آموزش سخنرانی در جمع

poster
پیش‌نمایش دوره

مانند تمامی کار ها، سخنرانی در جمع نیز فرآیندی است که تکنیک های خاص خود را نیاز دارد. این واقعیت را باید بپذیریم که همه افراد نمی توانند در جمع سخنرانی کنند. در مقابل، برخی ... ادامه

برگزارکننده:  LinkedIn  LinkedIn
مدرس دوره:
4.7 (3 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  1:06 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  1:06 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)
course-feature   زیرنویس فارسی

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 راه‌های افزایش اعتماد به نفس

 یادگیری مهارت‌های سخنرانی در جمع

 کاهش استرس‌های هنگام سخنرانی در جمع

 شناخت مهارت‌های سخنرانی

پیش‌نیاز‌ها

این دوره به نحوی تهیه و تدوین شده است که مباحث آن به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شوند و مخاطبان دوره بتوانند به‌سادگی متوجه موضوعات مطرح شده شوند. به همین جهت برای شرکت در این دوره هیچ پیش‌نیاز به خصوصی وجود ندارد و افراد با هر سطحی از آگاهی و تحصیلات می‌توانند از مباحث این دوره نهایت استفاده را داشته باشند.

سرفصل‌های دوره آموزش سخنرانی در جمع

مقدمه

در این بخش تکنیک‌هایی را  برای ارائه‌ی یک سخنرانی تأثیرگذار و تمرینی رایگانی که می تونن به شما توی بهبود و آماده‌سازی سخنرانی‌تان کمک کنند را معرفی خواهیم کرد.

  به کار بردن فایل‌های تمرینی
مشاهده
"00:35  
آمادگی‌های قبل از سخنرانی

در این فصل به شما توضیح خواهیم داد که درست قبل از سخنرانی چه کارهایی انجام دهید.

  گرم کردن
مشاهده
"02:37  
  تست کردن میکروفون
مشاهده
"03:06  
  مقابله با اضطراب
مشاهده
"02:31  
تکنیک هایی در پایان سخنرانی

انتهای سخنرانی هم یکی از عواملی است که بسیار تاثیرگذار می باشد بنابراین در این فصل به شما یاد خواهیم داد که چطور به سخنرانی خود پایان دهید.

  مدیریت جلسات پرسش و پاسخ
مشاهده
"04:17  
  داشتن یک پایان قوی
مشاهده
"03:08  
  گرفتن بازخورد
مشاهده
"03:07  
سخن آخر

در سخن آخر خواهیم گفت که خطاها در سخنرانی نه تنها مانع رشد شما نمی شوند بلکه شما را ارتقا میدهد.

  نکته آخر
مشاهده
"00:54  

ویژگی‌های دوره

زیرنویس فارسی
زیرنویس فارسی

این دوره دارای زیرنویس اختصاصی است.

درباره دوره

مانند تمامی کار ها، سخنرانی در جمع نیز فرآیندی است که تکنیک های خاص خود را نیاز دارد. این واقعیت را باید بپذیریم که همه افراد نمی توانند در جمع سخنرانی کنند. در مقابل، برخی افراد بدون داشتن استرس سخنرانی در جمع، صحبت می کنند. یک سوال پر تکرار که همواره مطرح می شود، چه عواملی سبب می ‌شود که یک فرد بتواند به سادگی در جمع سخنرانی کند؟

برای رسیدن به این سطح از مهارت، تمرین، تکرار و همچنین یادگیری اصول سخنرانی در جمع، ضروری خواهد بود. اصول سخنرانی آن دسته از تکنیک ‌ها و مهارت‌ هایی است که با فراگیری آن، می ‌توانید یک سخنرانی بدون مشکل داشته باشید.

اگر در طول عمرتان، حتی هزاربار هم جلوی جمع سخنرانی کرده باشید، دفعه‌ی بعدی که بخواهید این کار را مجددا انجام دهید، باز هم ترس و اضطراب خواهید داشت. ترس از سخنرانی در جمع، فقط برای شما نیست. میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا از این معضل رنج می‌برند و با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ حتی مشهورترین خواننده‌های دنیا نیز به این مشکل دچارند. جالب است بدانید که گلوسوفوبیا، واژه‌ای است که به این ترس اختصاص داده‌اند. در این مقاله آموزش سخنرانی در جمع بیشتر می پردازیم.

سخنران کیست؟

به شخصی که برای یک جمع صحبت می ‌کند، سخنران یا سخنور گفته می شود. هر فرد، نمی‌تواند یک سخنور کامل باشد بدلیل اینکه سخنرانی در میان جمع، اصول و نحوه سخنرانی مختص به خود را دارد.

یک سخنران، آن فردی نیست که در یک کنفرانس مطبوعاتی و یا اجتماع بزرگ سخنرانی می ‌کند، بلکه سخنران، شخصی است که استعداد های خاصی برای صحبت در جمع دارد و در هنگام سخنرانی استرس یا لرزش دست ندارد. افرادی که در صدد کسب توانایی برای سخنرانی هستند، با یادگیری اصول آن و تمرینات زیاد، به این مهم دست پیدا می کنند.

 اصول سخنرانی در جمع

سخنرانی در جمع، مهارت ‌ها و اقداماتی را شامل می شود که با استفاده از آن‌ ها یک سخنرانی بی عیب و نقص را تجربه می کنید. همه افراد در طول زندگی و یا در محل کار خود ممکن است در شرایطی قرار بگیرند که نیاز به سخنرانی را احساس کنند. برای دسترسی به این مهارت، باید اصول سخنرانی در جمع را به خوبی فرا بگیریم.

یادگیری اصول سخنرانی در جمع اهمیت زیادی دارد. موفقیت شما، در گرو یادگیری اصول آن خواهد بود. با یادگیری تمامی اصول سخنرانی، هنر سخنرانی در جمع برای شما بسیار آسان خواهد شد.

اهمیت سخنرانی در جمع

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، مهارت سخنرانی در جمع، از جمله مهارت‌هایی است که هر فردی باید به آن مسلط باشد. ما نیز مثل شما آگاهیم که حرف زدن در مقابل یک جمع، چه چند نفر محدود باشند، چه نیمی از جمیعت یک شهر، تا چقدر می‌تواند سخت و اضطراب‌زا باشد.

اما به هر حال، لازم است که به نحوی، بر این ترس غلبه شود. مهارت سخنرانی در جمع عمومی، بیشتر از آن چیزی که فکر کنید اهمیت دارد و یکی از ارکان تقویت مهارت های فردی بحساب می آید.

چنین سخنرانی و صحبتی، می‌تواند در هر جایی از زندگی، حتی جایی که فکرش را نمی‌کنید، برایتان رخ دهد. مثلا فرض کنید در یک مراسم عروسی، از شما خواسته شود به عنوان برادر عروس کمی سخنرانی کنید.

یا کمی فراتر، فرض کنید می‌خواهید در یک جلسه‌ی کاری، برای همکاران خود سخنرانی کنید، یا حتی بالاتر از آن، فرض کنید قرار است بخاطر خدمات شایسته، از شما تقدیر شود، آن وقت سخنرانی در پشت تریبون، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود

حال اگر شما در موقعیت‌های ذکر شده قرار گرفتید و نتوانستید عملکرد مناسبی از خود بروز دهید، اگر تپق زدید و دستتان لرزید، اگر عرق کردید و حرف‌هایتان را فراموش کردید، بدون شک نیاز دارید که این مهارت را در خود تقویت کنید و یک دوره آموزش صحبت کردن در جمع را بگذرانید؛ وگرنه مطمئن باشید هیچ اعتبار و اعتمادی برایتان باقی نخواهد ماند.

تقویت فن سخنرانی در جمع

برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای، لازم است که تکنیک های آن را تقویت کنید. راه حل های زیر برای تقویت این مهارت توصیه می کنیم:

 • اضطراب اهمیت زیادی ندارد
 • تسلط روی موضوع
 • سعی شود از اصطلاحات عامیانه استفاده نکنید
 • حرکت زیاد نداشته باشید
 • از مثال ها و دلایل همه فهم استفاده کنید
 • به شکل پیوسته صحبت کنید
 • تمرین سخنرانی با صدای بلند
 • صحبت شما مختصر و مفید باشد
 • تکنیک‌های سخنرانی در مقابل جمع

سخنرانی مقابل جمع، امری محال و غیرممکن نیست. شرکت در کلاس آموزش سخنرانی در جمع، همیشه بهترین راه برای کسب این مهارت است. اما خب، بد نیست بدانید که همیشه شرکت در کلاس‌های آموزشی ضروری نیست. هرچند که اضطراب سخنرانی در جمع را می‌توان با شرکت در کلاس و حضور در محیط آسان‌تر از بین برد، اما تکنیک‌ها و اصول این مهارت را در خانه نیز می‌توان آموخت.

شما در هر سطحی که باشید و هر شغل و تخصصی هم که داشته باشید، با تمرین سخنرانی در جمع، می‌توانید این مهارت را تقویت نمایید. طبق آمار موجود، گلوسوفوبیا در بیش از ۷۵ درصد از افراد جامعه وجود دارد؛ از همین روی، تعداد افرادی که مشتاق انواع کلاس آموزش صحبت کردن در جمع هستند، هر روز افزایش پیدا می‌کند.

در ادامه، با برخی از کاربردی‌ترین تکنیک های سخنرانی در جمع، آشنا خواهیم شد.

تکنیک اول : آمادگی برای سخنرانی

اولین قدم برای صحبت در مقابل جمعیت، این است که خودمان را برای این کار آماده کنیم. حال این آمادگی، از چه راه‌هایی ممکن است و در رابطه با چه چیزهایی باید صورت بگیرد؟ شما باید خود را چند نظر آماده کنید:

 • آمادگی شخصی، از نظر ذهنی و روانی
 • آمادگی متن و طرح سخنرانی

توجه داشته باشید که سخنرانی در مقابل جمع، همیشه پیش‌بینی‌شده نیست و نمی‌توان در تمام موارد، خود را برای آن آماده کرد. مثلا همان سخنرانی در عروسی را به یاد آورید. بدون شک شما انتظار نداشتید که چنین چیزی را از شما بخواهند. اما خوشبختانه در اکثر مواقع، زمان زیادی قبل از آمادگی برای سخنرانی در جمع خواهید داشت. در آموزش سخنرانی در جمع، اساس کلی بر این است که کاری کنید توجه مخاطب به شما جلب شود و این توجه، تا انتهای سخنرانی، باقی بماند.

 

برای اینکه بتوان توجه مخاطب را به خود جلب کنید، می‌توانید:

 • پیام و محتوای اصلی سخنرانی خود را، ساده و آشکار مطرح کنید. کاری کنید که مخاطب به خوبی متوجه‌ی آن شود.
 • استفاده از داستان و حکایت مرتبط با محتوای سخنرانی، استفاده از تصاویر و یا آمار و ارقام به هنگام صحبت در مقابل جمع، به خوبی توجه مخاطب را جلب خواهد کرد.
 • همان اندازه که در شروع باید توجه مخاطب را جلب کنید، پایان سخنرانی در مقابل جمع نیز باید به یاد ماندنی باشد.

تکنیک دوم : نوشتن متن و طرح سخنرانی

حال که خود را تا حدی برای سخنرانی در مقابل جمع آماده کرده‌اید، اکنون فرصت آن است تا جزییات بیشتری را به کار بیفزایید؛ مان سخنرانی را به صورت دقیق آماده کنید، و طرحی برای سخنرانی در جمع، حاضر نمایید. البته نباید فراموش کنید که مهارت سخنرانی در جمع و آماده کردن آن، تنها با یک بار یا دوبار، حاصل نمی‌شود. متن سخنرانی شما باید با دقت و وسواس حاضر شود. هر متن، از سه بخش: شروع، میانه و پایان تشکیل شده است.

 

به هنگام آموزش سخنرانی در جمع، نکات زیر را برای آماده‌سازی متن، به شما آموزش می‌دهند:

 • شروع سخنرانی باید توجه مخاطب را جلب کند، میانه باید توجه او را همانطور نگاه دارد، و پایان باید در ذهنشان مثل یک خاطره، باقی بماند.
 • سعی کنید تا حد ممکن متنی ساده آماده کنید. از کلمات سخت و متکلف استفاده نکنید.
 • داستان و مزاح و لطیفه، همیشه کارساز و کاربردی است و علاقه مخاطب را بیشتر می‌کند.
 • حاشیه نروید، تمرکز را بر موضوع اصلی نگه دارید.
 • مخاطب خود را بشناسید، متن سخنرانی را بر اساس دانش، فرهنگ و سطح اجتماعی آن‌ها آماده کنید.
 • اگر تازه‌کار هستید، کل متن سخنرانی را آماده کرده و به هنگام سخنرانی در مقابل جمع، از آن استفاده کنید. (اما مدام به آن نگاه نکنید)
 • اگر قبلا چندین بار تجربه داشته‌اید و اکنون اندکی مهارت سخنرانی در جمع عمومی دارید، می‌توانید برای یادآوری موضوع، از چند برگه یادداشت کوچک استفاده کنید.
 • متن سخنرانی حداکثر برای ۵ الی ۷ دقیقه تنظیم نمایید.

تکنیک سوم : تمرین سخنرانی در جمع

اکنون ۵۰ درصد از مسیر صحبت در مقابل جمعیت را پشت سر گذاشته‌اید. شاید بتوان گفت تکنیک‌هایی که از الان به بعد به شما آموزش می‌دهیم، از اهمیت بیشتری برخوردار باشند. اما خب بدین معنا نیست که مهارت‌های پیشین، مهم تلقی نشوند. این موضوعی است که اکثر کلاس‌های آموزش صحبت کردن در جمع، فراموش می‌کنند. داوطلبان دوره را تمام می‌کنند و بر مهارت سخنرانی در جمع تسلط کامل دارند، اما دریغ از اندکی خلاقیت و توانایی در آماده‌سازی متن.

تمرین سخنرانی در جمع، بسیاری کلیدی است و نقش مهمی در آموزش سخنرانی در جمع دارد. در تمرین، شما می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و آنچه را که در ذهن دارید، عملی سازید. به علاوه، این کار اضطراب سخنرانی در جمع را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در تمرین، نحوه سخنرانی در جمع، به خوبی مشخص خواهد شد. تمرین را به دو صورت می‌توان/باید انجام داد: اول در تنهایی و با صدای بلند، دوم در مقابل جمعی کوچک، نهایتا دو یا سه نفر، از افراد قابل اعتماد.

 

برای تمرین سخنرانی در جمع، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • به زبان بدن مخاطب توجه کنید، اگر خیره شده‌اند، اگر کمی کسل به نظر به نظر می‌رسند، یا اینکه مدام روی صندلی جابه‌جا می‌شوند، همگی دارای یک پیام مشخص هستند.
 • به کلماتی که خودتان استفاده می‌کنید نیز دقت نمایید، اگر موقع گفتنشان کمی خجالت‌زده می‌شوید و احساس می‌کنید که نامناسب هستند، بهتر است تغییرشان دهید.
 • مهارت سخنرانی در جمع، ارتباط مستقیمی با فن بیان دارد، پس سعی کنید در این زمینه نیز تمرین داشته باشید.

تکنیک چهارم : روز موعود!

این همه آسمان و ریسمان بافتن و مقدمه‌چینی کردن و تمرین کردن، همگی یک هدف بیشتر نداشتند و آن هدف هم چیزی نبود جز سخنرانی در مقابل جمعیت. تمامی راهکارهایی که تا به اینجای کار ارئه دادیم، همگی برای کاهش ترس از سخنرانی در جمع بودند. تمامی کلاس‌های آموزش سخنرانی در جمع نیز شما را برای چنین موقعیتی آماده خواهند کرد.

پیش از هر چیز، بهتر است بدانید تپش قلب هنگام سخنرانی در جمع، چه قبل و چه بعد از آن، ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. این تپش، در اثر ترس و اضطراب بوده و کاملا طبیعی است. برای اینکه آن را کاهش دهید، از تکنیک‌های تنفسی استفاده نمایید. نفس عمیق بکشید و تمرکز کنید. آب بنوشید و کمی قدم بزنید. البته وقتی آمادگی لازم را برای سخنرانی در جمع داشته باشید، این تپش اندکی بعد از شروع، کاهش پیدا خواهد کرد.

 

در هنگام صحبت در مقابل جمعیت، نکات زیر را آویزه‌ ی گوش کنید:

 • خودتان باشید؛ به چیزی که نیستید، تظاهر نکنید. هدف از تمرین سخنرانی در جمع، این است که خودتان باشید و استرس را کاهش دهید.
 • بر حرکات و زبان بدن خود تسلط داشته باشید. زبان بدن مناسب به هنگام سخنرانی را می‌توان با چند سرچ کوچک، پیدا نمود.
 • لبخند و ارتباط چشمی را به هیچ وجه فراموش نکنید.
 • آرام، شمرده، رسا و شیوا صحبت کنید. طوری باشید که مخاطب در فهم مطالب شما، دچار مشکل نشود.
 • حجم و تن صدای خود را کنترل کنید. اگر میکروفون در اختیار ندارید، سعی کنید کمی بلندتر حرف بزنید.
 • مخاطب را به هنگام سخنرانی در جمع، بررسی کنید. اگر می‌بینید که توجه خود را از دست داده‌اند و خسته شده‌اند، با بیان یکی دوتا داستان کوتاه یا یک لطیفه، آن‌ها را مجددا به خود جذب کنید.
 • به مخاطب همان چیزی را بگویید که دلش می‌خواهد بشوند.

 

جمع بندی

در بازار کار امروز، داشتن فن بیان، سخنرانی و اصول صحیح صحبت کردن، نیاز همه افراد است. برای این که مدیران، کارمندان، فروشندگان، اساتید و حتی دانشجویان بتوانند مقصود خود را به شکل شفاف به مخاطب خود منتقل کنند، باید از این مهارت ها کمک بگیرند. در این مقاله به آموزش سخنرانی در جمع پرداخته شد تا بتوانید در موقعیت های مختلف، به سخنرانی تاثیرگذار بپردازید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Laura Bergells

Laura Bergells بیش از 14 سال تجربه به‌عنوان سخنران حرفه‌ای و تیم‌ساز دارد. لورا به رشد مشاغل کمک می‌کند تا پیام‌های خود را از طریق صحبت‌های عمومی، سخنرانی‌ها، وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها و رسانه‌های اجتماعی پیام‌های خود را ارسال کنند. او به طور گسترده با متخصصان مشاغل کارکرده است تا بتواند در مهارت‌های ارتباطی خود استفاده کند. وی اغلب در رسانه‌های منطقه‌ای به‌عنوان یک متخصص ارتباطات و بازاریابی معرفی می‌شود. لورا مدرس کمکی در کالج تجاری Seidman در دانشگاه ایالتی گراند ولی و فارغ‌التحصیل دانشگاه ایالتی میشیگان است و دارای مدرک لیسانس ارتباطات از راه دور و ارتباطات جامعه‌شناسی است. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه ایالتی گراند ولی کسب کرد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
محمدامین علی پناهی 1402-12-23
دوره خلاصه و کاربردییه، اما فایل های دوره که خیلی مهم هستن در مکتب خونه وجود نداره
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ در صورت وجود و ارائه فایل مورد نیاز توسط استاد، در دوره بارگذاری شده است در غیر این صورت فایلی ارائه نشده است.
محمدرضا شادمان بجاربنه 1402-09-23
مفید اما موثر ....

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
poster
پیش‌نمایش دوره
  
برگزار کننده:  LinkedIn
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  1:06 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  1:06 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)
course-feature   زیرنویس فارسی