آموزش برنامه‌ریزی با نرم‌افزار 21.12 Primavera

poster
پیش‌نمایش دوره

نرم افزار محبوب پریماورا (Primavera) نوعی نرم افزار محبوب برای گزارش گیری است. دوره آموزش پریماورا با هدف آموزش این نرم افزار در مکتب خونه تهیه و تدوین شده است. دوره آموزش پریماورا پریماورا نرم ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
4.1 (9 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

تغییرات دوره


نسخه 2.0 - 1401/05/08

تغییرات نسخه 21.12 افزوده شد.

پیش‌نیاز‌ها

سرفصل‌های دوره آموزش برنامه‌ریزی با نرم‌افزار 21.12 Primavera

فصل اول - آشنایی با مدیریت پروژه

در این فصل با تعریف پروژه، فاز‌بندی و چرخه عمر پروژه، معیارهای موفقیت پروژه آشنا می‌شوید.

  پروژه چیست؟
مشاهده
"20:18  
  چرخه عمر پروژه و فازها
"18:12  
  گروه‌های فرایندی پروژه
"14:31  
  کوئیز 1
 11.8%    
"04:00  
  پروژه تمرینی (الزامی)
 88.2%    
"00:00  
فصل دوم - ایجاد برنامه زمان‌بندی

در این فصل با تهیه برنامه زمانبندی، تعیین فعالیت ها، روابط بین فعالیت ها، دسته بندی، فرمول نویسی، فرمت بندی گانت چارت و ... آشنا می شوید.

  تغییرات نسخه 21.12
"10:45  
  نصب نرم افزار پریماورا
مشاهده
"07:37  
  طراحی EPS
"08:34  
  تعریف پروژه و تقویم
"18:05  
  ادامه تقویم
"06:13  
  طراحی WBS
"06:24  
  Group & sort
"07:44  
  تعریف فعالیت‌ها
"13:22  
  مشخصات فعالیت‌ها
"14:07  
  زمان و روابط فعالیت ها
"10:35  
  ادامه روابط فعالیت ها
"11:37  
  Activity Code
"17:26  
  نمایش گانت چارت
"11:36  
  user preference
"11:29  
  Time Scale
"04:32  
  WPS & Docs
"12:54  
  Issue
"12:07  
  جا به جایی فایل‌های پریماورا
"07:27  
  محدودیت زمانی
"06:35  
  فیلتر
"08:46  
  فیلترهای ترکیبی
"07:49  
  Layout
"04:19  
  Export to Excel
"11:19  
  کوئیز 2
 100%    
"03:00  
فصل سوم - مدیریت منابع

در این فصل با انواع منابع، نحوه تعریف آن‌ها و تخصیص منابع و همچنین نحوه تسطیح منابع به صورت دستی و اتوماتیک آشنا می‌شوید.

  Duration Type
مشاهده
"16:41  
  تعریف نتایج منابع
مشاهده
"09:31  
  ادامه منابع - 1
"13:43  
  ادامه منابع - 2
"05:49  
  تخصیص منابع
"14:20  
  Expense -1
"14:31  
  Expense - 2
"07:20  
  Expense - 3
"03:25  
  نماهای Activity usage
"24:48  
  نماهای Resource usage
"13:34  
  تسطیح منابع
"07:47  
  کوئیز 3
 100%    
"03:00  
فصل چهارم - وزن دهی

در این فصل با اصول وزن‌دهی، نحوه محاسبه وزن فعالیت‌ها و پروژه آشنا می‌شوید.

  وزن دهی - 1
"09:37  
  وزن دهی - 2
"05:27  
  کوئیز 4
 100%    
"03:00  
فصل پنجم - بروزرسانی پروژه و گزارش دهی

در این فصل با نحوه بروزرسانی پروژه، گزارش گیری در پروژه آشنا می شوید.

  Baseline
مشاهده
"09:45  
  کنترل پروژه - 1
مشاهده
"18:40  
  کنترل پروژه - 2
"04:30  
  درصد های پیشرفت
"08:53  
  Threshold
"06:57  
  گزارش گیری
"13:00  
  کوئیز 5
 100%    
"05:00  
نکات تکمیلی دوره

در این فصل به نکات و موارد مهم پرداخته می‌پردازیم.

  نکات در مورد WVS و فعالیت‌ها
"13:29  
  وزن‌دهی در پریماورا
"14:59  
  نکات مربوط به منابع
"17:02  
  وزن‌دهی از طریق تخصیص منابع
"09:35  
  کنترل پروژه
"18:51  
  تمرین مدیریت ارزش کسب شده
"11:35  
  مدیریت ارزش کسب شده (EVM)
"17:00  
پروژه نهایی

این فصل مربوط به پروژه نهایی می‌باشد.

  پروژه نهایی (الزامی)
 100%    
"240:00  

گواهینامه

آموزش برنامه‌ریزی با نرم‌افزار 21.12 Primavera

در صورتی‌ که حد نصاب قبولی در دوره را کسب و تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی را ارسال کنید، گواهی‌نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

قابل به اشتراک گذاشتن در

linkdin

ویژگی‌های دوره

تالار گفتگو
تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

درباره دوره

نرم افزار محبوب پریماورا (Primavera) نوعی نرم افزار محبوب برای گزارش گیری است. دوره آموزش پریماورا با هدف آموزش این نرم افزار در مکتب خونه تهیه و تدوین شده است.

دوره آموزش پریماورا

پریماورا نرم افزاری است که توانایی گزارش‌گیری مناسب و سریع را دارد. به همین دلیل است که نزد مهندسین کنترل پروژه محبوبیت زیادی دارد. این نرم افزار به حدی مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارائه می‌دهد که شرکت‌های برنامه‌ریزی و کنترل پروژه آن را به کار می‌گیرند. شما هم اگر قصد دارید به‌عنوان مهندس برنامه‌ریزی پروژه وارد این صنعت شوید و یا اگر در این حوزه شاغل هستید، لازم است که کار با نرم افزار پریماورا را یاد بگیرید. دوره آموزش پریماورا با هدف آموزش صفر تا صد این نرم افزار به کاربران ارائه خواهد شد.

پریماورا چیست؟

پریماورا (Primavera) نرم افزاری مهم و کاربردی در زمینه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه است. این نرم افزار می‌تواند در تدوین برنامه زمان‌بندی و برآورد هزینه‌ها با هدف مدیریت ریسک، مدیریت هزینه‌ها، جلوگیری از  تا خیرات پروژه و مدیریت زمان پروژه به مهندسان کمک کند. در نرم افزار برنامه‌ریزی و کنترل پروژه پریماورا، امکان ذخیره اطلاعات پرونده‌ها و فایل‌ها فراهم شده تا در صورت لزوم افراد مجاز بتوانند به آن‌ها در شکل فرم‌ها و یا گزارش‌ها دسترسی پیدا کنند.

کاربرد نرم افزار پریماورا

از نرم افزار Primavera برای ارائه گزارش‌هایی مانند گزارش‌های تحلیلی در زمینه هزینه، به‌علاوه تحلیل زمان پروژه، ارزش کسب شده و غیره استفاده می‌شود. هم‌چنین می‌توانید به‌روزرسانی فعالیت‌های پروژه را با این نرم افزار انجام دهید که در دوره آموزش نرم افزار پریماورا نحوه کار با آن آموزش داده شده است.

در حوزه برنامه‌ریزی نیز از پریماورا استفاده می‌کنند. برنامه‌ریزی برای مصرف منابع و نحوه مصرف این منابع و کنترل کارکرد آن‌ها از کاربردهای این نرم افزار در زمینه برنامه‌ریزی است. به عنوان یک مهندس کنترل پروژه باید برای زمان‌بندی، بودجه‌بندی، ایجاد سبدهای پروژه و اولویت‌بندی از پریماورا کمک بگیرید.

شناسایی مسیرهای بحرانی پروژه‌های بزرگ نفتی، گازی، مهندسی صنایع، صنایع پتروشیمی، دفاعی، هوا و فضا و غیره با این نرم‌ افزار انجام می‌شوند. از دیگر کاربردهای نرم افزار می‌توان به مدیریت تغییرات طراحی و استراتژی ساخت در طول عمر پروژه کاربردی اشاره کرد. با وجود چنین کاربردهایی و استفاده از این نرم افزار در بیش از 7000 شرکت در سراسر جهان برای مدیریت و برنامه‌ریزی پروژه‌ها آموزش پریماورا اهمیت زیادی خواهد داشت.

آموزش نرم افزار پریماورا

قبل از گذراندن مراحل آموزش پریماورا و یادگیری تمام اصول تعدادی از ویژگی‌های آن را باید بررسی کنید تا به اهمیت این موضوع پی ببرید. این ویژگی‌ها و امکانات در زیر توضیح داده شده است.

1. تعداد ستون‌ها

برای نرم افزار پریماورا بیش از 200 ستون طراحی شده که اطلاعات و داده‌های مختلف پروژه با توجه به اساس دسته‌بندی‌هایی که دارند در هرکدام از این ستون‌ها قرار می‌گیرند. این عملکرد شبیه به سازمان‌دهی اطلاعات در نرم افزار اکسل است. اطلاعات مربوط به مدیریت ارزش کسب‌شده، هزینه‌های پروژه، فعالیت‌های پروژه، بودجه‌بندی و غیره هرکدام در یک ستون جداگانه سازمان‌دهی می‌شوند. 

2. دسترسی همیشگی

شما برای متخصص شدن در حوزه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه به آموزش پریماورا نیاز دارید. زیرا این نرم افزار قابلیت‌های زیادی دارد. پریماورا بر روی تبلت، لب تاب و گوشی همراه قابلیت دسترسی دارد و برای همه‌ی افراد در هر زمان و مکان اجرا می‌شود.

3. پیش‌بینی ریسک‌ها و فرصت‌ها

اطلاعات و گزارش‌های مربوط به مدیریت پروژه‌های مختلف دقیق و به‌موقع در اختیار مهندسان و مدیران قرار می‌گیرند. بنابراین آن‌ها قبل از بروز خطرات زمان بروز ریسک و تأثیراتی که این خطرات و ریسک‌ها می‌توانند بر روند اجرای پروژه بگذارند را سریعاً پیش‌بینی می‌کنند. از طرفی دیگر با پیش‌بینی فرصت‌ها راهی برای کنترل و کاهش ریسک‌ها پیش روی مدیران پروژه قرار می‌گیرد. 

4. نرم افزاری با پلتفرم یکپارچه

شما می‌توانید در پریماورا کارهای لازم برای پیشبرد پروژه را اولویت‌بندی کنید. سپس بعد از به اجرا درآمدن پروژه نظارت کافی بر نتایج حاصل داشته باشید.

5. گزارش دهی سریع

در مدیریت پروژه‌های بزرگ لازم است داده‌های پروژه در قالب گزارش‌های به‌موقع و سریع نمایش داده شوند. بنابراین امکان برنامه‌ریزی‌های بعدی حین انجام پروژه و با دریافت درصد پیشرفت آن فراهم خواهد شد. 

6. دسترسی چند کاربره

در برخی از پروژه‌ها که نیاز است چند کاربر به‌صورت هم‌زمان به داده‌های پروژه برای مدیریت آن دسترسی داشته باشند، در پریماورا این امکان برقرار شده است.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher رامان رضایی

رامان رضایی، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و دارای مدرک PMP

ایشان بیش از 12 سال تجربه فعالیت در برنامه‌ریزی و کنترل پروژه در پروژه‌های نفت و گاز و ساختمانی و IT و 7 سال سابقه تدریس در حوزه مدیریت پروژه شامل آمادگی آزمون PMP، اصول برنامه‌ریزی و کنترل پروژه و نرم‌افزارهای مدیریت پروژه را در کارنامه خود دارند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
علی تقی‌پور فرد 1400-02-29
نسخه‌ 1 دوره
استاد به شدت مسلط هستند و من اصلا از این نرم افزار اطلاعاتی نداشتم به خوبی مفاهیم اولیه رو درک کردم من چند وقت حتی نمی تونستم پریماورا رو نصب کنم ولی با توضیحات خوب ایشون از پس این کار براومدم
مریم چناری 1403-02-11
نسخه‌ 2 دوره
دوره خوب وکاربردی بود استاد خیلی خوب و بیان عالی مفاهیم رو توضیحمیدن ،پیشنهاد میکنماین دوره را تهیه نمائید.
نیما قوی دل 1402-02-11
نسخه‌ 2 دوره
دوره بسیار عالی و خوبی است استاد بیانی شیوا دارند و با انجام تمارین می‌شود به سطح خوبی در کار با نرم افزار رسید.
احمد نریمان 1401-06-24
نسخه‌ 2 دوره
دوره آموزشی خوب و مفیدی بود... به شخصه خیلی خوب تونستم با مفاهیم و موارد و مطالبی ارائه شده ارتباط برقرار کنم و به اندازه خودم تونستم درک درستی از اطلاعات ارائه شده داشته باشم... به نوبه خودم این دوره رو به سایر دوستانی که قصد برنامه ریزی و یا کنترل پروژه دارن توصیه میکنم... .
فرید عبدی 1403-02-24
نسخه‌ 2 دوره
ویدیوی وزن دهی ناقضه از استاد سپاسگزارم ولی رو موادی که مهمن تمرکز کمتری شده لطفا موارد ناقص تکمیل بشه
محمد شجاعی موحد 1403-03-22
نسخه‌ 2 دوره
مدرس دوره هر چقدر با سواد یا با تجربه باشند ولی باز هم قدرت بیان بسیار ضعیفی دارند، یا انگار دوره با عجله ضبظ شده است و هیچگونه ادیتی نداشته است. اصلا این دوره رو به افرادی که مبتدی هستند توصیه نمیکنم چرا که بیشتر باعث سر درگمی شون میشه.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

آموزش صفر تا صد نرم افزار پریماورا

کسانی که قصد دارند در زمینه مهندسی و مدیریت کنترل پروژه فعالیت کنند بهتر است آموزش‌های مربوط به نرم‌افزارهای لازم در این زمینه را بگذرانند. یکی از نرم‌افزارهایی که در کنترل پروژه کاربردی به مهندسان کمک می‌کند پریماورا است. دوره آموزش نرم افزار پریماورا قدم به قدم این نرم افزار را در ده فصل آموزش خواهد داد.

سرفصل‌های دوره آموزش پریماورا

 • فصل اول: این فصل شما را با محیط و تنظیمات نرم افزار آشنا می‌کند. کار با نوار منو، ابزار، راهنما و دستورات را یاد گرفته و انواع تنظیمات را می‌شناسید.
 • فصل دوم: در فصل دوم دوره آموزش پریماورا مسائل مربوط به ساختار پروژه‌ها آموزش داده می‌شوند‌. ایجاد ساختار شکست سازمانی و ایجاد ساختار پروژه‌ای سازمان از مباحث این فصل هستند.
 • فصل سوم: بعد از ساختار پروژه‌ای نوبت به تقویم‌ها، اضافه کردن پروژه جدید و تنظیمات WBS می‌رسد. هم‌چنین به ایجاد ساختار شکست کارها پرداخته می‌شود.
 • فصل چهارم: در این فصل تنظیمات مربوط به زبانه‌های موجود در صفحه Activities، اضافه کردن فعالیت‌ها به پروژه، اضافه و تنظیم زمان در تقویم کاری و ایجاد روابط پیش‌نیازی و پس‌نیازی بین فعالیت‌ها آموزش داده می‌شوند.
 • فصل پنجم: فصل پنجم فصل مربوط به منابع است. در این فصل به تعریف منابع، اختصاص منابع به فعالیت‌ها و غیره می‌پردازیم.
 • فصل ششم: تخصیص اسناد و مدارک به پروژه‌ها و زبانه‌های موجود در صفحه WPS&DOC  و تخصيص هزینه‌های مستقل از منابع به پروژه و زبانه‌های موجود در صفحه Expenses  از مطالب فصل ششم هستند.
 • فصل هفتم: در این فصل شیوه کار با ستون‌ها، تنظیم فونت، تنظیمات محور زمان و آرایش گرافیکی، تهیه نسخه پشتیبان و Import  و Export  کرون پروژه و اطلاعات و غیره بیان می‌شوند.
 • فصل هشتم: در ادامه آموزش پریماورا زمان‌بندی و به‌روزرسانی پروژه و تنظیمات مصرف منابع و تنظیمات، کار برگ مصرف منابع، به‌علاوه پروفایل مصرف فعالیت‌ها و ایجاد خط مبنا آموزش داده می‌شوند.
 • فصل نهم: واردکردن مقادیر واقعی، به‌روزرسانی پروژه‌ها و ساخت انواع گزارش‌ها از مباحث فصل نهم هستند.
 • فصل دهم: در فصل آخر سایر قابلیت‌های نرم افزار مانند تعریف و ایجاد ستون جدید، ایجاد وب‌سایت در پریماورا و جمع‌بندی نهایی آموزش داده می‌شوند.

تفاوت نرم افزار پریماورا با نرم افزار msp

مدیران و مهندسان کنترل پروژه بسته به تعریف انواع پروژه‌ها انتخاب می‌کنند از پریماورا یا آموزش نرم افزار msp بهره ببرند. این دو نرم افزار تفاوت‌هایی با هم دارند که باعث می‌شود مدیران بسته به این تفاوت‌ها و شرایط پروژه برای کنترل آن يکی از آن‌ها را انتخاب کنند. این تفاوت‌ها عبارت‌اند از: 

 • در پریماورا امکان دسترسی چند کاربر به‌صورت همزمان به اطلاعات پروژه فراهم شده است اما ام پی اس این ویژگی را ندارد.
 • امکان تعریف 11 نوع از baseline  برای پروژه‌ها در mps  فراهم شده است. این تعریف برای نرم افزار پریماورا نامحدود است. بنابراین مدیریت پروژه‌های بزرگ با msp امکان‌پذیر نیست.
 • در اتصال به پایگاه داده‌ها msp به‌صورت مستقل و به عنوان بخشی از EPM کار می‌کند. بااین‌حال پریماورا با یک دیتابیس از نوع SQL کار می‌کند.
 • در پریماورا می‌توانید پیشرفت برنامه و فعالیت‌ها مشاهده کنید. برای به‌روزرسانی پروژه‌ها و کارهای پیچیده می‌توان آن‌ها را به فعالیت‌های کوچک‌تر تجزیه کرد. بعد از تجزیه با کمک نمودار گانت مراحل انجام فعالیت‌ها تنظیم و درصد انجام آن‌ها رصد می‌شوند و می‌توانید پیشرفت واقعی پروژه را مشاهده کنید. 

سخن پایانی 

به عنوان کسی که قصد دارد در زمینه کنترل پروژه فعالیت کند و یا به مدیریت پروژه‌ ها علاقه دارد، لازم است دوره آموزش پریماورا را بگذرانید. این نرم افزار یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها برای برنامه‌ریزی و کنترل پروژه است. شما می‌توانید با گذراندن دوره‌ مقدماتی تا دوره‌ پيشرفته این آموزش از نرم افزار پریماورا برای یادگیری مفاهیم برنامه‌ریزی و کنترل پروژه‌های بزرگ نیز استفاده کنید.