آموزش طراحی الگوریتم در عمل 1 - مکتب خونه
یا
دانشگاه صنعتی شریف
طراحی الگوریتم در عمل ۱ (Practical Algorithm Design)
دوره‌های مکتب‌پلاس
90 ساعت
تالار گفتگو

برای تبدیل‌شدن به یک داده‌ورز (Data Scientist) یا یک برنامه‌نویس سطح بالا، تنها آشنایی با زبان‌های برنامه‌سازی کافی نیست و بایستی قدم‌های بعدی نیز برداشته شود. اولین قدم بعد از یادگیری زبان برنامه‌سازی، در بسیاری موارد آشنایی با الگوریتم‌ها و داده‌ساختارهاست. این موجودات، راه‌کارهایی برای مسائل معمول در حوزه تولید برنامه‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای هستند که بهترین راه‌حل را برای آن‌ها ارائه می‌دهند. آشنایی با این الگوریتم‌ها قدرت حل مسئله را در برنامه‌نویس افزایش می‌دهد، به طوری که بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ داخلی و خارجی در مصاحبه استخدامی خود به جای سوالات برنامه‌نویسی، سوالات طراحی الگوریتم و داده‌ساختار می‌پرسند. در مسابقات برنامه‌نویسی بین‌المللی مانند المپیادهای کامپیوتر یا مسابقات ACM‌ نیز بیشتر سوالات از این دست هستند. 

در این دوره سعی می‌شود به جای آموزش تئوری طراحی الگوریتم و ساختار داده و تحلیل‌های ریاضی، به جنبه کاربردی و عملگرای این مبحث پرداخته شود تا برای مخاطبان عمومی‌تر جذاب باشد و قدمی در راستای بهبود توانمندی برنامه‌نویسان کشور در حل مسئله برداشته شود.

مدرس دوره
محمد امین فضلی

دکتر محمد امین فضلی هیئت علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، محقق و مهندس نرم افزار و برنامه نویس در مرکز راهکارهای اطلاعاتی هوشمند دانشگاه صنعتی شریف هستند. ایشان و همکارانشان در این مرکز بر روی پروژههای مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی مقیاس بزرگ در زمینه توسعه تکنولوژیهای ارزش آفرین در صنایع مختلف فعالیت دارند.

علاقه اصلی ایشان طراحی الگوریتم به خصوص برای مسائل بین رشتهای در محل اشتراک سه علم اقتصاد (Economics)، جامعه شناسی  (Sociology) و محاسبات (Computation) است و همچنین به طراحی روشهای محاسباتی برای تحلیل سیستمهای اقتصادی (Economical)، اجتماعی (Social)، بیولوژیکی (Biological) علاقهمند هستند. دکتر فضلی در سال ۱۳۹۴موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته مهندسی نرم افزار از دانشکده کامپیوتر دانشگاه شریف زیر نظر دکتر جعفر حبیبی شدند. مضاف بر این، ایشان مدارک کارشناسی ارشد و کارشناسی خود را با نمرات بسیار عالی از دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف زیر نظر دکتر محمدعلی صفری و دکتر محمد قدسی با موفقیت به پایان رساندند

پیش‌نیاز‌ها

آشنایی با یک زبان برنامه‌نویسی (ترجیحا پایتون)، آشنایی با ریاضیات گسسته و مبانی احتمال.

 

برنامه‌نویسی با پایتون (مقدماتی)
اطلاعات بیشتر
ویژگی‌های دوره
گواهی‌نامه دانشگاه صنعتی شریف

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه معتبر دانشگاه صنعتی شریف(مشاهده نمونه گواهی دانشگاه صنعتی شریف) به اسم شما توسط دانشگاه صادر می شود و در اختیار شما قرار می گیرد.

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
داوری آنلاین

تمرین‌ها و پروژه‌های شما در این دوره توسط سامانه Quera به صورت آنلاین و خودکار ارزیابی شده و‌ در عرض چند دقیقه بازخوردهای آن را دریافت می‌کنید.

سوالات پرتکرار
آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
3
فصل سوم - توابع رشد و تحلیل زمانی الگوریتم‌ها
2 جلسه    4.0 ساعت
7
فصل هفتم - الگوریتم‌های تصادفی و تحلیل آن‌ها
2 جلسه    4.0 ساعت