مهارت های زندگی

مهارت های زندگی

مهارت های زندگی

دوره‌ها

ساده‌ترین تعریفی که برای مهارت‌های زندگی می‌توانیم ارائه دهیم این است که مهارت‌های زندگی در اصل به ما کمک می‌کنند که زندگی بهتری داشته باشیم، با این حال اختلاف‌ نظرهای بسیار زیادی وجود دارد که چه مهارت‌هایی برای زندگی بهتر نیاز است.

سازمان بهداشت جهانی، مهارت‌های زندگی را این گونه تعریف می‌کند: "مهارت‌های زندگی یعنی ایجاد روابط بین فردی مناسب و موثر، انجام مسئولیت‌های اجتماعی، تصمیم‌گیری‌های صحیح، حل تعارض‌ها و کشمکش‌ها بدون توسل به اعمالی که به خود یا دیگران صدمه می‌زنند." به زبان ساده‌تر مهارت‌های زندگی مجموعه‌ای از کمک‌هایی است که از دیگران می‌گیریم تا نیازها و مشکلات زندگی خود را برطرف کنیم و این مهارت‌ها سبب می‌شوند که زندگی بهتری داشته باشیم. همچنین می‌توان گفت این مهارت‌ها، مهارت‌های روانی – اجتماعی هستند که به ما کمک می‌کنند با نیازها و چالش‌های زندگی روزمره بهتر کنار بیاییم و مثبت عمل کنیم و خود و جامعه را از آسیب‌های روانی – اجتماعی حفظ کنیم. در نهایت با آموزش این مهارت‌ها در سطح جامعه می‌توان سطح بهداشت روانی فرد و جامعه را ارتقا داد.

سازمان بهداشت جهانی مهارت‌های زندگی را به شکل زیر فهرست و دسته بندی می‌کند:  

  • تصمیم‌گیری و حل مسئله
  • تفکر خلاقانه و تفکر نقادانه
  • مهارت ارتباطی و مهارت مدیریت رابطه
  •  خودآگاهی و همدلی
  • مدیریت احساسات و هیجانات و مدیریت استرس

تخصص مهارت‌های زندگی در مکتب‌خونه بر اساس نیازهای روز جامعه ایران و تعریف انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی با رویکرد کاربردی ساخته شده است. مهارت‌هایی مانند مدیریت خشم، مدیریت استرس، افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس، مهارت خودآگاهی، ارتباط مؤثر و حل تعارض و ... از جمله مواردی هستند که در این تخصص آموزش داده می‌شوند. انتظار می‌رود مهارت‌آموزان در پایان این دوره بر روی توانایی‌های روانی و اجتماعی خود تسلط بهتری داشته باشند و بتوانند زندگی شخصی و کاری خود را به صورت بهتری مدیریت کنند.

سوالات پرتکرار

اگر قبلا در یک یا چند دوره از دوره‌های این تخصص قبلا ثبت‌نام کرده باشم، چگونه می‌توانم در این تخصص ثبت‌نام کنم؟
شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی دوره‌هایی که تا کنون ثبت‌نام نکرده‌اید، در تخصص ثبت‌نام کنید و به تمامی دوره‌ها دسترسی داشته باشید.
آیا می‌توانم به تنهایی در یک دوره ثبت‌نام کنم؟
بله. با انتخاب دوره مورد علاقه خود میتوانید در آن دوره به تنهایی ثبت‌نام کنید.
آیا این تخصص 100% آنلاین است؟
اگر دوره‌ای شامل بخش حضوری نیز باشد در توضیحات همان دوره آمده است.
در صورت اتمام تخصص گواهی‌نامه‌ای جداگانه از گواهی‌نامه دوره ها به من تعلق می گیرد؟
بله. در صورتی که تمام دوره‌های یک تخصص را در زمان تعیین‌شده با نمره قبولی به اتمام برسانید، گواهی‌نامه تخصص برای شما صادر می گردد. گواهی‌نامه تخصص گواهی‌نامه ای جدا از گواهی‌نامه تک‌تک دوره‌ها است که برای شما صادر می شود.
آیا باید دوره‌ها را به ترتیب بگذرانم؟
نه. برای اتمام تخصص شما باید همه دوره‌های آن تخصص را بگذرانید ولی الزامی به رعایت ترتیب نیست. برای دوره‌هایی که پیش‌نیاز دارند پیش‌نیازی را توصیه می کنیم که رعایت کنید. توصیه می‌شود که ترتیب دوره‌های تخصص را رعایت کنید ولی الزامی به آن نیست.
زمان دسترسی من به دوره‌ها پس از خرید تخصص چگونه است؟
شما پس از خرید تخصص برای مدت زمان تعیین‌شده به همه دوره‌ها دسترسی خواهید داشت. پس از پایان زمان تخصص، با تمدید تخصص می توانید برای مدت تمدید به همه دوره‌ها دسترسی داشته باشید.
پس از سپری شدن زمان تخصص آیا به دوره‌ها دسترسی خواهم داشت؟
بله، پس از اتمام زمان تخصص شما به محتوای همه دوره‌ها دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژ‌ه‌ها و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی‌نامه برای شما وجود نخواهد داشت مگر با تمدید دوره.

مدیریت درون

چرا مدیریت درون؟

 

همان‌طور که یک مدیر، فرآیند‌های یک کارخانه، شرکت و یا موسسه را مدیریت می‌کند و هنگام بروز مشکلات، برای رفع آن‌ها تلاش می‌کند، هر یک از ما نیز به شکل خدادادی، مدیریت ارگانی را به عهده داریم که این ارگان، مجموعه‌ی درونی ما است.

وقتی خشمگین می‌شوید، دچار استرس و اضطراب هستید و یا خلق منفی و افسرده‌ای دارید، مانند آن است که کارخانه‌ی شما، با مشکلاتی مواجه شده است!

در این شرایط، 2 راه پیش روی شما است؛ یا تسلیم اتفاقات و رویه‌های غلط موجود شده و اجازه می‌دهید تا این روند ادامه پیدا کند و یا دست به کار شده و با در نظر گرفتن تدابیر مدیریتی، سعی می‌کنید تا مشکلات را به بهترین شکل، حل کنید.

به همین صورت، می‌توانید مواجهه با این احساسات مشکل‌زا را به مغز باستانی و جانوری خود، با رویکرد به روز نشده و ناکارآمد بسپارید،  یا از مغز پیشرفته و انسانی خود برای پاسخ‌گویی منطقی و نتیجه‌بخش به این احساسات، استفاده کنید.

انتخاب شما کدام یک از این راه هاست؟!

 

دوره‌ی مدیریت درون مکتب پلاس:

 

مدیریت احساسات درونی، مانند سایر مدیریت‌ها، نیازمند یادگیری روش‌ها و تکنیک‌هایی است.

فراگیری این تکنیک‌ها، به تنهایی کافی نیست و اثرات مثبت آن‌ها، پس از تمرینات منظم محقق می‌شود.

در این دوره، با تکنیک‌های مدیریت و کنترل این احساسات و گاهی با روش‌های جلوگیری از پیش آمدن آن‌ها به صورت کاملاً علمی آشنا می‌شوید.

 

طول دوره:

 

برای گذراندن و تکمیل دوره، به طور میانگین 14 ساعت (7ساعت در هفته) زمان نیاز است. به همین دلیل، پس از ثبت نام، درس به مدت 4 هفته به طور کامل در دسترس شما قرار خواهد گرفت و پس از آن، تنها به ویدیوها دسترسی خواهید داشت و پروژه‌ها بررسی نخواهند شد. بعد از اتمام این دوره و در صورت تمایل به بررسی پروژه‌ها، می‌توانید دوره را به صورت ماهانه تمدید کنید.

 

پیش‌­نیاز دوره:

 

این دوره، پیش‌نیازی ندارد و قابل استفاده برای همگان است.

 

ارزیابی دوره:

 

این دوره شامل سه کوییز، دو پروژه‌ی میانی و یک پروژه‌ی پایانی می‌باشد که ارزیابی دوره با توجه به آن‌ها انجام می‌شود.

حداقل نمره قبولی برای گذراندن دوره مدیریت درون 70 می باشد. لازم به ذکر است انجام کلیه پروژه‌ها برای اتمام دوره الزامیست.

 

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

مدیریت خشم

ساعت

مدیریت خلق منفی (افسردگی)

ساعت

مدیریت استرس

ساعت

پروژه نهایی

ساعت

ارتباط موثر و حل تعارض

چرا ارتباط موثر و حل تعارض؟

 

 یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های هر فرد، ارتباطاتی است که در طول زندگی ساخته و پرداخته می‌شود، هم از جهت برآورده شدن نیازهای درونی، مانند؛ هم‌صحبتی، هم‌دلی، داد و ستد ِ نوازش و ... و هم برآورده شدن نیازهای بیرونی.

 آیا تا به حال، برای شما اتفاق افتاده است که تمایل به معاشرت کردن با فرد یا جمعی داشته باشید، اما مسیر رسیدن به این خواسته را ندانید؟
یا در راهی که برای رسیدن به آن معاشرت، پیش گرفته‌اید، ناموفق باشید؟

با پیشرفت علم روانشناسی و دست‌یابی به دانشی درباره‌ی طبیعت انسان، راه‌کارهایی برای برقراری ارتباط موثر ایجاد شدند که می‌توان گفت مدلی علمی‌تر از آداب معاشرت است. با به کارگیری این راهکار‌ها می‌توانید در برقراری ارتباط، مراقبت از ارتباط و ترمیم ارتباط، موفق‌تر باشید.

 

دوره‌ی «ارتباط موثر و حل تعارض» مکتب‌پلاس:

 

 در این دوره، به دو مبحث از مباحث «مهارت‌های زندگی»، شامل: «ارتباط موثر» و «حل تعارض»، پرداخته شده است.

در بخش ارتباط موثر، از فواید و اهمیت‌های برقراری ارتباط موثر مطلع می‌شوید، راه‌های مناسب برای آغاز صحبت، ادامه دادن و یا پایان دادن به مکالمه را می‌شناسید و خواهید فهمید که گوش دادن فعال، چه نقش مهمی را در برقراری رابطه ایفا می‌کند و با مقوله‌ی «نه» گفتن، آشنا می‌شوید.

در بخش حل تعارض، از روش‌های مختلفی که در مواجه با تعارض، انسان به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه پیش می‌گیرد، مطلع می‌شوید و متوجه می‌شوید که کارآمدترین روش برای حل تعارض، صحبت کردن یا همان مذاکره است.

موثر واقع شدن مذاکره، لازمه‌هایی دارد که در این بخش، با همه‌ی آنچه به بهتر پیش رفتن یک مذاکره کمک می‌کند، آشنا می‌شوید.

 

طول دوره:

 

 برای گذراندن و تکمیل دوره، به طور میانگین 30 ساعت (7ساعت در هفته) زمان نیاز است. به همین دلیل، پس از ثبت نام، درس به مدت 5 هفته به طور کامل در دسترس شما قرار خواهد گرفت و پس از آن، تنها به ویدیوها دسترسی خواهید داشت و قادر به بحث و تبادل نظر با سایر شرکت کنندگان دوره در بخش تالار گفتگو نخواهید بود. بعد از اتمام این دوره و در صورت تمایل، می‌توانید دوره را به صورت ماهانه تمدید کنید.

 

پیش‌نیاز دوره:

 

این دوره، پیش‌نیازی ندارد و قابل استفاده برای همگان است.

 

ارزیابی دوره:

 

این دوره، شامل دو کوییز است که ارزیابی دوره، با توجه به آن‌ها انجام می‌شود.

حداقل نمره‌ی قبولی برای گذراندن دوره‌ی روابط موثر و حل تعارض، 70 است.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

ارتباط موثر

ساعت

حل تعارض

ساعت

عزت نفس و اعتماد به نفس

این دوره، شامل دو مبحث اساسی برای گذران زندگی به صورت هرچه بهتر و دلچسب‌تر است که در ادامه، به آن‌ها می‌پردازیم؛

عزت نفس؛ در این فصل، با دلایل الزام وجود عزت نفس و باورهای غلطی که سرکوب کننده‌ی عزت نفس است، آشنا می‌شوید. درمیابید که چه عواملی در شکل‌گیری عزت نفس در ما دخیل بوده‌اند و دوران کودکی ما، چگونه روی آن، تاثیر گذاشته است. ابعاد مختلف عزت نفس و راه تقویت آن را می‌شناسید و در نهایت، مهارت ابراز وجود را فرا می‌گیرید.

اعتماد به نفس؛ در این فصل، با تعریف اعتماد به نفس و ویژگی‌های افراد دارا و فاقد اعتماد به نفس آشنا می‌شوید. عوامل تاثیرگذار بر شکل‌گیری و رشد اعتماد به نفس را (که بخش اعظم آن در کودکی و توسط والدین است)، می‌شناسید و پس از بررسی نظریات روان‌شناسان درباره‌ی اعتماد به نفس، مراحل مختلف ایجاد مهارتی همانند اعتماد به نفس را فرا می‌گیرید و گام‌ به گام، به سمت متکی شدن به نفس خود، پیش می‌روید.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

عزت نفس

ساعت

اعتماد به نفس

ساعت

مهارت‌های خودآگاهی

این دوره، شامل سه مبحث از مباحث مهارت‌های زندگی است که در ادامه، به آن‌ها می‌پردازیم؛

مهارت خودآگاهی: در این بخش، شما با ویژگی‌‌های مثبت برخواسته از خودآگاهی و تبعات منفی عدم خودآگاهی، آشنا می‌شوید، انواع خودآگاهی را می‌شناسید و با بهره‌گیری از طرح‌واره‌ها و ویژگی‌های حوزه‌های مختلف رفتاری، به خودآگاهی و خودشناسی، دست پیدا می‌کنید. 

جرأت‌مندی: در این بخش، با سبک‌های مختلف رفتاری آشنا می‌شوید و به برتری سبک جرأت‌مندانه، نسبت به سایر سبک‌ها، پی می‌برید. پس از برگزیدن سبک جرأت‌مندانه برای ارتباط، راه‌های پیاده‌سازی هر چه بهتر آن را در زندگی، می‌آموزید.

همدلی: در این بخش، با معنا و مفهوم همدلی، آشنا می‌شوید و پس از آگاهی از تفاوت‌های آن، با هم‌دردی، تاثیرات مثبت و راه صحیح همدل، آشنا خواهید شد. موانعی بر سر راه همدلی کردن وجود دارد که آن‌ها را نیز فرا خواهید گرفت.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

خودآگاهی

ساعت

جراتمندی

ساعت

همدلی

ساعت