنها است اطمینان داشته باشند، بتوانند روی کار خود کنترل داشته باشند، روابط مثبت و موقعیت اجتماعی در تیم داشته باشند و احساس کنند که رفتار عادلانه‌ای در بین اعضا وجود دارد. شما به عنوان رهبر تیم، می‌توانید نقش مهمی در اطمینان از این مواردی که عنوان کردیم داشته باشید. سرانجام، بالا بردن استانداردها در طول فرآیند کارها در تیم، نیاز به ایجاد فرهنگ تیمی با عملکرد بالا دارد.

 

به عنوان مثال: تجلیل از موفقیت، قدردانی از مشارکت‌ها و الگو قرار دادن کارها و رفتارهای مثبت در تیم می‌تواند این فرهنگ را بسازد. رهبران تیم کارهای بزرگ، تلاش‌ها و موفقیت‌ها را تشویق می‌کنند و برای حفظ کار تیمی در بالاترین حد خود، کاری می‌کنند تا تیم از شکست‌ها نیز تجربه کسب کند.

 

۶ نکته مهم که باید امروز در نحوه رهبری تیم خود اعمال کنید

با تیم خود کار کنید و هدف مشترک برای تیم خود تعیین کنید. مطمئن شوید که آن هدف برای تمام اعضای تیم معنادار است و همه برای مشارکت در آن تلاش می‌کنند. همچنین اموزش تیم برای فروش بالاتر

به طور مداوم برای ایجاد هویت تیمیِ منحصر به فرد تلاش کنید. این هویت را از طریق ایجاد عادات تیمی، مناسک، کارهای مشترک و حتی یک دشمن مشترک و فرضی تقویت کنید.

نکته: اگر به دنبال الهام گرفتن در مورد چگونگی انجام این کار هستید، به تیم‌های بزرگ ورزشی نگاه نکنید. آنها از طریق نام، سرود، لباس یک شکل، آهنگ و مراسم‌های ورزشی، هویت تیمی قدرتمندی را تشکیل می‌دهند.

اطمینان حاصل کنید که همه اعضای تیم در مورد نقش و مسئولیت‌های خود کاملاً توجیه شده‌اند. این توجیه شدن و قطعیت در مورد کارها و وظایف هم اضطراب و هم ناکارآمدی تیم را کاهش می‌دهد. این امر به ویژه در زمان دورکاری که در آن تیم کمتر دور هم جمع خواهد شد، بسیار مهم است.

از برنامه ریزی و ریختن سناریو (اگر-پس) برای کمک به تیم برای آماده شدن برای حوادث مختلف استفاده کنید. در مورد امکانات مختلف بحث و برنامه ریزی کنید تا تیم نه تنها با بی برنامه بودن دچار استرس نشود، بلکه بتواند در مواقع ضروری قاطعانه عمل کند.

با اهداف انعطاف پذیر از توسعه تیم خود حمایت کنید. اگر اعضای تیم شما احساس کنند در حال پیشرفت و رشد هستند، برای کار بسیار انگیزه خواهند گرفت. این امر به ویژه در مواقع دورکاری بسیار اهمیت دارد. شما باید در نحوه ایجاد انگیزه در همکاران خود پرکارتر عمل کنید.

این فرهنگ را در تیم جا بیندازید که تجربه کردن و شکست فرصتی برای یادگیری است. اگر تیم شما به دلیل شکست توبیخ نشود، احتمال آزمایش کردن روش‌ها و امتحان روش‌های نوآورانه در تیم بیشتر می‌شود.

هدایت مؤثر تیم نیاز به زمان دارد

همه می‌دانیم که هدایت تیم چه کار پرچالشی است و برای رهبران این کار چقدر سخت است. اما اگر زمان بگذارید و خود را در این حوزه تقویت کنید و حتی سراغ ابزارهای مدیریتی بروید، می‌توانید به خوبی خود را برای این چالش آماده کنید. در این میان می‌توانید خود را با بهترین کتاب های رهبری و مدیریت کسب و کار قوی‌تر کنید و رهبری را به صورت آکادمیک نیز تمرین کنید.

جمع بندی

در این مقاله به آموزش رهبری تیم و نحوه انجام آن در marketing پرداختیم. شما می توانید با آموزش های این مطلب به رهبری تیم بپردازید و تیم خود را به سمت موفقیت و اهداف تعالی سوق دهید.