×
ribbon
سرفصل‌های دوره درباره دوره نظرات کاربران

روش‌های مطالعه و یادگیری موثر

ویدیوهای زبان اصلی دوره به صورت رایگان هستند اما برای دسترسی به زیرنویس فارسی ویدیوها می توانید محتوای دوره را خریداری کنید کاربرد دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر چیست؟ دوره روش‌های مطالعه و یادگیری ... ادامه

ارائه دهنده:  McMaster University  McMaster University
مدرس دوره:
Barbara Oakley Barbara Oakley
 93% (251 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  7 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  7 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

سرفصل‌های دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر

یادگیری چیست؟

با اینکه مغز، ارگانی بسیار پیچیده است اما در فصل اول سعی شده تا با استفاده از استعاره و تشبیهات، موضوعات تا حد ممکن ساده‌سازی شوند. در این فصل با حالات متفاوت تفکر آشنا شده و یاد می‌گیرید که چگونه آن‌ها را برای بهبود یادگیری خود به کار ببرید.

همچنین شما با ابزاری برای مقابله با تعلل و به تأخیر انداختن امور، آشنا خواهید شد‌، برخی اطلاعات کاربردی در مورد حافظه به شما داده می‌شود و بینش‌های شگفت‌آور مفیدی در مورد یادگیری و خواب به دست می‌آورید.

  مقدمه‌ای بر حالات متمرکز و پراکنده
"04:50  
  نگاهی به ساختار درس
"03:00  
  استفاده از حالات متمرکز و پراکنده
"04:12  
  یادگیری چیست؟
"05:51  
  به تعویق انداختن
"03:01  
  همه چیز را به کمک تمرین دائمی کنید
"06:40  
  مقدمه‌ای بر حافظه
"04:53  
  نقش خواب در یادگیری
"03:25  
  مصاحبه با دکتر ترنس سجنوفسکی
"15:02  
  خلاصه مطالب هفته اول
"04:38  
  ماری‌آن نستور نکات ویژه‌ای ارائه می‌دهد
"01:24  
  یادگیری زبان
"19:41  
  خلاقیت و توانایی حل مسئله
"16:05  
  مصاحبه با دافنه گری
"18:59  
قطعات اطلاعات

در فصل دوم در مورد قطعات اطلاعاتی که ذهن شما به آن‌ها دسترسی بیشتری نسبت به اطلاعات پراکنده دارد صحبت خواهد شد. علاوه بر آن، اینکه چطور این قطعات را می‌توان در ذهن خود تشکیل داد، از آن‌ها برای بهبود ادراک و خلاقیت استفاده کرد و با کمک آن‌ها در آزمون‌ها بهتر نتیجه گرفت، توضیح داده می‌شود.

توهم دانستن، تبعات و چالش‌های یادگیری بیش از حد، موضوعات دیگری هستند که در فصل دوم شرح داده می‌شوند.

  مقدمه
"01:18  
  قطعات اطلاعات
"06:15  
  چگونه قطعات اطلاعات را شکل دهیم؟ (قسمت اول)
"05:17  
  چگونه قطعات اطلاعات را شکل دهیم؟ (قسمت دوم)
"07:19  
  توهم شایستگی
"08:41  
  چه چیزی شما را بر می‌انگیزاند؟
"05:10  
  آزمایشگاه قطعه قطعه سازی
"05:40  
  یادگیری بیش از اندازه، شوک، قطعه قطعه کردن و به‌هم پیوستگی
"08:52  
  خلاصه مطالب هفته دوم
"03:49  
  مصاحبه با دکتر نورمن فورچنبری
"10:39  
  مصاحبه با اسکات یانگ
"16:19  
تعلل و حافظه

در فصل سوم به دو موضوع نزدیک به هم پرداخته می‌شود: حافظه و تعلل! برخلاف حافظه کوتاه‌مدت که در آن، قطعات اطلاعاتی به‌راحتی در دسترس هستند، ساختن این قطعات در حافظه بلند‌مدت بسیار زمان‌بر است؛ به همین دلیل اجتناب از به تعویق انداختن امور، اهمیت بسیاری پیدا کرده و در مورد بهترین راه‌های دستیابی به قدرتمند‌ترین سیستم‌های حافظه بلند‌مدت صحبت خواهد شد.

  مقدمه‌ای بر ارتباط میان حافظه و تعلل
"01:13  
  مقابله با تعلل آسان‌تر و ارزشمندتر از چیزیست که فکر می‌کنید
"06:19  
  زامبی‌ها همه جا هستند
"03:23  
  فرایند در مقابل نتیجه
"04:12  
  از زامبی‌ها کمک بگیرید
"05:45  
  شعبده یادگیری و زندگی
"05:37  
  جمع بندی مباحث مربوط به تعلل
"02:06  
  نکاتی دیگر درباره حافظه
"06:43  
  حافظه بلندمدت چیست
"05:12  
  ایجاد گروه‌های معنی دار و استفاده از تکنیک قصر حافظه
"06:38  
  جمع بندی مباحث مربوط به حافظه
"03:10  
  مصاحبه با نلسون دلیس
"23:15  
  مصاحبه با دکتر رابرت گمچ
"14:57  
  مصاحبه با کیت دولین
"20:16  
نوزایی در یادگیری و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های شما

ایده‌ها و تکنیک‌های مهمی که توانایی یادگیری شما را بالا می‌برند در فصل چهارم مورد بررسی قرار گرفته و شیوه تعامل مفید با سایر فراگیران، شناسایی نقاط قوت خود و اجتناب از خود ویرانگری را خواهید آموخت. ازآنجاکه خلبانان جنگی و جراحان از یک چک‌لیست برای انجام وظایف حیاتی خود استفاده می‌کنند، در دوره فرا‌گیری شیوه یادگیری به شما یاد داده می‌شود تا یک چک‌لیست برای آمادگی در آزمون‌ها برای خود بسازید.

  چگونه فراگیر بهتری باشیم؟
"04:58  
  نوزایی در یادگیری و آزادسازی ظرفیت‌های شما
"01:43  
  در ذهن خود یک مقایسه تصویری انجام دهید
"03:50  
  نیازی به حسادت نیست
"06:35  
  افکارتان را تغییر دهید تا زندگیتان تغییر کند
"06:25  
  اهمیت کار تیمی
"06:33  
  چک لیست کنترل
"03:37  
  شروع سخت - جهش آسان
"04:45  
  برخی نکات سودمند
"05:58  
  خلاصه مطالب هفته چهارم
"03:29  
  جمع بندی مطالب
"02:44  
  مصاحبه با دکتر ریچارد فلدر و دکتر ربکا برنت - قسمت اول
"11:13  
  مصاحبه با دکتر ریچارد فلدر و دکتر ربکا برنت - قسمت دوم
"09:15  
  مصاحبه با دکتر ریچارد فلدر و دکتر ربکا برنت - قسمت سوم
"10:05  
  نکاتی در خصوص یادداشت نویسی
"20:26  
  مصاحبه با ویلیام کریگ رایس
"40:58  

درباره دوره

ویدیوهای زبان اصلی دوره به صورت رایگان هستند اما برای دسترسی به زیرنویس فارسی ویدیوها می توانید محتوای دوره را خریداری کنید

 

کاربرد دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر چیست؟

دوره روش‌های مطالعه و یادگیری مؤثر امکان دسترسی به تکنیک‌های یادگیری ارزشمندی که توسط متخصصان هنر، موسیقی، ادبیات، ریاضیات، علوم، ورزش و بسیاری از رشته‌های دیگر استفاده می‌شود را فراهم می‌کند. درباره دو شیوه متفاوت یادگیری که مغز از آن استفاده می‌کند و همچنین شیوه‌ای که مغز از طریق آن، قسمت‌های گوناگون اطلاعات را خلاصه می‌کند نیز مطالبی می‌آموزید.

هدف از دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر چیست؟

هدف اصلی این دوره این است که با تکنیک‌های حافظه، شیوه‌های مقابله با تعلل آشنا شوید تا بتوانید از ابزارهای یادگیری که همه ما آن را در اختیار داریم بهتر بهره‌مند شوید.

در این دوره سعی بر آن است تا با چگونگی کارکرد مغز آشنا شوید تا از این طریق بتوانید از قدرت مغز خود جهت یادگیری همه‌جانبه امور استفاده کنید.

دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر مناسب چه کسانی است؟

این دوره مناسب افرادی است که صرف‌نظر از سطح مهارتشان در مباحثی که قصد تسلط بر آن‌ها را دارند، می‌خواهند تفکر خود را تغییر داده و به این وسیله زندگی خود را تغییر دهند. اگر از قبل، متخصص هستید این جستجوی ذهنی به شما ایده‌هایی برای آزمون شهود و بینش‌هایی می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا به بهترین شکل از وقت خود در تکالیف و مشکلات استفاده کنید.

اگر در حال تلاش برای یادگیری هستید، گنجینه‌ای ارزشمند از راهکار‌های کاربردی را خواهید دید که شما را برای رسیدن به آنچه نیاز دارید هدایت می‌کند تا در مسیر درست قرار بگیرید. علاوه‌برآن اگر می‌خواهید در هر چیزی بهتر شوید، این دوره می‌تواند رهنمون خوبی برایتان باشد!

بعد از فراگیری دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر چه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

  •  آمادگی برای آزمون‌ها
  • فراگیری شیوه یادگیری
  • تکنیک پومودورو (مدیریت زمان)
  •  فرا یادگیری

دوره روش‌های مطالعه و یادگیری مؤثر از طریق آموزش تکنیک‌ها و راهکار‌هایی جهت بهبود حافظه و افزایش به‌خاطرسپاری مطالب، به شما کمک می‌کند تا برای هر نوع آزمونی آمادگی داشته باشید به این معنا که از ابزار ذهنی خود جهت یادگیری با‌کیفیت‌تر بهره‌مند خواهید شد.

زمانی که از شیوه یادگیری مختص خودتان آگاهی می‌یابید به اهمیت بارش فکری، تفکر خارج از چارچوب و بهره‌گیری از متافور یا استعاره جهت یادگیری بیشتر پی برده و از تعلل در مسائل اجتناب خواهید کرد زیرا به تعویق انداختن، دشمن حل مسئله است.

تکنیک پومودورو به شما یاد می‌دهد که چطور زمان یادگیری خود را مدیریت کنید زیرا بر اساس این تکنیک شما به استراحت‌های مکرر جهت آمادگی بیشتر ذهنی و در پی آن، فراگیری بهتر نیاز دارید.

فرا یادگیری که از آن به "فراگیری شیوه‌ی یادگیری" نیز یاد می‌شود، به طراحی مدل‌هایی می‌پردازد که به یادگیری سریع‌تر فرا‌گیران کمک کرده و یا امکان مطابقت بهتر با محیط‌های یادگیری جدید را فراهم می‌کند.

 

ویژگی‌های متمایز دوره روش‌های مطالعه و یادگیری موثر چیست؟

یکی از ویژگی‌های بارز این دوره، تأثیر سریع آن بر زندگی، تحصیل و کار است. همچنین این دوره شامل ویدئو‌هایی است که در طول چهار هفته ارائه شده و منابع آن که همان ویدئو‌های آموزشی و متون مختص به هر هفته می‌باشد به طور رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

این دوره را می‌توان به‌صورت هم‌زمان و یا قبل و یا جدای از دوره تحول ذهن پشت سر گذاشت. فرا‌گیری شیوه یادگیری بیشتر بر امر یادگیری متمرکز است درحالی‌که دوره تحول ذهن بیشتر بر شغل و موفقیت‌های شغلی تمرکز دارد.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Barbara Oakley

باربارا اوکلی، PhD ،PE استاد مهندسی در دانشگاه اوکلند در روچستر، میشیگان و "مربی نوآوری" کورسرا است. کارهای او بر رابطه پیچیده بین علوم اعصاب و رفتار اجتماعی متمرکز است. تحقیقات دکتر اوکلی در وال استریت ژورنال با عنوان "انقلابی" توصیف شده‌ است. وی در رسانه‌های مختلفی از آکادمی علوم ملی، وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز مجموعه مقالات متفاوتی منتشر کرده‌ است.

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
افسانه شفیعی 1401-10-12
دانشجوی دوره
دوره مفیدی بود مطالب قابل تامل و کاربردی داشت و البته در مواردی سربسته بود و جنبه تبلیغی داشت ولی ترجمه روان نبود در کل برای کسانی که به دنبال تغییر در رویه یادگیریشون هست به شددت توصیه میشه
1401-09-23
دانشجوی دوره
سلام. اگه به مطالب دوره عمل کنیم که درنهایت مارو به شناخت بیشتر خداوند میرسونه میتونه خیلی خیلی موثر باشه یکی از مسائلی که خانم باربارا اوکلی خیلی هم تکرار کرده حالت متمرکز و پراکنده هست که انسان رو به وجود انسان دیگری درقالب روح میرساند
دانیال مودی 1401-05-20
دانشجوی دوره
خود دوره بسیار با ارزش و بر اساس حقیقت های علمیست ولی ترجمه آن زیاد مناسب و روان نیست. به شخصه از توصیه های آن برای بهبود عادتهای مطالعه و یاگیری خوب بهره برده ام و مشاهده این دوره توصیه میشود.
امیرحسین حمیدی 1401-05-07
دانشجوی دوره
ترجمه کمی روان نیست و در بعضی موارد از کلمات اشتباه استفاده شده.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
صدور گواهی‌نامه از سوی دانشگاه شریف چقدر زمان می‌برد؟
صدور گواهی‌نامه‌ی رسمی از سوی دانشگاه شریف با توجه به پروسه‌های اداری، دورکاری پرسنل دانشگاه و زمانبر بودن فرآیند امضا توسط اساتید دانشگاه حداقل 4 ماه زمان خواهد برد. مکتب‌خونه به محض صدور گواهی‌نامه از سوی دانشگاه، آن را برای شما ارسال خواهد کرد. در صورت نیاز فوری، می‌توانید گواهی موقت پایان دوره را با ارسال درخواست به ایمیل info@maktabkhooneh.org دریافت نمایید.