روش‌های مطالعه و یادگیری موثر

poster
پیش‌نمایش دوره

دوره روش‌های مطالعه و یادگیری مؤثر امکان دسترسی به تکنیک‌های یادگیری ارزشمندی که توسط متخصصان هنر، موسیقی، ادبیات، ریاضیات، علوم، ورزش و بسیاری از رشته‌های دیگر استفاده می‌شود را فراهم می‌کند. درباره دو شیوه متفاوت ... ادامه

برگزارکننده:  McMaster University  McMaster University
مدرس دوره:
Barbara Oakley
Barbara Oakley

برگزارکننده:

McMaster University
4.4 (7 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

سرفصل‌های دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر

یادگیری چیست؟

با اینکه مغز، ارگانی بسیار پیچیده است اما در فصل اول سعی شده تا با استفاده از استعاره و تشبیهات، موضوعات تا حد ممکن ساده‌سازی شوند. در این فصل با حالات متفاوت تفکر آشنا شده و یاد می‌گیرید که چگونه آن‌ها را برای بهبود یادگیری خود به کار ببرید.

همچنین شما با ابزاری برای مقابله با تعلل و به تأخیر انداختن امور، آشنا خواهید شد‌، برخی اطلاعات کاربردی در مورد حافظه به شما داده می‌شود و بینش‌های شگفت‌آور مفیدی در مورد یادگیری و خواب به دست می‌آورید.

  مقدمه‌ای بر حالات متمرکز و پراکنده
مشاهده
"04:50  
  نگاهی به ساختار درس
مشاهده
"03:00  
  استفاده از حالات متمرکز و پراکنده
مشاهده
"04:12  
  یادگیری چیست؟
مشاهده
"05:51  
  به تعویق انداختن
مشاهده
"03:01  
  همه چیز را به کمک تمرین دائمی کنید
مشاهده
"06:40  
  مقدمه‌ای بر حافظه
مشاهده
"04:53  
  نقش خواب در یادگیری
مشاهده
"03:25  
  مصاحبه با دکتر ترنس سجنوفسکی
مشاهده
"15:02  
  خلاصه مطالب هفته اول
مشاهده
"04:38  
  ماری‌آن نستور نکات ویژه‌ای ارائه می‌دهد
مشاهده
"01:24  
  یادگیری زبان
مشاهده
"19:41  
  خلاقیت و توانایی حل مسئله
مشاهده
"16:05  
  مصاحبه با دافنه گری
مشاهده
"18:59  
قطعات اطلاعات

در فصل دوم در مورد قطعات اطلاعاتی که ذهن شما به آن‌ها دسترسی بیشتری نسبت به اطلاعات پراکنده دارد صحبت خواهد شد. علاوه بر آن، اینکه چطور این قطعات را می‌توان در ذهن خود تشکیل داد، از آن‌ها برای بهبود ادراک و خلاقیت استفاده کرد و با کمک آن‌ها در آزمون‌ها بهتر نتیجه گرفت، توضیح داده می‌شود.

توهم دانستن، تبعات و چالش‌های یادگیری بیش از حد، موضوعات دیگری هستند که در فصل دوم شرح داده می‌شوند.

  مقدمه
مشاهده
"01:18  
  قطعات اطلاعات
مشاهده
"06:15  
  چگونه قطعات اطلاعات را شکل دهیم؟ (قسمت اول)
مشاهده
"05:17  
  چگونه قطعات اطلاعات را شکل دهیم؟ (قسمت دوم)
مشاهده
"07:19  
  توهم شایستگی
مشاهده
"08:41  
  چه چیزی شما را بر می‌انگیزاند؟
مشاهده
"05:10  
  آزمایشگاه قطعه قطعه سازی
مشاهده
"05:40  
  یادگیری بیش از اندازه، شوک، قطعه قطعه کردن و به‌هم پیوستگی
مشاهده
"08:52  
  خلاصه مطالب هفته دوم
مشاهده
"03:49  
  مصاحبه با دکتر نورمن فورچنبری
مشاهده
"10:39  
  مصاحبه با اسکات یانگ
مشاهده
"16:19  
تعلل و حافظه

در فصل سوم به دو موضوع نزدیک به هم پرداخته می‌شود: حافظه و تعلل! برخلاف حافظه کوتاه‌مدت که در آن، قطعات اطلاعاتی به‌راحتی در دسترس هستند، ساختن این قطعات در حافظه بلند‌مدت بسیار زمان‌بر است؛ به همین دلیل اجتناب از به تعویق انداختن امور، اهمیت بسیاری پیدا کرده و در مورد بهترین راه‌های دستیابی به قدرتمند‌ترین سیستم‌های حافظه بلند‌مدت صحبت خواهد شد.

  مقدمه‌ای بر ارتباط میان حافظه و تعلل
مشاهده
"01:13  
  مقابله با تعلل آسان‌تر و ارزشمندتر از چیزیست که فکر می‌کنید
مشاهده
"06:19  
  زامبی‌ها همه جا هستند
مشاهده
"03:23  
  فرایند در مقابل نتیجه
مشاهده
"04:12  
  از زامبی‌ها کمک بگیرید
مشاهده
"05:45  
  شعبده یادگیری و زندگی
مشاهده
"05:37  
  جمع بندی مباحث مربوط به تعلل
مشاهده
"02:06  
  نکاتی دیگر درباره حافظه
مشاهده
"06:43  
  حافظه بلندمدت چیست
مشاهده
"05:12  
  ایجاد گروه‌های معنی دار و استفاده از تکنیک قصر حافظه
مشاهده
"06:38  
  جمع بندی مباحث مربوط به حافظه
مشاهده
"03:10  
  مصاحبه با نلسون دلیس
مشاهده
"23:15  
  مصاحبه با دکتر رابرت گمچ
مشاهده
"14:57  
  مصاحبه با کیت دولین
مشاهده
"20:16  
نوزایی در یادگیری و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های شما

ایده‌ها و تکنیک‌های مهمی که توانایی یادگیری شما را بالا می‌برند در فصل چهارم مورد بررسی قرار گرفته و شیوه تعامل مفید با سایر فراگیران، شناسایی نقاط قوت خود و اجتناب از خود ویرانگری را خواهید آموخت. ازآنجاکه خلبانان جنگی و جراحان از یک چک‌لیست برای انجام وظایف حیاتی خود استفاده می‌کنند، در دوره فرا‌گیری شیوه یادگیری به شما یاد داده می‌شود تا یک چک‌لیست برای آمادگی در آزمون‌ها برای خود بسازید.

  چگونه فراگیر بهتری باشیم؟
مشاهده
"04:58  
  نوزایی در یادگیری و آزادسازی ظرفیت‌های شما
مشاهده
"01:43  
  در ذهن خود یک مقایسه تصویری انجام دهید
مشاهده
"03:50  
  نیازی به حسادت نیست
مشاهده
"06:35  
  افکارتان را تغییر دهید تا زندگیتان تغییر کند
مشاهده
"06:25  
  اهمیت کار تیمی
مشاهده
"06:33  
  چک لیست کنترل
مشاهده
"03:37  
  شروع سخت - جهش آسان
مشاهده
"04:45  
  برخی نکات سودمند
مشاهده
"05:58  
  خلاصه مطالب هفته چهارم
مشاهده
"03:29  
  جمع بندی مطالب
مشاهده
"02:44  
  مصاحبه با دکتر ریچارد فلدر و دکتر ربکا برنت - قسمت اول
مشاهده
"11:13  
  مصاحبه با دکتر ریچارد فلدر و دکتر ربکا برنت - قسمت دوم
مشاهده
"09:15  
  مصاحبه با دکتر ریچارد فلدر و دکتر ربکا برنت - قسمت سوم
مشاهده
"10:05  
  نکاتی در خصوص یادداشت نویسی
مشاهده
"20:26  
  مصاحبه با ویلیام کریگ رایس
مشاهده
"40:58  

درباره دوره

دوره روش‌های مطالعه و یادگیری مؤثر امکان دسترسی به تکنیک‌های یادگیری ارزشمندی که توسط متخصصان هنر، موسیقی، ادبیات، ریاضیات، علوم، ورزش و بسیاری از رشته‌های دیگر استفاده می‌شود را فراهم می‌کند. درباره دو شیوه متفاوت یادگیری که مغز از آن استفاده می‌کند و همچنین شیوه‌ای که مغز از طریق آن، قسمت‌های گوناگون اطلاعات را خلاصه می‌کند نیز مطالبی می‌آموزید.

هدف از دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر چیست؟

هدف اصلی این دوره این است که با تکنیک‌های حافظه، شیوه‌های مقابله با تعلل آشنا شوید تا بتوانید از ابزارهای یادگیری که همه ما آن را در اختیار داریم بهتر بهره‌مند شوید.

در این دوره سعی بر آن است تا با چگونگی کارکرد مغز آشنا شوید تا از این طریق بتوانید از قدرت مغز خود جهت یادگیری همه‌جانبه امور استفاده کنید.

دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر مناسب چه کسانی است؟

این دوره مناسب افرادی است که صرف‌نظر از سطح مهارتشان در مباحثی که قصد تسلط بر آن‌ها را دارند، می‌خواهند تفکر خود را تغییر داده و به این وسیله زندگی خود را تغییر دهند. اگر از قبل، متخصص هستید این جستجوی ذهنی به شما ایده‌هایی برای آزمون شهود و بینش‌هایی می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا به بهترین شکل از وقت خود در تکالیف و مشکلات استفاده کنید.

اگر در حال تلاش برای یادگیری هستید، گنجینه‌ای ارزشمند از راهکار‌های کاربردی را خواهید دید که شما را برای رسیدن به آنچه نیاز دارید هدایت می‌کند تا در مسیر درست قرار بگیرید. علاوه‌برآن اگر می‌خواهید در هر چیزی بهتر شوید، این دوره می‌تواند رهنمون خوبی برایتان باشد!

بعد از فراگیری دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر چه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

  •  آمادگی برای آزمون‌ها
  • فراگیری شیوه یادگیری
  • تکنیک پومودورو (مدیریت زمان)
  •  فرا یادگیری

دوره روش‌های مطالعه و یادگیری مؤثر از طریق آموزش تکنیک‌ها و راهکار‌هایی جهت بهبود حافظه و افزایش به‌خاطرسپاری مطالب، به شما کمک می‌کند تا برای هر نوع آزمونی آمادگی داشته باشید به این معنا که از ابزار ذهنی خود جهت یادگیری با‌کیفیت‌تر بهره‌مند خواهید شد.

زمانی که از شیوه یادگیری مختص خودتان آگاهی می‌یابید به اهمیت بارش فکری، تفکر خارج از چارچوب و بهره‌گیری از متافور یا استعاره جهت یادگیری بیشتر پی برده و از تعلل در مسائل اجتناب خواهید کرد زیرا به تعویق انداختن، دشمن حل مسئله است.

تکنیک پومودورو به شما یاد می‌دهد که چطور زمان یادگیری خود را مدیریت کنید زیرا بر اساس این تکنیک شما به استراحت‌های مکرر جهت آمادگی بیشتر ذهنی و در پی آن، فراگیری بهتر نیاز دارید.

فرا یادگیری که از آن به "فراگیری شیوه‌ی یادگیری" نیز یاد می‌شود، به طراحی مدل‌هایی می‌پردازد که به یادگیری سریع‌تر فرا‌گیران کمک کرده و یا امکان مطابقت بهتر با محیط‌های یادگیری جدید را فراهم می‌کند.

 

ویژگی‌های متمایز دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر چیست؟

یکی از ویژگی‌های بارز این دوره، تأثیر سریع آن بر زندگی، تحصیل و کار است. همچنین این دوره شامل ویدئو‌هایی است که در طول چهار هفته ارائه شده و منابع آن که همان ویدئو‌های آموزشی و متون مختص به هر هفته می‌باشد به طور رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

این دوره را می‌توان به‌صورت هم‌زمان و یا قبل و یا جدای از دوره تحول ذهن پشت سر گذاشت. فرا‌گیری شیوه یادگیری بیشتر بر امر یادگیری متمرکز است درحالی‌که دوره تحول ذهن بیشتر بر شغل و موفقیت‌های شغلی تمرکز دارد.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Barbara Oakley

باربارا اوکلی، PhD ،PE استاد مهندسی در دانشگاه اوکلند در روچستر، میشیگان و "مربی نوآوری" کورسرا است. کارهای او بر رابطه پیچیده بین علوم اعصاب و رفتار اجتماعی متمرکز است. تحقیقات دکتر اوکلی در وال استریت ژورنال با عنوان "انقلابی" توصیف شده‌ است. وی در رسانه‌های مختلفی از آکادمی علوم ملی، وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز مجموعه مقالات متفاوتی منتشر کرده‌ است.

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
1403-02-28
سلام.من دوره رو به صورت کامل دیدم اما جایی برای آزمون ندیدم که بشه گواهینامه دوره رو هم دریافت کرد.میشه راهنمایی کنید ؟!
مکتب‌خونه
سلام دوست عزیز دوره فقط از نوع محتواست و تمرین و پروژه ندارد.
سیدرضا باقرنژاد 1402-12-28
به نظرم دوره خوبیه، به خصوص برای دانشجوها و کسانی که نیاز دارند مطالب جدید زیادی رو یاد بگیرن. فرض کنید تا دیروز دبیرستانی بودید و از حالا میخواید مطالب دانشگاهی رشته تخصصی خودتون رو یاد بگیرید، یا از مهندسی انصراف دادید و میخواید روانشناسی رو ادامه بدید، یا فارغ التحصیل شدید و می خواید یک زبان برنامه نویسی یا نرم افزار جدیدی رو یاد بگیرید و .... این دوره دید خوبی در مورد راهی که برای یادگیری باید طی بشه به آدم میده.
1401-09-23
سلام. اگه به مطالب دوره عمل کنیم که درنهایت مارو به شناخت بیشتر خداوند میرسونه میتونه خیلی خیلی موثر باشه یکی از مسائلی که خانم باربارا اوکلی خیلی هم تکرار کرده حالت متمرکز و پراکنده هست که انسان رو به وجود انسان دیگری درقالب روح میرساند
افسانه شفیعی 1401-10-12
دوره مفیدی بود مطالب قابل تامل و کاربردی داشت و البته در مواردی سربسته بود و جنبه تبلیغی داشت ولی ترجمه روان نبود در کل برای کسانی که به دنبال تغییر در رویه یادگیریشون هست به شددت توصیه میشه
دانیال مودی 1401-05-20
خود دوره بسیار با ارزش و بر اساس حقیقت های علمیست ولی ترجمه آن زیاد مناسب و روان نیست. به شخصه از توصیه های آن برای بهبود عادتهای مطالعه و یاگیری خوب بهره برده ام و مشاهده این دوره توصیه میشود.
امیرحسین حمیدی 1401-05-07
ترجمه کمی روان نیست و در بعضی موارد از کلمات اشتباه استفاده شده.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.