فیزیک 3

poster
پیش‌نمایش دوره

درس فیزیک 3 به عنوان یکی از درس‌های اصلی پایه دوازدهم در نظام آموزشی شناخته می‌شود. فراگیری یادگیری فیزیک 3 دوازدهم بسیار ساده است؛ اما درعین‌حال اکثر دانش‌آموزان از آن فراری هستند و تمایلی به ... ادامه

4.5 (17 رای)
سطح: مقدماتی
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  26 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  30 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آموزش فیزیک ٣

 آماده سازی دانش آموز برای کنکور

 ارتقای سطح علمی دانش آموزش

 کمک به دانش آموزان پایه دوازدهم برای امتحانات نهایی

سرفصل‌های دوره فیزیک 3

فیلم های آموزشی
  جلسه اول - توضیحاتی کلی درباره‌ی درس
مشاهده
"56:10  
  جلسه دوم - پتانسیل
مشاهده
"70:35  
  جلسه سوم - نوسان گر هماهنگ
مشاهده
"74:05  
  جلسه چهارم - حرکت در حالت شناوری
"80:16  
  جلسه پنجم - موج
"73:27  
  جلسه ششم - قوانین نیوتن برای حل مسائل موج
"72:39  
  جلسه هفتم - موج صوتی
"72:18  
  جلسه هشتم - سرعت صوت
"79:14  
  جلسه نهم - حرکت مافوق صوت
"68:55  
  جلسه دهم - دما و گرما
"74:06  
  جلسه دوازدهم - قانون اول ترمودینامیک
"76:54  
  جلسه سیزدهم - حالت‌های ویژه قانون اول ترمودینامیک
"57:18  
  جلسه چهاردهم - ماشین کار
"74:18  
  جلسه پانزدهم - آنتروپی و قانون دوم ترمودینامیک
"71:43  
  جلسه شانزدهم - قانون سوم ترمودینامیک و معادلات ماکسول
"61:34  
  جلسه هفدهم - حل نمونه سوال از مباحث تدریس شده
"51:40  
  جلسه هجدهم
"59:03  
  جلسه نوزدهم - تصویر / اپتیک هندسی
"74:53  
  جلسه بیستم - اپتیک موجی / خواص نور به عنوان موج
"73:10  
  جلسه بیست و یکم - هم دوسی نور
"79:07  
  جلسه بیست و دوم - پراش و نظریه موجی نور
"55:23  
  جلسه بیست و سوم - پراش شکاف دایره‌ای و شبکه‌ای
"70:46  
  جلسه بیست و چهارم - قانون نسبیت
"72:36  
  جلسه بیست و پنجم - سرعت نور
"72:52  
  جلسه بیست و ششم - تبدیل سرعت‌ها
"66:56  
  جلسه بیست و هفتم - بررسی نظریه انیشتین
"56:42  

درباره دوره

درس فیزیک 3 به عنوان یکی از درس‌های اصلی پایه دوازدهم در نظام آموزشی شناخته می‌شود. فراگیری یادگیری فیزیک 3 دوازدهم بسیار ساده است؛ اما درعین‌حال اکثر دانش‌آموزان از آن فراری هستند و تمایلی به خواندن آن ندارند؛ اما با این حال در صورتی که آموزش فیزیک با روش‌هایی صحیح و اصولی صورت بگیرد، دیگر ترسی برای دانش‌آموزان باقی نخواهد ماند. دوره آموزش فیزیک ٣ با هدف آموزش ساده این درس در مکتب خونه تهیه و تدوین شده است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

دوره آموزش فیزیک ٣

فیزیک 3 دوازدهم یکی از دروس مشترک بین رشته‌های تجربی و ریاضی است که تنها در تعدادی از سرفصل‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. یادگیری صفر تا صد این درس برای دانش‌آموزان به منظور موفقیت در کنکور سراسری از اهمیت بسیاری برخوردار است، برای این منظور این دوره آموزش فیزیک ٣ در مکتب خونه تهیه و تدوین شده تا فصل‌به‌فصل با زبانی رسا و شیوا سرفصل‌های مهم آن را برای دانش آموزان و پشت‌کنکوری‌ها شرح دهد. دوره فیزیک ٣ نام برده شامل ٢٧ جلسه و نزدیک به ٣٠ ساعت محتوای آموزشی است که توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده است.

دوره آموزش فیزیک 3 چه مزیت‌هایی دارد؟

در دوره آموزش فیزیک 3 تمام سرفصل‌های کتاب به‌صورت جامع پوشش داده‌شده است. در این آموزش، دانش‌آموزان با مبحث حرکت مانند حرکت هماهنگ، حرکت با سرعت ثابت و، حرکت هماهنگ ساده و نحوه حل مسائل آن‌ها آشنا می‌شوند. مبحث امواج که در آن از مشخصه‌های موج مانند تداخل و پراش صحبت می‌شود، بخشی از این آموزش را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این مبحث دینامیک و حرکت دایره‌ای که در مورد قوانین نیوتن، حرکت دایره‌ای و نیروی گرانشی استبوده در دوره آموزش فیزیک 3 گفته خواهد شد. فیزیک اتمی و فیزیک هسته‌ای دو مبحث دیگر کتاب فیزیک 3 هستند که در مورد مفاهیم اولیه‌ای آن‌ها صحبت شده است. 

دوره آموزش فیزیک ٣ برای چه کسانی مناسب است؟

این دوره آموزشی برای تمامی دانش آموزان پشت‌کنکوری و دانش‌آموزان محصل در کلاس دوزدهم تجربی و ریاضی مناسب است و با این حال همه افرادی که به علم فیزیک علاقه‌مند بوده و یا دانشجوی فیزیک هستند نیز می‌توانند از محتوای این دوره بهره ببرند.

اهمیت یادگیری درس فیزیک 3

درس فیزیک 3 در پایه دوازدهم نسبت به درس‌های فیزیک پایه دهم و یازدهم کمی دشوارتر است؛ اما مهم‌ترین عاملی که باعث اهمیت این درس می‌شود، موفقیت در بخش فیزیک کنکور به‌حساب می‌آید. ازاین‌رو دانش‌آموزان باید به دنبال یادگیری عمیق و کاملاً مفهومی مطالب فیزیک 3 باشند تا به‌راحتی از پس تست‌های کنکور برآیند. از طرف دیگر فیزیک زیربنای تمام علوم دیگر است و یادگیری مفاهیم پایه آن برای موفقیت در اکثر رشته‌های دانشگاهی به عنوان امری مهم تلقی می‌شود. 

چگونگی آموزش فیزیک 3

مباحث فیزیک به‌صورت تئوری برای اکثر دانش‌آموزان خشک و خسته‌کننده به نظر می‌رسد، به‌طوری‌که نیازی به یادگیری اصولی این مطالب در وجود خود احساس نمی‌کنند، اما اهمیت درس فیزیک و تأثیر آن در آینده دانش‌آموز اجازه نمی‌دهد که از روی مباحث آن به‌طور سرسری گذشت. در صورتی که سعی شود تا دانش‌آموز از فضای کتاب فراتر رود و با کاربردهای فیزیک در دنیای واقعی و زندگی روزمره خود آشنا شود، علاقه او به یادگیری چند برابر خواهد شد و دیگر حل مسائل مختلف برای او دشوار نخواهد بود. برای مثال می‌توان برخی از مباحث فیزیک را در آزمایشگاه به‌صورت حضوری انجام داد تا دانش‌آموز متوجه مفهوم اصلی مطلب شود تا برای همیشه در ذهن او باقی بماند. 

جمع‌بندی

دوره آموزشی فیزیک 3 برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم تهیه‌شده است. در این دوره دانش‌آموزان یاد می‌گیرند که چگونه به تسلط کافی برای حل مسائل مختلف برسند و مفاهیم پایه برای حل تست‌های کنکور را می‌آموزند. ازآن‌جهت که فیزیک پایه دوازدهم نسبت به پایه دهم و یازدهم کمی سنگین‌تر است به تمرین و تلاش بیشتری نیاز دارد. فیلم‌های آموزشی خوبی با زبان فارسی و به‌صورت رایگان در سطح اینترنت وجود دارد که دانش‌آموزان می‌توانند از آن‌ها برای یادگیری بهتر خود استفاده کنند.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher محمد رضا اجتهادی

دکتر محمد رضا اجتهادی تحصیلات لیسانس و فوق لیسانس خود را در دانشگاه تهران به اتمام رساند. وی سپس تحصیلات دکتری خود را در دانشگاه صنعتی شریف و بر روی ماده چگال نرم به انجام رساند. در طی دوره دکتری در دانشگاه صنعتی شریف درس کاربرد کامپیوتر در فیزیک را چند بار تدریس کرد و برای اولین بار در سال 1374 روش‌های شبیه‌سازی در فیزیک را در قالب این درس تدریس نمود.
فعالیت علمی وی در گرایش ماده‌چگال نرم است. ماده‌ چگال نرم یکی از شاخه‌های فیزیک است که بامسائل زیستی مرتبط است.
گروه علمی دکتر اجتهادی در زمینهٔ پیچش پروتئین، مدل‌های کشسان DNA، هیدرودینامیک مزو مقیاس و مایع بلوری فعالیت انجام می‌دهد.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
1403-02-04
کریمه بهاری 1402-06-25
کیفیت کار استاد عالی بود ولی فیلمبرداری و صدابرداری متاسفانه بسیار ناشیانه بود
زهرا صادقی 1402-06-19
تدریس استادبسیارعالی بودان شاالله همیشه سلامت باشند وازفیلمبردارهم تشکرمیکنیم برای فیلمبرداری خوب
1401-10-22
بهترین ها رو برای استاد گرامی و دانشجویان این دانشگاه مخصوصاً رشته ی فیزیک آرزومندم تشکر از شما ...
1401-10-11
سلام بی نهایت سپاس دکتر اجتهادی بزرگوار الهی همیشه تنتون سالم و دلتون شاد باشه. بسیار عالی
سعید کریمی میانرودی 1401-03-14
آقا عالی
محمد جواد رستنده 1401-01-25
فوق العاده است مخصوصا توی این دوران کرونا این فیلم ها خیلی نیاز هست ممنون از دکتر اجتهادی.
ارغوان رامهرمزی 1400-07-09
ممنون :)
1400-04-14
واقعا دکتراجتهادی کم نظیر هستند .تدریس فوق العاده جذابی دارند .ممنون .شاد و پیروز باشید .
پرویز افشاری آقاجری 1401-12-06
با سلام و تشکر از استاد عزیز به نظرم اگر استاد ارجمند قبل از جلسه سرفصل مطالبی رو که میخواهند بفرمایند مطرح کنند بسیار بهتر خواهد بود . ضمنا اگر استاد وقت بفرمایند و پاورپوینتی از مطالب تهیه و روی آن توضیحات بفرمایند بسیار بسیار مناسب تر خواهد بود . میتوانند در پاورپوینت خود از مطالبی که در یوتیوب و ... هست برای تفهیم بیشتر استفاده نمایند . ضمن اینکه فیلم بردار و صدابردار محترم نیز که زحمت این مسایل را می کشند باید صبوری زیاد داشته و با استاد همراه باشند . در برخی جلسات صدا واقعا نامفهوم بود . بهر شکل باور داشته باشیم این اقدام دانشگاه صنعتی شریف در راه اندازی سایت مکتبخونه انقلابی را در توسعه دانش و علم و فنون مهندسی سبب خواهد شد و آثار آن را در آینده به وضوح خواهیم دید . لذا با هرچه کیفی تر کردن آن به این مهم کمک کنیم .
1399-02-31
صدای فایل جلسه پنج خیلی بد بود،اول ویدیو هم کلی اضافه بود...
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. لطفا در صورت امکان با ارسال جزییات بیشترما را در ارتقا سطح کیفی خدمات یاری رسانید. info@maktabkhoneh.org

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.
poster
پیش‌نمایش دوره
  
برگزار کننده:  دانشگاه صنعتی شریف
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  26 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  30 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)
  
امتیاز شما:  0 %