آموزش زندگی با ADHD

poster
پیش‌نمایش دوره

ADHD چیست و چالش‌های مرتبط با آن کدامند؟ چه شما فردی باشید که تحت تأثیر ADHD قرار دارد، چه یکی از اعضای خانواده یا یک حرفه‌ای، این دوره آنلاین (MOOC) به شما درک کاملی از ... ادامه

برگزارکننده:  Coursera  Coursera
مدرسان دوره
Martin Debbané
Martin Debbané
Maude Schneider
Maude Schneider
Nader Perroud
Nader Perroud
Stephan Eliez
Stephan Eliez

برگزارکننده:

Coursera
سطح: مقدماتی
 پلاس

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 درک ADHD و چالش‌های مرتبط با آن

 آشنایی با مسائل تشخیصی و درمانی این اختلال

 شناسایی مداخلات بیولوژیکی، روانشناختی و محیطی

 توسعه مهارت‌های عملی برای مدیریت ADHD در زندگی روزمره

پیش‌نیاز‌ها

این دوره به نحوی تهیه و تدوین شده است که مباحث آن به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شوند و مخاطبان دوره بتوانند به‌سادگی متوجه موضوعات مطرح شده شوند. به همین جهت برای شرکت در این دوره هیچ پیش‌نیاز به خصوصی وجود ندارد و افراد با هر سطحی از آگاهی و تحصیلات می‌توانند از مباحث این دوره نهایت استفاده را داشته باشند.

سرفصل‌های دوره آموزش زندگی با ADHD

مداخلات زیستی
  معرفی فصل ۳
مشاهده
"04:38  
  معرفی مداخلات زیستی: محرک‌ها به عنوان کمک به تغییر
مشاهده
"05:31  
  باورهای غلط در مورد دارو
مشاهده
"09:37  
  اساس نوروبیولوژیکیADHD
مشاهده
"09:39  
  دسته‌های مختلف دارو درADHD - محرک‌ها
مشاهده
"07:59  
  دسته‌های مختلف دارو درADHD - غیرمحرک‌ها
مشاهده
"06:31  
  داروها چگونه عمل می‌کنند؟ - محرک‌ها
مشاهده
"10:24  
  داروها چگونه عمل می‌کنند؟ - غیرمحرک‌ها
مشاهده
"07:26  
  شواهد اثربخشی دارو درADHD
مشاهده
"10:41  
  فواید دارو و چگونگی ارزیابی اثربخشی درمان چیست؟
مشاهده
"07:11  
  عوارض جانبی
مشاهده
"10:10  
  نحوه معرفی محرک
مشاهده
"05:24  
  پاسخ ترجیحی و شخصی‌سازی درمان دارویی
مشاهده
"10:13  
  اقداماتی برای اجتناب
مشاهده
"04:49  
  وقتی که کار نمی‌کند
"07:36  
  به سوی مداخلات زیستی غیر دارویی جدید
"02:34  
  Neurostimulation
"07:18  
  مکمل‌های غذایی
"11:43  
  جمع‌بندی فصل ۳
"02:26  

ویژگی‌های دوره

زیرنویس فارسی
زیرنویس فارسی

این دوره دارای زیرنویس اختصاصی است.

درباره دوره

ADHD چیست و چالش‌های مرتبط با آن کدامند؟

چه شما فردی باشید که تحت تأثیر ADHD قرار دارد، چه یکی از اعضای خانواده یا یک حرفه‌ای، این دوره آنلاین (MOOC) به شما درک کاملی از ADHD ارائه خواهد داد. این دوره به شما امکان می‌دهد با توسعه یک استراتژی پیچیده که ابعاد روانشناختی، درمان‌های نوروبیولوژیکی و مداخلات محیطی را ترکیب می‌کند، به چالش‌های خاص ADHD پاسخ دهید. از آنجا که در دو سوم موارد این اختلال نسبتاً پایدار است، هرچند ممکن است در طول زندگی فرد نوسان داشته باشد، این دوره کلیدهایی برای درک چگونگی زندگی با ADHD در طول زمان ارائه می‌دهد.

از طریق ارائه‌های متخصصان در این زمینه، فعالیت‌ها و منابع مختلف مانند خواندنی‌ها و ویدئوها، شما با موارد زیر آشنا خواهید شد:

ارزیابی علائم ADHD

  • جزئیات تشخیص ADHD، همچنین تشخیص‌های افتراقی و همزمانی‌های آن
  • بیولوژیکی (از جمله دارویی)، روانشناختی و محیطی برای ADHD

این دوره آنلاین برای نوجوانان و بزرگسالانی که تحت تأثیر ADHD قرار دارند و همچنین خانواده‌های آنها طراحی شده است. همچنین برای حرفه‌ای‌های علاقه‌مند به ADHD و دانشجویان پزشکی و روانشناسی که مایل به یادگیری بیشتر درباره ADHD هستند، پیشنهاد شده است.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Martin Debbané

Martin Debbané استاد عادی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه ژنو و استاد روان‌پزشکی در بخش تحقیقاتی روانشناسی بالینی، آموزشی و سلامت در کالج دانشگاهی لندن (بریتانیا) است. تخصص بالینی او به عنوان روان‌درمانگر روان‌پویشی بر درمان مبتنی بر ذهنی‌سازی (MBT) متمرکز است، به عنوان مربی، ناظر و مجری در MBT فعالیت می‌کند. او با پروفسور ماریو اسپرانزا شبکه فرانسوی‌زبان درمان‌های مبتنی بر ذهنی‌سازی (RF-TBM) را تأسیس کرده است. تحقیقات تیم مارتین دبانه بر روی توسعه آسیب‌شناسی روانی از کودکی تا بزرگسالی، ادغام روش‌های روانشناسی بالینی، تجربی و توسعه‌ای، و همچنین پژوهش‌های علوم اعصاب برای درک بهتر آسیب‌شناسی روانی و سلامت روانی متمرکز است.

maktabkhooneh-teacher Maude Schneider

Maude Schneider از سال ۲۰۱۹ استاد دستیار در دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه ژنو است. او مدیریت واحد روان‌شناسی بالینی وضعیت‌های ناتوانی را بر عهده دارد. همچنین به صورت پاره‌وقت به عنوان روان‌درمانگر و روان‌شناس در بنیاد قطب اوتیسم کار می‌کند. پروفسور اشنایدر در سال ۲۰۱۴ دکترای روان‌شناسی خود را دریافت کرد. او بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به دانشگاه KU Leuven (بلژیک) برای آموزش در روش‌شناسی نمونه‌برداری از تجربه و تکنیک‌های سلامت موبایل رفته بود. در سال ۲۰۱۷، او یک بورس Ambizione از بنیاد ملی علوم سوئیس (FNS) برای انجام یک پروژه تحقیقاتی درباره ناتوانی‌های اجتماعی در نوجوانان و جوانان مبتلا به اختلالات عصبی-رشدی دریافت کرد. علاوه بر حرفه تحقیقاتی خود، او آموزش روان‌درمانی کودکان و نوجوانان را نیز تکمیل کرده است. پروفسور اشنایدر سال‌ها در زمینه اختلالات عصبی-رشدی، به ویژه میکرو‌حذف ۲۲q11.2 و اختلالات طیف اوتیسم کار کرده است. تحقیقات او عمدتاً بر نقص‌های اجتماعی در نوجوانان مبتلا به اختلالات عصبی-رشدی و انتقال به بزرگسالی متمرکز است.

maktabkhooneh-teacher Nader Perroud

Nader Perroud استاد مشارک در دانشکده پزشکی دانشگاه ژنو، در بخش روانپزشکی و استاد دستیار در دانشکده پزشکی دانشگاه دالهوزی (هالیفاکس، کانادا) و همچنین پزشک معاون، مسئول واحد در بیمارستان‌های دانشگاهی ژنو است. علایق بالینی او بر مراقبت از بیمارانی که مشکلاتی در مدیریت احساسات دارند، به ویژه کسانی که از اختلال شخصیت مرزی یا اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی (ADHD) رنج می‌برند، متمرکز است. تحقیقات او بر این دو بیماری و مکانیزم‌های دخیل در تنظیم احساسات تمرکز دارد. آخرین کارهای او به درک بهتر عوامل روان‌درمانی که به بهبود تنظیم احساسات کمک می‌کنند، اختصاص یافته است. او همچنین در پیاده‌سازی روش‌های روان‌درمانی خاص برای اختلال شخصیت مرزی در جهان فرانسوی‌زبان، از جمله درمان رفتاری دیالکتیکی و درمان‌های مبتنی بر ذهنی‌سازی، مشارکت داشته است.

maktabkhooneh-teacher Stephan Eliez

Stephan Eliez، پدروان‌پزشک و استاد در بخش روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه ژنو است. پس از تکمیل آموزش پزشکی خود در ژنو، از سال 1997 تا 2001 در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا در زمینه علوم اعصاب تخصص یافت. تحقیقات او ترکیبی از روش‌های سنتی تحقیق بالینی با روش‌شناسی چندرشته‌ای در ژنتیک، علوم اعصاب شناختی و تصویربرداری عصبی است. پروفسور الیز به ویژه به درک توسعه اختلالات عصبی-رشدی مانند اسکیزوفرنی و اختلالات طیف اوتیسم علاقه‌مند است. او به مطالعه بیماری‌های نادر پرداخته و یک متخصص در سندرم میکرو‌حذف 22q11.2 است. به عنوان مدیر بنیاد قطب اوتیسم، در انجمن‌های خانوادگی سوئیسی و اروپایی مرتبط با ناتوانی‌های رشدی نیز مشارکت دارد. او از سال 2015 تا 2019 رئیس انجمن اروپایی روانپزشکی کودک و نوجوان (ESCAP) بوده و در حال حاضر رئیس مشترک انجمن سوئیسی روانپزشکی و روان‌درمانی کودک و نوجوان است.

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.