پیش‌نیاز‌ها سرفصل‌های دوره درباره دوره

آموزش تفکر انتقادی

آموزش تفکر انتقادی آموزشی حیاتی برای کودکان و بزرگسالان اگر جز آن دسته از افرادی هستید که پیش از رفتن به یک مصاحبه کاری سوالات و پرسش‌هایی را برای جمع آوری اطلاعات در خصوص شرایط ... ادامه

ارائه دهنده:  LinkedIn  LinkedIn
مدرس دوره:
Mike Figliuolo Mike Figliuolo
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  1:08 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  1:08 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 روش‌های بهبود مهارت تفکر انتقادی در خود

 پرورش مهارت‌های تفکر انتقادی با چند روش کاربردی

 راه‌های تقویت تفکر انتقادی

 استراتژی‌های تفکر انتقادی

پیش‌نیاز‌ها

کلیه مطالب این دوره به‌صورت پایه‌ای بیان شده و نیاز به‌پیش نیاز خاصی نمی‌باشد.

سرفصل‌های دوره آموزش تفکر انتقادی

اهمیت تفکر انتقادی

چرا تفکر انتقادی مهم است؟ چرا برای آن ارزش قائل هستیم و چطور تفکر انتقادی می­‌تواند دنیا را به جای بهتری تبدیل کند؟ به دلیل اینکه تفکر انتقادی یک مهارت بسیار کاربردی و به شغل و یا جغرافیا بستگی ندارد، کاربرد تفکر انتقادی را می­‌توان در مسائل جزئی و زندگی ما و همچنین در مسائل کلان دنیا هم دید.

  اهمیت تفکر انتقادی
"01:55  
  تشخیص دلایل در برابر نتایج
"04:40  
  مسائل بزرگ را به مسائل کوچک بشکنید
"03:09  
راه‌های تقویت تفکر انتقادی

راه‌های تقویت تفکر انتقادی بسیار متنوع و کاربردی هستند که در این فصل می‌خواهیم به بررسی چند روش برای تقویت تفکر انتقادی بپردازیم.

  تعریف بیان مسئله
"02:46  
  پرسیدن سوال پشت سوال
"03:04  
  سوالات تمرکزی بپرسید
"03:26  
  بررسی تلاش های گذشته
"02:38  
  استفاده از لنزهای جدید برای تفکر انتقادی
"04:31  
  چگونه دلایل ریشه ای را بیابیم
"04:14  
چند روش کاربردی برای پرورش تفکر انتقادی

در این فصل چند روش موثر و کاربردی در جهت ارتقا تفکر انتقادی بیان می‌کنیم که کمک بسیار شایانی در این رابطه به شما می‌کند.

  به چالش کشیدن نحوه عملکرد کسب و کار
"07:40  
  استفاده از پنج علت برای تفکر انتقادی
"03:20  
  پاسخ به هفت تا! بعدش چی؟
"03:08  
  استفاده از قانون هشتاد بیست برای تفکر انتقادی
"03:56  
  چگونه با موفقیت تجزیه و تحلیل کنیم
"04:11  
  در نظر گرفتن پیامدهای راه حل ها
"04:28  
استراتژی‌های تفکر انتقادی

در این فصل قصد داریم در مورد نحوه آموزش به دیگران و چند استراتژی دیگر بپردازیم.

  آموزش نحوه تفکر انتقادی به دیگران
"04:20  
  تله های رایج هنگام حل مسئله
"03:21  
  قدم های بعدی در جهت تفکر انتقادی
"03:47  

درباره دوره

آموزش تفکر انتقادی آموزشی حیاتی برای کودکان و بزرگسالان

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که پیش از رفتن به یک مصاحبه کاری سوالات و پرسش‌هایی را برای جمع آوری اطلاعات در خصوص شرایط کار تهیه می‌کنید و یا در مواجه با یکی از چالش‌های زندگی خود شروع به کاوش علت و چرایی آن با سوال پرسیدن می‌کنید، شما فردی هستید که از تفکر انتقادی برخوردار هستید! آموزش تفکر انتقادی به کودکان و بزرگسالان یکی از چالش‌های حیاتی در جهان امروزی است. چرا که اغلب افراد هیچ استدلال و منطقی و در عین حال نقدی بر تفکرات و اتفاقات اطراف خود ندارند!

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که "تفکر انتقادی چیست؟" که در پاسخ باید بگوییم تفکر انتقادی، شیوه‌ای از تفکر است که به کمک پرسش و پاسخ سعی می‌کند ابهامات و کنجکاوی‌های خود را رفع کند.

در ادامه قصد داریم تا بیشتر به جزئیات اینکه تفکر انتقادی چیست و همچنین به یک دوره آموزش تفکر انتقادی و میزان اثر بخشی این آموزش بپردازیم.

تفکر انتقادی چیست؟

تفکر انتقادی یا Critical Thinking به فرآیند تجزیه و تحلیل عینی و ارزیابی اطلاعات برای رسیدن به نتیجه درست است. تفکری را انتقادی یا نقادانه می‌نامند که بتواند:

·        فرضیات را زیر سوال ببرد.

·        دیدگاه‌های جایگزینی را برای فرضیات در نظر بگیرد.

·        از منطق برای رسیدن به یک تصمیم و نتیجه آگاهانه استفاده کند.

در واقع در پاسخ به سوال تفکر انتقادی چیست می‌توان گفت:

"تفکر انتقادی مهارتی ضروری و حیاتی در حل مسئله و تصمیم گیری برای جستجوی حقایق و درک مفاهیم و ایده‌های پیچیده می‌باشد."

چرا تفکر انتقادی مهم است؟

یکی از سوالات پرتکراری که در دوره آموزش تفکر انتقادی پرسیده می‌شود این است که، چرا تفکر انتقادی مهم است؟

در دوره‌های آموزشی تفکر انتقادی، مجموعه‌ای از مهارت‌ها برای تقویت تفکر نقادانه را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دوره آموزش تفکر نقادانه منجر به توانمندسازی کودکان، بزرگسالان، دانشجویان و دانش آموزان در حل مسائل به کمک پرسش و پاسخ و همچنین افزایش اعتماد به نفس آن‌ها نقش دارد. تفکر انتقادی که بخشی اساسی از تفکر انتزاعی به شمار می‌رود، بهترین و هوشمندانه‌ترین روش برای تجزیه و تحلیل می‌باشد!

تفکر انتزاعی چیست؟

یکی از مهارت‌های سطح بالا در دنیای منطق و روانشناسی را می‌توان تفکر انتزاعی یا Abstract Thinking دانست، تفکری که در آن قوه تخیل و تعقل با یکدیگر ترکیبی قدرتمند ساخته و برای انجام دادن فعالیت‌های زیادی مانند موارد زیر به کمک انسان می‌آید:

·        حل مسائل

·        درک مفاهیم

·        ساخت اشیاء و اجسام مختلف

·        تحلیل موقعیت‌ها و شرایط گوناگون

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید نقادانه و خلاقانه بیندیشید و راه چاره‌ای برای چالش‌ها و سختی‌های زندگی خود پیداکنید، به شما توصیه می‌کنیم تا از دوره آموزش تفکر انتقادی استفاده کنید. در این دوره به شما تکنیک‎هایی در خصوص تفکر خلاق و نقاد آموزش داده می‌شود تا بتوانید آن‎ها را در زندگی روزمره خود و برای رشد فردی به کار بگیرید.

راه‎ و روش‌هایی برای یادگیری تفکر انتقادی

از آنجایی که معمولا انتقادی فکر کردن و فلسفی اندیشیدن به اتفاقات و رخدادهای جهان در دوران مدرسه به دانش آموزان و کودکان یاد داده نمی‌شود، ما مجموعه‌ای از بهترین راه و روش‎ها برای آموزش تفکر انتقادی به دانشجویان و دانش آموزان را فراهم کردیم. علاوه بر این روش‌ها آموزش‌ها دیگری در خصوص فکر و اندیشه انتقادی برای یافتن راه حل، در دوره‎های آموزشی رایگان و یا آنلاین تفکر انتقادی نیز انجام می‌شود.

برخی از کاربردی‎ترین روش‌ها برای آموزش تفکر انتقادی عبارتند از:

·        تصویر سازی کنید.

·        تجزیه و تحلیل کنید.

·        سوالات اساسی بپرسید.

·        داده‌های تحلیلی خود را ارزیابی کنید.

·        از روند حرکت ذهنی خود آگاه باشید.

·        مشکلات و چالش‌ها را تمام و کمال بشناسید.

·        شواهد و واقعیات را بررسی و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید.

·        سعی کنید برخی فعالیت های روزمره مانند مسواک زدن را برعکس و با دست مخالف خود انجام دهید.

روش آموزش تفکر انتقادی چیست؟!

یکی از روش‌های پرمخاطب و بسیار موثر برای تدریس تفکر انتقادی به کودکان و بزرگسالان، پرسیدن سوال برای درگیر کردن ذهن دانش آموزان و دانشجویام در خصوص باورها و عقاید آن‎هاست. 

از دیگر تکنیک‎هایی که در میان دانش آموزان مقطع راهنماهی و دبیرستان مورد استقبال قرار گرفته است، ترویج بحث‌های گروهی درباره مباحثی مانند فلسفه برای رشد و ارتقا مهارت تفکر نقادانه می‌باشد. 

آموزش تفکر انتقادی چقدر اهمیت دارد؟

شاید برای بسیاری از افراد مهم نباشد که قدرت تفکر نقادانه و قدرت تفکر خلاق در آن‌ها تقویت می‌شود یا خیر. اما بهتر است این را بدانید اگر به دنبال یک زندگی با چالش‎های کمتر و ذهنی خلاق هستید، باید آموزش تفکر انتقادی را بسیار جدی بگیرید!

اهمیت آموزش تفکر انتقادی بر مدیریت افکار و زندگی بسیار تاثیر گذار بوده و پیشنهاد می‌شود تا حتماً برای بهبود کیفیت زندگی خودتان، از تکنیک‎های روانشناسی و روانشناختی جهت یادگیری تفکر انتقادی استفاده کنید.

5 کتاب حیاتی برای تقویت قدرت تفکر انتقادی شما!

یکی دیگر از موثرترین راه‌ها برای بهبود قدرت تفکر نقادانه را می‎توان خواندن کتاب‎ها و متون روانشناسی دانست. انتشارات رشد یکی از بهترین انتشارات ایرانی و منتشر کننده بسیاری از کتاب‌های روانشناسی با محوریت تفکر انتقادی است. در ادامه 5 تا از کتاب‎های حیاتی برای ساخت یک تفکر انتقادی را معرفی می‎کنیم که می‌توانید آن را از انتشارات رشد تهیه کنید و به عنوان راهنمایی در دوره آموزش تفکر انتقادی از آن استفاده کنید.

1.     تفکر سریع و آهسته از دنیل کانمن

2.     دروغ‎های مسلح از دنیل جی. لویتین

3.     هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی

4.     ذهن فریبکار شما از پروفسور استیون نوولا

5.     کتاب تصمیم از رومن چپلر و مایکل کروگروس

با پایان دوره آموزش تفکر انتقادی چه چیزی یاد می‌گیرید؟!

تفکر نقادانه به شما این امکان را می‎دهد تا مهارت‎های تفکر خلاقانه و نقادانه خود را تقویت کنید، حقایق و واقعیات را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید، اطلاعات بدست آمده را به خوبی سازماندهی کنید و همچنین بر اساس داده‌های تحلیلی بدست آمده بهترین راه حل را برای مشکلاتتان بیابید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Mike Figliuolo

مایک فیگلیولو بنیانگذار و مدیر عامل think LEADERS، LLC، یک شرکت خدمات حرفه ای متخصص در توسعه رهبری، و یک سخنران و وبلاگ نویس در سطح ملی در موضوع رهبری است، فیگلیولو که فارغ التحصیل افتخاری از وست پوینت بود، در ارتش ایالات متحده به عنوان افسر تسلیحات جنگی خدمت کرد. او نویسنده یک تکه کاغذ: رویکرد ساده به رهبری قدرتمند و شخصی، نویسنده مشترک کتاب Lead Inside the Box: چگونه رهبران باهوش تیم های خود را به نتایج استثنایی هدایت می کنند،  نویسنده The Elegant Pitch: یک توصیه قانع کننده ایجاد کنید،  می باشد. او 17 سال در think LEADERS، LLC به عنوان مدیر عامل بوده است،  همچنین او حدود 3 سال در Scotts Miracle-Gro در استراتژی شرکت، اکتساب و عملیات خدماتی، 3 سال در Capital One مدیریت استراتژی و عملیات مجموعه، 3 سال در McKinsey & Company به عنوان مشاور مدیریت،  5 سال در ارتش آمریکا به عنوان افسر زرهی بوده است. تخصص های او شامل استراتژی، رهبری، ارتباطات، تصمیم گیری، حل مسئله، آموزش، توسعه سازمانی، کالاهای مصرفی، عملیات خدماتی، خدمات مالی، مراقبت های بهداشتی، خرده فروشی، استارت آپ ها، سرمایه گذاری فرشته، می باشد.

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
صدور گواهی‌نامه از سوی دانشگاه شریف چقدر زمان می‌برد؟
صدور گواهی‌نامه‌ی رسمی از سوی دانشگاه شریف با توجه به پروسه‌های اداری، دورکاری پرسنل دانشگاه و زمانبر بودن فرآیند امضا توسط اساتید دانشگاه حداقل 4 ماه زمان خواهد برد. مکتب‌خونه به محض صدور گواهی‌نامه از سوی دانشگاه، آن را برای شما ارسال خواهد کرد. در صورت نیاز فوری، می‌توانید گواهی موقت پایان دوره را با ارسال درخواست به ایمیل info@maktabkhooneh.org دریافت نمایید.