نصب و راه‌اندازی پایتون

 
00:00 / 00:00
2.0x
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
اشتراک‌گذاری

×

گزارش خرابی

نحوه نصب پایتون در ویندوز

برای اینکه توسعه‌دهنده پایتون شوید، اولین قدم یادگیری نحوه نصب یا به‌روزرسانی پایتون در رایانه شما است. در این آموزش، ما به نصب Python بر روی سیستم ویندوز خواهیم پرداخت. هرچند که به‌صورت پیش‌فرض بر روی سیستم‌عامل‌های مک و لینوکس نصب و قابل استفاده می‌باشد. که بسته به نسخه سیستم‌عامل شما ممکن است پایتون 3 یا نسخه 2 در دسترس باشد.

 

نصب روی ویندوز

برای بارگیری آخرین نسخه پایتون به آدرس https://www.python.org/downloads/  مراجعه کنید. در این فرآیند، ما Python 3.8.x را روی سیستم عامل ویندوز خود نصب خواهیم کرد. وقتی روی پیوند بالا کلیک کردیم، صفحه زیر را برای ما به نشان خواهد داد.

 

مرحله - 1: نسخه پایتون را برای بارگیری انتخاب کنید.
 

 

روی دکمه download کلیک کنید و سپس در صفحه باز شده نسخه مربوط به سیستم عامل ویندوز با شاخص windows installder را برحسب معماری پردازنده سیستم عامل خود که 32 یا 64 بیتی هستش انتخاب نمایید.

 

 

مرحله 2: اقدام به نصب نمایید

روی فایل اجرایی که بارگیری می‌شود، دوبار کلیک کنید. پنجره زیر باز می‌شود. روی کادر Add Path کلیک کنید، مسیر Python به طور خودکار تنظیم می‌شود.

 

 

سپس مراحل نصب را همانند توضیحات در ویدئو ادامه دهید تا پایان یابد.

 

مرحله 3: بررسی صحت نصب

برای اینکه بتوانید از نصب درست در سیستم عامل خود مطلع گردید، کافیست که با بازکردن یک صفحه دستور یا CMD و با درج کلمه python  و تایید از طریق enter به صحت نصب پی ببرید. به تصویر زیر دقت نمایید.

 

 

در صورت عدم مواجه با پیغام بالا و یافت نشدن پایتون بدین معنی خواهد بود که شما در بخش Enviromental Variable سیستم عامل خود پایتون رو در لیستPath ندارید. برای این کار کافیست که دایرکتوری نصب پایتون خود را در بخش مربوطه ایجاد و اضافه نمایید. که این آدرس‌ها در صورت تغییر ندادن آدرس پیش‌فرض نصب به شکل زیر خواهند بود:

 

C:\Users\{USERNAME}\AppData\Local\Programs\Python\Python38\

C:\Users\{USERNAME}\AppData\Local\Programs\Python\Python38\Scripts

 

که جایگاه USERNAME در حقیقت نام کاربری ویندوز شما خواهد بود که می‌توانید نام مناسب را خود قرار دهید. در شکل زیر این دو آدرس را می‌بینید که می‌بایست در بالاترین سطح آدرس در ویندوز قرار گیرند.

 

 

همچنین می‌توانید با ورود به بخش add or remove programs  در بخش control panel  ویندوز و با راست کلیک بر روی پکیج پایتون و سپس انتخاب گزینه change  به صفحه ایجاد تغییرات منتقل می‌شوید. در صفحه جاری با کلیک بر روی بخش modify و انتخاب pip به ادامه عملکرد تغییرات بپردازید تا عملیات را نهایی کند. در تصویر زیر خلاصه مسیری که می‌بایست طی شود به شما نشان داده می‌شود.

 

 

دانلود با کیفیت بالا
دانلود با حجم کم