00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
یا
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه

آموزش تحلیل داده با زبان برنامه نویسی R (مقدماتی)

دوره‌های مکتب‌پلاس
16 ساعت

سرفصل‌ها

تالار گفتگو

هرچه می‌گذرد، R بیشتر به زبان غالب در بین دانشمندان داده تبدیل می‌شود. شرکت‌هایی مانند گوگل (Google)، فیس‌بوک (Facebook)، اوبر (Uber) و مایکروسافت (Microsoft) به‌طور گسترده از R استفاده می‌کنند. R همین‌طور زبان محبوبی در بین دانشگاهیان دنیاست. این امر موجب شده است R دارای جامعه توسعه‌دهندگان بسیار قدرتمندی باشد که به پویایی زبان R کمک زیادی کرده است. به همین دلیل شما در حوزه‌های مختلف ازجمله ماشین‌های یادگیرنده ابزارهایی را می‌بینید که توسط جامعه توسعه‌دهندگان ایجادشده و به‌راحتی در دسترس است. همچنین R دارای یکی از قدرتمندترین امکانات برای نمایش داده‌ها است. بسته ggplot2، که در این درس به آن پرداخته خواهد شد، ابزارهای وسیعی برای نمایش داده‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. در یک‌کلام، یادگیری زبان R جزء گام‌های مهم برای تبدیل‌شدن به دانشمند داده است.

R یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری رایگان است که برای محاسبات آماری و نمایش گرافیکی داده‌ها استفاده می‌شود. اگر علاقه‌مند هستید در حوزه داده‌کاوی و هوش تجاری کار کنید، یکی از مهارت‌هایی که لازم دارید آشنایی با این نرم‌افزار است. چراکه این زبان کمک می‌کند تا طیف وسیعی از تحلیل‌های آماری مانند مدل‌سازی‌های خطی و غیرخطی، آزمون‌های آماری، تحلیل داده‌های سری زمانی، خوشه‌بندی، رده‌بندی و مانند این‌ها را پیاده‌سازی کنید.

بخصوص اگر پیشینه زیادی در برنامه‌نویسی ندارید این نرم‌افزار گزینه مناسبی برای شماست چراکه کار با آن ساده است. در این دوره شما توانمندی‌های لازم برای شروع کار با R را یاد خواهید گرفت. این توانمندی‌ها پایه اصلی برای وارد شدن به حوزه‌های پیشرفته‌تر در هوش تجاری است.

 

 
مدرس دوره
فرزاد مینویی

فرزاد مینویی فارغ‌التحصیل رشته مهندسی عمران و مدیریت کسب‌وکار (MBA) از دانشگاه صنعتی شریف است. وی تحصیلات خود را در دکترای مدیریت در دانشگاه کلرادو (University of Colorado) آمریکا ادامه داده است. زمینه‌های تخصصی او تصمیم‌گیری و مدیریت ریسک، هوش تجاری و مدیریت عملیات است.

او تا قبل از ادامه تحصیل در دوره دکترا، در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ در نقش‌های مدیریتی و مشاوره‌ای با شرکت‌های بخش خصوصی در ایران همکاری کرده است. در دوره دکترا به‌عنوان محقق بر روی پروژه‌های کاربردی که کارفرمای آن وزارت راه آمریکا و موسسه تحقیقاتی CII بوده، فعالیت کرده است. موسسه تحقیقاتی CII یک کنسرسیوم از شرکت‌های بزرگ فعال در صنعت نفت و گاز، فنی و مهندسی و تأمین‌کنندگان عمده آمریکاست. نتیجه فعالیت‌های تحقیقاتی او در مجلات معتبر علمی بین‌المللی چاپ شده‌اند.

دکتر مینویی همچنین در چند سال گذشته به‌عنوان استاد مدعو درس هوش تجاری و مدیریت عملیات را برای دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی برگزار کرده است. مخاطبان عمده این دوره‌ها مدیران ارشد و میانی شرکت‌های ایرانی بوده‌اند. تلاش او در این دوره‌ها این بوده تا با زبانی ساده و کاربردی مدیران صنعت را با مفاهیم تصمیم‌گیری داده‌محور و هوش تجاری آشنا کند.

وی هم‌اکنون مشاوره چندین شرکت ایرانی است و آن‌ها را برای حرکت به سمت مدیریت داده‌محور هدایت می‌کند. او امیدوار است با به‌کارگیری تجربه‌های عملی خود در صنعت ایران و آمریکا و ترکیب آن با دانش تخصصی به مدیران کمک کند تا در مورد چالش‌هایی که با آن مواجه هستند، تصمیمات بهتری بگیرند.

اطلاعات بیشتر

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش تحلیل داده با زبان برنامه نویسی R (مقدماتی)

مهم‌ترین پیش‌نیاز علاقه به یادگیری در حوزه علوم داده و تلاش و کوشش برای یادگیری است.

به لحاظ علمی دانشجویان لازم است تنها با ریاضیات پایه و کار با ماتریس‌ها آشنایی مقدماتی داشته باشند.

ویژگی‌های دوره آموزش تحلیل داده با زبان برنامه نویسی R (مقدماتی)

پروژه محور
این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.
تالار گفتگو
شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.
آزمون، تمرین و محیط تعاملی
با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.
گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه(مشاهده نمونه گواهی مکتب‌خونه) به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

سوالات پرتکرار

مزیت زبان R چیست؟
زبان R توابع و امکاانات زیادی برای کارشناسان علوم داده و پژوهشگران دارد. این زبان گزینه مناسبی برای محاسبات و تحلیل آماری، مدل سازی و رسم نمودارهای متنوع است. از مهمترین مزایای R افزونه هایی است که برای آن توسعه داده شده و روز به روز بر قابلیت آن می‌افزاید.
R بهتر است یا پایتون؟
R یکی از بهترین زبانهای برنامه نویسی و ابزارها برای حوزه آمار و علوم داده است که به طور خاص برای محاسبات آماری توسعه داده شده است.. از طرف دیگر زبان پایتون یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است که به نسبت R عام تربوده و علاوه بر انجام محاسبات آماری از سرعت و کارایی بالایی نیز برخوردار است.
آیا R در صنعت کاربرد دارد؟
تقریبا در تمامی صنایع یکی از مهم‌ترین منابع سازمان‌ها داده هاست که تاثیر بسیاری در تصمیم سازی ها و استراتژی سازمان‌ها دارد.تحلیل داده ها برای به دست آوردن اطلاعات مهم و تحلیل آنها به ابزارهای پیشرفته نیاز دارد که زبان R یکی از بهترین گزینه ها برای دانشمندان علوم داده است.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟
فصل اول - مقدمه
00:16 ساعت
00:16
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش یک دید کلی از زبان R و مزایای یادگیری آن بدست می‌آورید. همین‌طور یاد خواهید گرفت چطور نرم‌افزار Rstudio و R را بر روی سیستم خود نصب کنید.

مقدمه‌ای بر دوره
"02:19
مقدمه‌ای بر R
"05:54
دانلود و نصب نرم‌افزار R
"08:18
کدهای مورد نیاز دوره آموزش مقدماتی زبان برنامه نویسی R
"00:03
داده های مورد نیاز دوره آموزش مقدماتی زبان برنامه نویسی R
"00:03
فصل دوم - مباحث مقدماتی
01:30 ساعت
01:25
Combined Shape Created with Sketch. 12 جلسه
بارم:
10%
نمایش جلسات فصل  
فصل سوم - خواندن و نوشتن داده‌ها در R
00:54 ساعت
00:49
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
10%
نمایش جلسات فصل  
فصل چهارم - عبارات شرطی و حلقه‌ها در R
00:51 ساعت
00:46
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
10%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش یاد خواهید گرفت چگونه با دستور if و else کار کنید و عبارات شرطی بنویسید. همین‌طور یاد خواهید گرفت چطور فعالیت‌های تکرار شونده را با استفاده از حلقه‌ها کارآمدتر اجرا کنید.

مقدمه عبارات شرطی و حلقه‌ها در R
"03:12
عبارت شرطی با if در R
"07:33
عبارات شرطی برای دیتا فریم در R
"12:17
عبارات شرطی به همراه "و" و "یا" در R
"02:30
حلقه For در R
"05:23
حلقه تو در تو در R
"03:18
حلقه While در R
"08:16
حلقه با Repeat و Break در R
"03:53
کوییز3: عبارات شرطی و حلقه‌ها در R
 
100%
     
"05:00
فصل پنجم - توابع در R
00:34 ساعت
00:29
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
10%
نمایش جلسات فصل  

تا اینجای دوره، از توابع پیش فرض در R و یا آنهایی که دیگران توسعه داده بودند، استفاده کردید. از این به بعد یاد خواهید گرفت چطور توابع موردنظرتان را ایجاد و از آنها در کدهایتان استفاده کنید.

مقدمه توابع در R
"01:10
ایجاد تابع در R
"07:40
ترکیب توابع در R
"07:39
وارد کردن ورودی‌های توابع در R
"08:10
تعریف تابع با ورودی بردار در R
"04:46
کوییز4: توابع در R
 
100%
     
"05:00
فصل ششم - نمایش داده‌ها در R (مقدماتی)
01:05 ساعت
01:05
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش با طیف وسیعی از امکانات R برای نمایش داده‌ها آشنا خواهید شد. در بخش اول، یاد خواهید گرفت چطور نمودارهای پایه‌ای را در R رسم کنید. در بخش نمایش پیشرفته داده‌ها، همراه با سه مثال‌ کار با بسته ggplot2 را فرا خواهید گرفت.

مقدمه نمایش داده‌ها در R
"02:07
رسم نمودار در R
"05:54
نمودار هیستوگرام در R
"10:45
پلات در R
"10:41
نمودار میله‌ای در R
"06:28
نمودار میله‌ای انباشته و گروهی در R
"12:44
نمودار سری زمانی در R
"03:44
نمودار دایره‌ای در R
"07:34
نمودار جعبه‌ای در R
"05:43
فصل هفتم - نمایش داده‌ها در R (پیشرفته)
00:54 ساعت
00:49
Combined Shape Created with Sketch. 5 جلسه
بارم:
10%
نمایش جلسات فصل  

در این بخش با طیف وسیعی از امکانات R برای نمایش داده‌ها آشنا خواهید شد. در بخش اول، یاد خواهید گرفت چطور نمودارهای پایه‌ای را در R رسم کنید. در بخش نمایش پیشرفته داده‌ها، همراه با سه مثال‌ کار با بسته ggplot2 را فرا خواهید گرفت.

نصب بسته ggplot2 در R
"07:06
مثال1
"18:02
مثال2
"14:40
مثال3
"10:04
کوییز5: نمایش داده‌ها در R
 
100%
     
"05:00
فصل هشتم - آماده‌سازی داده در R
01:10 ساعت
01:10
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

معمولاً داده‌ها همان‌طور که برای فاز تحلیل نیاز دارید، به دستتان نمی‌رسد. در این بخش بر روی داده‌های فروش یک شرکت بیمه کار خواهید کرد و از تمامی مهارت‌هایی که در طول این دوره یاد گرفتید، استفاده خواهید کرد و داده‌ها را برای فاز تحلیل آماده می‌کنید.

مقدمه آماده‌سازی داده در R
"03:46
نگاه کلی به داده‌ها در R
"34:50
حذف مقادیر گمشده در R
"08:56
حذف مقادیر اشتباهی در R
"03:57
تغییر نوع متغیر در R
"11:08
نمونه‌گیری از داده‌ها در R
"07:35
پروژه نهایی
08:00 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل پروژه نهایی دوره قرار داده شده است.

پروژه نهایی R برای تحلیل داده

(الزامی)

 
100%
     
'08:00
فصل دهم - طراحی اپلیکیشن در R (فصل جدید)
00:49 ساعت
00:49
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل