00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 24 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 24 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
569,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
669,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش رفتار سازمانی (Organizational Behavior)

دوره‌های مکتب‌پلاس
41 ساعت
96٪ (992 رای)

دوره آموزش رفتار سازمانی

برای هر مدیری لازم است که با مباحث رفتار سازمانی آشنا باشد و برای مدیریت رفتار انسان‌ها و سازمان‌ها در محیط سازمانی، اقتصادی و اجتماعی از آن‌ها استفاده کند. به همین جهت هم هست که در اکثر رشته‌های مدیریت درس مدیریت رفتار سازمانی به‌عنوان یکی از دروس اصلی تدریس می‌شود؛ اما اگر شما دانشجوی رشته مدیریت نبوده‌اید و اکنون قصد هدایت یک مجموعه را دارید بهتر است در این دوره شرکت کنید.

تاریخچه رفتار سازمانی:

برای اولین بار درس مدیریت رفتار سازمانی در سال 1940 به‌عنوان یک درس دانشگاهی مطرح شد و بعدازآن کم‌کم رشد کرد. این درس با شکل‌گیری سازمان‌های بزرگ و پیدایش زمینه‌های عملی برای مطالعه رفتار افراد و تاثیر آن‌ها در محل کار رشد بیشتری پیدا کرد و در دهه‌های 1950 و 1960 به تکامل رسید. سال 1977 بود که مجله تخصصی این رشته با هدف آموزش رفتار سازمانی و گسترش استفاده از مباحث این دانش در حوزه‌های مختلف مدیریت شروع به کار کرد. این مجله که به سردبیری آبری انیلز تاسیس شده بود به‌صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند و حتی امروز هم به‌عنوان بهترین مجله این حوزه شناخته می‌شود.

با شکل‌گیری این مجله واتسون و اسکینر به‌عنوان افراد فعال در حوزه‌های رفتارشناسی و مدیریت تلاش کردند که مقاله‌هایی تخصصی دراین‌باره منتشر کنند تا مدیران سازمان‌ها آگاهانه‌تر رفتار کنند. با شکل‌گیری مفهوم رفتار سازمانی و گسترش استفاده از آن، در فضای کسب‌وکار دیگر به انسان به‌عنوان یک ربات نگاه نمی‌شد و هر فرد بسته به توانایی‌های خود پاداش می‌گرفت. موضوعی که باعث ایجاد فضایی رقابتی، تلاش برای بهتر شدن و کسب مزایای بیشتر و درنهایت رشد سازمان‌ها شد.

رفتار سازمانی رابینز

یکی از بهترین کتاب‌هایی که در آموزش مدیریت استفاده می‌شود، کتاب رفتار سازمانی نوشته استیفن رابینز است. کتابی ارزشمند که در اکثر دانشگاه‌های ایران و جهان تدریس می‌شود. این کتاب شیوه رفتار در یک سازمان را به سه بخش فرد، گروه و سازمان تقسیم می‌کند تا مدیران برای برخورد با هریک از این وجوه آماده شوند. از نظر رابینز افراد مصالح اصلی در ساختمان سازمان هستند و به همین دلیل قبل از هر چیز لازم است که مدیران به شناخت افراد و ویژگی‌های فردی آن‌ها بپردازند.

بعد از این مرحله به این موضوع پرداخته می‌شود که افراد در قالب گروه‌های مختلف کار سازمان را پیش می‌برند؛ پس لازم است که یک مدیر مهارت‌های ارتباطی، مذاکره و کار تیمی را یاد بگیرد و آن‌ها را در اعضای سازمان خود گسترش دهد.

از نظر رابینز مهم‌ترین وظیفه مدیر در قبال گروه‌ها مدیریت تعارض و قدرت در سازمان، پیاده‌سازی سبک‌های متفاوت رهبری در سازمان و به‌کارگیری سیاست‌های مدیریتی است. درنهایت در آموزش رفتار سازمانی رابینز سازمان به‌عنوان یک سطح کلان در نظر گرفته می‌شود که به کمک فرد و گروه‌ها باید به رشد و بالندگی برسد.

 

سرفصل‌های دوره آموزش رفتار سازمانی (Organizational Behavior)

فصل اول - مقدمه ای بر رفتار سازمانی
00:30 ساعت
00:30
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  
فصل دوم - عملکرد شغلی
00:59 ساعت
00:47
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
فصل سوم - تعهد سازمانی
01:05 ساعت
00:57
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
فصل چهارم - رضایت شغلی
01:02 ساعت
00:55
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
فصل پنجم - انگیزش
01:08 ساعت
01:00
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
فصل ششم - خصوصیات فردی، ارزشهای فرهنگی و توانایی ها
01:18 ساعت
01:05
Combined Shape Created with Sketch. 7 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
فصل هفتم - استرس
00:56 ساعت
00:47
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
فصل هشتم - قدرت و تاثیرگذاری
01:00 ساعت
00:48
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
فصل نهم - سبک و رفتار رهبری
12:19 ساعت
01:06
Combined Shape Created with Sketch. 8 جلسه
بارم:
24%
نمایش جلسات فصل  
فصل دهم - اعتماد، عدالت و اخلاق
01:25 ساعت
01:13
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
فصل یازدهم - یادگیری و تصمیم‌گیری
01:35 ساعت
01:21
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
فصل دوازدهم - کار گروهی
01:19 ساعت
01:05
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
4%
نمایش جلسات فصل  
پروژه نهایی
16:00 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
30%
نمایش جلسات فصل  

این بخش مربوط به پروژه نهایی دوره می باشد.

تجزیه و تحلیل رفتار در مطالعه موردی

 (الزامی)

100.0%
     
"960:00

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
گلناز تاج‌الدین گلناز تاج‌الدین

خانم دکتر تاج الدین، فارغ‌ التحصیل کارشناسی در رشته مهندسی صنایع دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد در رشته علوم مدیریت از دانشگاه واترلو کانادا هستند و مدرک دکتری مدیریت (رفتار سازمانی) را از دانشگاه یورک، تورنتو دریافت نموده‌اند. از تجربه‌های تدریس ایشان می‌توان به تدریس در دانشگاه‌های دانشگاه مک‌مستر، دانشگاه واترلو، دانشگاه یورک کانادا و دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه صنعتی شریف اشاره نمود.

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
75.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش رفتار سازمانی (Organizational Behavior)

مدرک کارشناسی (به طور طبیعی، داشتن تجربه‌ی کاری در استفاده‌ی بهتر از مباحث مطرح شده ،کمک شایانی می‌کند.)

ویژگی‌های دوره آموزش رفتار سازمانی (Organizational Behavior)

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (6 نظر)

فاروق
15:16 - 1400/11/05
دانشجوی دوره
تدریسی که به زبان فارسیه یعنی به زبان فارسی باشه، درسته ما علممون رو کلا داریم از منابع خارجی میگیریم ولی وقتی قراره فارسی تدریس کنیم قاعدتا باید بیایم عبارات و اصطلاحات را تا جای ممکن ترجمه درست و دقیق کنیم، متاسفانه مدرس محترم حتی کلماتی را که علمی نیستن هم انگلیسی میگن که اصلا نشانه تسلط بر اون زبان نیست از افرادی که توی دانشگاه ها تدریس میکنن انتظار میره برخی اصول اولیه رو رعایت کنن طراحی سوالات هم که بیشتر به نظر میرسه از یک منبع خارجی استخراج و ترجمه شده باشه که اصلا با سرفصل ها هماهنگ نیستن!
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد.
محمدرضا
18:03 - 1400/10/15
فارغ‌التحصیل دوره
دوره جامع و خوب بود. اگر موقعیّت شغلی شما به شکلی است که با مدیریت انسان‌ها به نحوی سر و کار دارید، پیشنهاد می‌کنم که حتماً این دوره را بگذرانید. تدریس و سرفصل‌ها بسیار خوب اند. هرچند سؤالات انتهای فصول به خاطر ترجمه‌ی نامناسب و گهگاه عدم تطابق با محتوای تدریس شده کمی نامناسب بودند.
راهله
11:02 - 1400/01/29
فارغ‌التحصیل دوره
دوره فوق العاده جامع و خوبی بود . منسجم و منظم . کاش تمام افرادی که مدیر تیمی هستند و یا مدیر منابع انسانی هستند این دوره را ببینند.
فرشاد
22:31 - 1399/09/06
دانشجوی دوره
با سلام و تشكر از سركار خانم دكتر تاج الدين و سايت وزين مكتب خونه. بر خلاف بسياري دوره هاي مجازي مرسوم در سايت هاي آموزشي كه مدرس درس صرفا زحمت جمع آوري يكسري اطلاعات و ارايه طوطي وار و كليشه اي مطالب را مي كشد, اين دوره شاهد ارايه بسيار عالي خانم دكتر تاج الدين همراه با مثال هاي ساده و قابل لمس بوديم كه بيانگر نهادينه شدن مطالب نزد استاد محترم و بالطبع ارايه و انتقال با روح آن به مخاطب بود. با توجه به حساسيت و احساس مسئوليت خان دكتر تاج الدين در ارايه دوره با محتوي غني, از ايشان و سايت مكتب خونه درخواست دارم نسبت به ارايه دوره تكميلي رفتار سازماني با رويكرد مطالعه موردي و يا هر دوره ديگري در زمينه تخصصي ايشان اقدام فرمايند. با تشكر
پشتیبانی مکتب‌خونه
فرشاد عزیز؛ از پیشنهاد شما بسیار سپاسگزاریم. لطفا پیشنهادات خود را به ایمیل پشتیبانی ارسال کنید تا به واحد مربوطه ارجاع گردد. info@maktabkhooneh.org
محمدحسین
20:59 - 1399/07/09
دانشجوی دوره
سوالات به صورت فارسی مطرح میشدن بهتر بود. درک مطلب به زبان فارسی و سوالات به زبان انگلیسی، باهم تناقض دارن. در نتیجه عملکرد تاثیر گذار هست. نتیجه پایانی واقعی نیست.
سیده زهرا
23:10 - 1398/11/27
فارغ‌التحصیل دوره
سوالات بسیار بد طراحی شده است.
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم موارد مطرح شده جهت بررسی به بخش مربوطه ارسال شد. لطفا جهت توضیحات بیشتر به ایمیل پشتیبانی پیام دهید. info@maktabkhoneh.org

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

مدیریت رفتار سازمانی چیست؟

منظور از مدیریت رفتار سازمانی استفاده از اصول رفتاری افراد و گروه‌ها در کسب‌وکار، صنایع، سازمان‌های دولتی و خدمات اجتماعی است. این دانش را می‌توان به‌کارگیری اصول رفتاری در سازمان‌ها دانست که بر روی عملکرد کارکنان تمرکز می‌کند و روش‌هایی برای بهبود عملکرد سازمان را به مدیران می‌آموزد. در این درس تئوری‌های مختلفی همچون value percept theory برای شناخت رفتار افراد و گروه‌ها در سازمان و استفاده از آن برای رشد سازمان مطرح می‌شود. به‌طورکلی در این درس به دو عنوان مهم پرداخته می‌شود که هردو از عناوین موثر در مدیریت سازمان‌ها و موفقیت آن‌ها هستند.

1- مطالعه رفتار انسان‌ها و عوامل فردی و سازمانی موثر بر آن در محیط کار

2- بررسی تاثیر افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها و تعامل بین آن‌ها بر روی میزان تغییر و بهینه‌سازی سازمان‌ها و پویاتر کردن محیط کار بر اساس ارزش‌های اخلاقی

کاربرد رفتار سازمانی

با توجه به مباحث این درس می‌توان گفت که کارکردهای رفتارشناسی سازمانی در سه بعد فردی، گروهی و سازمانی خلاصه می‌شود که در بخش قبل خلاصه‌ای درباره آن‌ها گفتیم. نکته مهمی که وجود دارد این است که هر مدیر باید در جلسات آموزش رفتار سازمانی شرکت کند تا با کارکنان خود تعاملی مثبت داشته باشد و بتواند از آن‌ها در راستای رشد سازمان استفاده کند. البته در این مسیر رضایت شغلی افراد و تمایلات و انگیزه‌های آن‌ها برای ادامه کار و کمک به پیشرفت سازمان نیز نباید نادیده گرفته شود.

کاربرد اصلی مباحث این درس در افزایش رضایت شغلی افراد و تعهدی است که به سازمان دارند؛ درواقع پیاده‌سازی تکنیک‌های رفتارشناسی در محیط کسب‌وکار باعث می‌شود که افراد خود را جزئی از سازمان بدانند و احساس نکنند که تنها باید به میزانی که دستمزد می‌گیرند کار کنند. این موضوع انگیزه افراد برای حضور در شرکت و موسسه و تلاش برای رشد را بیشتر و بیشتر می‌کند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای به‌کارگیری مباحث رفتارشناسی در مدیریت سازمانی بهبود ارتباط بین همکاران و مدیران است. اگرچه کارمندان باید از دستورات مدیران پیروی کنند اما وجود رابطه رئیس و مرئوس در یک سازمان و عدم امکان بیان نظرات چیزی است که به سازمان آسیب می‌رساند. علاوه بر این رفتار سازمانی کمک می‌کند که کارمندان خود را با محیط کار سازگار کنند و از اینکه ساعات زیادی از روز خود را در این محیط می‌گذرانند راضی باشند. کاهش استرس کاری و افزایش شادی و خوشحالی کارمندان در محیط کار از دیگر کاربردهای پیاده‌سازی مفاهیم علمی رفتاری در کسب‌وکارها است.

نظریه‌های رفتار سازمانی

نظریه‌های رفتار سازمانی به سوالات اساسی پاسخ می‌دهند و تلاش می‌کنند که تئوری‌های سازمانی را متناسب با فضای کسب‌وکار تعریف کنند. این نظریه‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هریک از دیدگاهی خاص به رفتارشناسی در یک سازمان نگاه می‌کنند. در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

نظریه سازمانی کلاسیک

آنچه در این نظریه بر روی آن تاکید می‌شود توجه به مسئولیت سازمان است نه کارمندان؛ درواقع از دیدگاه نظریه‌پردازان کلاسیک افراد به‌منزله قطعات یک خودرو هستند که می‌توانند با همکاری با یکدیگر سازمان را راه بیندازند و به ادامه مسیر آن کمک کنند. با استفاده از این نظریه بهره‌وری و کارایی افراد بیشتر می‌شود و شرایط کار نیز بهبود پیدا می‌کند. این موضوع به دلیل برقراری پیوند بین مدیر و کارمندان و مهم دانستن حقوق کارکنان است.

 نظریه سازمانی اداری

این نظریه مربوط به بررسی روابط انسانی و عوامل رفتاری در مدیریت می‌شود و بر روی ساختار مدیریت و سازمان‌دهی کارمندان تمرکز می‌کند. تمرکز اصلی در نظریه سازمانی اداری بر روی انجام وظایف به نحوی موثر و همچنین بالا رفتن کارایی مدیریت است. این نظریه به ترکیب قدرت و مسئولیت کمک می‌کند و راز موفقیت سازمان را در رفتار دوستانه و درعین‌حال مطیعانه کارمندان و تعامل هر کارمند با تنها یک ناظر می‌داند.

 نظریه سازمانی بوروکراتیک

در رفتار سازمانی بوروکراتیک هدف ارائه قوانین و مقرراتی است که با کمترین میزان پیچیدگی سازمان را به اهدافش می‌رسانند. این نظریه بر روی استفاده از نیروهای متخصص و آموزش‌دیده تاکید زیادی دارد و معتقد است که وظایف باید با توجه به تخصص‌ها و صلاحیت‌های افراد تقسیم‌بندی شوند. با استفاده از این نظریه سازمان ساختاری سلسله مراتبی پیدا می‌کند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند؛ این ساختار مدیریت کلی را ساده‌تر می‌کند و کنترل اوضاع نیز بیشتر در دست مدیران هر بخش قرار دارد.

اگر نگاهی به فهرست درس مدیریت رفتار سازمانی بیندازید متوجه می‌شوید که تعداد نظریه‌های آن بسیار زیاد است؛ بنابراین می‌توان گفت که این وظیفه هر مدیر است که با مطالعه دقیق سازمان و اطلاع از ویژگی‌های فردی و رفتاری کارمندان خود بهترین ساختار مدیریتی را انتخاب کند تا به نتیجه مناسبی برسد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فصل اول - مقدمه ای بر رفتار سازمانی
00:30 ساعت
00:30
Combined Shape Created with Sketch. 4 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل