×
ribbon

لذت دانستن: چگونه یک دانشجو/ پژوهشگر ممتاز و موفق شویم؟ (با تأکید بر علوم و فناوری های شناختی)

احتمالاً عنوان این یادداشت برای یک تازه وارد خیلی جذّاب است. کیست که نخواهد موفق باشد؟ و همه –حتی تازه واردها- از این طرف و آن طرف به گوششان رسیده که اگر دوره‌ی خود را ... ادامه

ارائه دهنده:  پژوهشکده علوم شناختی  پژوهشکده علوم شناختی
مدرس دوره:
 97% (2,165 رای)
سطح: مقدماتی
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  89 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  11 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

سرفصل‌های دوره لذت دانستن: چگونه یک دانشجو/ پژوهشگر ممتاز و موفق شویم؟ (با تأکید بر علوم و فناوری های شناختی)

چرا به مطالعه مغزهای درگیر اعتیاد علاقمندم؟

اعتیاد حالتی است که در آن شخص به علت روانی یا با مصرف برخي مواد شيميايي و طبيعي، دچار ضعف اراده درکنترل تکرار اعمال خود می‌شود؛ اين حالت با ايجاد اختلال در مدارهای عصبی مربوط به نظام پاداش، انگيزش، و حافظه در مغز، منجر به بروز عوارض بيولوژيكي، فيزيولوژي، اجتماعی و روحی می‌گردد.

  چرا به مطالعه مغزهای درگیر اعتیاد علاقمندم؟
"47:29  
آداب دانشوری در حوزه علوم شناختی
قدم به قدم تا چاپ یک مقاله در یک نشریه معتبر

در این سخنرانی با قصه‌ای از جنس واقعیت از زبان دکتر اختیاری، در مورد گام‌های پیموده شده، خلاقیت‌ها و کنجکاوی‌های علمی که نهایتا منجر به چاپ یک مقاله در نشریه American journal of Psychioatry2023 شده است، همراه می‌شویم.
این داستان که حاوی نکات مهم حرکت در یک مسیر علمی‌ست، همچنین بهانه‌ایست برای بررسی جدیدترین یافته‌ها در زمینه «تحریک مغزی مبتنی بر نقشه‌برداری مغزی» و در این سخنرانی به موارد زیر نیز پرداخته می‌شود:

  •  اهمیت موقعیت برای کارهای تحریک مغزی
  •  توجه به تفاوت‌های بین‌ فردی
  •  نقشه‌برداری عملکردی و ساختاری بهترین راه برای طراحی مداخلات فردی سازی شده
  •  همکاری و ایجاد ارتباطات بین‌المللی در عین حال انجام کارهای با کیفیت و عمیق در جایی که هستیم
  •  لذت کنجکاوی علمی
  •  عاشق شوید....
  ماجرای چاپ یک مقاله در American journal of psychaitry
"53:02  

درباره دوره

احتمالاً عنوان این یادداشت برای یک تازه وارد خیلی جذّاب است. کیست که نخواهد موفق باشد؟ و همه –حتی تازه واردها- از این طرف و آن طرف به گوششان رسیده که اگر دوره‌ی خود را با این دو برچسب به پایان برسانند، خیلی فرصت‌ها و رخصت‌ها در انتظارشان است که ظاهراً ارزش تحمل سختی‌هایی را که باید برای رسیدن به آن‌ها کشیده شود، دارد.

اما دانشجو که می‌شوی کم کم می‌فهمی واقعیت به این راحتی‌ها هم نیست؛ مشکل کجاست؟ چرا عده‌ای موفق و گروهی دیگر ناموفق هستند و تفاوت  یک دانشجوی موفق و ناموفق در چیست؟ پاسخ به این سؤال به خصوص در هنگام تصمیم‌گیری برای ورود به مقاطع بالاتر تحصیل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. آگاهی از این‌که: چگونه در درس و دانشگاه به موفقیت بیشتری برسیم؟ انتخاب موضوع پایان‌نامه چه اهمیتی در موفقیت من دارد؟ راهبردهای انتخاب رشته و موضوع پایان‌نامه برای من چیست و ... اصولا تصور من از جایگاه آینده‌ی علمی خودم چگونه است؟!

«موفقیت»، صرف نظر از نحوه‌ی تعریف، واقعیتی انکار ناپذیر است که بسیاری را به دنبال کشف رمز و راز خود می‌کشاند اما به نظر می‌رسد که رسیدن به آن علی‌رغم نیاز به بهره‌مندی از ویژگی‌هایی همچون اراده، پشتکار و سخت‌کوشی، مستلزم آگاهی و استفاده از تجربیات افرادی است که پیش از این در این راه گام نهاده‌اند.

دکتر حامد اختیاری در مجموعه نشست‌های خود بر آن است تا با در میان گذاشتن تجربیات علمیش در مسیر دانش، راهنمایی عملی و گام به گام برای دانشجویان و علاقمندان حوزه علم ترسیم نماید. گرچه مجموعه‌ی این نشست‌ها با توجه به حوزه‌ی پژوهشی ایشان در محفل دانشجویان علوم و فناوری‌های شناختی صورت گرفته، اما به نظر می‌رسد مباحث و توصیه‌های ارائه شده به صورت فرمولی کلی و جامع، قابلیت استفاده‌ی عام برای همه‌ی دانشجویان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف را داراست. پس برای فتح آینده علمی خود با این مجموعه هم‌گام شوید.

***جلسه 13 از فصل دوم از دقیقه 4 به بعد مشکل صوتی دارد***

!!!توجه!!!  سه فصل آخر در حال آماده سازی می‌باشد.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher حامد اختیاری

دکتر حامد اختیاری، در سال 1375 با کسب رتبه 11 وارد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران شد؛ رویارویی روزمره با افراد دچار اختلالات SUD ، علاقه‌مندی وی را نسبت به «نوروساینس و اختلالات شناختی مرتبط» برانگیخت به‌طوری‌که توانست با دریافت اولین کمک‌هزینه پژوهشی این حوزه در سال 2000، نخستین مقاله‌ی علمی خود را در سال 2001 با عنوان «نقش کورتکس پره فرونتال در تصمیم‌گیری‌های خطرناک» به چاپ برساند. فارغ‌التحصیلی ایشان در سال 2004 و پس از دفاع از پایان‌نامه‌اش در رابطه با تصمیم‌گیری خطرناک و رفتار بدون فکر، با اشتغال در «مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران» (INCAS) هم‌زمان شد که در نهایت به راه‌اندازی آزمایشگاه عصبی-شناختی ایشان در سال 2005 انجامید. دکتر اختیاری همچنین در سال 2010، یک برنامه تحقیقاتی را با نام «Translational Neuroscience Program» در پژوهشکده مطالعات علوم‌شناختی (ICSS) در تهران آغاز کرد. پذیرش در مقطع دکترای تصویربرداری عصبی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 2011 ، آغازگر شروع پروژه‌ی پایان‌نامه‌ای در مورد مبانی عصبی مهار پاسخ به وسیله‌ی fMRI شد که درنهایت به مهاجرت ایشان به آمریکا برای ادامه تحصیل در مقطع فوق دکترا و همکاری در مؤسسه‌ی تحقیقات مغزی لوریت LIBR با دکتر مارتین پاولوس، در همین زمینه منجر شد؛ ایشان از سال 2018 به بعد تاکنون، در جایگاه هیئت علمی در این مؤسسه به فعالیت مشغول‌اند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
سید رضا حسینی 1402-01-13
دانشجوی دوره
بسیار دوره خوبیه و به نظرم قبل از هر دوره ای در مکتب خونه یک دانشجو باید این دوره رو ببینه که متوجه هدف و مسیر آینده شغلی خودش بشه
نرگس فلکی 1400-10-04
دانشجوی دوره
بسیار عالی بود. سپاس از مکتب خونه
پوریا سعادت 1400-06-14
دانشجوی دوره
همه‌ی آدم هایی که میل به تلاش و موفقیت دارند و در این راه کوشش می‌کنند اگر بتوانند از تجربیات یک استاد راهنما استفاده کنند احتمالا خواهند توانست مسیر را با کیفیت و بهره وری بیشتری طی کنند. به نظرم لذت دانستن دوره ای است که کیفیت شما را بیش تر می کند. سپاس از دکتر اختیاری بابت تلاش و سخاوتمندیشان در راه پیشرفت آگاهی.
1400-06-01
دانشجوی دوره
استاد عزیزم شما نقطه عطف زندگی من بودید.استاد با این دغدغه برای علم ودلسوزمن تا حالا ندیدم....براتون بهترین ها رو آرزو دارم
1400-02-10
دانشجوی دوره
باسلام وتشکر اززحمات،جلسات جناب دکتر اختیاری بسیارعالی وآموزنده بودند.فقط در تعداد کمی ازجلسات مشکل شنیده نشدن صدا وجودداشت که درهمان ویدئو گزارش شد.
1400-01-09
دانشجوی دوره
عالي
شقایق مولاییان 1399-11-19
دانشجوی دوره
واقعا دوره کاربردی هست. ممنون از مکتب خونه

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.
poster
  
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  89 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  11 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)