ویروس شناسی

دوره‌های دانشگاهی
5 جلسه

سرفصل‌ها

در سالهاي اخير، ويروس شناسی پزشكی از اهميت فزاينده ای برخودار شده است و با بالا رفتن سطح سلامت اجتماع نقش اين رشته در آموزش عالی پزشكی مهمتر خواهد گرديد. دروس ارائه شده در اين مجموعه از سخنراني ها  تشريح مقدمه اي است درمورد اهم ويروس هايپاتوژنيك كه باعث عفونت هاي انساني حائز اهميت مي شوند. اين كلاس بصورت ويژه براي دانشجويان پزشكي طراحي گرديده است و كتابMedial Microbiology Jawtz 2013 را بعنوان مرجع در نظر گرفته است. پيشرفت در رشته ويروس شناسي پزشكي، بويژه در تشخيص و درمان، از شتاب چشمگيري بر خوردار ميباشد و مطالعه خارج از كتاب توصيه ميگردد.

مدرس دوره
فرهاد بنکدارهاشمی
آقای دكتر فرهاد بنکدارهاشمی در سال 1339 در شهر اصفهان متولد شد. ايشان تحصيلات ابتدايي را در دبستان "کار" اصفهان در سال 1345 به اتمام رساند. وی تحصیلات متوسطه خود را دردبیرستان "دکتر هشترودی" واقع در تهران گذراند و سپس در سال 1356 موفق به اخذ مدرک دیپلم از دبیرستان حکیم سنایی اصفهان گردید.
آقای دكتر فرهاد بنکدار هاشمی تحصيلات عالیه خود را در کشور آمریکا ادامه داد و در سال1362 موفق به اخذ مدرك لیسانس (کارشناسی) ازدانشگاه ایالتی بویزی (آیداهو) در آمریکا گرديد. وي پس از اخذ مدرك لیسانس در سال 1364 مدرک فوق لیسانس (کارشناسی ا رشد) خود را در رشته میکروب شناسی از دانشگاه ایالتی آیداهو در شهر پوکاتلو دریافت نمود. وی سپس تحصيلات دوره دکترای تخصصی خود را در دانشگاه ایالتی تکزاس (آمریکا) آغاز نموده و در سال 1372 مدرک خویش را در رشته میکرب شناسی و ایمیونولو ژی (با گرایش ویروس شناسی) دریافت نمود. جهت گذراندن یک دوره ی تکمیلی دو(2) ساله فوق دکترای میکرب شناسی بالینی- آقاي دكتربنکدارهاشمی در سال 1373 در مرکز علوم پزشکی دانشگاه تکزاس واقع در شهر هوستون (تکزاس) مشغول به کار شد. پس ا ز اتمام این دوره در سال 1375 در کالج شهر هوستون (تکزاس) به تدریس پرداخت. پس از آن در سال 1376 در دانشگاه راش (شیکاگو) به تدریس و تحقیق 4 ساله در خصوص ویروس HIV اج.آی.وی پرداخت.
آقای دکتر بنکدارهاشمی از سال 1381 فعالیت های خود را در تدریس و پژوهش میکرب شناسی در دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز كرد. ایشان هم اکنون بعنوان دانشيار گروه ميكرب‌شناسی در دانشكده پزشكی دانشگاه تهران مشغول به كار مي باشند.