00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 2 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 2 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
299,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
359,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش کشف تقلب و تحلیل آماری صورت‌های مالی

دوره‌های مکتب‌پلاس
11 ساعت
86٪ (45 رای)

واژه تقلب، یک واژه‌ی همگانی است که همه افراد در کارهای زیادی از آن استفاده می‌کنند و این واژه را بارها به زبان می‌آورند. تقلب در واقع به معنای انجام کاری فریب‌کارانه و نادرست است که برای رسیدن به یک سود و منفعت، افراد آن را صورت می‌دهند. در هر کاری افراد به راحتی از تقلب کردن استفاده می‌کنند تا بتوانند کار خود را به خوبی پیش ببرند. تقلب عبارتی است که به معنای سو استفاده فرد از موقعیت و نفوذ خود برای به کارگیری غلط دارایی‌ها و منابع سازمانی می‌باشد. آیا تا به حال با کشف تقلب در صورت‌های مالی آشنا شده‌اید؟ 

برای کشف این راه و روش ابتدا باید بدانید که اصلا تقلب در صورت ‌های مالی به چه صورت است. تقلب در صورت مالی یعنی ارائه نادرست، حذف اقلام و افشا نکردن کافی اطلاعات که برای فریب استفاده کنندگان صورت‌های مالی به کار برده می‌شود که اغلب این کار برای سرمایه‌گذاران و اعتباردهنگان انجام می‌شود که اغلب با بیش‌نمایی دارایی‌ها، درآمدها و کم نمایی بدهی‌ها و هزینه‌ها همراه می‌باشد. در این روش افراد از شیوه‌های زیادی برای کشف تقلب در صورت‌های مالی استفاده کرده‌اند ولی لازم است بدانید که این روش‌ها زیان‌هایی را نیز به همراه دارد و همیشه هم استفاده کردن از راه تقلب به سود افراد نخواهد بود.

این دوره شامل دو بخش مجزاست که برای دو گروه مخاطب متفاوت در نظر گرفته شده است. بخش اول این دوره برای افرادی طراحی شده که یا به عنوان بازرس یا به عنوان سرمایه گذار، در پی ارزیابی صورت‌های مالی یک شرکت هستند (و طبعا یک فرد خارجی محسوب می شوند). در این بخش به این دسته از افراد ابزارهایی ساده معرفی می شود تا به هدف خود دست یابند. بخش دوم این دوره برای بازرسان درون سازمانی و یا مدیرانی طراحی شده است که علاقه‌مند به بهبود سلامت آمار و ارقام شرکت خود هستند.

شرکت‌های فعال در بورس اوراق بهادار به طور فصلی صورت‌های مالی خود را برای مطالعه سرمایه گذاران منتشر می‌کنند. در علم حسابداری برای راستی آزمایی ارقام مندرج در این صورت‌های مالی ابزارهای متفاوتی وجود دارد. از جمله این ابزارها، روش‌های آماری است که بدون ورود به جزئیات دفاتر و صرفا با تحلیل عددی درصد ریسک تقلب در صورت‌های مالی را بدست می دهد.

آزمون بنفورد و امتیاز ام دو نمونه از روش‌های آماری هستند که توسط حسابرسان برای کشف دستکاری در صورت‌های مالی استفاده می شوند. مزیت این روش‌ها در آن است که صرفا با اتکا به داده‌های ارائه شده در صورت‌های مالی فصلی شرکت‌ها قابل محاسبه هستند و امکان ارزیابی کلی را برای ناظری که از بیرون به شرکت نگاه می‌کند فراهم می‌آورند.

در این دوره ضمن توضیح دو ابزار آماری فوق‌الذکر نحوه بکار گیری از آن‌ها در اکسل و زبان برنامه نویسی آر نیز آموزش داده می‌شود. امتحان پایانی این دوره شامل کشف تقلب در صورت‌های مالی یک شرکت فرضی خواهد بود. به دلیل اتکای زیاد این ابزارهای آماری به زبان برنامه نویسی آر، آموزش مقدماتی این زبان به اختصار ارائه خواهد شد. به علاوه یک نسخه این زبان شامل کتابخانه‌های لازم برای کشف تقلب به صورت قابل حمل (بدون نیاز به نصب) در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

برخلاف بخش اول دوره که برای ناظران خارجی در نظر گرفته شده است، در بخش دوم سعی خواهد شد روش‌های جلوگیری و انصراف انگیزی از تقلب به مدیران آموزش داده شود. در طی این بخش مروری بر انواع تقلب‌ها و رفتارهای تقلب‌گونه موجود در شرکت‌ها خواهیم داشت. مواد آموزشی در این بخش به مدیران در ساختن یک محیط عاری از تقلب کمک خواهد نمود.

در این بخش از دوره به این سوال جواب خواهیم داد که چرا کارمندان دست به تقلب خواهند زد؟ کارمندان غالبا متقلب چه ویژگی‌هایی دارند؟‌ عوامل اثرگذار در فساد مالی چه هستند؟‌ چگونه می توان یک برنامه مبارزه با تقلب در شرکت پیاده‌سازی کرد؟ به علاوه به بازرسان کشف تقلب، در مورد نحوه بازرسی و چارچوب‌های اخلاقی این حوزه آموزش داده خواهد شد.به دلیل شیوع تقلب‌های رایانه‌ای، یک ویدئوی مجزا برای آموزش انواع مخاطراتی از این دست تخصیص یافته است. حملاتی از قبیل فیشینگ و باج افزارها معرفی و راه‌های مقابله با آن‌ها آموزش داده خواهد شد. در پایان این بخش نیز یک کوئیز متناسب با آموزش‌های ارائه شده قرار داده شده است.

تغییرات دوره آموزش کشف تقلب و تحلیل آماری صورت‌های مالی

 • نسخه   1.0   - 1399/06/۱۹ انتشار اولیه
 • نسخه   1.1   - 1401/09/۳۰ افزوده‌شدن فصل مبارزه با پول‌شویی

سرفصل‌های دوره آموزش کشف تقلب و تحلیل آماری صورت‌های مالی

فصل سوم - پروژه پایانی
07:00 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  
مبارزه با پول‌شویی
00:31 ساعت
00:31
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل روش‌های مبارزه و کشف پول‌شویی را یاد خواهیم گرفت.

مبارزه با پول‌شویی
"31:04

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
جواد کاظمی‌تبار جواد کاظمی‌تبار

سید جواد کاظمی تبار برنده مدال نقره کشوری در المپیاد سال ۱۳۷۷ و نفر سوم کنکور سراسری در سال ۱۳۷۸، مدارک کارشناسی و دکتری خود را در رشته برق و کامپیوتر به ترتیب در دانشگاه صنعتی شریف (۱۳۸۲) و دانشگاه کالیفرنیا در شهر ارواین (۱۳۸۷) دریافت نمود. وی در سال ۱۳۹۱ و به هنگام کار در شرکت Guardian Analytics با روش‌های داده‌کاوی در کشف تقلب‌های بانکی آشنا گردید. در همان شرکت بود که وی موفق به اخذ گواهینامه امنیت +Comptia Security گردید. مطالعه کتاب‌ها و دوره‌های انجمن بازرسان تقلب گواهی شده وی را با انواع تقلب در صنایع بیمه، بانک و بورس اوراق بهادار آشنا نمود. وی پس از بازگشت به ایران و از سال ۱۳۹۴ عضو هیئت‌علمی دانشگاه و مشاور شرکت‌های نرم‌افزاری همچون توسن و سان بوده است.

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
75.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش کشف تقلب و تحلیل آماری صورت‌های مالی

این درس هیچ پیش‌نیازی نداشته و تمامی موضوعات مورد نیاز در دوره تدریس می‌گردد.

ویژگی‌های دوره آموزش کشف تقلب و تحلیل آماری صورت‌های مالی

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (1 نظر)

سیدمحمد
10:51 - 1400/01/16
دانشجوی دوره
دوره بندی نبود، چیزای جدیدی برای یادگیری داشت اما عنوان دوره خیلی با محتوا همخوانی نداشت و گول زننده بود. در واقع توقع من این بود که بُعد تحلیلی بیشتری داشته باشه و راهکارهای تحلیلی بیشتری ارائه بده اما کل دوره خلاصه بود به 2 مدل ساده
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از پیشنهاد شما بسیار سپاسگزاریم. لطفا پیشنهادات خود را به ایمیل پشتیبانی ارسال کنید تا به واحد مربوطه ارجاع گردد. info@maktabkhooneh.org

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

کشف تقلب در صورت‌های مالی :

کشف تقلب در صورت‌های مالی به شیوه‌های زیادی صورت می‌گیرد و همانطور که گفته شد، پیش‌نمایی دارایی‌ها، درآمدها و یا کم نمایی‌هایی بدهی‌ها و هزینه‌ها می‌باشد. البته اغلب ممکن است که بر خلاف این‌ها صورت بگیرد و کاملا برعکس شود. برای اینکار، 5 شیوه وجود دارد که به صورت موارد زیر می‌باشد:

ثبت درآمد واهی در کشف تقلب در صورت‌های مالی:
این به معنی کالا و یا خدماتی است، که ارائه نشده‌ است ولی در دفاتر حساب‌های دریافتی بدهکار و درآمد بستانکار است. از نمونه این تقلب در صورت مالی، می‌توان به خرید و فروش جعلی اشاره نمود که همه روزه بسیار در سراسر دنیا انجام خواهد گرفت. این روش تقلب در صورت مالی از رایج‌ترین روش‌هایی است که باعث افزایش دارایی و پیش‌نمایی سود می‌شود. 

استفاده نادرست از تفاوت زمانی:
در این روش، درآمدهای دوره بعد را در دوره جاری شناسایی می‌کنند و در مقابل آن، هزینه دوره جاری را به دوره یا دوره‌های بعد انتقال می‌دهند.

ارزیابی نادرست:
در این روش می‌توان پیش‌نمایی دارایی جاری را نام برد که شامل دستکاری حساب موجودی می‌باشد. با این روش تقلب، با بیش‌نمایی موجودی پایان دوره‌، بهای تمام شده کالای فروش رفته کاهش پیدا می‌کند ولی در اصل سود بیشتر از واقع گزارش داده خواهد شد. 

یکی دیگر از موارد کشف تقلب در صورت‌های مالی در روش ارزیابی نادرست، ارزیابی نادرست سرمایه و دارایی است که مخارج تحقیق و توسعه به جای هزینه منظور کردن آن‌ها به حساب می‌آید.  ثبت نکردن هزینه استهلاک دارایی مشهود و نامشهود، بیش‌نمایی دارایی در زمان تحصیل و ادغام، نشان دادن دارایی در صورت مالی، در حالی که این دارایی در حقیقت در مالکیت واحد قرار ندارد، از دیگر روش‌های کشف تقلب در صورت‌های مالی به حساب می‌آید. 

حذف عمده بدهی‌ها و هزینه‌‎ها :
این روش برای بهتر نشان دادن وضعیت مالی صورت می‌گیرد که مانند ثبت نکردن حساب پرداختی و سایر بدهی‌ها، ثبت کردن درآمدها و سودهای تحقق نیافته و در نظر نگرفتن بدهی‌های حقوقی می‌باشد. 

افشای ناکافی:
در این روش افشا نکردن در رویه‌های حسابداری و تخطی از اصول حسابداری و یا هر اطلاعاتی که مهم است و در صورت افشا کردن آن بر نتایج مالی و صورت‌های مالی و تصمیم استفاده کنندگان تاثیر می‌گذارد یکی دیگر از روش های کشف تقلب در صورت‌های مالی است. 
در نهایت تقلب صورت‌های مالی مانند سایر تقلب‌ها در هر کار و حرفه‌ای، آثار مخربی را نیز بر جای می‌گذارد و حتی می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیر اقتصادی زیادی را به دنبال داشته باشد. با هر تقلبی که در صورت‌های مالی شکل می‌گیرد، باعث می‌شود تا آن بازار به مرور زمان، یکپارچگی، وحدت، اعتماد و سایر موارد این چنینی خود را از دست بدهد و روز به روز ضعیف تر شود و کار آن بازار خدشه‌دار خواهد شد. 

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل سوم - پروژه پایانی
07:00 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  
مبارزه با پول‌شویی
00:31 ساعت
00:31
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل روش‌های مبارزه و کشف پول‌شویی را یاد خواهیم گرفت.

مبارزه با پول‌شویی
"31:04