×
ribbon

دوره آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان

هنگامی‌که یک وب‌سایت راه‌اندازی می‌کنید، دغدغه‌های بسیاری برای شما ایجاد می‌شود که اولین و مهم‌ترین آن‌ها جذب کاربر و جلب رضایت کاربر است. شما باید بررسی کنید که کاربران از چه طریقی وارد سایت شما ... ادامه

ارائه دهنده:  Analytics Academy  Analytics Academy
مدرسان دوره
 100% (24 رای)
سطح: مقدماتی
 پلاس
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  1:03 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  1:03 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)
course-feature   زیرنویس فارسی

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 نحوه ایجاد حساب کاربری

 پیاده‌سازی کد رهگیری

 تنظیم فیلترهای داده

 تنظیم داشبوردها و میان‌برها

 نحوه تجزیه‌وتحلیل اولیه گزارش‌های مخاطب

 تنظیم اهداف و ردیابی کمپین

سرفصل‌های دوره دوره آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان

فصل اول: مقدمه‌ای بر گوگل آنالیتیکس

در این فصل ابتدا با این موضوع که چگونه تجزیه‌وتحلیل دیجیتال می‌تواند به شما در بهبود کسب‌وکار کمک کند، شروع می‌کنیم و بعد به این موضوع می‌پردازیم که Google Analytics از کد جاوا اسکریپت اضافه شده به صفحات وب‌سایت شما برای جمع‌آوری داده‌ها و ارسال آن استفاده می‌کند و نحوه راه‌اندازی یک حساب کاربری و property جدید را یاد خواهید گرفت.

  معرفی دوره
"03:29  
  جمع‌آوری داده در گوگل آنالیتیکس
"03:14  
  ساختار اکانت گوگل آنالیتیکس
"05:06  
  تنظیمات نمایش و فیلترها
"00:03  
فصل دوم: رابط‌‌کاربری گوگل آنالیتیکس

در این فصل با رابط کاربری Google Analytics و نحوه تنظیم گزارش‌ها آشنا می‌شوید.

  معرفی برخی اجزای آنالیتیکس
"00:03  
  مروری بر گزارش بازدیدکنندگان
"00:03  
  مرور گزارش‌های کامل
"05:41  
  اشتراک‌گذاری گزارش‌ها
"00:03  
  معرفی داشبوردها و میانبرها
"04:22  
فصل سوم: گزارش‌های اولیه

در این فصل با برخی از مفیدترین گزارش‌های Google Analytics آشنا می‌شوید. 

  مروری بر گزارش‌های بازدیدکنندگان
"05:31  
  مروری بر گزارش‌های خرید
"05:42  
  مروری بر گزارش‌های رفتاری
"03:16  
فصل چهارم: مقدمه‌ای بر کمپین‌ها و نرخ تبدیل

در این فصل یاد می‌گیرید چگونه کمپین‌های تبلیغاتی را ردیابی کنید و همچنین یاد می‌گیرید چگونه از Analytics به همراه Google Ads استفاده کنید.

  پیگیری کمپین‌های بازاریابی
"03:45  
  پیگیری کمپین با URL Builder
"04:47  
  ایجاد هدف در آنالیتیکس
"07:42  
  استفاده از آنالیتیکس همراه Google Ads
"06:40  
  جمع‌بندی
"03:52  

ویژگی‌های دوره

زیرنویس فارسی
زیرنویس فارسی

این دوره دارای زیرنویس اختصاصی است.

درباره دوره

هنگامی‌که یک وب‌سایت راه‌اندازی می‌کنید، دغدغه‌های بسیاری برای شما ایجاد می‌شود که اولین و مهم‌ترین آن‌ها جذب کاربر و جلب رضایت کاربر است. شما باید بررسی کنید که کاربران از چه طریقی وارد سایت شما می‌شوند، چه مطالبی را بازدید می‌کنند و صفحه خروج آن‌ها چه صفحاتی است. همچنین باید بررسی کنید که کاربران از چه مطالبی بیشتر استقبال می‌کنند و به دنبال چه مطالبی وارد سایت شما می‌شوند. برای بررسی دقیق و کسب این آمارها، نیاز به یک آمارگیر قوی و حرفه‌ای دارید. گوگل آنالیتیکس ابزاری است که برای این کار توسط کمپانی گوگل توسعه یافته و دوره آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان با هدف آموزش این ابزار حیاتی در مکتب خونه برای افراد مبتدی تهیه شده که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت. 

گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یکی از ابزارهای گوگل است که در دو نسخه رایگان و پولی در اختیار کاربران قرار گرفته است. این سرویس آمار بازدیدکنندگان یک وب‌سایت را نشان می‌دهد و به مدیران سایت‌ها این امکان را می‌دهد که اطلاعات کاربران و وب‌سایت خود را بررسی کنند و ببینند که کاربران در سایت چه فعالیتی را انجام داده‌اند، کاربران ورودی سایت از چه سایت‌هایی آمده‌اند و بسیاری از موارد دیگر. این سیستم امکان بررسی و تحلیل ورودی‌ها، صفحات ورودی دهنده، کاربران واردشده، فعالیت‌های کاربران، زمان حضور و مسیر خروجی آن‌ها را ارائه می‌کند. به‌این‌ترتیب، گستره وسیعی از اطلاعات در اختیار مدیریت سایت قرار خواهد گرفت.

از امکانات این سیستم هدف‌گذاری مشخص در بازه زمانی است. با استفاده از این ویژگی، سیستم خودکار در بازه زمانی تعیین‌شده در صورت دستیابی به هدف گزارشی مبنی بر رسیدن به هدف می‌دهد و در صورت عقب ماندن از هدف نیز درصد نزدیکی به هدف را ارائه می‌کند.

همچنین با استفاده از گوگل آنالیتیکس می‌توانید محل کاربران، مرورگرهای مورداستفاده‌شان و بسیاری اطلاعات دیگر همچون رزولوشن صفحه‌نمایش کاربران، فعال بودن جاوا اسکریپت، نصب بودن فلش، زبان و غیره را ببینید.

هدف آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان چیست؟

دوره گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان به کاربران جدید نحوه ایجاد حساب کاربری، پیاده‌سازی کد رهگیری و تنظیم فیلترهای داده را نشان می‌دهد. در این دوره یاد خواهید گرفت که چگونه در رابط و گزارش‌های گوگل آنالیتیکس حرکت کرده و داشبوردها و میان‌برها را تنظیم کنید. این دوره همچنین نحوه تجزیه‌وتحلیل اولیه گزارش‌های مخاطب، اکتساب و رفتار، و تنظیم اهداف و ردیابی کمپین را نشان می‌دهد.

دوره آموزش گوگل آنالیتیکس مناسب چه کسانی است؟

گوگل آنالیتیکس دقت بالایی در آمارگیری دارد. همچنین با استفاده از این سرویس کاربر هزینه‌ی پایین و مناسبی را متحمل می‌شود. گوگل آنالیتیکس همیشه در دسترس است، چراکه گوگل در سرتاسر دنیا سرورهای قدرتمندی دارد. این مزایا گوگل آنالیتیکس را به یکی از بهترین ابزار آمارگیری وب‌سایت‌ها تبدیل کرده است؛ بنابراین آشنایی با این سرویس و دوره آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان برای مدیران سایت‌ها، به‌خصوص سایت‌های فروش و کسب‌وکار ضروری و مهم است.

منابع، یا هر نوع ملزوماتی که دوره بر اساس آن‌ها تدریس می‌شود

این دوره آموزش گوگل آنالیتیکس به ساده‌ترین روش کار با سرویس گوگل آنالیتیکس را آموزش می‌دهد، اما همچنان برای استفاده از آن آشنایی با وب و مباحث پیشرفته دیجیتال مارکتینگ ضروری است.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher Justin Cutroni

جاستین یک وبلاگ‌نویس، نویسنده و متخصص Google Analytics است. برخی از مشتریان سابق جاستین عبارتند از تویوتا، سونی موزیک، یونیورسال موزیک، لیگ ملی هاکی، ولز فارگو و هوم‌آوی.

جاستین معمولاً با مدیران اجرایی کار می‌کند و به آنها کمک می‌کند تا بفهمند چگونه می‌توانند از تجزیه‌وتحلیل دیجیتال و داده‌های آنلاین برای بهبود کسب‌وکار خود استفاده کنند. او همچنین با تیم‌های بازاریابی و فناوری اطلاعات تعامل دارد تا بفهمند چه معیارهای تجاری را باید دنبال کنند و چگونه داده‌ها را جمع‌آوری کنند.

جاستین یک عضو فعال در جامعه تجزیه‌وتحلیل دیجیتال است. او وبلاگ Analytics Talk را منتشر می‌کند و کتاب‌های Performance Marketing with Google Analytics و Google Analytics را تألیف کرده یا در نویسندگی آن مشارکت داشته است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد
maktabkhooneh-teacher Krista Seiden

کریستا سیدن یکی از رهبران بازاریابی B2B و B2C باتجربه در بازاریابی دیجیتال، تجزیه‌وتحلیل و مدیریت محصول است. او پروژه‌های Analytics & Growth را در شرکت‌هایی مانند Adobe ،The Apollo Group و Google رهبری کرده است. کریستا یک سخنران حرفه‌ای در کنفرانس‌های بازاریابی دیجیتال و تجزیه‌وتحلیل در سراسر جهان است.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران  ( نظر)

صفحه 1 از
بنیامین آجورلو 1401-08-13
دانشجوی دوره
خوب بود. با تشکر
امیر علی تقوی 1400-09-26
دانشجوی دوره
سلام و تشکر، لطفا در صورت امکان دوره پیشرفته را هم قرار دهید.
مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از پیشنهاد شما بسیار سپاسگزاریم. لطفا پیشنهادات خود را به ایمیل پشتیبانی ارسال کنید تا جهت پیگیری به واحد مربوطه ارجاع گردد. info@maktabkhooneh.org

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

سوالات پرتکرار

پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان

گوگل همواره با سرویس‌های مختلف در جهت پیشرفت کاربران خود کمک می‌کند. گوگل آنالیتیکس یکی از سرویس‌های مهم و کاربردی است که به تحلیل داده‌ها در کسب‌وکارهای مختلف کمک می‌کند. با استفاده از این برنامه است که می‌توان همه گزارش‌ها را مرور و تصمیم بهتری را گرفت و وب‌سایت خود را بهبود بخشید. بیشتر مدیران سایت‌ها از اهمیت این برنامه‌ها در تجزیه‌وتحلیل کسب‌وکار خود آگاه هستند اما همگی حرفه لازم را ندارند؛ بنابراین بهتر است آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان را شروع کنند. در ادامه اطلاعات بیشتری در این رابطه اختیار شما قرار می‌گیرد. 

گوگل آنالیتیکس چیست؟

یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های گوگل، گوگل آنالیتیکس است که به همه‌ی افراد اجازه می‌دهد وب‌سایت خود را ردیابی و ارزیابی کنند. این ابزار می‌تواند به صورت مستقیم به وب‌سایت متصل شود تا حجم وسیعی از داده‌ها را جمع‌آوری نماید. این داده‌ها در جهت تجزیه‌وتحلیل به صورت گزارش ارائه داده می‌شود. با کمک گرفتن از این گزارش‌ها می‌توانید اطلاعات مفیدی را دریافت کرده و متوجه شوید که بازدیدکنندگان سایت چه کسانی هستند و در سایت چه می‌کنند. بنابراین مدیران سایت با استفاده از گوگل آنالیتیکس است که می‌توانند مخاطبان را درک کنند تا محتوای قوی‌تری را ایجاد نمایند و خدمات و محصولات بیشتری را بفروشند. 

چرا به گوگل آنالیتیکس نیاز داریم؟

تمام اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط گوگل آنالیتیکس به صاحبان سایت کمک می‌کند تا تصمیماتی بگیرند که بتوانند سایت خود را بهبود ببخشند. اطلاعاتی که از Google Analytics دریافت می‌شود می‌تواند بر چند زمینه مختلف سایت تأثیر بگذارد: 

  •  بازاریابی: از طریق تجزیه‌وتحلیل‌های حاصل از گزارش‌ها گوگل آنالیتیکس می‌توان متوجه شد بازدیدکنندگان سایت چه کسانی هستند و از کجا آمده‌اند، به چه محتواهایی علاقه دارند تا دقیقاً آنچه نیاز داشتند را برایشان تولید کرد و امکان دسته‌بندی مشتریان وجود دارد در نتیجه فروش بیشتر صورت می‌گیرد.
  • سئو: با استفاده از این جنبه گوگل آنالیتیکس می‌توان محتواهایی که عملکرد خوبی ندارند بهبود و تمرکز بیشتر را روی صفحاتی قرار داد که کلیک بیشتری دارند. همچنین امکان فهمیدن اینکه کدام کلمات کلیدی ترافیک بیشتری را جذب می‌کنند و یا کاربران بیشتر به کدام صفحات سایت سر می‌زنند وجود دارد. 
  •  بهبودهای سایت: از طریق بررسی سرعت سایت و فهمیدن میزان پیشرفت سایت می‌توان سایت را با سایت سایر رقبا مقایسه کرد و در جهت بهتر کردن آن تلاش کرد.

گوگل آنالیتیکس را چگونه نصب کنیم؟

قبل از هر چیز شما به یک حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس نیاز دارید. اگر حساب کاربری گوگل دارید که از آن برای گوگل درایو، گوگل کلندر، گوگل پلاس یا یوتیوب استفاده می‌کنید، بهتر است گوگل آنالیتیکس خود را هم با همان حساب کاربری راه‌اندازی کنید، در غیر این صورت یک حساب کاربری جدید برای خود ایجاد کنید. 

این حساب کاربری را همواره باید به یاد داشته و فقط خود شما به آن دسترسی داشته باشید. می‌توانید به دیگران هم اجازه‌ی دسترسی به گوگل آنالیتیکس را بدهید، اما فقط خود شما کنترل آن را در اختیار خواهید داشت. 

نکته‌ی مهم: به هیچ‌کس اجازه ندهید که با حساب کاربری خودشان برای وب‌سایت شما گوگل آنالیتیکس ایجاد کنند، چراکه در این صورت آن‌ها توانایی مدیریت گوگل آنالیتیکس را به‌دست می‌گیرند.

در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان با نحوه نصب این ابزار آشنا خواهیم شد و هیچ نگرانی بابت نحوه نصب گوگل آنالیتیکس وجود ندارد.

مراحل ساخت حساب کاربری گوگل آنالیتیکس 

برای راه‌اندازی حساب خود در گوگل آنالیتیکس مراحل زیر را دنبال کنید: 

1. در اولین مرحله از ثبت نام google analytics  به google  و یا Gmail  وارد شوید. 

2. از همین طریق در گوگل آنالیتیکس ثبت نام کنید.

3. در ادامه نام حساب یا تجاری خود را وارد نمایید.

4. در این مرحله است که از شما خواسته می‌شود از بین دو گزینه وب یا برنامه‌ها یکی را انتخاب کنید. بنابراین حتما باید روی گزینه وب بزنید.

5. نام وب‌سایت، URL وب‌سایت، کشور و منطقه زمانی باید در مرحله بعد وارد شوند و بعد از آن باید روی دکمه بعدی کلیک کنید. 

6. در مرحله بعد شرایط و خدمات GA  به نمایش درمی‌آیند که شماباید با آن‌ها موافق نمایید و روی گزینه‌ی موافقم بزنید.

7. در آخر یک کد رهگیری دریافت می‌کنید که باید آن را کپی کرده تا بعدا در وردپرس وارد نمایید. 

مزایای استفاده از گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس مزایای بسیار زیادی به همراه دارد که از مهم‌ترین این مزایا می‌توان به مواردی که در ادامه ذکرشده‌اند، اشاره کرد.

جمع‌آوری خودکار داده

با کپی کردن یک کد ساده در وب‌سایت خود، گوگل آنالیتیکس شروع به جمع‌آوری اطلاعات از وب‌سایت شما می‌کند و متعاقباً، گزارش آن را ارائه می‌کند. تقریباً می‌توان گفت که نیاز به انجام هیچ کاری برای دریافت داده‌ها انجام نخواهید داد، چرا که گوگل آنالیتیکس تمام این فرایند را برای شما انجام می‌دهد.

حتی می‌توانید بدون کمترین تأخیری، به گزارش‌ها دسترسی داشته باشید. این ویژگی گوگل آنالیتیکس نه تنها زمان زیادی را برای شما ذخیره خواهد کرد، بلکه دسترسی آنی به گزارش‌ها نیز فراهم می‌کند. با استفاده از این قابلیت می‌توانید به سرعت استراتژی‌های خود را برای بهبود عملکرد وب‌سایت اجرا کنید

تولید گزارش‌های شخصی‌سازی شده

در گوگل آنالیتیکس می‌توانید مجموعه‌ای از گزارش‌های مختلف را دریافت کنید یا حتی با استفاده از سیستم (کشیدن و رهاکردن) یک گزارش شخصی برای خود ایجاد کنید. 

همگام‌سازی راحت با دیگر ابزارها و پلتفرم‌ها

دیگر ویژگی ستودنی که گوگل آنالیتیکس دارد این است که می‌تواند به راحتی با دیگر ابزار‌ها یا پلتفرم‌ها همگام شود.

رابط کاربری ساده

نه تنها می‌توانید به راحتی از این ابزار در کامپیوتر خود استفاده کنید بلکه می‌توانید از طریق گوشی‌های هوشمند و تبلت نیز به آن دسترسی داشته باشید. تنها کاری که نیاز است انجام بدهید، استفاده از اپلیکیشن این سرویس است که از گوگل پلی می‌توانید آن را دانلود کنید. 

توانایی محاسبه جستجوهای درون سایتی

جستجوی درون سایتی یعنی که وقتی بازدیدکنندگان وارد وب‌سایت شما می‌شوند، به دنبال چه چیزی می‌گردند. همچنان با این ابزار می‌توانید دریابید که چه وضعیتی در وب‌سایت شما نامشخص است یا سایت شما آن را کم دارد. با داشتن این اطلاعات می‌توانید بفهمید که چه چیزی در سایت می‌تواند عملکرد آن را بهبود بخشد. 

درک دلایل ترک کاربر

یکی از متریک‌های مهم گوگل آنالیتیکس است که نشان می‌دهد چند درصد کاربران با دیدن تنها یک صفحه، سایت شما را ترک کرده‌اند. بدیهی است که باید تمام توان خود را به کار بگیرید تا این درصد را کاهش دهید. این اطلاعات به ما می‌فهماند که یک بازدید کننده وارد سایت شده و چیزی که مد نظر داشته را پیدا نکرده است. در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان با مزایای بیشتری از این ابزار آشنا خواهیم شد.

سخن‌پایانی

 این آشنایی مختصر در آموزش گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان و اصول اولیه گوگل آنالیتیکس می‌تواند به درک این ابزار و نحوه شروع کار با آن کمک کند. گوگل آنالیتیکس یک ابزار رایگان قدرتمند است که هر مدیر وب‌سایتی باید آن را برای تجزیه‌وتحلیل سایت خود راه‌اندازی کند. برای اینکه فقط به اطلاعات موردنیاز دسترسی داشته باشید می‌توانید گزارش‌های سفارشی بسازید. می‌توانید با این آموزش از گوگل آنالیتیکس برای دریافت اطلاعات اولیه در مورد تعداد کاربران سایت خود یا تجزیه‌وتحلیل جزئیات پیچیده‌تر در مورد تغییرات دیگر سایت استفاده کرد.

 

poster
  
برگزار کننده:  Analytics Academy
  
زمان مورد نیاز برای گذارندن دوره:  1:03 ساعت
مجموع محتوای آموزشی:  1:03 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)
course-feature   زیرنویس فارسی