نسبیت خاص

درس نسبیت خاص یکی از درس‌های مشترک بین مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته فیزیک است که به‌منظوربه منظور آشنایی دانشجویان با بحث نسبیت خاص ارائه شده است. در این به مباحث چون سینماتیک، ... ادامه

مدرس دوره:
3.5 (4 رای)
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  27 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  34 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 آموزش نسبیت خاص

 کمک به دانشجویان رشته فیزیک

 آشنایی دانشجو با ابعاد مختلف نظریه نسبیت خاص

 آماده سازی دانشجو برای امتحانات پایانی و کنکور ارشد

سرفصل‌های دوره نسبیت خاص

فیلم های آموزشی
  جلسه اول - دکتر منصوری
"73:41  
  جلسه دوم - دکتر منصوری
"82:39  
  جلسه سوم - دکتر منصوری
"81:36  
  جلسه چهارم - دکتر منصوری
"85:23  
  جلسه پنجم
"86:26  
  جلسه ششم
"84:28  
  جلسه هفتم
"76:22  
  جلسه هشتم
"70:59  
  جلسه نهم
"63:03  
  جلسه دهم
"72:20  
  جلسه یازدهم
"70:55  
  جلسه دوازدهم
"72:38  
  جلسه سیزدهم
"80:12  
  جلسه چهاردهم
"83:57  
  جلسه پانزدهم
"80:17  
  جلسه شانزدهم
"83:27  
  جلسه هفدهم
"72:11  
  جلسه هجدهم
"68:52  
  جلسه نوزدهم
"68:14  
  جلسه بیست یکم
"74:02  
  جلسه بیست دوم
"68:52  
  جلسه بیست سوم
"64:22  
  جلسه بیست چهارم
"81:32  
  جلسه بیست پنجم
"79:27  
  جلسه بیست ششم
"67:10  
  جلسه بیست هفتم
"81:40  
  جلسه بیست هشتم
"91:18  

درباره دوره

درس نسبیت خاص یکی از درس‌های مشترک بین مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته فیزیک است که به‌منظوربه منظور آشنایی دانشجویان با بحث نسبیت خاص ارائه شده است. در این به مباحث چون سینماتیک، فضا زمان نسبیتی، دینامیک، الکترودینامیک و گروه لورنتز پرداخته خواهد شد. دوره آموزش نسبیت خاص با هدف آموزش مباحث این درس در مکتب خونه تهیه شده است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

مقدمه‌ای نسبیت خاص

انیشتین یک نابغه بی‌همتا در علوم فیزیک بود که با بیان نظریه نسبیت در قرن بیستم میلادی، تحولی عظیم در کل دنیای فیزیک و به‌خصوصبه خصوص نجوم ایجاد کرد. نظریه نسبیت که دو زیرمجموعه نسبیت خاص (Special relativity) و نسبیت عام را شامل می‌شود اکنون به عنوان یکی از شاخه‌های مهم فیزیک در نظر گرفته می‌شود و یکی از دروس اصلی دانشگاهی است که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می‌شود. هدف از برگزاری دوره آموزش نسبیت خاص کمک به دانشجویان برای فهم بهتر قوانین این علم به زبان ساده است. 

دوره آموزش نسبیت خاص

دوره آموزش نسبیت خاص در مکتب خونه با هدف آموزش مباحث نظریه نسبیت خاص تهیه شده است. این دوره آموزش توسط دکتر شانت باغرام در دانشگاه صنعتی شریف تدریس و به‌عنوان یک دوره آموزشی در مکتب خونه در دسترس کاربران قرار دارد. دوره نسبیت خاص شامل 28 جلسه و 34 ساعت محتوای آموزشی است.

دوره آموزش نسبیت خاص برای چه کسانی مناسب است؟

این دوره آموزشی برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی رشته فیزیک در گرایش‌های مختلف بسیار کاربردی است. دوره نام برده با هدف تفهیم مباحث این درس برای دانشجویان جهت شرکت در امتحانات نهایی و کنکور کارشناسی ارشد می‌تواند بسیار مفید باشد. همچنین این دوره برای تمامی افرادی که پایه علم فیزیک دارند و به مباحث نسبیت علاقه‌مند هستند می‌تواند مفید باشد.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher شانت باغرام

دکتر شانت باغرام فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف است. او سال 2005 مدرک کارشناسی و سال 2007 کارشناسی ارشد خود را از دانشکده فیزیک دانشگاه شریف اخذ نموده است. ایشان در سال 2011 دکترای خود را نیز از دانشگاه شریف و در رشته کیهان‌شناسی دریافت کرده‌اند و هم اکنون عضو جامعه فیزیک ایران و جامعه نجوم ایران می‌باشند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
کیمیا جهانگیری 1399-10-30
دوره ی بسیار خوب و پر بار با تدریس بی نظیر استاد های خوش نام دانشگاه های معتبر...فقط یه سوال کتابی که استاد تدریس میکنن رو میشه معرفی کنید؟
مکتب‌خونه
همراه عزیز از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم، دوره های رایگان فاقد تالار گفت و گو می باشد.
1399-07-29
واقعا دوره بسیار خوب و پرباری است. ممنون از اساتید گرانقدر، دکتر منصوری و دکتر باغرام و عوامل محترم مکتب خونه .
فروهر فرحبخش 1401-08-28
فقط میگم خوبه،همین! چون انتخاب دیگه ای نیست که مقایسه کنم...ضمن اینکه قدیمی هم هست شاید انتظار من از کلاس چنین درسی در چنین دانشگاهی ، خیلی بیشتراز اینه! مثلا از دکتر مشحون یا لئونارد ساسکیند و دیگر دانشمندان میشنوم که نباید از واژه "جرم سکون" استفاده کرد و فقط باید گفت "جرم"...ولی میبینم دکتر باغرام اتفاقا روی جرم سکون تاکیدهم میکنند!! بنده گمون نمیکنم چنین چیزهایی سلیقه ای باشه بهر حال ای کاش دوره های جدیدتر و از اساتید مختلف هم در این ماده درسی نسبیت عام و خاص تهیه میفرمودید بهرحال سپاسگزارم

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

معرفی نظریه نسبیت خاص

نسبیت خاص یکی از شاخه‌های مهم علم فیزیک به‌حساببه حساب می‌آید. همان‌طور که از نامش مشخص است خاصیتی نسبی برای همه‌چیزهمه چیز در نظر می‌گیرد و به وجود نداشتن موارد مطلق تأکید دارد. نسبیت خاص علمی است که در صورت آموزش‌های درست می‌تواند به شما درک درستی از زندگی روزمره دهد؛ زیرا ما شاهد قوانین آن در حرکت اجسام با سرعت زیاد هستیم و نیروگاه‌های هسته‌ای، نور، ابر نواخترها و مغناطیس همه دلالت بر نسبیت خاص دارند. لازم است بدانید که نسبیت خاص، پدیده‌های فیزیکی را در نبود گرانش مورد بررسی قرار می‌دهد. 

ظهور نسبیت خاص

برخی از اتفاق‌های فیزیکی در مکانیک کلاسیک قابل توجیه بودند، اما عدم هم‌خوانی آن‌ها با معادلات ماکسول باعث شد تا انیشتین به فکر حل این معما بیفتد. برای مثال دو موج نوری که به‌صورت موازی به سمت یکدیگر حرکت می‌کنند را در نظر بگیرید. طبق فیزیک کلاسیک، موج نوری که به سمت ما حرکت می‌کند دارای سرعت نسبی صفر است، اما این ادعا با معادلات ماکسول صادق نیست؛ زیرا معادلات ماکسول به ما می‌گویند که نور همیشه با سرعت ثابت در حال حرکت است. درواقع فیزیک کلاسیک ادعا دارد که قوانین فیزیک در همه‌جاهمه جا برای همه یکسان خواهد بود. 

برای حل این مسئله انیشتین نظریه نسبیت خاص یا Special relativity را مطرح کرد. برای این نظریه، شخصی را در کنار یک قطار در حال حرکت و شخصی را در داخل قطار تصور کنید. این قطار بین دو درخت در حال حرکت است و هم‌زمان یک صاعقه به دو درخت برخورد می‌کند. حرکت قطار باعث می‌شود که اصابت صاعقه به یک درخت زودتر از درخت دیگر توسط شخص داخل قطار دیده شود؛ اما شخص کنار قطار، اصابت صاعقه به دو درخت را هم‌زمان مشاهده می‌کند. این آزمایش باعث شد که انیشتین به این نتیجه برسد که هم‌زمان بودن رویدادها نسبی است. درواقع یک رویداد می‌تواند برای یک ناظر هم‌زمان و برای ناظر دیگر هم‌زمان نباشد. این نظریه، انقلابی بزرگ در علم نجوم ایجاد کرد و باعث شد که ما با پدیده‌هایی از قبیل انقباض طول و اتساع زمان در فضا روبه‌رو شویم. برای مثال در فضا و محیط بدون گرانش، عقربه‌های ساعت سریع‌تر حرکت می‌کنند. امروزه نرم‌افزارهای زیادی طراحی شده‌اند که به منظور درک بهتر، نسبیت خاص را شبیه‌سازی می‌کنند و شما می‌توانید به‌صورت رایگان از آن‌ها استفاده کنید. 

جمع‌بندی

در دوره آموزش درس نسبیت خاص سرفصل‌های فضا زمان نسبیتی، الکترودینامیک، گروه لورنتز، دینامیک و سینماتیک موردبحثمورد بحث قرار می‌گیرند و دانشجویان کارشناسی و ارشد می‌توانند به درک درستی از این مباحث دست پیدا کنند. در پایان این دوره آموزش نسبیت خاص شما دیگر هیچ ابهامی در مورد نظریه نسبیت خاص و کاربردهای آن نخواهید داشت.

poster
  
برگزار کننده:  دانشگاه صنعتی شریف
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  27 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  34 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)