آموزش تکنیک‌های خلاقیت

poster
پیش‌نمایش دوره

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که در اختیار انسان­‌ها قرار گرفته است و در تمام طول تاریخ انسان به کمک آن توانسته به دستاورد­ها و اختراعات بسیار بزرگی دست بزند «خلاقیت» است. خلاقیت در معنای کلی ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:

برگزارکننده:

مکتب‌خونه
4.3 (20 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس

پیش‌نیاز‌ها

محتوای این دوره به‌ طوری آماده شده است که استفاده از این دوره نیاز به هیچ پیش­‌نیاز به‌خصوصی ندارد و با هر سطحی از معلومات می‌­توان از آموزش­‌های این دوره بهره­‌مند شد.

سرفصل‌های دوره آموزش تکنیک‌های خلاقیت

مفاهیم پایه‌ای خلاقیت

در این فصل به مفاهیم پایه‌ای خلاقیت پرداخته می‌شود. ابتدا اهمیت خلاقیت و سپس تعاریف آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

  مقدمه
مشاهده
"03:21  
  تعاریف پایه
مشاهده
"25:08  
  چک‌لیست خلاقیت و اهمیت آن
"07:31  
  تفکر واگرا و تفکر همگرا
"06:37  
  موانع خلاقیت (قسمت نخست)
"17:23  
  موانع خلاقیت (قسمت دوم)
"12:28  
  فرایند خلاقیت
"17:23  
  خلاقیت و حل مسأله
"09:06  
  فایل‌های مورد نیاز دوره
"00:03  
تکنیک‌های خلاقیت

منظور از تکنیک‌های خلاقیت شیوه‌هایی جهت تقویت و بروز خلاقیت در افراد با اهداف کمک به ایده‌پردازی، تقویت توان فکری، شکستن چهارچوب‌های ذهنی، ازبین‌بردن موانع خلاقیت، نگاه به موضوعات با زوایای جدید و غیرمعمول است. طبقه‌بندی‌های متنوعی برای تکنیک‌های خلاقیت وجود دارد. در این فصل تلاش شده است مجموعه‌ای کامل از تکنیک‌های خلاقیت به تفکیک تکنیک‌های فردی، گروهی و نیز تکنیک‌هایی که هم به‌صورت فردی و هم به‌صورت گروهی قابل‌اجرا است، ارائه شود.

  مقدمه‌ای در مورد تکنیک‌های خلاقیت
مشاهده
"07:00  
  تکنیک‌های فردی خلاقیت (قسمت نخست)
"11:24  
  تکنیک‌های فردی خلاقیت (قسمت دوم)
"15:52  
  تکنیک‌های گروهی خلاقیت (قسمت نخست)
"10:35  
  تکنیک‌های گروهی خلاقیت (قسمت دوم)
"19:52  
  تکنیک‌های فردی و گروهی خلاقیت (قسمت نخست)
"13:25  
  تکنیک‌های فردی و گروهی خلاقیت (قسمت دوم)
"08:56  
  تکنیک‌های فردی و گروهی خلاقیت (قسمت سوم)
"10:17  
  تکنیک‌های فردی و گروهی خلاقیت (قسمت چهارم)
"11:56  
  سایر تکنیک‌های خلاقیت
"05:19  
  مدل جامع مغزی هرمان
"14:52  
مفاهیم تکمیلی خلاقیت

در این فصل مفاهیم تکمیلی خلاقیت ارائه می‌شود. یکی از رویکردهای خلاقیت که در بلوک شرق مورداستفاده قرار می‌گرفت، تحت عنوان خلاقیت نظام‌یافته یا تکنیک تریز ارائه می‌شود. سپس به یک ابزار بسیار کاربردی و جذاب اشاره می‌شود و انواع قالب‌های فکری رایج افراد (تکنیک شش کلاه تفکر) ارائه می‌شود. این فصل با توصیه‌های پایانی در خصوص خلاقیت و نکات کاربردی برای جمع‌بندی ارائه خواهد شد.

  خلاقیت نظام‌یافته (تریز)
مشاهده
"10:42  
  تکنیک شش کلاه تفکر
"26:11  
  سایر توصیه‌ها و نکات خلاقیت
"16:55  

درباره دوره

یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که در اختیار انسان­‌ها قرار گرفته است و در تمام طول تاریخ انسان به کمک آن توانسته به دستاورد­ها و اختراعات بسیار بزرگی دست بزند «خلاقیت» است. خلاقیت در معنای کلی شاید تعریف مشخص و محدودی داشته باشد اما برخلاف این تعریف مشخص و محدود، با کمی عمیق شدن می­‌توانیم متوجه معنای عمیق این کلمه شویم.

در وهله اول شاید این طور به نظر برسد که خلاقیت ابزاری است که مثل هوش و استعداد به طور خدادادی در وجود افراد قرار داده‌ شده است، اما بدون شک بازهم مثل هوش و استعداد، راه­‌کارهایی برای پرورش و تقویت آن وجود خواهد داشت.

در دوره آموزش خلاقیت سعی شده است به‌وسیله ابزارهایی که در اختیار داریم نسبت به پرورش این ابزار اقدام کنیم و ببینیم چطور می‌­توانیم خلاقیت خودمان را تقویت کنیم و آن را در ابعاد مختلف گسترش دهیم.

 

آنچه در دوره تکنیک‌های خلاقیت برای آموزش در نظر گرفته شده است شامل موارد زیر است:

  • تعریف خلاقیت
  • کاربردهای خلاقیت
  • ابعاد مختلف خلاقیت
  • آشنایی با ویژگی­‌های توسعه خلاقیت
  • شناخت خلاقیت فردی، گروهی و سازمانی
  • راه‌­های پرورش و توسعه خلاقیت

علاوه‌بر موارد ذکر شده در این دوره به‌طور مشخص با کاربردهای خلاقیت در موقعیت­‌های شغلی و در ابعاد سازمانی آن آشنا می­‌شویم و این مورد برای شما می‌­تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

 

هدف از برگزاری دوره آموزش خلاقیت چیست؟

دوره آموزش خلاقیت با اهداف گوناگونی ازجمله آشنایی با تعاریف مختلف خلاقیت، کاربردها و دستاوردهای خلاقیت توسعه‌­یافته برگزارشده‌ است. اما اصلی­‌ترین هدف این دوره آشنایی و کمک به توسعه شما و پرورش خلاقیتتان در ابعاد گوناگون بوده است.

 

دوره تکنیک‌های خلاقیت برای چه کسانی مناسب است؟

محتوای این دوره به نحوی تهیه شده است که افراد با هر سطحی از معلومات، تحصیلات و موقعیت شغلی بتوانند از آموزش­‌های ارائه شده نهایت استفاده را داشته باشند. به‌این‌ترتیب می­‌توانیم این طور بیان کنیم که این دوره برای همه افرادی است که به دنبال راهی برای توسعه خلاقیت و استفاده حداکثری از خلاقیت خود هستند.

 

وجه تمایز این دوره نسبت به دوره­‌های مشابه چیست؟

همان‌طور که از عنوان دوره مشخص است، این دوره به خلاقیت مربوط می‌­شود و به همین دلیل در تمام مراحل این دوره سعی شده است مباحث آموزشی به روشی خلاقانه و همراه با نوآوری بیان شوند و این مسئله در کنار جامعیت مباحث این دوره به‌عنوان اصلی­‌ترین وجوه تمایز این دوره شناخته می‌شوند.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher هادی افشاری

دکتر هادی افشاری دانش‌آموخته کارشناسی الکترونیک از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و ارشد MBA از دانشگاه صنعتی شریف هستند. ایشان مدرک دکتری تخصصی کسب‌وکار (DBA) را از مؤسسه‌ی علوم و فنون تهران کسب کرده و در حال حاضر هم‌بنیان‌گذار مجموعه‌ی «بیست‌تاسی» و همچنین رئیس هیئت‌مدیره شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری سهم آشنا و عضو هیئت‌مدیره و کمیته‌ی سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه (VC) هستند. ایشان از سال ۱۳۸۶ مشاور استراتژی و توسعه‌ی کسب‌وکار هلدینگ‌های برتر کشور و مدرس دروس حوزه‌ی کسب‌وکار و کارآفرینی در دانشگاه‌ها هستند.

اطلاعات بیشتر در مورد مدرس:

http://zil.ink/Afshari

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
مجتبی ارشد 1403-04-03
بسیار عالی
وحید اله دادی 1403-02-20
بسیار کاربردی و آموزنده باتشکر از مدرس گرامی
فرناز نافعی 1401-06-16
خیلی از دیدن این دوره لذت بردم و مطالب بسیار کاربردی و جذاب بود.. خدا قوت و از زحمات استاد عزیز و تیم خوب مکتبخونه ممنونم. اگر صدور مدرک هم داشت دیگه بهترین میشد!
مسعود شکری 1403-04-30
خوب بود، ولی مثال های بیشتری نیاز داشت
رضا ناصری 1403-03-13
سلام و خدا قوت 1. اگر مراحل آموزش بصورتی طراحی شود که تعامل و مشارکت فراگیرنده با فیلم های آموزشی بیشتر شود، اثربخشی بیشتری حاصل خواهد شد 2.از تکنیک های آموزش مثلا لایتنر در الگوریتم آموزش کمک استفاده کنید تا ماندگاری مطالب در حافظه بلندمدت فراگیران تثبیت شود. (سیکل های تکرار) با تشکر
حمید بوری آبادی 1403-02-26
با سلام بیان تیتروار تکنیک های خلاقیت فرار خواهد بود و فراموش می شود. توضیح درس با مثال های کاربردی و تمرین به یادگیری بهتر منجر خواهد شد. با تشکر
سیدمحسن حسینی 1403-02-25
خوب بود. بعضی از تکنیک هاش واقعا بدرد بخور هست
آرمان شاکری 1401-01-09
نسبت به اینکه 5 ساعت هستش دوره خوبیه و تو منابع فارسی نسبتا جامع تره. بیان مدرس هم خوبه اگر یه تایمی هم برای تحلیل و حل مسئله با رویکرد خلاقانه داشت دوره کامل تری میشد
فرشاد کیان فر 1401-04-10
برخی مباحث بسیار جالب دوره بدون مثال رها شدند و حیف شد که این دوره گواهینامه ندارد

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
صفحات پربازدید