آموزش ساختن پورتفولیو و رزومه کاری

poster
پیش‌نمایش دوره

مجموعه‌ای دسته‌بندی شده از اسناد و مدارک و سوابق کاری را پورتفولیو (Portfolio) یا پوشه کار می گویند. این مجموعه دسته بندی شده، ممکن است به صورت پرونده‌ای از اسناد مختلف و یا به صورت ... ادامه

برگزارکننده:  Georgia Institute of Technology  Georgia Institute of Technology
مدرس دوره:
4.5 (11 رای)
سطح: مقدماتی
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  8 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  0:53 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

سرفصل‌های دوره آموزش ساختن پورتفولیو و رزومه کاری

درباره دوره

مجموعه‌ای دسته‌بندی شده از اسناد و مدارک و سوابق کاری را پورتفولیو (Portfolio) یا پوشه کار می گویند. این مجموعه دسته بندی شده، ممکن است به صورت پرونده‌ای از اسناد مختلف و یا به صورت پوشه‌ای الکترونیکی باشد که به عنوان جزء مهمی از یک رزومه کاری به شمار می‌رود. دوره آموزش پورتفولیو با هدف آموزش این تکنیک در مکتب خونه تهیه و تدوین شده است.

کاربرد دوره آموزش ساختن پورتفولیو و رزومه کاری

آیا پورتفولیو همان رزومه است؟ این سؤال امکان دارد برای افراد زیادی پیش بیاد . در پاسخ باید بگوییم: خیر. نمونه کارها بسیار جزئی‌تر از رزومه هستند و برای ایجاد آن‌ها به سرمایه‌گذاری و زمان بیشتری نیاز است. در حالی که یک رزومه حداکثر یک یا دو صفحه است، نمونه کارها معمولاً در یک کلاسور حرفه‌ای ارائه می‌شوند که امکان نمایش عمیق تجربیات و مهارت‌های شما را فراهم می‌کند.

نمونه کار مهم‌ترین بخش رزومه شما است زیرا ارائه نمونه‌های واقعی از کار شما را به تصویر می‌کشد. سعی کنید نمونه‌هایی از بهترین کارهای خود را درج کنید تا تمام مهارت‌های مرتبط شما را نشان دهند. بسته به حرفه خود، می‌توانید هر چیزی از نمودار گرفته تا مقاله و طرح درس را پیوست کنید. شما همچنین می‌توانید هر گونه تمجید یا بازخورد مثبت مربوط به نمونه کار خاص را ذکر کنید.

به طور کلی هدف از پرتفولیو و رزومه کاری نشان دادن تمام و کمال مهارت‌های شما به کارفرمایان در زمان استخدام است. به‌این‌ترتیب آن‌ها بهتر به سوابق کاری و مهارت‌های شما برای پوزیشن شغلی موردنظر پی می‌برند و این در انتخاب و پذیرش شما، مؤثر است.

هدف از یادگیری دوره آموزش ساختن پورتفولیو و رزومه کاری چیست؟

آیا پورتفولیو همان رزومه است؟ این سوالی است که بسیاری از افراد دارند. در پاسخ باید بگوییم – خیر. نمونه کارها بسیار جزئی‌تر از رزومه هستند و برای ایجاد آن‌ها به سرمایه گذاری و زمان بیشتری نیاز است. در حالی که یک رزومه حداکثر یک یا دو صفحه است، نمونه کارها معمولاً در یک کلاسور حرفه‌ای ارائه می‌شوند که امکان نمایش عمیق تجربیات و مهارت‌های شما را فراهم می‌کند.

نمونه کار مهمترین بخش رزومه شما است زیرا ارائه نمونه‌های واقعی از کار شما را به تصویر می‌کشد. سعی کنید نمونه‌هایی از بهترین کارهای خود را درج کنید تا تمام مهارت‌های مرتبط شما را نشان دهند. بسته به حرفه خود، می‌توانید هر چیزی از نمودار گرفته تا مقاله و طرح درس را پیوست کنید. شما همچنین می‌توانید هر گونه تمجید یا بازخورد مثبت مربوط به نمونه کار خاص را ذکر کنید.

به طور کلی هدف از پرتفولیو و رزومه کاری نشان دادن تمام و کمال مهارت‌های شما به کارفرمایان در زمان استخدام است. به این ترتیب آن‌ها بهتر به سوابق کاری و مهارت‌های شما برای پوزیشن شغلی مورد نظر پی می‌برند و این در انتخاب و پذیرش شما، مؤثر است.

دوره آموزش ساختن پورتفولیو و رزومه کاری مناسب چه کسانی است؟

نحوه ساختن پورتفولیو و رزومه کاری برای تمامی افراد کاربردی است. اما می‌توان گفت افرادی که می‌خواهند برای استخدام اقدام کنند، به آن نیاز بیشتری دارند. ساخت پورتفولیو نیز بیشتر برای مشاغلی که نیاز به ارائه نمونه کار دارند، ضروری است. مثلاً مشاغل هنری، گرافیکی، فناوری و صنایع‌دستی و غیره به نمونه کار نیاز دارند. چراکه به این وسیله می‌توانند میزان مهارت خود را آن‌طور که بایدوشاید به کارفرما نشان بدهند.

بعد از گذراندن این دوره چه مهارت‌هایی به دست می‌آورم؟

بعد از گذراندن این دوره، فراگیران موارد زیر را یاد می‌گیرند:

 • می‌فهمند که چه چیزی در یک نمونه کار مورد نیاز است.
 • یاد می‌گیرند که چه چیزهایی باید در نمونه کارها گنجانده شود.
 • یاد می‌گیرند چطور بیانیه اصالت بنویسند. (یک پاراگراف که بیان می‌کند این کار شماست و محرمانه است).
 • یاد می‌گیرند چطور شرح مختصری از باورهایشان در مورد کار و صنعت را بیان کنند.
 • اهداف شغلی‌شان را به خوبی می‌توانند بیان کنند.
 • با ساختار رزومه نویسی آشنا می‌شوند.
 • با مواردی که نباید در رزومه و نمونه کار وجود داشته باشد، آشنا می‌شوند.
 • یاد می‌گیرند چگونه تصویر ذهنی مثبت و خوبی را از خود و عملکردشان در ذهن کارفرمایان ایجاد کنند.

منابع، پیش‌نیازها و منابع مکمل

این دوره پیش نیاز خاصی ندارد و همه افراد متقاضی می‌توانند در آن شرکت کنند.

ویژگی‌های متمایز دوره آموزش ساختن پورتفولیو و رزومه کاری چیست؟

این دوره به صورت آنلاین برگزار می‌شود. بنابراین مشکل محدودیت زمان نخواهید داشت. از طرفی همه نکات مهم که در صدها منبع ممکن است به سختی بیابید را یکجا در اختیارتان می‌گذارند.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Amalia B. Stephens

Amalia B. Stephens بیش از هفت سال کلاس‌های متنوعی را در موسسه زبان فناوری GA تاسیس و تدریس کرده است. او همچنین زبان انگلیسی را در سیستم مدارس دولتی شهرستان فولتون جورجیا و در قاهره، مصر و جمهوری آفریقای مرکزی تدریس کرده است. Amalia پیش از تدریس به عنوان یک نویسنده تجاری در نیویورک و آتلانتا برای روزنامه‌ها، نشریات تجاری و شرکت‌های خصوصی فعالیت کرده است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
مریم نادریان 1402-01-14
خیلی مفید بود, بی نهایت از تیم مکتب خونه متشکرم, مکتب خونه عزیز لطف میکنید سایر آموزش های این استاد رو هم در صورت امکان بذارید واسمون؟ ممنونم
شایان سری پیشه 1401-10-19
ازین کارا بیشتر بکنین :) سپاس. بی نهایت لذت بردم از کیفیت و محتوای سرراست مطلب
1399-06-21
خیلی کامل و عالیه و مدرس با آرامش همه موارد رو توضیح می دهند . پیشنهاد می کنم حتما استفاده کنید.
سعید صادقی نژاد 1399-06-01
فوق العاده بود. ممنون از مکتب خونه که خیلی حرفه ای کار میکنه و آموزشهای عالی انگلیسی هم ارائه میده. امیدوارم دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی هم بذارین.
1399-06-26
خیلی خوبه اماکاشکی فارسی میشدبهترمیشد
1399-06-04
بسیار عالی بود ولی اگر زیر نویس هم داشت افراد با مهارت کمتر زبان انگلیسی هم میتوانستند استفاده بهتری داشته باشند. موفق باشد
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.

دوره‌های پیشنهادی

باوجود پیشرفت علم و استفاده بیشتر مردم از اینترنت و روی ‌آوردن بسیاری از کسب‌وکارها به فضای دیجیتال، پورتفولیو الکترونیکی این امکان را به شما خواهد داد که به‌صورت آنلاین سابقه خود را به هر شرکت و یا دانشگاهی در هر نقطه دنیا بفرستید. بدون هیچ‌گونه نگرانی از این بابت که آیا مدارک یا سوابق شما به موقع به دست مؤسسه موردنظر می‌رسد یا خیر. پورتفولیو آنلاین به اطلاعات شما نظم می‌دهد و باعث می‌شود شما از انسجام فکری برخوردار باشید و همچنین عزت‌نفس و حس انگیزه و پیشرفت را در شما بالا می‌برد.

پورتفولیو باعث رشد و پرورش مهارت‌های فراشناختی‌تان نیز می‌شود. شما با اطلاع از آموخته‌ها، نحوه یادگیری و چگونگی به‌کارگیری دانش و مهارت در حل مسائل، قادر خواهید بود به فرایند یادگیری و تفکر خود جهت داده و از طریق نظم‌دهی و نظارت بر فرایندهای ذهنی، پیشرفت خود را بهبود ببخشید. همچنین قادر خواهید بود که از پورتفولیو برای سازمان‌دهی و مدیریت پروژه‌های خود استفاده کنید. پوشه کار تضمین می‌کند که پروژه‌ها دارای مجموعه‌ای از اهداف هستند که در صورت پیگیری، نتایج مورد انتظار را به ارمغان می‌آورند.

پورتفولیو الکترونیکی سازگاری بیشتری با تغییر دارد و شما می‌توانید نظارت دقیق‌تری بر کارها و پروژه‌های خود داشته باشید. بدین ترتیب شما مجموعهٔ کاملی از تحصیلات، سابقه شغلی، دستاوردها و توانایی‌های خود خواهید داشت تا در صورت نیاز بتوانید آن‌ها را ارائه دهید.

شما در دوره آموزش ساختن پورتفولیو و رزومه کاری یاد می‌گیرید که چطور خود را معرفی کرده و سوابق شغلی و تحصیلی‌تان را شرح دهید و از این طریق دستاوردها و توانایی‌هایی خود را با بقیه به اشتراک بگذارید. همچنین این توانایی را خواهید داشت که رزومه کاری خود را تکمیل نموده و با تمرین در هر قسمت اطلاعات مناسبی را بنویسید.

آموزش ساخت پورتفولیو

پورتفولیو یا پوشه کار همان مجموعه‌ای دسته‌بندی شده از اسناد، مدارک و سوابق کاری است که به صورت پرونده‌ای از اسناد مختلف یا پوشه های الکترونیکی هستند. این پرونده‌ها مهم‌ترین جزء از یک رزومه کاری به حساب می‌آیند. یک رزومه کاری قوی نسبت به سایر افراد به شما در کسب هر چه بیشتر کارفرماها و کسب یک موقعیت شغلی مناسب کمک می‌کند. این رزومه است که کار و توانمندی‌های شما را به رخ کارفرمایان می‌کشد و اجازه نمی‌دهد آن‌ها از شما بگذرند. با توجه به ویژگی‌های پورتفولیو در ارائه کارنامه شغلی قوی، بهتر است بیشتر با آموزش ساخت پورتفولیو آشنا شوید. بنابراین با ادامه مقاله همراه باشید.

تعریفی کلی از پورتفولیو 

برای اینکه بتوانید نمایش بهتری از رزومه کاری خود به کارفرمایان ارائه دهید نیاز به مجموعه‌ای جامع و عالی دارید. پورتفولیو در واقع یک کارنامه شغلی است که در این امر به شما یاری می‌رساند. این کارنامه شغلی شامل مدارکی مستند و مهم از مهارت‌های فرد، نمونه‌ها، نمایش بصری هنر و توصیه نامه‌ها با یک رزومه خواهد بود. بنابراين برای اینکه بتوانید فرصت شغلی خود را به راحتی به دست آورده و از رقیبان پیشی بگیرید، برای ساخت پورتفولیو آموزش در دوره آموزش  پورتفولیو شرکت کنید.

ساخت پورتفولیو مناسب چه کسانی است؟

شما هر گاه شروع به انجام کاری کنید نیاز به جمع آوری رزومه‌ای از خود برای موفقیت های بیشتر دارید. بنابراین مهم نیست که در چه شغلی مشغول هستید، شما یک کاربر برای ساخت پورتفولیو به حساب می‌آید. با این حال کسانی که قصد دارند در جایی استخدام شوند، نیاز بیشتری به رزومه کاری دارند. مشاغل هنری، گرافیکی، فناوری و صنایع دستی و غیره از سری مشاغلی هستند که بیشتر از سایر مشاغل به پورتفولیو نیاز دارند؛ زیرا که با کمک آن می‌توانند میزان مهارت خود را آن طور که هست و شاید و باید به کارفرما نشان دهند. 

اهمیت پورتفولیو و مزایای استفاده از آن

به وسیله پورتفولیو شما می‌توانید توانایی‌ها و شایستگی‌های خود را به نمایش بگذارید و نمونه کار و رزومه از جمله بهترین ابزارها در این زمینه هستند. امروز پیدا کردن شغل و ارائه رزومه کاری با وجود پیشرفت تکنولوژی، تبدیل به فرایندی آنلاین شده است. بنابراین شما باید بتوانید که همه آنچه را که در طی سالیان دانشگاه و کارکردن در محیط‌های گوناگون کسب کرده‌اید را به کارفرمایان به صورت دسته‌بندی شده نشان دهید. اگر شما یک پورتفولیو مختص خودتان داشته باشید، کارتان بسیار حرفه‌ای‌تر و چشمگیرتر خواهد بود.

شما در هر زمینه‌ای که فعال باشید، می‌توانید با فراهم آوردن یک پوشه کار یا پورتفولیو، اطلاعات و ویژگی‌های بارز خود را بهتر ارائه دهید و در مصاحبه‌های خود کارها و سوابقتان را به معرض نمایش بگذارید.

 فایل نمونه کار می‌تواند به صورت کاغذی و یا به صورت آنلاین باشد. مزیت‌های بسیاری برای پورتفولیو آنلاین که در واقع همان نسخهٔ الکترونیکی است، وجود دارد و همین امر باعث برتری آن نسبت به نوع کاغذی شده است. از جمله مزایای پورتفولیو آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دسترسی آسان به نمونه کارها
 • حرفه‌ای‌تر به نظر رسیدن فرد
 • ذخیره مطالب شنیداری و دیداری مثل تصاویر، ویدیو و یا فایل‌های صوتی
 • امکان ویرایش و بروزرسانی اطلاعات مربوط به آن‌ها در هر زمان و مکان

شما به راحتی می‌توانید رزومه کاری خود را با افراد مورد نظرتان به اشتراک بگذارید و همیشه آن را به همراه داشته باشید.

مراحل ساخت پورتفولیو 

معمولاً برای تهیه پورتفولیو از سه نرم‌افزار پاورپوینت، فتوشاپ و ایلاستریتور استفاده می‌شود. با این حال رایج‌ترین نوع از ساخت پورتفولیو با کمک از شیت‌بندی در فتوشاپ انجام می‌شود. به‌علاوه الگو گرفتن و پیدا کردن ایده در ایجاد یک نمونه کار می‌تواند با کمک از وب‌سایت‌ها با قالب‌های آماده پورتفولیو نیز انجام گیرد. با توجه به اینکه آموزش ساخت پورتفولیو برای مشاغل متفاوت کاربرد دارد، بهتر است به صورت کلی مراحلی از آن موردبررسی قرار گیرد:

انتخاب نمونه کارها

اینکه هر پروژه و فایل را نیمه‌تمام بگذارید و همان را به رزومه اضافه کنید، پروژه ساخت پورتفولیو شما به بن‌بست می‌رسد. مهم‌ترین قسمت از آموزش ساخت پورتفولیو این است که کارها و پروژه‌های کوچک و بزرگ خود را با حوصله تدوین و انتخاب کنید و سپس آن‌ها را در پورتفولیو قرار دهید. برای انجام بهتر این کار می‌توانید از پروژه‌های تمرینی استفاده کنید؛ بهتر است هر چه را انتخاب می‌کنید، نهایت توانایی شما را به نمایش بگذارد و مهارت تخصصی‌تان را به رخ کارفرما بکشد. 

توضیح پروژه‌ها

چنانچه بتوانید برای انتخاب‌های خود یک داستان تعریف کنید تا اثرگذاری آن را افزایش دهد، یک پورتفولیوی حرفه‌ای ساخته‌اید. اگر مراحل زیر را در آموزش ساخت پورتفولیو یاد بگیرید، موفقیت بیشتری خواهید داشت: 

1. مشخص کردن نقش خود در پروژه: ابتدا باید مشخص کنید در هر حوزه‌ای که فعالیت دارید، نقش شما چیست؟ و این نقش را به شکل مختصر توضیح دهید.

2.  پروسه انجام: در پروسه انجام که از قسمت‌های مهم است به بیننده پورتفولیو توضیح دهید که در این طرح از کجا به کجا رسیده‌اید، از چه چیزی و چگونه الهام گرفته‌اید یا اینکه توضیح دهید چه تکنیک‌هایی استفاده می‌کنید. 

3.  بیان اهداف پروژه: ابتدا اهداف پروژه را بیان کنید و سپس توضیح دهید این اهداف چگونه به دست می‌آیند. 

نظرات دیگران

اشتراک‌گذاری و جلب نظر دیگران می‌تواند به شما در کسب اعتماد کارفرما کمک کند. 

آپدیت پورتفولیو 

مطمئنا با گذر زمان اید‌ه‌های تازه‌تری به ذهن راه پیدا می‌کند و بهتر است مدتی یک بار رزومه خود را آپدیت کنید. 

نحوه ساخت پورتفولیوی معماری

برای مثالی از آموزش ساخت پورتفولیو بهتر است نمونه پورتفولیو معماری مورد بررسی قرار بگیرد. برای ساخت پورتفولیو معماری موفق مراحل زیر را دنبال کنید: 

1. ساخت پروژه 

برای نشان دادن مهارت، استعداد و تجربه خود از پروژه‌ها کمک بگیرید. سعی کنید از پروژه‌های مرتبط و باکیفیت برای ارائه کار خود استفاده کنید. 

2. گردآوری مجموعه های بصری

در گام دوم از آموزش ساخت پورتفولیو در زمینه معماری باید محتواهای بصری از گذشته تا به حال را جمع آوری کنید و در پروژه خود درباره آن‌ها توضیح دهید. دسته‌ای از محتواها که می‌تواند رزومه شما را قوی کند عبارت است از: 

-         طراحی معماری

-         پروژه های عکاسی

-         طراحی داخلی

-         طراحی مسابقه معماری

3. عیین قالب

برای اینکه درک پروژه شما برای مشاهده کننده آسان‌تر شود و احتمال توجه به آن افزایش یابد، از قالب کوچک و مناسب استفاده کنید. آموزش تکنیک‌های گوناگون از این دست اهمیت زیادی در طراحی دارد. 

4. پیروی از الگو

می‌توانید برای استفاده از الگوها و ایده‌های آنلاین و به‌روز شده از انواع وب‌سایت‌ها کمک بگیرید. 

5.چیدمان پروژه‌ها

هر چه در ساخت پورتفولیو چیدمان پروژه ها براساسی مشخص طبق نظمی انجام شود، مهارت و تخصص فرد بیشتر به نمایش درمی‌آید؛ بنابراین این گزینه اهمیت زیادی در آموزش ساخت پورتفولیو دارد.

6. ساخت front cover

front cover در ارائه مختصر عنوان کارها، مشخصات فردی و وضعیت تحصیلی و شغلی هوشمندانه به معماران کمک می‌کند. سپس می‌توان در صفحات داخلی از مطالب رزومه این ارائه را عنوان کرد؛ بنابراین یک سند کامل تهیه می‌شود. 

جمع بندی 

آموزش ساخت پورتفولیو به شما کمک می‌کند با آموزش تکنیک و مراحل لازم یک رزومه حرفه‌ای از مهارت‌های فردی و گروهی خود تهیه کنید. این رزومه قوی شما را برای نسبت به سایر افراد یک قدم به جلو می‌برد. به این شکل که کارفرمایان به کار شما اعتماد کرده و کار به خودتان می‌سپارند.

poster
پیش‌نمایش دوره
  
برگزار کننده:  Georgia Institute of Technology
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  8 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  0:53 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)