یا
مکتب‌خونه

شبیه‌سازی فرآیندهای شکل‌دهی در آباکوس

دوره‌های مکتب‌پلاس
35 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

در این دوره که ادامه‌ی دوره‌ی آموزش مقدماتی آباکوس محسوب می‌شود، از هر دو حل‌گر سازه‌ای آباکوس، برای شبیه‌سازی فرآیند‌های شکل‌دهی، استفاده شده است.

در ابتدا، برخی از مطالب مهمی که تسلط بر آن‌ها، نقش مهمی در انجام موفقیت‌آمیز و درست شبیه‌سازی یک فرآیند شکل‌دهی، ایفا می‌کنند و در دوره‌ی مقدماتی هم مطرح شده بودند، به صورت مبسوط‌ تر و کامل‌تری بیان می‌شوند.

در ادامه، مجموعه‌ای از مثال‌های کاربردی، شامل؛ شبیه‌سازی فرآیند‌های نورد (rolling)، فورج (forge)، اکستروژن معکوس (reverse extrusion)، کشش عمیق (deep drawing) و فرآیند فشرده‌سازی با احتساب اثرات حرارتی، شبیه‌سازی شده‌اند.

در مواردی که فیزیک حاکم بر مسئله اجازه می‌داد، مسئله، با استفاده از هر دو حل‌گر شبیه‌سازی شده است و نتایج به دست آمده با هم مقایسه و تحلیل شده‌اند.

فرآیند‌های شکل‌دهی وسعت فراوانی دارند، اما از نظر فیزیک حاکم و تکنیک المان محدود، شما می‌توانید آن‌ها را تقسیم‌بندی کرده، وجوه اشتراک آن‌ها را مشخص سازید و آموزش را بر اساس این وجوه مشترک، ارائه کنید.

در طراحی فهرست مطالب این دوره نیز، با رعایت این نکته، سعی شده است تا دوره‌ای بهینه به لحاظ جامع بودن و مدت زمان آموزش، ارائه شود.

مدرس دوره
امیرحسین آقاسیدمیرزابزرگ

امیرحسین میرزابزرگ دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در دانشگاه صنعتی شریف است. ایشان از دوره کارشناسی کار با نرم‌افزار آباکوس را آغاز کرد و پس از تکمیل مهارت‌های خود در این حوزه، اقدام به برگزاری دوره‌های حضوری در دانشگاه‌های صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر و ضبط فیلم‌های آموزشی بر روی سایت شخصی خود و دیگر سایت‌های فعال در این حوزه کرده است.

پیش‌نیاز‌ها

پیش‌نیاز این دوره، دوره‌ی آموزش مقدماتی آباکوس موجود در سایت مکتب‌پلاس است. از آن‌جایی که مطالب این دوره، با فرض داشتن تسلط کافی بر روی مباحث دوره‌ی مقدماتی، تهیه و تنظیم شده‌اند، بنابراین، بهره‌مندی مناسب از این دوره و انجام پروژه‌های آن با نمره‌ی قابل قبول، تنها شامل کسانی می‌شود که بر روی مباحث دوره‌ی مقدماتی، تسلط قابل قبولی داشته باشند.

ویژگی‌های دوره

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
1

فصل اول - دوره تنظیمات و نحوه استفاده از استپ های static general، dynamic implicit و dynamic explicit

3 جلسه    00:29 ساعت   
2

فصل دوم - دوره تنظیمات و مفاهیم مرتبط با انجام تحلیل های تماسی

3 جلسه    00:25 ساعت   
3

فصل سوم - بررسی اجمالی مطالب آموزشی دوره شبیه سازی فرآیند های شکل دهی با آباکوس

2 جلسه    00:09 ساعت   
8

فصل هشتم - بررسی قابلیت های آباکوس در شبیه سازی فرآیند های ترمومکانیکال

2 جلسه    00:16 ساعت