00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به 14 جلسه نمونه از دوره
  • دسترسی به 14 جلسه نمونه از دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
دسترسی کامل به محتوا
  • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
  • دسترسی به زیرنویس اختصاصی
  • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
    +
  • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
  • دسترسی به زیرنویس اختصاصی
89,000 تومان
45% تخفیف

48,950 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش تفکر خلاقانه

دوره‌های مکتب‌پلاس
0:49 ساعت
96٪ (30 رای)
آنچه در این دوره می‌آموزیم:

آشنایی با مفهوم خلاقیت

آشنایی با خلاقیت فردی

آشنایی با خلاقیت گروهی

استفاده از تکنیک‌ها در خلاقیت

دوره آموزش آموزش تفکر خلاقانه برای چه کسانی مناسب است؟

در حالی که ما اغلب به خلاقیت به عنوان یک ویژگی ذاتی افراد فکر می کنیم، هر کسی - چه فرد عادی باشد و چه هنرمند یا بازیگر - می تواند یاد بگیرد که چگونه خلاق تر باشد. در این دوره آموزشی، راه های مختلف یادگیری خلاقیت را بررسی می کنیم و و شما یاد خواهید گرفت که چگونه به صورت فردی و گروهی خلاق تر باشید. <درو بوید> به عنوان استاد این دوره، اهمیت و قدرت خلاقیت را با شما به اشتراک می‌گذارد، موانع خلاقیت را برای شما تشریح و راهکارهای عبور از آن را توضیح می دهد و برخی از رفتارها و تکنیک‌هایی را به شما نشان می‌دهد که می‌تواند به شما در ایجاد ایده‌ها یا راه‌حل‌های جدید برای مشکلات، به عنوان یک فرد کمک کند. او راه هایی برای ایجاد یک تیم رویایی خلاق، تسهیل جلسات گروهی موثر برای داشتن خروجی های خلاقانه تر، انتخاب بهترین ایده ها و موارد دیگر را پوشش می دهد.

سرفصل‌های دوره آموزش تفکر خلاقانه

مقدمه و معرفی خلاقیت
None ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
نمایش جلسات فصل  

در این فصل مقدمات خلاقیت و اینکه چطور خلاق تر باشیم ارائه خواهد شد.

این دوره برای چه افرادی مناسب است؟
"00:49
دروازه ورود به دنیای خلاقیت
00:12 ساعت
00:12
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
نمایش جلسات فصل  

در این فصل یاد میگیریم که خلاقیت چیست، چرا باید خلاق تر باشیم و چطور می شود خلاق تر شد.

چرا باید خلاق باشیم؟
"02:45
خلاقیت اصلا یعنی چی ؟
"03:22
مسیرهای یادگیری خلاق بودن
"02:28
موانع خلاق بودن
"03:44
خلاقیت گروهی
00:09 ساعت
00:09
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  

در این فصل یاد میگیریم که چطور خلاقیت گروهی را تقویت کنیم و چطور یک تیم خلاق تری داشته باشیم.

چطور یک تیم خلاق رویایی داشته باشیم؟
"03:26
چطور برای خلاقیت گروهی تسهیلگر باشیم؟
"03:18
چطور بهترین ایده ها را انتخاب کنیم؟
"03:13
جمع‌بندی
00:01 ساعت
00:01
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
نمایش جلسات فصل  

در این فصل موارد گفته شده در کل دوره جمع بندی خواهد شد.

گام های بعدی
"01:18
استاد دوره
Drew Boyd Drew Boyd

درو بوید یک رهبر جهانی در خلاقیت و نوآوری است. درو یکی از نویسندگان کتاب Inside the Box است. او هم‌چنین به‌عنوان مدیر اجرایی برنامه کارشناسی‌ارشد علوم بازاریابی و دانشیار بازاریابی و نوآوری در دانشگاه فعالیت می‌کند. درو پس از یک حرفه تجاری بسیار موفق وارد دنیای آکادمیک شد. او 17 سال را در کمپانی Johnson & Johnson در حوزه بازاریابی و توسعه بین‌المللی گذراند. قبل از Johnson & Johnson، درو با United Airlines در زمینه فروش، بازاریابی و برنامه‌ریزی استراتژیک کار می‌کرد. درو در دوره‌های خود تئوری تدریس شده در یک محیط کلاسی سنتی را با بیش از سه دهه تجربه ادغام می‌کند و یک تجربه بازاریابی و نوآوری در دنیای واقعی ارائه می‌دهد. درو سه جایزه معتبر آموزشی را به دست آورد و مفتخر است که به‌عنوان استاد مدعو در دانشگاه کلمبیا، دانشگاه ییل، دانشکده کسب‌وکار وارتون دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه میشیگان، دانشگاه شیکاگو، دانشکده مدیریت کلوگ در دانشگاه نورث وسترن، و دانشگاه دوک تدریس می‌کند.

درباره برگزارکننده
LinkedIn LinkedIn

ویژگی‌های دوره آموزش تفکر خلاقانه

زیرنویس فارسی

این دوره دارای زیرنویس اختصاصی است.

نظرات 

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

مهارت تفکر خلاق کودکان نوعی توانایی درونی است که به کودکان کمک می‌کند تا به تمام مسائل از ورای تجربه‌های موجود در ذهن خود نگاه کند. این طرز تفکرخلاق خاص که کلید موفقیت کودکان و دانش آموزان در دنیای امروزی به شمار می‌رود، به عنوان یکی از ده مهارت مهم زندگی شناخته می‌شود. آموزش تفکر خلاق می‌تواند به دانش‌آموزان دیدگاه تازه‌ای جهت حل مسائل بدهد و در حل مسائل و تصمیم گیری به او کمک کند.

آموزش تفکر خلاق

آموزش تفکر خلاق، آموزش نوعی مهارت ذهنی است که کودکان و داش آموزان را قادر به ساختن ارتباطات جدید می کند. یکی از راه های ساختن ارتباطات جدید آموزش تفکر خلاق در کودکان، نوجوانان و دانش آموزان است.  از مهارت تفکر خلاق در مهارت‌ حل مساله، تصمیم‌گیری و ارتباط موثر استفاده می‌شود و می‌تواند کودکان و نوجوانان ، قدرت خلق راه‌حل‌های جدید و مهارت تفکر بدهد. یکی از اساسی ترین اثرات موجود در آموزش تفکر خلاق کودکان و دانش آموزان همچنین نوجوانان کتاب است.

کتاب های آموزشی برای پرورش تفکر خلاق بهترین و در دسترس گزینه برای افرادی است که نمیدانند باید آموزش تفکر خلاق را از کجا شروع کنند.  کتاب های  بازی‌ برای کودکان و کتاب یادگیری تفکر خلاق برای نوجوانان کاربرد های فراوانی برای تقویت تفکر خلاق کودکان، نوجوانان و دانش آموزان به والدین و معلمان پیشنهاد می‌دهد. در کتاب های بازی آموزش تفکر خلاق برای کودکان هدف از بازی‌های این کتاب ها پرورش تفکر خلاق است که از مهم‌ترین توانایی‌هاست که کودکان را باید به داشتن آن عادت داد. 

تفکر نقاد

در آموزش تفکر خلاقانه برای نوجوانان، کودکان و دانش آموزان تفکر انتقادی به زبان ساده یعنی این مهارت  که  کودکان و نوجوانان قادر باشند مسائل پیرامون خویش را درک کنند، اطلاعات لازم را جمع آوری و ترکیب کنند تا بتوانند به ارزیابی مسائل و مشکلات بپردازند. نقص در آموزش تفکر خلاقانه و همچنین تفکر انتقادی از کودکی می تواند باعث صدمه، مسمومیت ذهنی، عدم پذیرش یا خرابکاری هایی شود که ممکن است کودکان را با خطرات مهلکی رو به رو سازد. کودکی که مهارت تفکر نقاد را نیاموزد، در جوانی و بزرگسالی نمی تواند راه حل های متعدد برای مسائل را ارزیابی و بهترین شیوه را انتخاب کند و با شکست های متعدد رو به رو خواهدشد. 

واقعیت آن است که طرز تفکر نقاد بیش از هر چه باید در مدارس پرورش به عنوان آموزش تفکر خلاقانه شکوفا شود. اما با توجه با ناکار آمدی مدارس در ایران، ما پدر مادرها باید بتوانیم زمینه تفکر نقاد را در بچه هایمان مهیا کنیم. تفکر نقاد را باید از سنین پایین به کودکان آموزش دهید تا وقتی بزرگتر شدند بتوانند تصمیم درست بگیرند و از خودشان محافظت کنند. داشتن توانایی و مهارت تفکر نقاد به کودکان و دانش آموزان این اجازه را می‌دهد تا بتوانند در زندگی اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنند و به ارزیابی مشکلات پیرامون خود بپردازند و تصمیم گیری معقولی داشته باشند.

تفکر انتقادی کمک می‌کند تا کودکان بهتر دلیل بیاورند و در نتیجه‌گیری‌ها به جای احساساتی عمل کردن بر پایه حقایق تصمیم‌گیری داشته باشند. همچنان که کودکان بزرگ می‌شوند و وارد دوران نوجوانی می‌شوند، مهارت فکر کردن کمک می‌کند تا بطور مستقلانه بدون والدین بتوانند قضاوت کنند. کاربرگ‌های تمرین طرز تفکر نقاد برای کودکان هم جالب و هم تفکر برانگیز هست.

تفکر طراحی

برای کودکان و نوجوانان مهم است که مهارت‌های حرکتی ظریف و قوی را در سنین پایین توسعه دهد. آموزش تفکر خلاقانه و یادگیری تفکر طراحی و چگونگی نگاه کردن به جزئیات کوچک، تمرکز روی دستیابی به یک نتیجه خاص و تمرین کارهای دشوار به کودکان، دانش آموزان و نوجوانان شما در بالغ شدن کمک می‌کند.

از آنجا که بیشتر کودکان از نقاشی لذت می‌برند، تفکر طراحی زمانی را برای ایجاد مفاهیم تمرکز و تمرین فراهم می‌کند. تفکر طراحی برای موفقیت تحصیلی ضروری ست. نقاشی کشیدن می‌تواند به کودکان شما کمک کند احساس انگیزه ذاتی، ارزش و تفکر طراحی خود را بیشتر کند. این تأیید باعث می‌شود كه وی در زمینه‌های دیگری كه ممكن است به اندازه نقاشی کشیدن طبیعی نباشد، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.  نقاشی شکل مهم دیگری از ارتباط است. می‌توانید از طریق نقاشی کشیدن، به آموزش تفکر خلاق و مهارت تفکر طراحی کودکان و دانش آموزان خود دست پیدا کنید. توانمندسازی و یادگیری تفکر طراحی کودک به بیان آنچه احساس می‌کند باعث افزایش هوش هیجانی او نیز می‌شود کمک میکند.

در بسیاری از کارها، تفکر خلاق کلید موفقیت است. پس یادگیری و آموزش تفکر خلاق از همان سال‌های کودکی برای فرزندان بسیار مهم است. آموزش تفکر خلاق، فقط به کارهای هنری و نقاشی محدود نمی‌شود علاوه بر این، آموزش تفکر خلاق، به کودکان و نوجوانان اجازه می‌دهد انعطاف پذیرتر باشد و بهتر بتواند مسائل را حل کند.به یاد داشته باشید برای تشویق تفکر خلاق در کودکان، باید با کودک خود تعامل داشته باشید.  هر دفعه که شما از ابزار جدید برای فعالیت و کاردستی استفاده می کنید در واقع یک الگو برای تفکر خلاق ایجاد کرده‌اید. 

کودکان می توانند با آموزش مهارت کاردستی، موجب خلاق شدن تفکر خود شوند. بنابراین کودکان با یادگیری مهارت کاردستی، می توانند مهارت های دیگری از جمله اعتماد به نفس و نقاشی را یاد بگیرند. حتی با انجام یک کاردستی  انعطاف پذیری بیشتری در کودک شکل می گیرد. بدین معنا که کودک با یادگیری مهارت کاردستی، می تواند راه های بی شماری را در حل کردن مشکلات پیدا کند. در واقع کاردستی به کودک این امکان را می دهد تا در شرایط بحرانی بتواند به خوبی فکر کند و راه حل مشکل را پیدا کند. همچنین کودک می تواند با استفاده از مهارت کاردستی، راهی برای ابراز عقاید و احساسات خود پیدا کند.

سخن پایانی

دنیا و جامعه با سرعتی سرسام آور در حال پیشرفت است. ما نیاز داریم که کودکان و نوجوانان خود را با توانایی سازگاری با این روند مجهز کنیم و با آموزش تفکر خلاق باعث شویم تسلیم نشوند.  والدین می توانند در آموزش تفکر خلاق و در کل مهارت تفکر کودکان و دانش آموزان را با مواجهه با چالش ها و پاسخ دادن به آنها با یک شیوة تفکری جدید و اعتمادبنفس، آنهارا رو به موفقیت های بزرگی ببرند.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

مقدمه و معرفی خلاقیت
None ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
نمایش جلسات فصل  

در این فصل مقدمات خلاقیت و اینکه چطور خلاق تر باشیم ارائه خواهد شد.

این دوره برای چه افرادی مناسب است؟
"00:49
دروازه ورود به دنیای خلاقیت
00:12 ساعت
00:12
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
نمایش جلسات فصل  

در این فصل یاد میگیریم که خلاقیت چیست، چرا باید خلاق تر باشیم و چطور می شود خلاق تر شد.

چرا باید خلاق باشیم؟
"02:45
خلاقیت اصلا یعنی چی ؟
"03:22
مسیرهای یادگیری خلاق بودن
"02:28
موانع خلاق بودن
"03:44
خلاقیت گروهی
00:09 ساعت
00:09
Combined Shape Created with Sketch. 3 جلسه
نمایش جلسات فصل  

در این فصل یاد میگیریم که چطور خلاقیت گروهی را تقویت کنیم و چطور یک تیم خلاق تری داشته باشیم.

چطور یک تیم خلاق رویایی داشته باشیم؟
"03:26
چطور برای خلاقیت گروهی تسهیلگر باشیم؟
"03:18
چطور بهترین ایده ها را انتخاب کنیم؟
"03:13
جمع‌بندی
00:01 ساعت
00:01
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
نمایش جلسات فصل  

در این فصل موارد گفته شده در کل دوره جمع بندی خواهد شد.

گام های بعدی
"01:18