• آموزش برنامه اعطای سهام به کارکنان:
  379,000 ت 322,150 ت
 • آموزش شاخص‌های کلیدی عملکرد استارتاپ:
  639,000 ت 543,150 ت
 • آموزش طراحی تفاهم‌نامه سهامداری استارتاپ-سرمایه‌گذار:
  639,000 ت 543,150 ت
 • آموزش مذاکرات استارتاپ - سرمایه‌گذار:
  179,000 ت 152,150 ت
 • آموزش مقدمه‌ای بر کارآفرینی استارتاپی و سرمایه‌گذاری جسورانه:
  99,000 ت 84,150 ت
 • ارزش گذاری استارت آپ:
  639,000 ت 543,150 ت
 • مجموع:
  2,574,000 ت 2,187,900 ت
 • مجموع تخفیف: 386,100 ت
خرید تخصص
قیمت: 2,187,900 تومان
 • دسترسی نامحدود به محتوای تمامی دوره‌ها
 • دریافت گواهینامه معتبر مکتب‌خونه
 • دسترسی به پروژه و تصحیح پروژه‌ها توسط راهنمای متخصص
 • مشارکت در تالار گفتگو
قیمت: 2,187,900 تومان
آموزش اصول راه اندازی استارت آپ

آموزش اصول راه اندازی استارت آپ

آموزش اصول راه اندازی استارت آپ

دوره‌ها

امروزه با توجه به شرایط بازار کسب‌وکارهای نوپا در ایران، استارتاپ‌ها به عنوان بازوی تبدیل ایده به درآمد توسط پایه‌گذاران کسب‌و‌کارهای کوچک مورد توجه قرارگرفته‌اند، اما ورود به دنیای کسب‌و‌کارهای استارتاپی نیز مانند هر تخصص دیگری نیازمند شناخت، یادگیری و تعامل و استفاده از تجربیات نمونه‌های شکست خورده و الگوهای موفق است، اصولی که از آن به عنوان اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها یاد می‌کنیم. ایده‌ی بکر امروز شما، کسب‌وکار توانمند دنیای فرداست، دنیایی که در کشور ما به عنوان دنیای استارتاپی شناخته می‌شود، دنیایی سرشار از خلاقیت، ریسک و انرژی!
مکتب‌خونه با تکیه بر تجارب استارتاپ‌های موفق در ایران و با بهره‌گیری از اساتید مجرب، مجموعه‌ای از دوره‌ها را برای آموزش اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها و همراهی شما از آغاز جرقه‌ی ایده تا فروش محصول تدارک دیده‌است، دوره‌ای که در آن می‌توانید گام به گام و اصولی، کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده، برای آن سرمایه‌گذار جذب کنید، اصطلاحات فنی این حوزه را آموخته و برای ورود به دنیای جذاب کسب‌وکارهای نوپا آماده‌ شوید، چه راه‌اندازی استارتاپ با سرمایه کم و اندک باشد و چه شرکت شما یک سرمایه‌گذار خطرپذیر داشته باشد، گام‌های مسیر شما حائز اهمیت است.
اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها در ابتدا بسیار ساده به نظر می‌رسد اما با نگاهی به آمار جهانی، حدود یک سوم کسب‌وکارهای نوپا در شش ماهه نخست فعالیت خود شکست می‌خورند! این شکست نه به خاطر عدم دانش کافی موسسان آن‌ها بلکه بخاطر عدم رعایت این اصول است.
صاحبان این کسب‌وکارها پیش از ورود به دنیای کارآفرینی می‌بایست از اصول کارآفرینی، دانش رهبری، تخصص فنی راه‌اندازی استارتاپ و مدیریت ریسک غنی باشند.
از شناسایی ایده کسب‌وکارهای نوپا تا تطبیق آن با دنیای واقعی و شرایط محیطی و سنجش توان ایده‌ برای موفقیت در بازار کسب‌وکار بدون اعتبارسنجی ممکن نیست.
در این دوره آموزشی اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها به سوالات اساسی‌ زیر که می‌باید مورد توجه قرار گیرند، به همراه یکدیگر پاسخ خواهیم داد:
 آیا نیاز به محصولات و خدمات پیش‌بینی شده شما وجود دارد؟
 آیا بررسی کرده‌اید که چه کسی به آن نیاز دارد؟
آیا شرکت‌ها یا استارتاپ‌های دیگری هم اکنون محصولات یا خدمات مشابه با استارتاپ شما ارائه می‌دهند؟
بازار رقابت استارتاپی خود را سنجیده‌اید؟ 
برای ورود به بازار محصول خود چه برنامه‌ای دارید؟
 می‌بینید، تمامی این سوالات و هزاران سوال دیگر بارها در ذهن موسسان استارتاپ‌ها می‌چرخد، اما با یادگیری اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها، مسیر کمی هموارتر خواهد بود.

تاسیس کسب‌وکار جدید نیاز به پول زیادی ندارد، اما شروع آن نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه دارد و همچنین شما باید توانایی پوشش هزینه‌های در حال انجام کار، قبل از دستیابی به سود را داشته باشید. هزینه‌های اولیه این کسب‌وکارها، (مجوزها، گواهی‌نامه‌ها، تجهیزات، هزینه‌های حقوقی، بیمه، نام تجاری، تحقیقات بازار، موجودی، علامت تجاری، مراسم افتتاحیه، اجاره ملک و…) و هزینه‌هایی که پیش‌بینی می‌کنید، حداقل برای ۱۲ ماه برای پیشبرد کارتان به آن نیاز دارید (اجاره، خدمات آب و برق، بازاریابی و تبلیغات، تولید، لوازم، هزینه‌های سفر، حقوق کارمندان، حقوق و دستمزد خود و ...) اصول راه‌اندازی استارتاپ‌ها با تکیه بر چگونگی مدیریت درست منابع مالی و انسانی نیز از جمله مباحثی است که در این دوره با هم بررسی خواهیم کرد.

سوالات پرتکرار

اگر قبلا در یک یا چند دوره از دوره‌های این تخصص قبلا ثبت‌نام کرده باشم، چگونه می‌توانم در این تخصص ثبت‌نام کنم؟
شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی دوره‌هایی که تا کنون ثبت‌نام نکرده‌اید، در تخصص ثبت‌نام کنید و به تمامی دوره‌ها دسترسی داشته باشید.
آیا می‌توانم به تنهایی در یک دوره ثبت‌نام کنم؟
بله. با انتخاب دوره مورد علاقه خود میتوانید در آن دوره به تنهایی ثبت‌نام کنید.
آیا این تخصص 100% آنلاین است؟
اگر دوره‌ای شامل بخش حضوری نیز باشد در توضیحات همان دوره آمده است.
در صورت اتمام تخصص گواهی‌نامه‌ای جداگانه از گواهی‌نامه دوره ها به من تعلق می گیرد؟
بله. در صورتی که تمام دوره‌های یک تخصص را در زمان تعیین‌شده با نمره قبولی به اتمام برسانید، گواهی‌نامه تخصص برای شما صادر می گردد. گواهی‌نامه تخصص گواهی‌نامه ای جدا از گواهی‌نامه تک‌تک دوره‌ها است که برای شما صادر می شود.
آیا باید دوره‌ها را به ترتیب بگذرانم؟
نه. برای اتمام تخصص شما باید همه دوره‌های آن تخصص را بگذرانید ولی الزامی به رعایت ترتیب نیست. برای دوره‌هایی که پیش‌نیاز دارند پیش‌نیازی را توصیه می کنیم که رعایت کنید. توصیه می‌شود که ترتیب دوره‌های تخصص را رعایت کنید ولی الزامی به آن نیست.
زمان دسترسی من به دوره‌ها پس از خرید تخصص چگونه است؟
شما پس از خرید تخصص برای مدت زمان تعیین‌شده به همه دوره‌ها دسترسی خواهید داشت. پس از پایان زمان تخصص، با تمدید تخصص می توانید برای مدت تمدید به همه دوره‌ها دسترسی داشته باشید.
پس از سپری شدن زمان تخصص آیا به دوره‌ها دسترسی خواهم داشت؟
بله، پس از اتمام زمان تخصص شما به محتوای همه دوره‌ها دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژ‌ه‌ها و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی‌نامه برای شما وجود نخواهد داشت مگر با تمدید دوره.

آموزش مقدمه‌ای بر کارآفرینی استارتاپی و سرمایه‌گذاری جسورانه

در این دوره تلاش شده است تا مباحث کارآفرینی، استارتاپ و جذب سرمایه به طور کامل شرح داده شود تا بنیان‌گذاران و مدیران استارتاپ‌ها و افرادی که قصد راه‌اندازی استارتاپ دارند با مسائلی که در مسیر کارآفرینی وجود دارد آشنا شوند. علاوه بر آن، مجموعه دانش‌هایی که برای موفقیت در این مسیر لازم است به صورت اجمالی توضیح داده می‌شوند. مباحثی که در این دوره ارائه می‌شوند به صورت تخصصی و تفصیلی در قالب دوره‌های مجزا در پلتفرم مکتب‌پلاس ارائه شده‌اند که شرکت‌کنندگان بر اساس نیاز خود می‌توانند در آنها شرکت نمایند.

تعریف‌های مختلفی از استارتاپ وجود دارد که در هریک از آنها به جنبه‌های متعددی از استارتاپ توجه شده است. در این دوره تعریف جامعی از استارتاپ بیان می‌شود، و ویژگی‌های اصلی که باعث موفقیت یک استارتاپ می‌شود برشمرده می‌شوند. مسئله‌ی مهمی که اغلب استارتاپ‌ها با آن مواجه هستند موضوع تیم‌سازی است، بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط آکادمی چرخ بیش از 50 درصد افراد شرکت‌کننده معتقد بودند که نداشتن تیم قوی مهم‌ترین مانع رشد استارتاپ‌هاست. به دلیل اهمیت این موضوع در رشد و موفقیت استارتاپ، در فصل دوم به طور کامل به موضوع تیم‌سازی و ویژگی‌هایی که هم‌بنیانگذاران استارتاپ باید داشته باشند و نیز عواملی که باعث ایجاد انگیزش در کارکنان می‌شود پرداخته می‌شود.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - مقدمه

16:00 ساعت (شامل 03:40 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم - تیم‌سازی

00:58 ساعت (شامل 00:54 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم - تحقیقات بازار

04:51 ساعت (شامل 00:48 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم - رشد و درآمد

06:48 ساعت (شامل 00:45 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم - جذب سرمایه

01:07 ساعت (شامل 01:03 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

10:00 ساعت

آموزش مذاکرات استارتاپ - سرمایه‌گذار

استارتاپ‌ها در روند رشد و توسعه‌ی خود، نیاز به جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، دارند. در فرآیند جذب سرمایه، سرمایه‌گذاران با تأمین سرمایه‌ی مورد نیاز استارتاپ در آن مقطع زمانی، بخشی از سهام استارتاپ را به دست می‌آورند.

اینکه سرمایه‌گذار در ازای پرداخت این مبلغ، چه مقدار از سهام استارتاپ را دریافت کند، نقطه‌ی شروع مذاکرات بین استارتاپ و سرمایه‌گذار است. در واقع، تعیین ارزش استارتاپ بر اساس روش‌هایی که در دوره‌ی آنلاین ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها، به صورت مبسوط به آن پرداخته شده است، به عنوان مبنایی برای ادامه‌ی مذاکرات قرار می‌گیرد. اما قسمت اصلی مذاکرات بین استارتاپ و سرمایه‌گذار، به طراحی تفاهم‌نامه‌ی سهام‌داری و طراحی سهام ممتاز، اختصاص دارد.

برای اینکه طرفین، یعنی استارتاپ و سرمایه‌گذار، بتوانند در این مذاکرات، منافع خود و طرف مقابل را بیشینه کنند و مذاکره‌ای برد_برد شکل بگیرد، لازم است هر دو طرف با مباحث مرتبط، از جمله؛ ویژگی‌های سهام ممتاز، انواع مختلف روش‌های تأمین مالی و روش‌های خروج از استارتاپ، آشنا باشند.

 

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - مقدمه

06:06 ساعت (شامل 00:57 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم - روش‌های نقدشوندگی استارتاپ

05:32 ساعت (شامل 00:25 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم - مراحل جذب سرمایه در استارتاپ‌ها

08:46 ساعت (شامل 00:39 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم - تفاهم‌نامه سهامداری استارتاپ و سرمایه‌گذار

10:11 ساعت (شامل 01:05 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم - ویژگی‌های سهام ممتاز

08:53 ساعت (شامل 00:49 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

10:00 ساعت

ارزش گذاری استارت آپ

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت هر استارتاپ، جذب میزان سرمایه مناسب در زمان مناسب و با شرایط مناسب است. اما در زمان جذب سرمایه، معمولاً اولین سوال این است که ارزش استارتاپ شما چقدر است؟

اگر به اصول ارزش‌گذاری استارتاپ مسلط نباشید، معمولاً قرارداد افزایش سرمایه‌ی غیرمنصفانه‌‌ای به شما تحمیل خواهد شد که باعث از دست دادن انگیزه برای موسسین و یا رسیدن به بن‌بست در دورهای بعدی جذب سرمایه خواهد شد.

آیا می‌دانید که تنها چیزی که به دست آوردن آن باعث ساختن زندگی و پیشرفت برای ادامه زندگی می‌شود چیست؟

انسان‌ همه روزه برای این که بتواند زندگی موفقیت‌آمیز و عالی داشته باشد، در حال کار و تلاش برای به دست آوردن سرمایه است.

اما بیشتر آن‌ها برای اینکه بتوانند سرمایه خود را گسترش دهند، شروع به سرمایه‌گذاری در حرفه‌های مختلف می‌کنند. افزایش سرمایه از مهم‌ترین اهداف مردم است که برای آن سال‌ها تلاش بی‌وقفه می‌کنند. 

استارت‌آپ چیست؟

آیا تا به حال نام استارت‌آپ را شنیده‌اید؟ بهتر است اندکی با این واژه آشنا شوید و بدانید که در چه حوزه‌ای به کار برده می‌شود.

اگر به صورت ساده بخواهیم برای شما استارت‌آپ را تعریف کنیم، باید گفت که به کسب و کاری گفته می‌شود که از زمان شروع و یا همان استارت کردن به انجام آن کار، به سمت اوج و بالا حرکت می‌کند که همانطور که از نام آن مشخص است، به آن Startup گفته می‌شود.

ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها به چه معناست؟

در ابتدا راجب به جذب سرمایه و تلاش برای به دست آوردن آن صحبت کردیم، در این باره باید بدانید که ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها از اهمیت زیادی برخودار است.

اما باید بدانید که اصلا دلیل استفاده از ارزش‌گذاری در این راه چیست و چرا از آن استفاده می‌کنند؟ درصد سهامی که به یک سرمایه‌گذار خطرپذیر واگذار می‌شود، وابسته به ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها، قبل از جذب کردن سرمایه و میزان سرمایه دریافتی می‌باشد.

به همین دلیل است که تعیین کردن دقیق ارزش این استارت‌آپ میان سرمایه‌گذار و بنیان‌گذاران بسیار حائز اهمیت قرار دارد و به آن تاکید می‌شود. 

دلایل ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها:

قطعا برای اینکه ارزش‌گذاری صورت بگیرد، دلایل منطقی و مهمی وجود دارد که باید آن‌ها را مورد بررسی قرار داد.

این روش‌ها بسیار پیچیده است و بدون داشتن دانش و تجربه کافی برای بررسی ویژگی‌های درونی استارت‌آپ‌ها، صنعت فعالیت آن‌ها، شرایط معامله میان سرمایه‌گذار و استارت‌آپ و شرایط کلان اقتصاد کشور نمی‌تواند از پس این کار برآمد.

ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها نه تنها یک علم است، بلکه هنری است که همه را شیفته خود می‌کند و در عین پیچیده بودن، جذاب نیز است.  برخی از دلایل استفاده از ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها به شرح زیر است:

 •     یافتن ارزش معامله در هنگام خرید یا فروش شرکت
 •       جذب سرمایه
 •       ادغام و تملیک شرکت‌ها
 •        همکاری مشترک

 

برای موارد ذکر شده، از ارزش‌گذاری استفاده می‌کنند تا بتوان به نتیجه مطلوب و موفقیت چشم‌گیری دست پیدا کرد.

وقتی سرمایه‌گذاری راه و روش استارت‌آپ را برای سرمایه‌گذاری آغاز می‌کند، باید بداند که این روش با شرکت‌های سنتی متفاوت است و برای آنکه بتوان به رشد سریع و هدف والایی که برای آن در نظر گرفته است برسد، باید مراحل مهم که برای جذب سرمایه اهمیت دارد را پشت سر بگذارد.

به همین دلیل باید در این زمان درصد سهام از استارت‌آپ را تعیین کند. و دلیل اهمیت ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها در زمان جذب سرمایه و مشخص کردن درصد سهام حائز اهمیت است. 

شاید برای بسیاری از افراد هنوز جای سوال داشته باشد که برای شروع استارت‌آپ، درصد سهام سرمایه‌گذار به چه صورت باید تعیین شود.

معمولا منظور از این درصد سهام در جذب سرمایه، برابر است با سرمایه‌ی مشخص ‌شده‌ای که برای استارت‌آپ در نظر گرفته شده است.

که با تقسیم کردن این سرمایه تزریق شده به استارت‌آپ بر ارزش آن پس از جذب سرمایه، به دست می‌آید. 

نکته مهم در این قسمت این است که درصد سهام سرمایه‌گذار مستقیم با ارزش استارت‌آپ‌ها و مبلغ سرمایه مورد نیاز استارت‌آپ وابسته است. 

روش‌های ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها:

1.     روش‌های مبتنی بر دارایی

در این روش ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها، این ارزش براساس ارزش فعلی مجموعه دارایی‌ها به دست ‌می‌آید. همانطور که گفته شد، دارایی‌هایی که برای استارت‌آپ در نظر گرفته می‌شود، مهم‌ترین چیزی است که ارزش سرمایه را مشخص می‌کند.

 هرچه میزان دارایی استارت‌آپ بیشتر باشد، در نتیجه ارزش آن نیز بیشتر خواهد شد. حال این دارایی‌ها می‌تواند زمین، تجهیزات، ساختمان، وجه نقد و یا هرچیز دیگری باشد. هزینه بازتاسیس، روشی است که در این قسمت می‌توان از آن استفاده کرد. 

*نکته مهمی که در این قسمت وجود دارد این است که ارزش‌گذاری زیاد استارت‌آپ، به معنی داشتن دارایی زیاد نمی‌باشد. 

2.     روش‌های مبتنی بر جریان‌های نقدی

در این روش، ارزش‌گذاری براساس جریان‌های نقدی انجام می‌شود. هر چه توانایی استارت‌آپ برای رسیدن به سود بیشتر باشد، قطعا ارزش آن نیز بالاتر خواهد رفت.

اما بهتر است بدانید که اگر یک فرد دارایی زیادی داشته باشد ولی نتواند از آن کسب درآمد کند، آن دارایی هیچ ارزشی ندارد. از مهم‌ترین روش‌هایی که در این بخش به کار برده می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 •        روش جریان‌های نقد تنزیل شده 
 •        روش سرمایه‌گذار خطرپذیر
 •        روش شیکاگو
 •        روش گزینه‌های موجود

3.    روش‌های نسبی

در این روش، دارایی‌ها، شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها، دارای ارزش یکسان و شبیه به یکدیگر هستند. به همین دلیل اگر بتوان استارت‌آپی را پیدا کرد که در فعالیت، کسب و کار، توسعه و مابقی ویژگی‌ها، شبیه به یک استارت‌آپ دیگر باشد، می‌توان ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها  را میان آن دو به دست آورد. از مهم‌ترین روش‌های این بخش عبارت است از:

 •        روش ارزش‌گذاری نمونه کاوی تحلیلی
 •        روش ارزش‌گذاری ضرایب
 •       روش ارزش‌گذاری ارزش منصفانه بازار
 •         روش ارزش‌گذاری مقایسه‌ای

4.    روش‌های کیفی و شهودی

ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها که از روش‌های مبتکرانه و خلاقانه استفاده می‌شود، در این دسته قرار داده می‌شود. بهتر است بدانید که ارزش‌گذاری در این قسمت براساس فرایندهای مبتکرانه به دست خواهد آمد نه براساس محاسبه ارزش دارایی یک استارت‌آپ و محاسبه ارزش فعلی جریان‌های نقدی، به این صورت انجام نمی‌شود. از حائز اهمیت‌ترین روش‌های ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها در این بخش شامل موارد زیر است:

 •        روش ارزش‌گذاری کارت امتیازدهی
 •        روش ارزش‌گذاری دیوبرکس
 •        روش ارزش‌گذاری تجمیع عوامل ریسک
 •        روش ارزش‌گذاری هم‌نوایی
مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - معرفی

00:14 ساعت (شامل 00:13 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم -اصول مهم ارزش‌گذاری

05:25 ساعت (شامل 01:20 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم -چند نکته مهم درباره ارزش‌گذاری

00:33 ساعت (شامل 00:32 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم - روش 1: ضرایب درآمد و سود

04:31 ساعت (شامل 00:30 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم - روش 2: جریانات نقدی تنزیل شده

05:25 ساعت (شامل 01:23 ساعت محتوای آموزشی)

فصل ششم - روش 3: کارت امتیازی (scorecard)

04:23 ساعت (شامل 00:22 ساعت محتوای آموزشی)

فصل هفتم - سایر روش‌های ارزش‌گذاری

05:04 ساعت (شامل 01:03 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

04:00 ساعت

آموزش برنامه اعطای سهام به کارکنان

در این دوره، ابتدا مفاهیم کلی و تاریخچه‌ی برنامه‌های جبران خدمات کارکنان و انواع پاداش‌های مستقیم، بیان می‌شود. در ادامه، سبد سهام کارکنان، مزایا و مشکلات آن، شرح داده می‌شود. در گام بعدی، چگونگی مشخص کردن اندازه‌ی سبد سهام و تخصیص امتیاز سهام به کارکنان در رده‌های مختلف شغلی، به تفصیل بررسی می‌شوند. پس از آن، مفاهیم مالی مرتبط، مانند دوره‌ی اعطای سهام، شرایط در زمان خروج، رقیق شدن سهام و غیره، بررسی می‌شوند. در انتها نیز، چندین مثال مختلف، از پیاده‌سازی این موضوع در شرکت‌های مختلف، شرح داده خواهد شد.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول: مقدمه

00:15 ساعت (شامل 00:15 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم: انواع روش‌های جبران خدمات کارکنان

00:31 ساعت (شامل 00:28 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم: تدوین برنامه اعطای سهام به کارکنان

05:02 ساعت (شامل 01:00 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم: روش‌های تعیین مقدار سهام هر یک از کارکنان

05:08 ساعت (شامل 01:02 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم: ابزارها و مفاهیم مالی در تدوین برنامه اعطای سهام به کارکنان

05:32 ساعت (شامل 01:27 ساعت محتوای آموزشی)

فصل ششم: موردکاوی نمونه‌های جهانی

00:14 ساعت (شامل 00:14 ساعت محتوای آموزشی)

فصل هفتم: مسائل حقوقی اعطای سهام به کارکنان

00:12 ساعت (شامل 00:12 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

04:00 ساعت

آموزش طراحی تفاهم‌نامه سهامداری استارتاپ-سرمایه‌گذار

از مهمترین عوامل موفقیت هر استارتاپ جذب سرمایه به میزان مناسب، از سرمایه‌گذار مناسب و با شرایط مناسب است. سرمایه‌گذار در ازای تأمین سرمایه مورد نیاز استارتاپ سهام ممتازی را دریافت می‌کند که ارزش آن می‌تواند حتی تا 10 برابر ارزش سهام عادی نیز افزایش یابد. در فرایند جذب سرمایه، مهمترین موضوع تعیین حقوق و اختیارات طرفین در سهام ممتاز است، به نحوی که در بلندمدت بتواند منافع هر دو طرف را تأمین نماید.

در صورت عدم آشنایی با این حقوق و اثرات آن‌ها بر یکدیگر، احتمالا تفاهم‌نامه سهامداری غیر منصفانه‌ای به طرفین و به خصوص به استارتاپ تحمیل خواهد شد که در نهایت منجر به از دست دادن انگیزه موسسان و یا عدم مشارکت سرمایه‌گذاران جدید در در دوره‌های بعدی افزایش سرمایه و به بن‌بست رسیدن استارتاپ خواهد شد.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول: مقدمه

00:21 ساعت (شامل 00:21 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم: ترجیح نقدینگی

09:07 ساعت (شامل 01:02 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم: حق فروش شرکت

07:33 ساعت (شامل 01:31 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم: حق Anti dilution سرمایه‌گذار

06:29 ساعت (شامل 00:27 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم: اجبار به مشارکت در افزایش سرمایه دور بعد برای حفظ سهام ممتاز؛ Pay to play

07:09 ساعت (شامل 01:08 ساعت محتوای آموزشی)

فصل ششم: عدم مذاکره با سایرین؛ No shop agreement

00:11 ساعت (شامل 00:10 ساعت محتوای آموزشی)

فصل هفتم: حق تقدم شرکت در افزایش سرمایه؛ Right of first refusal

10:43 ساعت (شامل 00:41 ساعت محتوای آموزشی)

فصل هشتم: اختیار بازخرید؛ Redemption right

04:24 ساعت (شامل 00:23 ساعت محتوای آموزشی)

فصل نهم: حوض سهام و اعطای سهام به کارکنان؛ Option pool & Vesting Plan

04:17 ساعت (شامل 00:17 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دهم: سایر ویژگی‌های سهام ممتاز

00:59 ساعت (شامل 00:59 ساعت محتوای آموزشی)

فصل یازدهم: جمع‌بندی طراحی تفاهم‌نامه سهامداری استارتاپ - سرمایه‌گذار

01:25 ساعت (شامل 00:25 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

10:00 ساعت

آموزش شاخص‌های کلیدی عملکرد استارتاپ

آموزش شاخص‌های کلیدی عملکرد استارتاپ :

اولین چیزی که شما در دوره آموزش شاخص‌های کلیدی عملکرد استارتاپ فرا خواهید گرفت، درک این نکته است که شما چیزی را که نتوانید اندازه بگیرید، نمی‌توانید بر روی موفقیتش حساب باز کنید.
در نتیجه نیاز است تا کوشش کنید که همه چیز را به اعدادی قابل لمس و قابل درک برای همه تبدیل کنید تا بتوانید رشد و افول عملکردی هرچیز و یا هر شخص را به راحتی نظاره کنید. شاخص‌ کلیدی عملکرد که معادل فارسی عبارت Key Performance Indicator است و به اختصار KPI نیز خوانده می‌شود، به ما کمک می‌کند تا عملکرد هر شخص را نه به طور کاملا دقیق، اما به طریقی قابل قبول و تقریبی بسنجیم.

یکی از مشکلات استارتاپ‌ها در حال حاضر این است که این استارتاپ‌ها بر پایه KPI عمل نمی‌کنند و در سطوح مختلف این استارتاپ شاخص‌های کلیدی عملکرد برای هر فرد به طور مجزا تعریف نشده است.
یکی از بزرگ‌ترین محاسن تعریف KPI برای هر فرد این است که آن شخص می‌داند تمرکز خود را باید معطوف چه چیزهایی و تلاش خود را در راستای کدام اهداف افزون کند. متاسفانه شرکت‌هایی که به ارزیابی عملکرد و شاخص‌های کلیدی عملکرد کارکنانشان اهمیت نمی‌دهند و عملکرد کارکنانشان را به صورت حسی و یا با صحبت کردن می‌سنجند از دو سو ضرر می‌کنند.
در وهله‌ی اول، اهمیت قائل نشدن برای شاخص کلیدی عملکرد و تعیین نکرد آن برای هر فرد، باعث می‌شود تا تمرکز و انرژی کارکنان سازمان پراکنده شده، نتیجه‌ی مورد نظر به طور تمام و کمال حاصل نشود و انرژی صرف شده‌ی کارکنان سازمان به چشم نیاید.
در وهله‌ی دوم، سازمان متوجه نخواهد شد که کدام یک از کارکنان تمام توانایی خود را به کار می‌بندند و کدام یک از کارکنان با تمام توان خود کار نمی‌کنند. همین دو امر، باعث می‌شود تا مشکلات ساختاری و فرآیندی هر بخش مشخص نشود و در راستای بهبود آن‌ها کوچک‌ترین تلاشی نیز صورت نگیرد.

معمولا در سازمان‌ها اگر نیروی کاری بد و نیروی کاری خوب در کنار یکدیگر قرار بگیرند و آن سازمان سیستم ارزیابی عملکرد نداشته باشد، نیروی کاری خوب و پرتوان نیز رفته رفته انگیزه‌اش را از دست می‌دهد و به نیروی کاری بد تبدیل می‌شود.
نیاز است تا در هر سازمان، افراد بر اساس کار و تلاشی که انجام می‌دهند سنجیده شوند. اگر یک شخص تمام همّ و غم خود را به کار بگیرد و تلاشش دیده نشود، پس از مدتی خود را با افراد دیگر مقایسه خواهد کرد که تلاش کمتری می‌کنند، اما حقوق و دستمزدشان هیچ تفاوتی نمی‌کند. به همین سبب، نیاز است تا برای هر فرد KPI تعریف شود تا آن فرد در راستای بهبود و ارتقاء آن تلاش کند.

یکی دیگر از مفاهیم مطرح در حوزه‌ی کسب و کار شاخص‌های کلیدی موفقیت (Key Success Factors) یا KSFها هستند. همان‌طور که گفته شد، نیاز است تا همه چیز را اندازه بگیریم. در نتیجه موفقیت استارتاپ‌ها نیز باید اندازه‌گیری شود که این مهم ممکن نیست مگر با مشخص کردن KSFهای هر کسب و کار. نیاز است تا برای هر استارتاپ و کسب و کاری مشخص باشد که در چه حالتی به موفقیت رسیده و در چه شرایط باید تلاش خودش را برای رسیدن به موفقیت بیشتر کند.
همانند KPI برای هر کسب و کاری می‌توان KSFهایی تعریف کرد که اگر آن کسب و کار به شاخص‌های کلیدی موفقیت مربوط به خودش برسد و یا آن‌ها را بهبود ببخشد، موفق شده است. تعیین شاخص‌های کلیدی عملکرد مناسب برای هر فرد در استارتاپ‌ها یکی از شاخص‌های کلیدی موفقیت مهم در کسب و کارها است. اگر بخواهیم به طور ساده‌تر بگوییم، اول باید ببینیم که این استارتاپ یا کسب و کار به چه دلیل شکل گرفته و سپس دلیل شکل گیری آن را کمی کنیم.
مثلا یک کسب و کاری تشکیل شده تا صف نانوایی‌ها را کوتاه‌تر کند و نان را راحت‌تر به دست مشتریان برساند. این کسب و کار چه تعداد مشتری داشته باشد موفق شده است؟ یا مثلا این کسب و کار اگر در چند شهر کشور فعال باشد به موفقیت رسیده است؟

شما در دوره‌ی آموزش شاخص‌های کلیدی عملکرد استارتاپ همراه با محمدرضا فرحی با بیش از 40 KPI پرکاربرد در استارتاپ‌ها آشنا خواهید شد که  سه بخش مجزای: شاخص‌های کلیدی عملکرد محصول، شاخص‌های کلیدی عملکرد مالی و شاخص‌های کلیدی عملکرد کاربر تفکیک شده‌اند. به عبارت بهتر تمام ‌KPIهایی که یک کسب و کار می‌تواند تعیین کند، معرفی شده و در انتها الگوریتم‌هایی معرفی شده است تا شما شاخص‌های کلیدی عملکرد مربوط به کسب و کار خودتان را از بین این ‌KPIها بتوانید انتخاب کنید.

مشاهده‌ی دوره
مشاهده‌ی سرفصل‌های دوره  

فصل اول - مقدمه

07:49 ساعت (شامل 01:46 ساعت محتوای آموزشی)

فصل دوم - شاخص‌های کلیدی عملکرد مالی

07:39 ساعت (شامل 01:37 ساعت محتوای آموزشی)

فصل سوم - شاخص‌های کلیدی عملکرد مرتبط با کاربر

06:28 ساعت (شامل 01:26 ساعت محتوای آموزشی)

فصل چهارم - شاخص‌های کلیدی عملکرد مرتبط با محصول

11:29 ساعت (شامل 01:28 ساعت محتوای آموزشی)

فصل پنجم - معیارهای انتخاب شاخص‌های کلیدی عملکرد مناسب

06:57 ساعت (شامل 00:55 ساعت محتوای آموزشی)

پروژه نهایی

12:00 ساعت