1. نکات آزمون نیازهای اساسی گلاسر

 
00:00 / 00:00
2.0x
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
اشتراک‌گذاری
ثبت نظر

×

گزارش خرابی

نحوه تحلیل پرسشنامه نیازهای گلاسر :

آزمون‌های روانشناسی مختلف می‌توانند به ما کمک کنند که خود را کمی بهتر بشناسیم و تشخیص دهیم چیزی که واقعا هستیم با آنچه فکر می‌کنیم هستیم چقدر شباهت دارد. تست نیازهای گلاسر ما را با اولویت‌بندی نیازهای اساسی آشنا می‌کند و نشان می‌دهد که چقدر به هریک از این نیازها اهمیت می‌دهیم.

تحلیل پرسشنامه نیازهای گلاسر می‌تواند برای کارفرمایان یا کسانی که سرپرست یک تیم هستند مفید باشد؛ چراکه از این طریق متوجه می‌شوند که آیا اعضای تیم واقعا به آن چیزی که برای آن‌ها اهمیت دارد توجه می‌کنند یا چیزهای دیگری برایشان در اولویت است.

تست نیازهای گلاسر چیست؟

بر اساس تئوری انتخاب هر فرد با پنج نیاز ژنتیکی متولد می‌شود که گذشت زمان و شرایط زندگی اهمیت بعضی از آن‌ها را از سایرین بیشتر می‌کند. این پنج نیاز شامل بقا و زنده ماندن، عشق و احساس تعلق، آزادی، قدرت و پیشرفت و تفریح می‌شود. با پاسخ دادن به سوالات این پرسشنامه مشخص می‌شود که از میان این 5 مورد کدام‌یک برای شما اولویت بیشتری دارد و از کدام‌یک از آن‌ها می‌توانید بگذرید.

ویژگی‌های پرسشنامه گلاسر:

در این پرسشنامه 5 جدول جداگانه در نظر گرفته شده است که هریک نماینده یکی از نیازهاست. هر جدول حاوی 7 سوال است که فرد بر اساس اولویت‌های خود یکی از گزینه‌ها از بسیار کم تا بسیار زیاد را علامت می‌زند.

این پرسشنامه را می‌توان برای همه نوجوانان و بزرگ‌سالان جامعه یعنی افراد بالای 13 سال استفاده کرد. پاسخ دادن به 35 سوال موجود در آن تنها 10 دقیقه از زمان شما را می‌گیرد؛ اما می‌تواند زوایای پنهانی از شخصیتتان را به نمایش بگذارد.

تست گلاسر برای چه افرادی مفید است؟

به‌طورکلی این تست برای کسانی که قصد دارند کمی بیشتر خود را بشناسند مفید خواهد بود. این پرسشنامه را می‌توان یکی از پرسشنامه‌های مهم برای ازدواج دانست که می‌تواند نشان دهد افراد با توجه به اولویت‌بندی نیازهایشان می‌توانند در کنار هم زندگی کنند یا خیر.


علاوه بر این کسانی که قصد تحصیل یا شروع کاری را دارند، بهتر است این تست را انجام دهند تا مشخص شود که آیا این رشته تحصیلی یا شغلی برای آن‌ها مفید خواهد بود یا خیر. درواقع باید دید که آیا این رشته تحصیلی یا کار می‌تواند ازنظر روحی آن‌ها را ارضا کند و به نیازهای اساسی فرد پاسخ دهد یا خیر.

نکاتی در زمان پاسخ‌دهی به پرسشنامه گلاسر :

در زمان پاسخگویی به این پرسشنامه باید نکاتی را رعایت کنید که تحلیل پرسشنامه نیازهای گلاسر منطقی و درست باشد و اولویت‌های شما را به‌خوبی نمایش دهد. در ادامه تعدادی از نکات را بیان می‌کنیم.

  •  با خود روراست باشید.

این شما هستید که قصد دارید از خودتان شناخت کافی به دست آورید و بررسی کنید که آیا چیزی که فکر می‌کنید برایتان یک دغدغه مهم است، واقعا اهمیت دارد یا نه. پس بهتر است پاسخ‌هایی که فکر می‌کنید درست‌ترین هستند را انتخاب کنید.

  •  همان لحظه پاسخ بدهید.

اولین پاسخی را که به ذهنتان می‌رسد انتخاب کنید؛ چراکه با فکر کردن ذهن شما سعی می‌کند نقاطی را که به نظر منفی می‌رسند فیلتر کند و خود را خوب جلوه دهد؛ درنتیجه پاسخ‌ها غیرواقعی می‌شوند و خطای زیادی در تست ایجاد خواهد شد.

  •  وضعیت الان خود را در نظر بگیرید.

پاسخ سوالات را با توجه به چیزی که الان هستید بدهید نه چیزی که قصد دارید باشید. اگر این نیازها واقعا برای شما دغدغه باشند در زندگی امروزتان نمودی واقعی دارند. در غیر این صورت آن‌قدر مهم نبوده‌اند که بخشی از زندگی امروز را تشکیل دهند.

نحوه تحلیل پرسشنامه گلاسر

هریک از گزینه‌های این پرسشنامه دارای امتیازهای مشخصی هستند؛ در زمان تحلیل پرسشنامه نیازهای گلاسر این امتیازها برای هر جدول با هم جمع می‌شوند و میانگین آن‌ها محاسبه خواهد شد. درواقع نحوه تعیین امتیاز هر جدول بر اساس فرمول زیر است.
"= میانگین نمرات هر جدول"  "مجموع امتیازهای سوالات جدول" /"7" 
توجه داشته باشید که میانگین امتیازات عددی بین 1 تا 5 است و باید تا دو رقم اعشار محاسبه شود؛ بنابراین اگر عددی خارج از این محدوده به دست آوردید به این معناست که جایی اشتباه کرده‌اید و باید محاسبه امتیازات را از ابتدا انجام دهید.
تحلیل پرسشنامه گلاسر برای امتیازات به‌صورت زیر است.

  •  امتیازات کمتر از 3

امتیاز کمتر از 3 نشان می‌دهد که این نیاز اصلا برای شما در اولویت نیست و در مقابل سایر نیازها خیلی راحت آن را کنار می‌گذارید. هرچه امتیاز کمتر باشد اهمیت نیاز برای شما کمتر خواهد بود.

  •  امتیازات بیشتر از 3

امتیاز 3 و بالاتر نشان می‌دهد که میزان توجه شما به این نیاز بالاست و برای شما قابل‌توجه خواهد بود.

  •  امتیازات بیشتر از 4

اگر در زمان تحلیل این پرسشنامه امتیازهای بالاتر از 4 به دست آمد یعنی این نیاز برای شما بسیار اهمیت دارد و نمی‌توان به این راحتی‌ها از آن صرف‌نظر کرد. طبیعتا هرچه امتیاز به 5 نزدیک‌تر شود اهمیت نیاز برای شما بالاتر خواهد بود.

  •  امتیازات شبیه به هم

اگر امتیازات نیازهای شما تقریبا در یک رده است؛ بهتر است برای تحلیل نتایج به سراغ یک فرد متخصص بروید. چراکه در این مورد برخی نکات وجود دارد که هرکسی به آن توجه نمی‌کند.

دانلود با کیفیت بالا دانلود
دانلود با حجم کم دانلود