آموزش رایگان دینامیک مهندسی

poster
پیش‌نمایش دوره

دینامیک شاخه‌ای از علم مکانیک است که به حرکت اجسام تحت تأثیر نیروهای وارد به آن‌ها می‌پردازد. در رشته‌های مهندسی، درس دینامیک معمولاً پس از درس استاتیک که به بررسی اثرات نیروهای وارد به اجسام ... ادامه

3 (2 رای)
سطح: مقدماتی
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  21 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  18 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

سرفصل‌های دوره آموزش رایگان دینامیک مهندسی

درباره دوره

دینامیک شاخه‌ای از علم مکانیک است که به حرکت اجسام تحت تأثیر نیروهای وارد به آن‌ها می‌پردازد. در رشته‌های مهندسی، درس دینامیک معمولاً پس از درس استاتیک که به بررسی اثرات نیروهای وارد به اجسام ساکن می‌پردازد، ارائه می‌شود. دینامیک به دو بخش اصلی تقسیم می‌گردد:

  • سینماتیک که به مطالعه حرکت اجسام بدون توجه به نیروهای وارد به آن ها می‌پردازد
  • سینتیک که به مطالعه رابطه بین نیروهای وارد به اجسام و حرکات ناشی از آن ها اختصاص دارد.

درس دینامیک، یکی از سودمندترین و تواندمندترین ابزارهای تحلیل مهندسی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. اگرچه پیدایش علم استاتیک به زمان فلاسفه یونان باز می‌گردد، اما نخستین مطالعات مهم در زمینه دینامیک توسط گالیله (1564 تا 1642) صورت گرفت. مشاهدات گالیله پیرامون سقوط آزاد اجسام، حرکت بر روی سطح شیب‌دار و نوسان آونگ‌ها، آغازی بر درک منطق علم دینامیک بود. گالیله سهم عمده‌ای در پایه‌گذاری علمی در مسائل فیزیک داشت.

او به خاطر امتناع از پذیرش باورهای رایج دوران خود، برای مثال نظریه ارسطو در این خصوص که اجسام سنگین‌تر سریع‌تر از اجسام سبک‌تر سقوط می‌کنند، همواره تحت انتقاد شدید قرار داشت. عدم وجود ابزارهای دقیق اندازه‌گیری زمان، یک تنگنای جدی در تحقیقات گالیله بود. از این رو تا زمان اختراع ساعت‌های آونگی توسط هویگنس در سال 1657، پیشرفت چشم‌گیری در علم دینامیک حاصل نشد. با این وجود، تحقیقات گالیله پیرامون حرکت اجسام با شتاب ثابت بود که نیوتون (1642 تا 1727) را به فرمول‌بندی قوانین اساسی حرکت رهنمون کرد. قوانین حاکم بر حرکت ذره برای نخستین بار توسط نیوتون در نیمه دوم قرن هفدهم در کتاب مشهور وی Principia بیان شد. علاوه‌بر قوانین حرکت، نیوتون نخستین کسی بود که قانون جاذبه عمومی را نیز فرمول‌بندی کرد. اگرچه بیان ریاضی وی کاملا صحیح بود، اما او احساس می‌کرد که اعمال نیرو جاذبه بدون وجود یک محیط واسط امکان‌پذیر نیست. پس از نیوتون دانشمندان دیگری مانند اویلر،دالامبر،لاگرانژ، لاپلاس، پوانسو، کوریولیس، و آینشتن، سهم عمدهای در پیشبرد علم دینامیک داشتند.

تنها هنگامی انجام تحلیل‌های دینامیکی در مقایسه با تحلیل‌های استاتیکی الزام پیدا می‌کند که ماشین‌ها و سازه‌ها با سرعت‌ها و شتاب‌های قابل توجه حرکت می‌کنند. پیشرفت‌های سریع فناوری در عصر حاضر مستلزم افزایش روزافزون کاربرد اصول مکانیک و به طور ویژه اصول دینامیک است. این اصول، لازمه تحلیل و طراحی سازه‌های متحرک، سازه‌های ساکن تحت بارهای ضربه‌ای، ربات‌ها، سیستم‌های کنترل، موشک‌ها، فضاپیماها، هواپیماها، وسایل ترابری زمینی و هوایی، گونه‌های مختلف ماشین‌آلات مانند توربین‌ها، پمپ‌ها، موتورهای رفت و برگشتی، بالابرها و ماشین ابزارها است.

این دوره مناسب چه کسانی است؟

دانشجویانی که علاقه‌مند به مطالعه یا تحقیق در یکی از این زمینه یا زمینه‌های مرتبط دیگر هستند ناگزیر به استفاده از اصول اساسی دینامیک می‌باشند. این درس پایه و اساس بسیاری از دروس اصلی و تخصصی رشته‌های مهندسی هوافضا و مکانیک است و یادگیری عمیق و فهم دقیق آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

پیش‌نیاز دوره دینامیک چیست؟

پیش‌نیاز این درس دروس ریاضی 1 و استاتیک است و مرجع اصلی، کتاب دینامیک مریام می‌باشد.

این دوره در چه سالی ضبط شده‌است؟

درس دینامیک در نیم‌سال اول سال تحصیلی 01-00، در دانشکده هوافضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ضبط شده‌است.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher علیرضا نوین‌زاده

دکتر علیرضا نوین­‌زاده دانش­‌آموخته دانشگاه باهنر کرمان در مقطع کارشناسی و دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند. ایشان دانشیار دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در گرایش مهندسی فضایی هستند. از زمینه‌­های علاقه­‌مندی ایشان می‌توان‌‌ به مدل‌سازی و کنترل سیستم‌­های دینامیکی، کنترل بهینه و ریاضیات کاربردی اشاره کرد.

شرح بیشتر از ایشان را می‌توانید از صفحه ایشان دنبال کنید.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
امیرحسین منصور 1401-09-28
منون از شما وسایت خوب مکتب خونه دررود بر نظر بلند و اندیشه والا که این گنجینه رو در اختیار همه بی هیچ گونه عوایدی قرار میدهید . سپاس از استاد محترم دوره نیز علی یارتان

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.
poster
پیش‌نمایش دوره
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  21 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  18 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)