• آموزش ارزش گذاری استارت آپ:
  490,000 ت 416,500 ت
 • آموزش برنامه اعطای سهام به کارکنان:
  290,000 ت 246,500 ت
 • آموزش شاخص‌های کلیدی عملکرد استارتاپ:
  490,000 ت 416,500 ت
 • آموزش طراحی تفاهم‌نامه سهامداری استارتاپ-سرمایه‌گذار:
  490,000 ت 416,500 ت
 • آموزش مذاکرات استارتاپ - سرمایه‌گذار:
  349,000 ت 296,650 ت
 • آموزش مقدمه‌ای بر کارآفرینی استارتاپی و سرمایه‌گذاری جسورانه:
  140,000 ت 119,000 ت
 • مجموع:
  2,249,000 ت 1,911,650 ت
 • مجموع تخفیف: 337,350 ت
خرید تخصص
قیمت: 1,911,650 تومان
 • دسترسی نامحدود به محتوای تمامی دوره‌ها
 • دریافت گواهینامه معتبر مکتب‌خونه
 • دسترسی به پروژه و تصحیح پروژه‌ها توسط راهنمای متخصص
 • مشارکت در تالار گفتگو
قیمت: 1,911,650 تومان
آموزش اصول راه اندازی استارت آپ

آموزش اصول راه اندازی استارت آپ

آموزش اصول راه اندازی استارت آپ

دوره‌ها

امروزه با توجه به شرایط بازار کسب‌وکارهای نوپا در ایران، استارتاپ‌ها به عنوان بازوی تبدیل ایده به درآمد توسط پایه‌گذاران کسب‌و‌کارهای کوچک مورد توجه قرارگرفته‌اند، اما ورود به دنیای کسب‌و‌کارهای استارتاپی نیز مانند هر تخصص دیگری نیازمند شناخت، یادگیری و تعامل و استفاده از تجربیات نمونه‌های شکست خورده و الگوهای موفق است، اصولی که از آن به عنوان اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها یاد می‌کنیم. ایده‌ی بکر امروز شما، کسب‌وکار توانمند دنیای فرداست، دنیایی که در کشور ما به عنوان دنیای استارتاپی شناخته می‌شود، دنیایی سرشار از خلاقیت، ریسک و انرژی!
مکتب‌خونه با تکیه بر تجارب استارتاپ‌های موفق در ایران و با بهره‌گیری از اساتید مجرب، مجموعه‌ای از دوره‌ها را برای آموزش اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها و همراهی شما از آغاز جرقه‌ی ایده تا فروش محصول تدارک دیده‌است، دوره‌ای که در آن می‌توانید گام به گام و اصولی، کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده، برای آن سرمایه‌گذار جذب کنید، اصطلاحات فنی این حوزه را آموخته و برای ورود به دنیای جذاب کسب‌وکارهای نوپا آماده‌ شوید، چه راه‌اندازی استارتاپ با سرمایه کم و اندک باشد و چه شرکت شما یک سرمایه‌گذار خطرپذیر داشته باشد، گام‌های مسیر شما حائز اهمیت است.
اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها در ابتدا بسیار ساده به نظر می‌رسد اما با نگاهی به آمار جهانی، حدود یک سوم کسب‌وکارهای نوپا در شش ماهه نخست فعالیت خود شکست می‌خورند! این شکست نه به خاطر عدم دانش کافی موسسان آن‌ها بلکه بخاطر عدم رعایت این اصول است.
صاحبان این کسب‌وکارها پیش از ورود به دنیای کارآفرینی می‌بایست از اصول کارآفرینی، دانش رهبری، تخصص فنی راه‌اندازی استارتاپ و مدیریت ریسک غنی باشند.
از شناسایی ایده کسب‌وکارهای نوپا تا تطبیق آن با دنیای واقعی و شرایط محیطی و سنجش توان ایده‌ برای موفقیت در بازار کسب‌وکار بدون اعتبارسنجی ممکن نیست.
در این دوره آموزشی اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها به سوالات اساسی‌ زیر که می‌باید مورد توجه قرار گیرند، به همراه یکدیگر پاسخ خواهیم داد:
 آیا نیاز به محصولات و خدمات پیش‌بینی شده شما وجود دارد؟
 آیا بررسی کرده‌اید که چه کسی به آن نیاز دارد؟
آیا شرکت‌ها یا استارتاپ‌های دیگری هم اکنون محصولات یا خدمات مشابه با استارتاپ شما ارائه می‌دهند؟
بازار رقابت استارتاپی خود را سنجیده‌اید؟ 
برای ورود به بازار محصول خود چه برنامه‌ای دارید؟
 می‌بینید، تمامی این سوالات و هزاران سوال دیگر بارها در ذهن موسسان استارتاپ‌ها می‌چرخد، اما با یادگیری اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها، مسیر کمی هموارتر خواهد بود.

تاسیس کسب‌وکار جدید نیاز به پول زیادی ندارد، اما شروع آن نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه دارد و همچنین شما باید توانایی پوشش هزینه‌های در حال انجام کار، قبل از دستیابی به سود را داشته باشید. هزینه‌های اولیه این کسب‌وکارها، (مجوزها، گواهی‌نامه‌ها، تجهیزات، هزینه‌های حقوقی، بیمه، نام تجاری، تحقیقات بازار، موجودی، علامت تجاری، مراسم افتتاحیه، اجاره ملک و…) و هزینه‌هایی که پیش‌بینی می‌کنید، حداقل برای ۱۲ ماه برای پیشبرد کارتان به آن نیاز دارید (اجاره، خدمات آب و برق، بازاریابی و تبلیغات، تولید، لوازم، هزینه‌های سفر، حقوق کارمندان، حقوق و دستمزد خود و ...) اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها با تکیه بر چگونگی مدیریت درست منابع مالی و انسانی نیز از جمله مباحثی است که در این دوره با هم بررسی خواهیم کرد.

سوالات پرتکرار

اگر قبلا در یک یا چند دوره از دوره‌های این تخصص قبلا ثبت‌نام کرده باشم، چگونه می‌توانم در این تخصص ثبت‌نام کنم؟
شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی دوره‌هایی که تا کنون ثبت‌نام نکرده‌اید، در تخصص ثبت‌نام کنید و به تمامی دوره‌ها دسترسی داشته باشید.
آیا می‌توانم به تنهایی در یک دوره ثبت‌نام کنم؟
بله. با انتخاب دوره مورد علاقه خود میتوانید در آن دوره به تنهایی ثبت‌نام کنید.
آیا این تخصص 100% آنلاین است؟
اگر دوره‌ای شامل بخش حضوری نیز باشد در توضیحات همان دوره آمده است.
در صورت اتمام تخصص گواهی‌نامه‌ای جداگانه از گواهی‌نامه دوره ها به من تعلق می گیرد؟
بله. در صورتی که تمام دوره‌های یک تخصص را در زمان تعیین‌شده با نمره قبولی به اتمام برسانید، گواهی‌نامه تخصص برای شما صادر می گردد. گواهی‌نامه تخصص گواهی‌نامه ای جدا از گواهی‌نامه تک‌تک دوره‌ها است که برای شما صادر می شود.
آیا باید دوره‌ها را به ترتیب بگذرانم؟
نه. برای اتمام تخصص شما باید همه دوره‌های آن تخصص را بگذرانید ولی الزامی به رعایت ترتیب نیست. برای دوره‌هایی که پیش‌نیاز دارند پیش‌نیازی را توصیه می کنیم که رعایت کنید. توصیه می‌شود که ترتیب دوره‌های تخصص را رعایت کنید ولی الزامی به آن نیست.
زمان دسترسی من به دوره‌ها پس از خرید تخصص چگونه است؟
شما پس از خرید تخصص برای مدت زمان تعیین‌شده به همه دوره‌ها دسترسی خواهید داشت. پس از پایان زمان تخصص، با تمدید تخصص می توانید برای مدت تمدید به همه دوره‌ها دسترسی داشته باشید.
پس از سپری شدن زمان تخصص آیا به دوره‌ها دسترسی خواهم داشت؟
بله، پس از اتمام زمان تخصص شما به محتوای همه دوره‌ها دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژ‌ه‌ها و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی‌نامه برای شما وجود نخواهد داشت مگر با تمدید دوره.

آموزش مقدمه‌ای بر کارآفرینی استارتاپی و سرمایه‌گذاری جسورانه

در این دوره تلاش شده است تا مباحث کارآفرینی، استارتاپ و جذب سرمایه به طور کامل شرح داده شود تا بنیان‌گذاران و مدیران استارتاپ‌ها و افرادی که قصد راه‌اندازی استارتاپ دارند با مسائلی که در مسیر کارآفرینی وجود دارد آشنا شوند. علاوه بر آن، مجموعه دانش‌هایی که برای موفقیت در این مسیر لازم است به صورت اجمالی توضیح داده می‌شوند. مباحثی که در این دوره ارائه می‌شوند به صورت تخصصی و تفصیلی در قالب دوره‌های مجزا در پلتفرم مکتب‌پلاس ارائه شده‌اند که شرکت‌کنندگان بر اساس نیاز خود می‌توانند در آنها شرکت نمایند.

تعریف‌های مختلفی از استارتاپ وجود دارد که در هریک از آنها به جنبه‌های متعددی از استارتاپ توجه شده است. در این دوره تعریف جامعی از استارتاپ بیان می‌شود، و ویژگی‌های اصلی که باعث موفقیت یک استارتاپ می‌شود برشمرده می‌شوند. مسئله‌ی مهمی که اغلب استارتاپ‌ها با آن مواجه هستند موضوع تیم‌سازی است، بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط آکادمی چرخ بیش از 50 درصد افراد شرکت‌کننده معتقد بودند که نداشتن تیم قوی مهم‌ترین مانع رشد استارتاپ‌هاست. به دلیل اهمیت این موضوع در رشد و موفقیت استارتاپ، در فصل دوم به طور کامل به موضوع تیم‌سازی و ویژگی‌هایی که هم‌بنیانگذاران استارتاپ باید داشته باشند و نیز عواملی که باعث ایجاد انگیزش در کارکنان می‌شود پرداخته می‌شود.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - مقدمه

16:00 ساعت (شامل 03:40 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم - تیم‌سازی

00:58 ساعت (شامل 00:54 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم - تحقیقات بازار

04:51 ساعت (شامل 00:48 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم - رشد و درآمد

06:48 ساعت (شامل 00:45 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم - جذب سرمایه

01:07 ساعت (شامل 01:03 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

10:00 ساعت

آموزش مذاکرات استارتاپ - سرمایه‌گذار

استارتاپ‌ها در روند رشد و توسعه‌ی خود، نیاز به جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، دارند. در فرآیند جذب سرمایه، سرمایه‌گذاران با تأمین سرمایه‌ی مورد نیاز استارتاپ در آن مقطع زمانی، بخشی از سهام استارتاپ را به دست می‌آورند.

اینکه سرمایه‌گذار در ازای پرداخت این مبلغ، چه مقدار از سهام استارتاپ را دریافت کند، نقطه‌ی شروع مذاکرات بین استارتاپ و سرمایه‌گذار است. در واقع، تعیین ارزش استارتاپ بر اساس روش‌هایی که در دوره‌ی آنلاین ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها، به صورت مبسوط به آن پرداخته شده است، به عنوان مبنایی برای ادامه‌ی مذاکرات قرار می‌گیرد. اما قسمت اصلی مذاکرات بین استارتاپ و سرمایه‌گذار، به طراحی تفاهم‌نامه‌ی سهام‌داری و طراحی سهام ممتاز، اختصاص دارد.

برای اینکه طرفین، یعنی استارتاپ و سرمایه‌گذار، بتوانند در این مذاکرات، منافع خود و طرف مقابل را بیشینه کنند و مذاکره‌ای برد_برد شکل بگیرد، لازم است هر دو طرف با مباحث مرتبط، از جمله؛ ویژگی‌های سهام ممتاز، انواع مختلف روش‌های تأمین مالی و روش‌های خروج از استارتاپ، آشنا باشند.

 

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - مقدمه

06:06 ساعت (شامل 00:57 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم - روش‌های نقدشوندگی استارتاپ

05:32 ساعت (شامل 00:25 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم - مراحل جذب سرمایه در استارتاپ‌ها

08:46 ساعت (شامل 00:39 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم - تفاهم‌نامه سهامداری استارتاپ و سرمایه‌گذار

10:11 ساعت (شامل 01:05 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم - ویژگی‌های سهام ممتاز

08:53 ساعت (شامل 00:49 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

10:00 ساعت

آموزش ارزش گذاری استارت آپ

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت هر استارتاپ، جذب میزان سرمایه مناسب در زمان مناسب و با شرایط مناسب است. اما در زمان جذب سرمایه، معمولاً اولین سوال این است که ارزش استارتاپ شما چقدر است؟ اگر به اصول ارزش‌گذاری استارتاپ مسلط نباشید، معمولاً قرارداد افزایش سرمایه‌ی غیرمنصفانه‌‌ای به شما تحمیل خواهد شد که باعث از دست دادن انگیزه برای موسسین و یا رسیدن به بن‌بست در دورهای بعدی جذب سرمایه خواهد شد.

در این دوره، به معرفی اصول و روش‌های ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها خواهیم پرداخت. در ابتدا چند اصل بسیار حیاتی را شرح می‌دهیم که به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از شرایط ارزش‌گذاری استارتاپ در فضای سرمایه‌‌گذاری خطرپذیر داشته باشید.

در ادامه، روش‌های مختلف ارزش‌گذاری استارتاپ (بیش از 10 روش) به همراه مثال‌ها، کوئیزها و پروژه‌های مختلف شرح داده خواهد شد.

با هدف شناخت بهتر اکوسیستم کارآفرینی در ایران، تحقیقات جامعی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و استارتاپ‌ها درباره‌ی وضعیت فرایند جذب سرمایه و کیفیت ارزش‌گذاری در ایران انجام شده است که خروجی این تحقیقات نیز در این دوره به مخاطبان اعلام خواهد شد.

مخاطبان این دوره، مدیران و کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مؤسسان استارتاپ‌ها و علاقمندانی هستند که به دنبال ورود به فضای سرمایه‌گذاری خطرپذیر هستند.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - معرفی

00:14 ساعت (شامل 00:13 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم -اصول مهم ارزش‌گذاری

05:25 ساعت (شامل 01:20 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم -چند نکته مهم درباره ارزش‌گذاری

00:33 ساعت (شامل 00:32 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم - روش 1: ضرایب درآمد و سود

04:31 ساعت (شامل 00:30 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم - روش 2: جریانات نقدی تنزیل شده

05:25 ساعت (شامل 01:23 ساعت محتوای آموزشی)

فصل ششم - روش 3: کارت امتیازی (scorecard)

04:23 ساعت (شامل 00:22 ساعت محتوای آموزشی)

فصل هفتم - سایر روش‌های ارزش‌گذاری

05:04 ساعت (شامل 01:03 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

04:00 ساعت

آموزش برنامه اعطای سهام به کارکنان

در این دوره، ابتدا مفاهیم کلی و تاریخچه‌ی برنامه‌های جبران خدمات کارکنان و انواع پاداش‌های مستقیم، بیان می‌شود. در ادامه، سبد سهام کارکنان، مزایا و مشکلات آن، شرح داده می‌شود. در گام بعدی، چگونگی مشخص کردن اندازه‌ی سبد سهام و تخصیص امتیاز سهام به کارکنان در رده‌های مختلف شغلی، به تفصیل بررسی می‌شوند. پس از آن، مفاهیم مالی مرتبط، مانند دوره‌ی اعطای سهام، شرایط در زمان خروج، رقیق شدن سهام و غیره، بررسی می‌شوند. در انتها نیز، چندین مثال مختلف، از پیاده‌سازی این موضوع در شرکت‌های مختلف، شرح داده خواهد شد.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول: مقدمه

00:15 ساعت (شامل 00:15 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم: انواع روش‌های جبران خدمات کارکنان

00:31 ساعت (شامل 00:28 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم: تدوین برنامه اعطای سهام به کارکنان

05:02 ساعت (شامل 01:00 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم: روش‌های تعیین مقدار سهام هر یک از کارکنان

05:08 ساعت (شامل 01:02 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم: ابزارها و مفاهیم مالی در تدوین برنامه اعطای سهام به کارکنان

05:32 ساعت (شامل 01:27 ساعت محتوای آموزشی)

فصل ششم: موردکاوی نمونه‌های جهانی

00:14 ساعت (شامل 00:14 ساعت محتوای آموزشی)

فصل هفتم: مسائل حقوقی اعطای سهام به کارکنان

00:12 ساعت (شامل 00:12 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

04:00 ساعت

آموزش طراحی تفاهم‌نامه سهامداری استارتاپ-سرمایه‌گذار

از مهمترین عوامل موفقیت هر استارتاپ جذب سرمایه به میزان مناسب، از سرمایه‌گذار مناسب و با شرایط مناسب است. سرمایه‌گذار در ازای تأمین سرمایه مورد نیاز استارتاپ سهام ممتازی را دریافت می‌کند که ارزش آن می‌تواند حتی تا 10 برابر ارزش سهام عادی نیز افزایش یابد. در فرایند جذب سرمایه، مهمترین موضوع تعیین حقوق و اختیارات طرفین در سهام ممتاز است، به نحوی که در بلندمدت بتواند منافع هر دو طرف را تأمین نماید.

در صورت عدم آشنایی با این حقوق و اثرات آن‌ها بر یکدیگر، احتمالا تفاهم‌نامه سهامداری غیر منصفانه‌ای به طرفین و به خصوص به استارتاپ تحمیل خواهد شد که در نهایت منجر به از دست دادن انگیزه موسسان و یا عدم مشارکت سرمایه‌گذاران جدید در در دوره‌های بعدی افزایش سرمایه و به بن‌بست رسیدن استارتاپ خواهد شد.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول: مقدمه

00:21 ساعت (شامل 00:21 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم: ترجیح نقدینگی

09:07 ساعت (شامل 01:02 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم: حق فروش شرکت

07:33 ساعت (شامل 01:31 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم: حق Anti dilution سرمایه‌گذار

06:29 ساعت (شامل 00:27 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم: اجبار به مشارکت در افزایش سرمایه دور بعد برای حفظ سهام ممتاز؛ Pay to play

07:09 ساعت (شامل 01:08 ساعت محتوای آموزشی)

فصل ششم: عدم مذاکره با سایرین؛ No shop agreement

00:11 ساعت (شامل 00:10 ساعت محتوای آموزشی)

فصل هفتم: حق تقدم شرکت در افزایش سرمایه؛ Right of first refusal

10:43 ساعت (شامل 00:41 ساعت محتوای آموزشی)

فصل هشتم: اختیار بازخرید؛ Redemption right

04:24 ساعت (شامل 00:23 ساعت محتوای آموزشی)

فصل نهم: حوض سهام و اعطای سهام به کارکنان؛ Option pool & Vesting Plan

04:17 ساعت (شامل 00:17 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دهم: سایر ویژگی‌های سهام ممتاز

00:59 ساعت (شامل 00:59 ساعت محتوای آموزشی)

فصل یازدهم: جمع‌بندی طراحی تفاهم‌نامه سهامداری استارتاپ - سرمایه‌گذار

01:25 ساعت (شامل 00:25 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

10:00 ساعت

آموزش شاخص‌های کلیدی عملکرد استارتاپ

شاخص‌های کلیدی عملکرد، یا Key Performance Indicators، که به اختصار KPI نامیده می‌شود، کاربرد بسیار مهمی در راهبری و هدایت شرکت‌ها، سنجش پیشرفت برنامه‌ها و دست‌یابی به اهداف کسب و کار دارند.

در مراحل مختلف رشد و توسعه‌ی استارتاپ، وجود KPIهای متناسب با هر مرحله، اهمیت ویژه‌ای دارد و تعریف شاخص‌های کلیدی عملکرد مناسب، یکی از مسائل مهم و چالش‌برانگیزی است که مدیران استارتاپ، با آن مواجه هستند.

شاخص‌های کلیدی عملکرد، علاوه بر اینکه به مدیران کمک می‌کند تا میزان موفقیت مجموعه‌ی خود را رصد کنند، در زمان جذب سرمایه نیز، به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا بتوانند توافقات منعطف‌تری با سرمایه‌گذار داشته باشند و حتی از این شاخص‌ها، به عنوان ابزاری برای تعیین نوبت‌های تزریق سرمایه و یا تصمیمات مالی و حقوقی، استفاده کنند.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - مقدمه

07:49 ساعت (شامل 01:46 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم - شاخص‌های کلیدی عملکرد مالی

07:39 ساعت (شامل 01:37 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم - شاخص‌های کلیدی عملکرد مرتبط با کاربر

06:28 ساعت (شامل 01:26 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم - شاخص‌های کلیدی عملکرد مرتبط با محصول

11:29 ساعت (شامل 01:28 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم - معیارهای انتخاب شاخص‌های کلیدی عملکرد مناسب

06:57 ساعت (شامل 00:55 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

12:00 ساعت