00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • دسترسی به تمام جلسات دوره
  • دسترسی به تمام جلسات دوره
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش رایگان مبانی اقتصاد

دوره‌های رایگان
25 جلسه
96٪ (3202 رای)

آموزش رایگان مبانی اقتصاد :

دوره آموزش رایگان مبانی اقتصاد در دانشگاه صنعتی شریف و توسط دکتر مسعود نیلی تدریس شده است که شما در این دوره پس از آشنایی با اقتصاد خرد و اقتصادکلان با مباحثی دیگر مثل: عرضه و تقاضا، منحنی تقاضا، تولید، تورم، اقتصاد باز و ... آشنا خواهید شد که همگی از مبانی علم اقتصاد هستند.

پیش از یادگیری مبانی اقتصاد و برای آشنایی با پایه‌های مبانی علم اقتصاد لازم است تا بدانیم که اقتصاد چیست؟ اقتصاد علمی است زیرمجموعه علوم مدرن و هدف تمام این علوم، بالا بردن سطح رفاه جامعه است. در نتیجه علم اقتصاد نیز به دنبال بالا بردن سطح رفاه جامعه است. بر فرض مثال علوم پزشکی که از مجموعه علوم مدرن به حساب می‌آید، تلاش می‌کند تا سطح سلامت جامعه را بالا ببرد که در واقع به نوعی در حال بالا بردن همان رفاه جامعه است.
علوم ریاضیاتی که یکی دیگر از مجموعه علوم مدرن هستند نیز کوشش می‌کنند تا سطح رفاه تکنولوژیکی جامعه را بالا ببرد. علم اقتصاد نیز به بالا بردن سطح رفاه جامعه در عمیق‌ترین لایه آن که همان بعد مادی رفاه است، کمک می‌کند.

اما چرا نیاز است تا ما علم اقتصاد را بیاموزیم؟

1) فهم بهتر پدیده‌های اطرافمان

2) تصمیمات بهتر اقتصادی در زندگی روزمره

3) شناخت پتانسیل‌ها و محدودیت‌های سیاست‌گذاری اقتصادی

که هر سه مورد بالا کمک می‌کنند تا به سوال‌های متعددی که در این دوره آموزشی مطرح می‌شود و همچنین به سوال‌هایی که در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه می‌شوید پاسخ مناسب‌تری بدهید. سوال‌هایی که می‌توان جواب آن‌ها را در مبانی اقتصاد جست و جو کرد. سوال‌هایی مانند: چرا میل به کاهش متوسط تورم در ایران وجود ندارد؟ چرا در سال 2008 میلادی جهان با رکود اقتصادی مواجه شد؟ چرا در سال 1377 قیمت هر بشکه نفت 10 دلار بود ولی در سال 1387 قیمت هر بشکه نفت تا 150 دلار نیز افزایش پیدا کرد؟ چرا نرخ بیکاری و تورم، هر دو در ایران بالا هستند؟ چرا در کشور ما بخش خصوصی سهم کمی از تولید را در اختیار دارد؟ چرا ایران سومین مصرف‌کننده‌ی گاز در دنیاست؟  علت ارتباط ضعیف صنعت با دانشگاه به چه دلیل است؟

ضرورت‌های توسعه علم اقتصاد و یادگیری مبانی علم اقتصاد در ایران چیست؟

متوسط رشد اقتصادی در ایران بسیار کمتر از ظرفیت‌های موجود در کشور است و به طور تقریبی درآمد سرانه کشور در طول سال‌های پس از جنگ به طور متوسط 3 درصد در سال رشد کرده است. متاسفانه در کشور ما آنچنان که باید و شاید به علم اقتصاد توجه نمی‌شود و برترین دانش‌آموزان به هنگام ورود به دانشگاه رشته‌های مهندسی و پزشکی را انتخاب می‌کنند. 

10 مفهوم پر اهمیت در مبانی علم اقتصاد چه چیزهایی هستند؟

1) بده بستان:

بده بستان بدین معناست که شما به ازای چیزی که می‌دهید چیز دیگری را از دست می‌دهید. مثلا شما برای دیدن این دوره زمانی را از دست می‌دهید و در ازای آن با مبانی اقتصاد آشنا خواهید شد.

2) هزینه فرصت:

هزینه فرصت این معنی را می‌دهد که شما در دو راهی سربازی یا ادامه تحصیل باید یکی را انتخاب کنید. مثلا شخصی تصمیم می‌گیرد تا خدمت سربازی خود را زودتر به پایان برساند و باید هزینه فرصتی که برای تحصیل در دانشگاه از دست داده را بپردازد. اما شخص دیگری تصمیم می‌گیرد تا پس از تحصیل در دانشگاهبه سربازی برود. این شخص نیست باید هزینه این را بپردازد که در سنین بالاتر به سسربازی می‌رود و باید سختی‌های بیشتری را تحمل کند

3) تصمیم‌گیری نهایی و هزینه فایده عقلایی:

تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک انتخاب انجام شده و یا رها کردن آن بر اساس هزینه و منفعت نهایی را هزینه فایده عقلایی می‌گویند. مثلا یک مسابقه فوتبال خیلی مهم با شب امتحان شما همزمان شده است، اینکه شما تصمیم بگیرید در شب امتحان درس را مرور کنید یا نمره‌ی کمتری بگیرید اما آن بازی فوتبال را از دست ندهید، هزینه فایده نهایی نام دارد.

4) انگیزه‌ها:

افراد بر اساس انگیزه‌های خود به تغییرات پیرامونشان واکنش نشان می‌دهند که سود و مطلوبیت مهم‌ترین انگیزه‌های اقتصادی هستند. هر سیاستی که سبب تغییر در سود و مطلوبیت افراد شود، باعث تغییر در رفتار افراد می‌شود. مثلا بالا رفتن قیمت خودرو در میزان انگیزه افراد برای خرید خودرو موثر است.

5) مبادله:

مبادله یک رابطه‌ی آزاد و داوطلبانه است. با انجام مبادله سبد گسترده‌تری از کالاها در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

6) بازار و تخصیص منابع:

چه چیز تولید شود؟ چقدر تولید شود؟ برای چه کسی تولید شود؟ چه کسی تصمیم‌گیری کند؟ اگر به این 4 سوال بتوانیم جواب دهیم اهمیت تخصیص منابع را درک خواهیم کرد و یکی از دلایل رشد اقتصادی در کشورهای شرق آسیا مثل چین و ژاپن و اندونزی، دادن اهمیت به این مفهوم است.

7) کارکرد دولت:

چرا به دولت نیازمندیم؟ دولت، دستی است نامرئی که کار می‌کند با تهیه منابع برای نهادها و اجرای قوانین، چرخ اقتصاد یک کشور بچرخد.

8) پول و تورم:

این مورد که با مفهوم دهم ارتباط تنگاتنگی دارد به این مفهوم می‌پردازد که چگونه تورم بالا می‌رود و آیا افزایش تورم به خودی خود مشکل زا است یا خیر.

9) بهره‌وری و سطح زندگی:

این مفهوم به این مهم می‌پردازد که هرچه میزان درآمد افراد بالاتر باشد سطح زندگی بالاتری خواهند داشت و هرچه افراد بهره‌وری بیشتری داشته باشند، اقتصاد یک سازمان و به دنلبال آن اقتصاد یک کشور رشد سریع تری خواهد داشت.

10) قیمت‌ها و حجم پول:

این مورد هم یکی دیگر از مفاهیم مهم علم اقتصاد است که همراه با مورد شماره 8 یعنی پول و تورم، در دوره آموزش رایگان مبانی اقتصاد به تفصیل در رابطه با آن صحبت می‌شود و در این رابطه است که آیا بالا رفتن حجم پول و نقدینگی و به تبع آن افزایش قیمت‌ها، به نفع اقتصاد است یا خیر.

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان مبانی اقتصاد

فیلم های آموزشی
28:29 ساعت
28:29
Combined Shape Created with Sketch. 25 جلسه
استاد دوره
مسعود نیلی مسعود نیلی

دکتر مسعود نیلی تحصیلات دانشگاهی خود را با ورود به دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی سازه آغاز کرد. این اقتصاد‍ دان برجسته در سال 1366 در رشته برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی از دانشگاه صنعتی اصفهان فوق‌لیسانس گرفت. چندی بعد برای پیگیری تحصیلات تکمیلی‌اش راهی انگلستان شد و در سال 1371 دومین فوق‌لیسانس خود را این بار در رشته اقتصاد از دانشگاه منچستر گرفت. سرانجام در سال 1374 با اخذ مدرک دکتری در رشته اقتصاد از دانشگاه منچستر فارغ‌التحصیل شد. دکتر نیلی به مدت ۴ سال رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف بوده است. از زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه ایشان می‌توان به تئوری اقتصاد کلان، اقتصاد کلان بین الملل، اقتصاد سیاسی و اقتصاد ایران اشاره کرد.

اطلاعات بیشتر
درباره برگزارکننده
دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه صنعتی شریف (اطلاعات بیشتر)

نظرات  (40 نظر)

صفحه 

از 

4

کاربر مکتب‌خونه
18:26 - 1401/04/11
کاربر‌ سایت
بسیار عای و بینظیر ، امکانش هست که بتونیم پاورپوینت هایی که در جلسه های آموزشی هست رو دانلود کنیم ؟
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از این که نظر خود را با ما به اشتراک گذاشته اید بسیار سپاسگزاریم. خیر متاسفانه تمامی فایل ها و ویدئوهایی که در اختیار مکتب خونه قرار گرفته شده اند روی سایت بار گذاری شده است.
احسان
15:45 - 1401/03/24
کاربر‌ سایت
بنظرم دوره خیلی خوبی بود و بعضی از دیدگاه های منو عوض کرد. درسهای آخر که مربوط به اقتصاد کلان هست خیلی جالبه
ساحل
17:06 - 1401/03/06
کاربر‌ سایت
اولا ممنونم از استاد نیلی عزیز که انقدر بار علمی دارند و مطالب را با عشق به دانشجویانشون انتقال میدهند و دومین تشکر از سایت خوب مکتب خونه که ماهایی که در دانشگاه های مطرح کشور تحصیل نمیکنیم رو از تدریس این استاد عالی رتبه کشور بهره مند میکند.
کاربر مکتب‌خونه
21:03 - 1401/03/01
کاربر‌ سایت
عالی بود تسلط بسیار به مطالب داشتن و فهم خوبی انتقال میدن
مهدی
14:52 - 1401/01/07
کاربر‌ سایت
دوره خوبی است مخصوصا برای آن هایی که رشته دبیرستانی شان علوم انسانی نبوده و الان در رشته های علوم انسانی مشغول تحصیل اند.
کاربر مکتب‌خونه
08:33 - 1400/08/19
کاربر‌ سایت
من تا قسمت چهارم دیدم... دم استاد نیلی گرم ! خیلی خوب و جامع توضیح دادن ... هم یه دید خوب برای کسانی که قصد انتخاب رشته دارند به وجود میاره،! هم اینکه مبانی اقتصاد رو برای رشته های دیگه جامع توضیح میده ...
امیرحسین
09:56 - 1400/07/10
کاربر‌ سایت
بسیار کاربردی و مفید
سمیه
11:12 - 1400/06/24
کاربر‌ سایت
بسیار بسیار عالی - یکی از بهترین دوره ها
کاربر مکتب‌خونه
23:23 - 1400/04/24
کاربر‌ سایت
دوره بسیار عالی می باشد. برخی از سخنان استاد باید با طلا نوشت. امیدوارم دولتمردان ما یک بار این دوره را دیده باشند تا یک دید حداقلی نسبت به اقتصاد داشته باشند
کاربر مکتب‌خونه
18:01 - 1400/04/06
کاربر‌ سایت
واقعا عالی خیلی خوب

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

فیلم های آموزشی
28:29 ساعت
28:29
Combined Shape Created with Sketch. 25 جلسه